Veeam Backup & Replication 12 S3 Cloud Storage Yapılandırması

Merhaba

Veeam Backup & Replication hem şirket içindeki hem de buluttaki tüm iş yükleriniz için tek bir yedekleme, kurtarma ve veri güvenliği çözümüdür. Veeam Platform’un temelini oluşturan Veeam Backup & Replication basit, esnek, güvenilir ve güçlü veri koruma sunar. Anında kurtarmayla kesinti sürelerini ortadan kaldırın, yerel sabitlik ve test edilen yedeklemeler sayesinde siber tehditler karşısında güvende olun ve bunların tümünü yazılım tanımlı, donanımdan bağımsız tek bir çözümle elde edin.

  • Fidye yazılıma karşı eksiksiz koruma sağlayın.
 • Hibrit buluta geçişinizi hızlandırın.
 • Maliyeti düşürün, karmaşıklığı azaltın. Sağlayıcıya bağımlı kalmayın

Önemli Yetenekler

Veri yedekleme: Tüm verileriniz için hızlı, güvenli yedekleme

 • Bulut, sanal, fiziksel ve NAS’taki iş yüklerine yönelik yedekleme ve bulmayı otomatik hale getirin.
 • VM, donanım ve İS snapshot’ları için hızlı ve imaj tabanlı yedeklemelerden yararlanın.
 • %100 yazılım tanımlı ve donanımdan bağımsız çözümlerle
  en üst düzeyde esneklik elde edin.

Veri kurtarma: TÜM senaryolar için çok hızlı ve kanıtlanmış kurtarma

 • Anında kurtarmanın öncüsü tarafından sunulan güvenilir geri yüklemeler ile hizmet düzeyi sözleşmelerinizi (SLA’lar) karşılayın.
 • İS’ler, uygulamalar, veritabanları, VM’ler, dosyalar, klasörler, nesneler ve paylaşımlar için tam veya öğe seviyesinde kurtarma.
 • Taşınabilir veri biçimiyle birden fazla bulut ve platform arasında kurtarma yapın.

Buluta hazır: Buluta geçişi hızlandırırken maliyetleri azaltın

 • AWS, Microsoft Azure ve Google Cloud’a özgü yedekleme ve kurtarmayı tek bir yerden yönetin.
 • Nesne depolama sınıflarındaki verileri yedeklemek ve arşivlemek için ilke tabanlı katmanlandırma.
 • AWS Key Management Service (AWS KMS), Azure Key Vault, sabitlik ve çok daha fazlası ile fidye yazılımların sisteminize girmesini önleyin.

Veri güvenliği: Fidye yazılımlara ve siber tehditlere karşı koruma sağlayın

 • Yedek verileriniz için veri merkezinden buluta kadar uçtan uca sabitlik.
 • Kötü amaçlı yazılımları güvenilir şekilde tespit etme özelliğine sahip otomatik taramalar sayesinde kötü amaçlı yazılım içermeyen yedekler oluşturun.
 • Fidye ödemeye ve verilerinizin şifresini çözmeye kıyasla daha hızlı kurtarma yapın.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamımızla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucumuz Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22DC isimli ve IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.200 olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir Active Directory Domain yapısı kurulmuştur.

İkinci sunucumuz Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22VEEAM isimli ve IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.210/24 olarak yapılandırılmış ve Active Directory Domain yapısına dahil edilmiştir. Bu sunucumuz üzerine Veeam Backup & Replication 12 kurulumu yapmıştık.

Bu yazımız da öncelikli olarak RNG Technology üzerinde Container yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

Sonraki yazımız da Veeam Backup & Replication 12 üzerinde S3 Cloud Storage yapısını Object Backup Repository olarak ekleme ve yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

 

RNG Technology konsolunu açıyoruz.

RNG Technology konsolun da konsolunda Account, Username ve Password bilgilerini yazıyoruz Login diyoruz.

RNG Technology konsolunda DASHBOARD menüsü geliyor karşımıza.

RNG Technology konsolunda RESOURCES menüsü altında bulunan Console menüsüne tıklıyoruz.

RNG Technology konsolunda RESOURCES menüsü altında bulunan Console menüsüne altında bir Container yapısı oluşturacağız.

RNG Technology konsolunda RESOURCES menüsü altında bulunan Console menüsünde ADD seçeneğine tıklıyoruz ve bir Container yapısı oluşturuyoruz.

Create Container ekranın da

 • Name seçeneğinde oluşturacağımız Container yapısı için bir Name ( İsim ) yapılandırmamız gerekiyor.
 • Encrypted seçeneğinde oluşturulacak olan Container yapısının şifrelenip şifrelenmeyeceğini yapılandırmanız gerekiyor.
 • Storage Policy seçeneğinde 2-Way-Protection (default) seçeneği direkt olarak gelmektedir. Bu seçenekte her nesnenin 2 kopyasını saklar.
 • Object Lock seçeneğinde belirli bir saklama süresi boyunca depolanan nesnelerin silinmesini veya üzerine yazılmasını durdurarak veri bütünlüğünü sağlar. Bir kapsayıcıda Object Storage Immutability (Object Lock) etkinleştirildiğinde, mevcut bir nesnenin saklama süresini değiştirmek veya kısaltmak imkansızdır. Değişmezlik, tanımlanan saklama süresi boyunca nesne sürümü bütünlüğünü ve kullanılabilirliğini sağlar.

Create Container ekranın da Name seçeneğinde oluşturacağımız Container yapısı için bir Name ( İsim ) yapılandırıyoruz.

Create Container ekranın da Encrypted seçeneğinde oluşturulacak olan Container yapısının şifrelenip şifrelenmeyeceğini yapılandırabilirsiniz.

Create Container ekranın da Object Lock seçeneğinde belirli bir saklama süresi boyunca depolanan nesnelerin silinmesini veya üzerine yazılmasını durdurarak veri bütünlüğünü sağlar. Bir kapsayıcıda Object Storage Immutability (Object Lock) etkinleştirildiğinde, mevcut bir nesnenin saklama süresini değiştirmek veya kısaltmak imkansızdır. Değişmezlik, tanımlanan saklama süresi boyunca nesne sürümü bütünlüğünü ve kullanılabilirliğini sağlar.

Create Container ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Create seçeneğine tıklıyoruz ve bakicubuknextgen isimli Container yapısını oluşturuyoruz.

RNG Technology konsolunda RESOURCES menüsü altında bulunan Console menüsünde bakicubuknextgen isimli Container yapısını oluşturulmaya başladığını görüyoruz.

RNG Technology konsolunda RESOURCES menüsü altında bulunan Console menüsünde bakicubuknextgen isimli Container yapısının oluşturulduğunu görüyoruz.

RNG Technology konsolunda ben@bakicubuk@Object_Storage_001 isimli hesap bilgilerine tıklıyoruz.

RNG Technology konsolunda USER INFORMATION menüsüsü geliyor karşımıza.

RNG Technology konsolunda USER INFORMATION menüsüsü altında Authentication bölümü altında bulunan S3 Access Key ve S3 Secret Key bilgilerini Veeam Backup & Replication 12 üzerinde S3 Cloud Storage yapılandırmasında kullanıyor olacağız.

RNG Technology konsolunda USER INFORMATION menüsüsü altında Authentication bölümü altında bulunan S3 Secret Key bilgisini görüntülemek için tıklıyoruz.

RNG Technology konsolunda USER INFORMATION menüsüsü altında Authentication bölümü altında bulunan S3 Access Key ve S3 Secret Key bilgilerini Veeam Backup & Replication 12 üzerinde S3 Cloud Storage yapılandırmasında kullanıyor olacağız.

RNG Technology konsolunda USER INFORMATION menüsüsü altında Connectivity – Front End Network bölümü altında bulunan API Endpoint bilgisini Veeam Backup & Replication 12 üzerinde S3 Cloud Storage yapılandırmasında kullanıyor olacağız.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

 

Bir yanıt yazın

Back To Top