Veeam Backup & Replication v9.5 Host Ekleme

Merhaba

Daha önceki yazilarimizda Veeam Availability Suite v9 KurulumuVeeam Backup & Replication v9.5 Özellikler ve YetenekleriVeeam Backup & Replication v9.5 KurulumuVeeam Backup & Replication v9.5 Backup Repository EklemeVeeam Backup & Replication 9.0’dan 9.5’a Upgrade ve Veeam Backup & Replication v9.5 Üzerinde EMC DD2200 Yapılandırması yazılarını sizlerle paylaşmıştım. Bu yazımızda da Veeam Backup & Replication v9.5 üzerine Host ekleme işlemini anlatıyor olacağım. Veeam Backup & Replication v9.5 üzerinde VMware vSphere ve Microsoft Hyper-V platformlarını basit bir şekilde ekleyebilirsiniz.

Veeam Backup & Replication v9.5 konsolunu açıyoruz.

Veeam Backup & Replication v9.5 konsolunda VIRTUAL MACHINES sekmesine geliyoruz.

VIRTUAL MACHINES menüsü altında bulunan Infrastructure sekmesinden Veeam Backup & Replication v9.5 üzerine ortamınızda bulunan VMware vSphere ve Microsoft Hyper-V ve Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısını ekleyebilirsiniz. Biz ortamımızda bulunan Windows Server 2016 Hyper-V Server yapısını Veeam Backup & Replication v9.5 üzerinde yapılandıracağımız için ADD SERVER seçeneğini seçiyoruz.

ADD SERVER ekranında Veeam Backup & Replication v9.5 ile Backup ( Yedek ) alabileceğimiz platformları görüyoruz. Biz ortamımızda bulunan Microsoft Hyper-V Server ya da Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısını Veeam Backup & Replication v9.5 üzerine ekleyeceğimiz için MICROSOFT HYPER-V seçeneğini seçiyoruz.

Name ekranında ekleyebileceğiniz Microsoft Hyper-V Server ya da Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısının DNS name ve ya IP address ( IP adresi ) yazmamız gerekiyor.

Name ekranında ekleyebileceğiniz Microsoft Hyper-V Server ya da Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısının DNS name ve ya IP address ( IP adresi ) yazdıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Type ekranını geliyor karşımıza bu ekranda Veeam Backup & Replication v9.5 üzerine ekleyeceğimiz Microsoft Hyper-V server Host’un tipini seçebiliriz.

  • Microsoft System Center Virtual Machine Manager (SCVMM) : Ortamnızda birden fazla Microsfot Hyper-V sunucularını yönetmek için System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) kullanıyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz.Veeam Backup & Replication v9.5 System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) tarafından yönetilen Microsoft Hyper-V sunucuları hakkında bilgileri çekebilmektedir.
  • Microsoft Hyper-V Cluster : Ortaminizda Microsoft Hyper-V Failover Cluster ortamınız var ise System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) kullanmıyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz.
  • Microsoft Hyper-V Server (standalone) : Ortaminizda System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) tarafından yönetilmeyen ve tek başına çalışan Microsoft Hyper-V sunucu ortamlarını eklemek için seçebilirsiniz.

Type ekranında ortamımızdaki Windows Server 2016 Hyper-V Server ortami üzerinde yapılandıracağımız için Microsoft Hyper-V server (standalone) seçeneneğini seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Credentials ekraninda Veeam Backup & Replication v9.5 üzerine eklemekte olduğumuz Microsoft Hyper-V Server yapısı için kimlik bilgilerini belirtmemiz gerekmektedir. Add diyerek yapılandırıyoruz.

Credentials ekraninda Username bölümünde Domain Name\User Name şeklinde yazarak Password bölümüne Domain Admin yetkisine sahip kullanıcımızın şifresini yazabilirsiniz ya da Browse diyerek Active Directory Domain Services ortamindaki bir Domain Admin yetkisine sahip bir kullanıcı seçebilirsiniz.

NOT : Ben Administrator kullanıcısını kullanıyorum. Active Directory Domain Services üzerinde yetkili kullanıcı olduğu için ben bu ekranda onu yazdim. Administrator şifresinin değiştirilmesi durumunda Veeam Backup & Replication v9.5 servisleri çalışmayabilir ve ortamdaki Microsoft Hyper-V Server üzerine ulaşamayabilir. Bu nedenle dilerseniz yetkili bir kullanıcı oluşturarak yapılandırabilirsiniz.

Credentials ekraninda gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam diyoruz.

Veeam Backup & Replication v9.5 ortamimizda bulunan Windows Server 2016 Hyper-V Server yapısına ulaşmaya çalışıyor.

Apply ekranında This Hyper-V server will act as the backup proxy for jobs running in the on-host backup mode bölümünde Task limit olarak ortamımızda Windows Server 2016 Hyper-V Server yapısı içinde Veeam Backup & Replication v9.5 üzerinde kaç backup işleminin çalışabileceğini ayarlayabilirsiniz. Gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Results ekraninda Veeam Backup & Replication v9.5 üzerinde gerekli yapılandırma işlemlerinin başladığını görüyoruz.

Results ekraninda Veeam Backup & Replication v9.5 üzerinde gerekli yapılandırma işlemlerinin tamamlandığını görüyoruz. Next diyerek devam ediyoruz.

Summary ekraninda Veeam Backup & Replication v9.5 üzerinde yapılandırma işleminin başarılı bir şekilde tamamlandığını ve yapılandırma ile ilgili bilgileri görüyoruz. Finish diyerek yapılandırmadan çıkıyoruz.

Veeam Backup & Replication v9.5 konsolunda bulunan Virtual Machines bölümü altinda bulunan Infrastructure sekmesinden Microsoft Hyper-V altinda W16HYPERV isimli Windows Server 2016 Hyper-V Server yapısını ve Windows Server 2016 Hyper-V Server yapısı içinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine ) geldiğini görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle….

 

Back To Top