Veeam Backup & Replication v9.5 Backup Job Oluşturma

Merhaba

Daha önceki yazilarimizda Veeam Availability Suite v9 KurulumuVeeam Backup & Replication v9.5 Özellikler ve YetenekleriVeeam Backup & Replication v9.5 KurulumuVeeam Backup & Replication v9.5 Backup Repository EklemeVeeam Backup & Replication 9.0’dan 9.5’a Upgrade ve Veeam Backup & Replication v9.5 Üzerinde EMC DD2200 Yapılandırması yazılarını sizlerle paylaşmıştım. Bu yazımızda da Veeam Backup & Replication v9.5 üzerinde Backup Job yapılandırma işlemini anlatıyor olacağım. Veeam Backup & Replication v9.5 üzerinde VMware vSphere ve Microsoft Hyper-V platformlarını basit bir şekilde Backup Job yapılandırması yaparak Backup ( Yedek ) alabilirsiniz.

Veeam Backup & Replication v9.5 konsolunu açıyoruz.

Veeam Backup & Replication v9.5 konsolunda bulunan BACKUP & REPLICATION bölümü altinda bulunan Jobs sekmesinden ekleyebiliriz

Veeam Backup & Replication v9.5 konsolunda bulunan BACKUP & REPLICATION bölümü altında Jobs sekmesi üzerinde sağ tuş Backup Job ya da üstteki Primary Jobs menüsü altında Backup Job tıklayarak Veeam Backup & Replication v9.5 üzerinde Backup Job yapılandırma işlemini başlatabilirsiniz.

Name ekranında yapılandıracağımız Backup Job için bir Name ( İsim ) belirliyoruz.

Name ekraninda ben genellikle Backup alacağım sunucun ismini ayrica haftalık, aylık hatta yıllık gibi adlandırarak yapılandırıyorum. Dilerseniz siz de bu şekilde yapılandırabilirsiniz. Gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Virtual Machines ekranında ise Backup alacağınız Virtual Machine ( Sanal Makina ) eklemek için Add diyoruz.

Add Objects ekranı geliyor karşımıza Hosts and VMs altında yapımıza göre Hyper-V hostumuz üzerinde ya da Hyper-V Failover Cluster yapımızdaki hostlarimiz üzerinde bulunan Virtual Machine ( Sanal Makine ) görülecektir.

Add Objects ekraninda Hosts and VMs altinda Hyper-V hostumuz üzerinde bulunan W16SQL16 isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) seçiyoruz ve Add diyoruz.

Virtual Machines ekranında W16SQL16 isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) backup işlemi için gerekli yapılandırma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Storage ekranında Backup Repository bölümünde daha önceki Veeam Backup & Replication v9.5 Backup Repository Ekleme yazımızda yapılandırmış olduğumuz Backup Repository seçebiliriz. Restore point to keep disk seçeneği default olarak 14 gelmektedir. Ortaminizdaki disk boyutunuzun kapasitesine göre buradaki değeri yapılandırabilirsiniz. Storage ekraninda gelişmiş yapılandırma seçenekleri için Advanced menüsüne tikliyoruz.

Advanced Settings ekraninda Reversed incremental (slower) ve Incremental backup (recommended) türleri bulunmaktadır.

  • Reversed incremental : Veeam Backup & Replication üzerinde alinan ilk Virtual Machine ( Sanal Makina ) yedekleme işleminde full backup (.vbk ) olarak alınır.Daha sonraki backup incremental ( .vrb ) olarak alınır. Veeam Backup & Replication sadece en son backuptan sonra değişen Data Blocklarını yedeklemektedir. Alinan her Reversed incremental backup işleminde hem ( .vrb ) olarak incremental yedek alınır hem de ( .vbk ) olarak alinan full backup dosyalari güncellenmektedir. Reversed incremental olarak alinan Backup yapılandırmasinda periyodik olarak full backup almaya gerek yoktur.Bu yedekleme türünde periyodik olarak full backup almaya gerek yoktur.
  • Incremental : ilk yedeklemede full yedek (.vbk) alınır.Bundan sonraki yedekler incremental (.vib) alınır ve en son full veya incremental yedekten sonra değişen kısımlar alınmaktadır.Incremental backup seçerseniz periyodik olarak full backup almanız gerekecektir. Synthetic Full Backup,oluşturmak için Enable Synthetic fulls (forever-incremental) kutucuğunu işaretliyoruz.Days butonu ile full backup alınacak günleri belirleyebiliriz.

Choose Days ekraninda Haftada bir Saturday ( Cumartesi ) günü olarak belirliyoruz.

Storage ekranında gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Guest Processing ekraninda ise iki seçenek yer almaktadır.

  • Enable application-aware image processing : Herhangi bir veri kaybı olmadan uygulamaların başarılı bir şekilde kurtarılmasını istiyorsanız bu seçeneği işaretlememiz gerekmektedir.
  • Enable guest file system indexing : Virtual Machine ( Sanal Makine ) içerisindeki dosyaların indekslenmesini istiyorsanız bu kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir.Bu indeksleme Veeam Backup Enterprise Web UI aracılığıyla hızlı ve doğru arama gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.

Guest Processing ekraninda gerekli yapılandırmayi tamamladiktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Schedule ekranında ise backup alma sürelerini belirliyoruz. Aşağıda karşımıza bazı terimler gelmektedir bunları kısaca özetleyecek olursak;

  • Daily at this time : Her gün belirli bir saatte, çalışma günleri, haftanın belirlenen günlerinde belirlenen saatlerde
  • Montly at this time : Belirlenen ayların belirlenen günlerinde yedek alınması için
  • Periodically every : Örneğin sabah 9.00 ile akşam 18.00 arasında her 2 saatte bir çalıştır
  • After this Job : Belirlediğiniz bir job bittikten sonra otomatik olarak başlaması için,
  • Automatic Retry : Herhangi bir sebepten dolayı hata verirse kaç defa yeniden denemesi seçebiliriz.
  • Backup Window : Eğer görev belirlenen saatlerde tamamlanmamış ise iptal edebiliriz.

Schedule ekranında gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Create diyerek Backup Jobs oluşturuyoruz.

Summary ekranında yapmış olduğumuz ayarların özet bilgisi yer almaktadır.

Summary ekranında Run the job when I click Finish kutucuğunu işaretlersek Backup Job otomatik olarak start olacaktır. Finish diyerek yapılandırmayi sonlandırıyoruz.

Veeam Backup & Replication v9.5 konsolunu kontrol ettiğimizde oluşturduğumuz Backup Job’ı Runnig ( Start ) olmuş bir şekilde ekrandan görüntüleyebiliyoruz.

Veeam Backup & Replication v9.5 konsolunu kontrol ettiğimizde oluşturduğumuz Backup Job’ı Success ( Başarılı ) olarak tamamlandığını görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

Back To Top