Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 Host Ekleme 2

Merhaba

Veeam firmasının hem Vmware hem de Microsoft Hyper-V sanallaştırma platformları için geliştirilmiş olduğu backuplama yazılımının yeni versiyonu ve yeni özelliklerinin bulunduğu Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 kullanıma sunuldu. Aslında 2019 ile birlikte Veeam Backup & Replication v9.5 Update 3’ten sonra Veeam Backup & Replication v10 versiyonun gelmesi hepimiz merakla bekliyorduk ancak Veeam Forum’da yapılan açıklamada 2019 yılı içinde yayınlanacak olan Update serisi ile Veeam Backup & Replication kullanımına yeni özellikle sunulacağı bilgisi verildi.

Daha önceki yazılarımızda Veeam Backup & Replication v9.5 Özellikler ve YetenekleriVeeam Backup & Replication v9.5 KurulumuVeeam Backup & Replication v9.5 Backup Repository EklemeVeeam Backup & Replication 9.0’dan 9.5’a Upgrade, Veeam Backup & Replication v9.5 Üzerinde EMC DD2200 Yapılandırması, Veeam Backup & Replication v9.5 Backup Job Oluşturma, Veeam Backup & Replication 9.5 Update 2 ve Veeam Backup & Replication 9.5 Update 3 yazılarını sizlerle paylaşmıştık.

Bu yazımızda Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 üzerinde Host Ekleme adımlarını anlatıyor olacağız.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamımızla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucumuz Windows Server 2016 Datacenter işletim sistemine sahip W16DC isminde ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir domain ortamı kurularak ortamımızda Primary Domain Controller olarak görev yapmaktadır.

İkinci sunucumuz Windows Server 2016 Datacenter işletim sistemine sahip W16VEEAM isminde Active Directory Domain ortamına dahil edilmiş durumdadır. Bu sunucumuz üzerinde Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 kuruludur. Biz bu sucumuz üzerinde Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 Host Ekleme adımlarını anlatıyor olacağız.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 konsolunu Connect diyerek açıyoruz.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 konsolu geliyor karşımıza.

INVENTORY menüsü altında bulunan Virtual Infrastructure sekmesinden Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 üzerine ortamınızda bulunan VMware vSphere, Microsoft Hyper-V ve Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısını ekleyebilirsiniz. Biz ortamımızda bulunan VMware vSphere yapısını Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 üzerinde yapılandıracağımız için ADD SERVER diyerek devam ediyoruz.

ADD SERVER ekranında Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 ile Backup ( Yedek ) alabileceğimiz platformları görüyoruz.

Vmware vSphere : Bu seçenek ile ortamımızda bulunan VMware platformu için gerekli Host yapılandırmasını yapabiliriz.

Microsoft Hyper-V : Bu seçenek ile ortamımızda bulunan Microsoft Hyper-V ve Microsoft Hyper-V Failover Cluster platformu için gerekli Host yapılandırmasını yapabiliriz.

NDMP Server :  Bu seçenek ile ortamımızda bulunan Nas ve Backup cihazları için gerekli Host yapılandırmasını yapabiliriz.

Protection Group : Bu seçenek ile ortamımızda Physical ( Fiziksel ), Cloud ( Bulut ) ve Workstations ( İş İstasyonları ) için gerekli Host yapılandırmasını yapabiliriz.

ADD SERVER ekranında Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 ile ortamımızda bulunan VMware vSphere yapısını Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 Host yapılandırması yapacağımız için VMware vSphere seçeneğini seçiyoruz.

VMware vSphere ekranında ortamınızda bulunan vSphere ve vCloud Director ekleyebilirsiniz. Biz ortamımızda bulunan VMware vSphere yapılandıracağımız için vSphere seçiyoruz.

Name ekranında ekleyebileceğiniz VMware vSphere yapısının DNS name ve ya IP address ( IP adresi ) yazdıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Credentials ekranında Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 üzerine eklemekte olduğumuz VMware vSphere yapısı için kimlik bilgilerini belirtmemiz gerekmektedir. Add diyerek yapılandırıyoruz.

Credentials ekranında Username bölümünde root kullanıcısını yazıyoruz. Password bölümüne root kullanısının şifresini yazıyoruz ve OK diyoruz.

Credentials ekranında gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam diyoruz.

Certificate Security Alert ekranında Continue diyerek devam ediyoruz.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 ortamımızda bulunan VMware vSphere yapısına ulaşmaya ve konfig sunucu üzerine kayıt etmeye çalışıyor.

Summary ekranında Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 üzerinde VMware vSphere yapılandırma işleminin başarılı bir şekilde tamamlandığını ve yapılandırma ile ilgili bilgileri görüyoruz. Finish diyerek yapılandırmadan çıkıyoruz.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 konsolunda bulunan Virtual Infrastructure bölümü altında bulunan VMware vSphere sekmesi altında bulunan Standalone Host sekmesi altında 192.168.1.222 IP Address ( IP Adresi ) sahipi VMware vSphere yapısı içinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine ) geldiğini görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle….

Back To Top