Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b Update

Merhaba

Veeam Backup & Replication v9.5 yeni güncellemesi olan Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b sürümünü yayınladı. Windows Server 2019 (1903), Windows 10 Mayıs 2019 güncellemesi ve VMware vSphere 6.7 Güncelleme 3 ile gelen toplu bir düzeltme derlemesidir.

Güncellemeyi yükleme işlemine başlamadan önce Veeam Backup & Replication 9.5.0.823 Update 1 veya daha sonraki bir sürümü yüklemiş olduğunuzu kontrol etmeniz gerekmektedir. Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b güncellemesini yaptıktan sonra sürüm Veeam Backup & Replication 9.5.0.823 versiyonu Veeam Backup & Replication 9.5.4.2866 Update 4b olacaktır.

Güncelleme 4b’nin toplu bir güncelleme olarak hazırlanmış olmasının sebebi 4a sürümünde bulunan tüm geliştirmeleri içerdiği anlamına gelmektedir. Güncelleme 4’ün ilk sürümünde bulunan yeni özellikler ve geliştirmeler hakkında ayrıntılı olarak aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

What’s New in 9.5 Update 4?

Release Notes for Veeam Backup & Replication 9.5 Update 4b

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b, kullanıcıların, Güncelleme 4 ve Güncelleme 4a’nın orijinal kurulumunda bildirdiği sorunları gideren ve aşağıdaki yeni özellikleri ve geliştirmeleri ekleyen bir toplu düzeltme olarak yayınlanmıştır.

Platform Desteği

 • Microsoft Windows 10 May 2019 Güncelleme ve Microsoft Windows Server sürüm 1903 Guest Virtual Machine ve Veeam Backup & Replication v9.5 ve bileşenlerinin kurulumunu destekler.
 • Microsoft Windows 10 May 2019 Güncellemesi ve Microsoft Windows Server sürüm 1903, Windows 3.0.2 için Veeam Agent tarafından desteklenir ( Güncellemeye Dâhil Edilir. )
 • Linux Kernel sürüm 5.0, güncellenmiş Veeam Agent for Linux 3.0.2 ( Güncellemeye Dâhil ) tarafından desteklenir.
 • Ubuntu 19.04SLES 15 SP1RHEL 8 ve openSUSE Leap 15.1 dağıtımları Veeam Backup & Replication Agent yönetimi işlevinde desteklenir.
 • VMware vCloud Director 9.7 Güncelleme 4 özellik düzeyinde uyumluluk sağlanmış.
 • VMware vSphere 6.5 U3 readiness Destek hala mevcut (GA) yapı üzerinde gerçekleştirilen tam regresyon testini gerektirecektir. Bu kayıt derlemesi daha fazla bilgi ve sonuçlara dayanan resmi destek bildirimi ile güncellenecektir.
 • VMware vSphere 6.7 U3 readiness Destek hala mevcut (GA) yapı üzerinde gerçekleştirilen tam regresyon testini gerektirecektir. Bu kayıt derlemesi daha fazla bilgi ve sonuçlara dayanan resmi destek bildirimi ile güncellenecektir.

Uygulama desteği

 • Linux üzerinde Oracle 19c, çoğu yapılandırmada RMAN-based ve OCI-based uygulamaya hassas işleme, günlük kaydı yineleme ve Oracle için Veeam Explorer’ı destekler. Son zamanlarda Oracle 19c’nin kullanılabilirliği nedeniyle, DataGuard ve RAC konfigürasyonlarının test edilmesi hala devam etmektedir.
 • Windows üzerinde Oracle 19c, yalnızca temel yapılandırmalarda RMAN-Based ve OCI-Based uygulamaya hassas işleme, günlük kaydı yineleme ve Oracle için Veeam Explorer’ı destekler. En son Oracle 19c for Windows kullanılabilirliği nedeniyle, gelişmiş yapılandırmaların (DataGuard, RAC, ASM, Pluggable
  DB, flashback) test edilmesi hala gerçekleştirilmektedir.

Bulut entegrasyonları

Veeam Backup & Replication desteklenen Amazon AWS bölgelerinin listesini Veeam güncelleme sunucusu periyodik olarak güncelleyecektir. Liste, Veeam QC’nin yeni eklenen Amazon bölgesiyle uyumluluğu doğruladığı için güncellenecektir. Bu işlev, bildirim ayarlarında mevcut ürün ve hypervisor denetleyici güncellemelerini denetle seçeneğini kullanarak otomatik ürün güncelleme işlemi yapabilmesini sağlamaktadır.

Depolama entegrasyonları

 • Dell EMC Unity OE sürüm 4.5 desteği.
 • Özel NFS istemcisi, Western Digital IntelliFlash (eski adıyla Tegile) Universal Storage API eklentisiyle uyumluluk için güncellendi. Eklenti, genel olarak 4b Güncellemesi ile birlikte kullanıma sunulacak.

Ek olarak, Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b Güncellemesi, müşteriler tarafından bildirilen ve aşağıdaki genel destek sorunları dahil olmak üzere test sırasında bulunan 100’den fazla hatayı gidermektedir:

 • Tape Virtual full yedekleme güvenilirliği ve performansı, teyp sürücüsü algılama mantığı, WORM ortam desteği ve NDMP yedekleme desteği geliştirildi.
 • Agent-based backup job, belirli koşullar altında gereksiz tam yedeklemeler oluşturabilir veya çok uzun yedekleme havuzu işlemlerine sahip ortamlarda başarısız olabilir.
 • Sacle-out backup repository, güçlü bir yedekleme proxy sunucusu kullanıldığında sentetik yedekleme işlerimizin kilitlenmesine neden olmaktadır.
 • PowerShell Direct calls, Hyper-V yedeklemesinin uygulama tanıyan işlem mantığında belirli koşullar altında askıda kalabilir.
 • Windows için Veeam Agent: CBT driver block map reset issue;
 • USB depolama biriminde barındırıldığında yedekleme önbelleğine yüklenememesi ve ürün kullanıcı arayüzünden sınırlı bir kullanıcı hesabı altında destek case açamama soruna kurtarma ortamı oluşturmak için gelişmiş komut satırı aracı eklenmiş.
 • Linux için Veeam Agent: NUMA etkin olan Dell sunucuları anlık görüntü oluşturma sırasında çökebilmekteydi; XFS birimlerini işlerken aralıklı yedekleme işlemleri başarısız olabilmekte buna bağlı olarak Intel Software RAID ile Ubuntu 18.04 ile tüm yedekleme hatalarını yeniden tasarlanan cihaz numaralandırıcısı ile geliştirilmiş şifreli cihaz uyumluluğuna yedek kapsamı belirtimi için CLI geliştirmeleri getirildi.
 • NetApp ONTAP 7-mode cluster Snapvault tutma işlemi eklendi.
 • Yedekleme altyapı bileşeninde performans ve kaynak kullanım optimizasyonları getirildi.

Release Notes for Veeam Backup & Replication 9.0 Update 2

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b için gerekli bilgileri paylaştıktan sonra Veeam Backup & Replication 9.5.0.823 Update 1 üzerinde Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b güncelleme işlemini yapıyoruz.

Veeam Backup & Replication 9.5.0.823 Update 1 konsolunda Help menüsü altında bulunan About sekmesinden versiyonu kontrol ediyoruz. Veeam Backup & Replication 9.5.0.823 Update 1 versiyonun 9.5.0.823 olarak görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 9.5.0.823 Update 1 sunucumuz üzerinde Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b ( Yükselme ) işlemine başlayabiliriz.

Veeam Backup & Replication ekranında Veeam Backup & Replication Upgrade işlemi yapacağımız için Upgrade diyoruz.

License Agreement ekranın da Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b kurulumu için I accept the terms in the license agreement diyerek lisans sözleşmesini kabul ediyoruz. Next diyerek devam ediyoruz.

Upgrade ekranında Veeam Catalog, Veeam Backup & Replication Server ve Veeam Backup & Replication Console versiyonlarını Veeam Backup & Replication 9.5.0.711 olarak görüyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Provide License ekranın da Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b için satın almış olduğunuz .lic uzantılı lisans dosyanızı Browse diyerek ekleyebilirsiniz. Dilerseniz Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b kurulumu tamamladıktan sonra Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b konsolu üzerinden lisansınızı ekleyebilirsiniz. Provide License ekranında lisans ekleme işlemini yapılandırdıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

System Configuration Check ekranında Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b kurulumu için gerekli olan ve işletim sistemi üzerinde kurulu olmayan yazılımları görüyoruz.

 • Microsoft System CLR Types for SQL Server 2014 ( Passed )
 • Microsoft SQL Server 2014 Management Objects ( Passed )
 • Microsoft Report Viewer Redistributable 2015  ( Failed )
 • Microsoft PowerShell 2.0 ( Passed )
 • Microsoft Universal C Runtime ( Passed )

Microsoft System CLR Types for SQL Server 2014, Microsoft SQL Server 2014 Management Objects, Microsoft PowerShell 2.0 ve Microsoft Universal C Runtime işletim sistemimiz üzerinde kurulu olduğu için Passed olarak görünmektedir. Microsoft Report Viewer Redistributable 2015 yazılımları işletim sistemimiz üzerinde kurulu olmadığı için Failed olarak görünmektedir. Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b kurulumu gerekli yazılımların işletim sistemimiz üzerinde kurulması için Install diyoruz.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b kurulumu için gerekli olan ve işletim sistemi üzerinde kurulu olmayan yazılımların kurulumuna başlanıyor.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b kurulumu için gerekli olan ve işletim sistemi üzerinde kurulu olmayan yazılımların Passed olarak kurulumlarının başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Service Account Credentials ekranın da Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b kurulumu için ortamınızda Active Directory Domain Services yapılandırması ile yapılandırdıysanız Domain Admin yetkisine sahip bir User ( Kullanıcı ) bilgilerini yazabiliriz. Eğer Active Directory Domain Services yapılandırması yoksa LOCAL SYSTEM account seçeneği ile devam edebiliriz. Biz default olarak gelen LOCAL SYSTEM account (recommended) seçeneğinde herhangi bir değişiklik yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

SQL Server Instance ekranın da Veeam Backup & Replication 9.5.0.823 Update 1 Database yapısı olarak Microsoft SQL Server Express yazılımını kullanmaktadır. Veeam Backup & Replication v9.0 Update 2 versiyonuna kadar Microsoft SQL Server 2012 Service Pack 1 Express kullanmaktaydı. Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 ile birlikte Microsoft SQL Server 2016 Service Pack 1 Express kullanacaktır. Aslında burada Microsoft SQL Server 2016 Service Pack 1 Express kurulumunun yapılacağını ve mevcut SQL Server Database Update edileceğini görüyoruz.

SQL Server Instance ekranın da Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b ile birlikte Microsoft SQL Server 2016 Service Pack 1 Express kurulumunun yapılacağını ve mevcut SQL Server Database Update edileceğini uyarısını alıyoruz. Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b Upgrade ( Yükseltme ) işleminin yapılması için Yes diyerek devam ediyoruz.

Ready to Install ekranın da Update remote components automatically seçeneğini görüyoruz. Update remote components automatically seçeneği ortamdaki sunucularımız üzerinde gerekli Agent güncelleştirmelerinin otomatik olarak yapılmasını sağlamak için seçtiğimiz bir seçenektir.

Ready to Install ekranın da Update remote components automatically seçeneğini işaretliyoruz. Install diyerek Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b kurulumu başlatıyoruz.

Installing Veeam Backup & Replication… ekranın da Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b kurulum işlemi için servislerin Stopping services… olduğunu görüyoruz.

Installing Veeam Backup Catalog kurulumunu yaptığını görmekteyiz.

Installing Veeam Backup & Replication Server kurulumunu yaptığını görmekteyiz.

Installing Veeam Backup & Replication Console kurulumunu yaptığını görmekteyiz.

Installing Veeam Exlorer Active Directory, Veeam Explorer for Microsoft Exchange, Veeam Explorer for Microsoft SharePoint, Veeam Explorer for Microsoft SQL Server ve Veeam Explorer for Oracle kurulumlarının yaptığını görmekteyiz.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b kurulumunu yaptığını görmekteyiz.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b kurulumu tamamlanıyor Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b servislerinin Start services… olduğunu görüyoruz.

Completing Veeam Backup & Replication Setup Wizard ekranında Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b kurulumunun başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz. Finish diyerek Completing Veeam Backup & Replication Setup Wizard ekranını kapatıyoruz.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b kurulumunun tamamlanması için sunucumuzun Restart olmasi gerektiği uyarısını alıyoruz. Yes diyerek sunucumuzu Restart olmasını sağlıyoruz.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b kurulumu tamamlandıktan sonra Desktop ( Masaüstü ) üzerindeki Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b konsoluna tıklayarak Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b çalıştırıyoruz. Veeam Backup & Replication v9 sonrasında gelen bu özellik ile herhangi bir makina üzerine Veeam Backup & Replication Console kurulumunu yaparak yönetebiliyoruz. Connect diyerek Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b çalıştırıyoruz.

Ve yenilenen yüzü ile Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 konsolu karşımıza geliyor.

Veeam Backup & Replication v9.0 konsolunda Help menüsü altında bulunan About sekmesinden versiyonu kontrol ediyoruz. Veeam Backup & Replication v9.5 versiyonun 9.5.4.2866 olarak görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

 

 

 

 

Back To Top