Windows Admin Center Kurulumu 3


Merhaba

Bu yazımızda Windows Server 2019 ile gelen Windows Admin Center kolay kurulum ve basitleştirilmiş tümleşik yapısından bahsedeceğiz. Cloud Teknolojileri ve  On premise  ortamlarının birlikte yönetilmesi, sunucu alt yapılarının genişlemesiyle, birçok teknoloji ürününün artık ara yüz olmadan kullanımının üzerine geliştirilmesi gibi pek çok nedenden ötürü Microsoft tarafından ihtiyacımıza cevap verecek olan Web tabanlı yönetim aracı kullanımımıza sunuldu. Windows Admin Center anlık performans, izleme, Network yapılandırması, Roles ( Rol ), Features ( Özellik ) ve PowerShell gibi bir çok özelliği bünyesinde barındırmaktadır.

Kurulum dosyasını aşağıdaki linkten erişebilirsiniz :

Windows Admin Center

Kurulum Türler

img

INSTALLATION: TYPES
Local client Gateway server Managed server Failover cluster
Install on a local Windows 10 client that has connectivity to the managed servers. Great for quick start, testing, ad-hoc or small scale scenarios. Install on a designated gateway server and access from any client browser with connectivity to the gateway server. Great for large-scale scenarios. Install directly on a managed server for the purpose of managing itself or a cluster in which it’s a member node. Great for distributed scenarios. Deploy in a failover cluster to enable high availability of the gateway service. Great for production environments to ensure resiliency of your management service.

Desteklenen İşletim Sistemleri

Windows Admin Center‘ı aşağıdaki Windows işletim sistemlerine yükleyebilirsiniz.

INSTALLATION: SUPPORTED OPERATING SYSTEMS
Platform Installation mode
Windows 10 Local client
Windows Server Semi-Annual Channel Gateway sever, managed server, failover cluster
Windows Server 2016 Gateway sever, managed server, failover cluster
Windows Server 2019 Gateway sever, managed server, failover cluster

Desteklenen web tarayıcıları

Microsoft Edge (including Microsoft Edge insider) and Google Chrome are tested and supported on Windows 10. Other web browsers—including Internet Explorer and Firefox—are not currently part of our test matrix and are therefore not officially supported. These browsers may have problems running Windows Admin Center. For example, Firefox has it’s own certificate store, so you must import the Windows Admin Center Client certificate into Firefox to use Windows Admin Center on Windows 10. For more details, see browser-specific known issues.

Yönetim hedefi: Desteklenen işletim sistemleri

Aşağıdaki Windows işletim sistemlerini Windows Yönetici Merkezi’ni kullanarak yönetebilirsiniz:

MANAGEMENT TARGET: SUPPORTED OPERATING SYSTEMS
Version Manage node via Server Manager Manage via Cluster Manager
Windows 10 Yes (via Computer Management) N/A
Windows Server Semi-Annual Channel Yes Yes
Windows Server 2019 Yes Yes
Windows Server 2016 Yes Yes, with latest cumulative update
Microsoft Hyper-V Server 2016 Yes Yes
Windows Server 2012 R2 Yes Yes
Microsoft Hyper-V Server 2012 R2 Yes Yes
Windows Server 2012 Yes Yes

Birinci yöntem olarak Windows 10 bir Client makine üzerine kurulumu yaparak ortamınızdaki desteklen sunucu ve clientlerimizi yönetebilirsiniz.

İkinci yöntem olarak Gateway olarak sunucu kurulumu yaparak istediğiniz yerden erişim sağlayarak ortamınızdaki desteklen sunucu ve istemcilerinizi yönetebilirsiniz.

Üçüncü yöntem olarak sunucu üzerine kurulumunu yaparak ortamınızdaki desteklen sunucu ve clientlerimizi yönetebilirsiniz.

Dördüncü yöntem olarak büyük ölçekli Network yapıları için Cluster yapıda kurulum yapabilirsiniz.

Windows Admin Center kuruluma başlamadan önce Active Directory Domain Controller sunucularınız üzerinde kurulum yapılamamaktadır.

Windows Admin Center kurulamuna başlayabiliriz.

Windows Admin Center linki üzerinde indirmiş olduğumuz .msi paketini çalıştırıyoruz.

Windows Admin Center Setup ekranı geliyor karşımıza.

Windows Admin Center Setup ekranın da I accept these terms seçeneği işaretleyerek Lisans Sözleşmesini onaylıyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Use Microsoft Update to help keep your computer secure and up-to-date ekranın da Use Microsoft Update when I check for updates (recommended) seçeneği ile güncelleştirmeleri açık bırakabilirsiniz. I don’t want to use Microsoft Update ile güncelleştirmeleri kapatabilirsiniz.

Use Microsoft Update to help keep your computer secure and up-to-date ekranın da biz Lab ortamında olduğumuz için default olarak bırakıyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Install Windows Admin Center on Windows Server ekranın da Windows Admin Center ile ilgili bilgiler görüyoruz.

 • Windows Admin Center üzerine birden fazla yönetici hesabı ile erişebilmektedir.
 • Her bilgisayardan destekleyen bir tarayıcı üzerinden Windows Admin Center giriş yapılabilmektedir.
 • Özel ağlardaki Client Makineleriniz ile Windows Admin Center yönetilebilmektedir.

Kurulum seçenekleri için https://aka.ms/WindowsAdminCenter-Install sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Install Windows Admin Center on Windows Server ekranın da Next diyerek devam ediyoruz.

Install Windows Admin Center ekranın da

 • Allow Windows Adin Center to modify this machine’s trusted hosts settings seçeneği ile Windows Admin Center kurulumu yapılan bu makinanın güvenilir bir makina olduğunu ve sunucu ayarlarını değiştirmesine izin vermek için seçebilirsiniz. Default olarak seçili gelecektir.
 • Use WinRM over HTTPS only seçeneği ile Windows Admin Center  bağlantıları için WinRM bağlantısını HTTPS kullanmaya zorlayabilirsiniz. Windows Admin Center yüklenmesi sırasında, yalnızca HTTPS ayarı yerine WinRM bağlantısını kullan’ı seçebilirsiniz.

Install Windows Admin Center ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Install Windows Admin Center ekranın da

Select a port for the Windows Admin Center site seçeneğinde Windows Admin Center bağlanacağımız Web Portunu belirleyebilirsiniz. Biz Default olarak gelen 443 Portunu bırakıyoruz.

Generate a self-signed SSL certificate.This certificate will expire in 60 days. seçeneği ile eğer mevcut bir SSL sertifikamız yoksa seçmemiz gerekmektedir. 60 günlük bir SSL sertifikası oluşturur

Use an SSL certificate installed on this computer seçeneği ile eğer mevcut bir SSL sertifikanız varsa onu gösterebilirsiniz. 

Lab ortamında kurulum yapıyorsanız Generate a self-signed SSL certificate.This certificate will expire in 60 days. seçeneği ile ile devam edebilirsiniz. Ama uzun soluklu bir kurulum için Use an SSL certificate installed on this computer seçeneği ile SSL sertifikanızı tanımlamanızı öneririm.

60 günlük bir SSL sertifikası oluşturur. Bu bilgisayarda yüklü bir SSL sertifikası kullan seçeneği ile mevcut sertifika gösterilebilir farklı bir SSL sertifika olmadığından ilk seçenek ile devam ediyorum.

Redired HTTP port 80 traffic to HTTPS seçeneği ile HTTP üzerinden talepleri direkt olarak HTTPS üzerine yönlendirebilirsiniz.

Install Windows Admin Center ekranın da

Select a port for the Windows Admin Center site seçeneğinde biz Default olarak gelen 443 Portunu bırakıyoruz.

Generate a self-signed SSL certificate.This certificate will expire in 60 days. seçeneğini seçiyoruz.

Redired HTTP port 80 traffic to HTTPS seçeneği seçiyoruz ve HTTP üzerinden talepleri direkt olarak HTTPS üzerine yönlendiriyoruz.

Install Windows Admin Center ekranın da Install diyerek Windows Admin Center kurulumunu başlatıyoruz.

Installing Windows Admin Center ekranın da Windows Admin Center kurulumunun başladığını görüyoruz.

Ready to connect from a PC ekranın da Windows Admin Center kurulumunun başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz.

Open this URL in a browser on o PC bölümün de Windows Admin Center üzerine erişim linki görüyoruz. https://W19ADMIN.bakicubuk.local:4443 linki üzerinden erişebilirsiniz.

See what browsers are  supported at bölümün de https://aka.ms/WindowsAdminCenter-Browsers linki üzerinden Windows Admin Center hangi Browse üzerinden yönetebileceğinize görebilirsiniz. Windows Admin Center Internet Explorer üzerinde yönetemezsiniz. Windows Admin Center Microsoft Edge Chromium, Mozilla Firefox ve ya Google Chrome yükleyerek yönetebilirsiniz.

Biz sunucumuz üzerine Microsoft Edge Chromium kurulumu yaptmıştık ve Microsoft Edge Chromium ile Windows Admin Center yöneteceğiz.

Ready to connect from a PC ekranın da Finish diyerek kurulumu sonlandırıyoruz.

Windows Admin Center konsolunun Microsoft Edge Chromium üzerinde direkt olarak https://W19ADMIN.bakicubuk.local linkinin açıldığını görüyoruz.

Sing in to access this site ekranın da User name ve Password bilgilerini yazmamız gerekmektedir.

Sing in to access this site ekranın da User name ve Password bilgilerini yazıyoruz ve OK diyoruz.

Windows Admin Center konsolu geliyor karşımıza. Kurulumu yaptığımız sunucumuz All connections menüsünde görüyoruz. All connections menüsü altında bulunan sunucuza tıklıyoruz.

Windows Admin Center konsolun da kurulumunu yaptığımız sunucumuzla ilgili donanım bilgisini Overview bölümü altında görüyoruz. Tools bölümü altında sunucumuz ile ilgili yapabileceğimiz yapılandırma seçeneklerini görüyoruz.

Windows Admin Center üzerinde yöneteceğiniz Windows Server 2012 ve Windows Server 2012 R2 sunucularınız üzerinde Windows Management Framework ( WMF ) 5.1 ve ya daha üstünü kurmanız gerekecektir.

Windows Server 2012 ve Windows Server 2012 R2 sunucularınız üzerinde Windows Management Framework ( WMF ) 5.1 kurulu değilse, Windows Management Framework 5.1 linki üzerinden indirerek kurulumunu yapabilirsiniz.

Windows Admin Center konsolun da All connections menüsü altında Add diyerek Windows Admin Center üzerine ortamdaki sunucumuzu ekliyoruz.

Add or create resources ekranın da Windows Admin Center konsolu üzerinde ekleyeceğiniz sunucu ya da client seçebilirsiniz.

 • Servers seçeneği ile ortamınızdaki Physical Machine ( Fiziksel Makine ) ya da Virtual Machine ( Sanal Makine ) Windows Server sunucularınızı ekleyerek yönetebilirsiniz.
 • Windows PCs seçeneği ile ortamınızdaki Windows 10 makinelerini ekleyerek yönetebilirsiniz.
 • Server clusters seçeneği ile ortamınızdaki Hyper-V Failover Cluster, SQL Server Failover Cluster ve File Server Cluster sunucularınızı ekleyerek yönetebilirsiniz.
 • Azure VMs seçeneği ile Microsoft Azure Platformu üzerindeki sunucularınızı ekleyerek yönetebilirsiniz.

Add or create resources ekranın da Windows Admin Center konsolu üzerine ortamımızdaki W16FILE isimli sunucumuzu ekleyeceğimiz için Servers seçeneği altında bulunan Add tıklıyoruz.

Connection ekranın da Windows Admin Center konsolu üzerine ekleyeceğimiz sunucumuzun Server Name ( Sunucu İsmi ) Add one bölümü altında bulunan Server name bölümüne yazabilirsiniz.

Connection tags bölümüne ekleyeceğimiz sunucumuz için üzerindeki yapılandırmayı ya da görevini belirten bir Tag ( Etiket ) oluşturabilirsiniz.

Connection ekranın da Windows Admin Center konsolu üzerine ekleyeceğimiz sunucu ya da sunucularımızı Import a list bölümüne .txt, .csv dosyasını Select a file üzerinden göstererek ekleyebilirsiniz.

Connection ekranın da Windows Admin Center konsolu üzerine ekleyeceğimiz sunucumuzun Server Name ( Sunucu İsmi ) Search Active Directory bölümünde yazarak Active Directory Domain ortamında aratabilirsiniz.

Connection ekranın da Windows Admin Center konsolu üzerine ekleyeceğimiz sunucumuzun Server Name ( Sunucu İsmi ) Search Active Directory bölümüne yazıyoruz ve Search diyerek Active Directory Domain ortamında aratıyoruz.

Connection ekranın da Windows Admin Center konsolu üzerine ekleyeceğimiz sunucumuzun Server Name ( Sunucu İsmi ) Search Active Directory bölümüne yazıp Search diyerek arattıktan sonra W16FILE isimli sunucumuzun geldiğini görüyoruz.

Connection ekranın da Windows Admin Center konsolu üzerine ekleyeceğimiz W16FILE isimli sunucumuzu seçiyoruz ve Add diyoruz.

Windows Admin Center konsolun da All connections menüsünü altına W16FILE isimli sunucumuzun eklendiğini görüyoruz.

Windows Admin Center konsolun da All connections menüsünü altına W16FILE isimli sunucumuzun eklendiğini görüyoruz. W16FILE isimli sunucumuza tıklıyarak bağlanıyoruz.

Specify your credentials ekranın da W16FILE isimli sunucumuza bağlanmak için yetkili kullanıcı bilgilerini yazmamız gerekmektedir.

Specify your credentials ekranın da W16FILE isimli sunucumuza bağlanmak için

 • Use my Windows account for this connection seçeneği ile Windows Admin Center kurulumu yaptığımız ve sunucumuz üzerinde oturum açtığımız kullanıcı ile ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
 • Use another account for this connection seçeneği ile sunucunuza farklı bir kullanıcı ile ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
 • Use thees credentials for all connections seçeneği ile Use another account for this connection seçeneğinde belirlediğiniz kullanıcınun bütün sunucular üzerinde yapılandırmasını sağlayabilirsiniz.

Specify your credentials ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Continue diyoruz.

Windows Admin Center konsolun da W16FILE isimli sunucumuzla ilgili Donanım ve üzerindeki işletim sistemi bilgisini Overview bölümü altında görüyoruz. Tools menüsü altında sunucumuz ile ilgili yapılandırabileceğimiz yapılandırma seçeneklerini görüyoruz.

Windows 10 Makinelerin ve Windows Server sunucularınızın Windows Admin Center ile neler yapabileceğimize detaylı değinmek istiyorum.

Aşağıdaki tabloda genel hatları yönetebileceğimiz araçları görebiliriz.

Tool Description
Overview Sunucu ayrıntılarını görüntüleyin ve sunucu durumunu kontrol edin
Active Directory Active Directory’yi yönet
Backup Azure Yedeklemesini Görüntüleme ve Yapılandırma
Certificates Sertifikaları görüntüleyin ve değiştirin
Containers Kapları Görüntüle
Devices Cihazları görüntüleyin ve değiştirin
DHCP DHCP sunucusu yapılandırmasını görüntüleyin ve yönetin
DNS DNS sunucusu yapılandırmasını görüntüleyin ve yönetin
Events Olayları görüntüleme
Files Dosyalara ve klasörlere göz atma
Firewall Güvenlik duvarı kurallarını görüntüleyin ve değiştirin
Installed Apps Yüklenmiş uygulamaları görüntüleyin ve kaldırın
Local Users and Groups Yerel kullanıcıları ve grupları görüntüleyin ve değiştirin
Network Ağ cihazlarını görüntüleyin ve değiştirin
PowerShell PowerShell ile sunucu ile etkileşime geçin
Processes Çalışan işlemleri görüntüleyin ve değiştirin
Registry Kayıt defteri girdilerini görüntüleyin ve değiştirin
Remote Desktop Uzak Masaüstü aracılığıyla sunucu ile etkileşimde bulunun
Roles and Features Rolleri ve özellikleri görüntüleme ve değiştirme
Scheduled Tasks Zamanlanmış görevleri görüntüleyin ve değiştirin
Services Hizmetleri görüntüleyin ve değiştirin
Settings Hizmetleri görüntüleyin ve değiştirin
Storage Depolama cihazlarını görüntüleyin ve değiştirin
Storage Migration Service Sunucuları ve dosya paylaşımlarını Azure veya ’a geçirme
Storage Replica Sunucudan sunucuya depolama çoğaltmasını yönetmek için Depolama Çoğaltmasını kullanın
System Insights Sistem Sicili, sunucunuzun işleyişi hakkında daha fazla fikir edinmenizi sağlar.
Updates Yüklü olarak görüntüle ve yeni güncellemeleri kontrol et
Virtual Machines Sanal makineleri görüntüleyin ve yönetin
Virtual Switches Sanal anahtarları görüntüleyin ve yönetin

Overview; CPU, bellek ve ağ performansının mevcut durumunu görmenin yanı sıra, işlemleri gerçekleştirmemizi ve hedef bilgisayar ve sunucu ayarlarımızı değişikliklerini sağlar.

Certificates; bilgisayardaki veya sunucudaki sertifika depolarını yönetmemiz sağlar

Containers;
Windows Server Çalışan bir Windows Server Core container
durumunda, olay günlüklerini görüntüleyebilir ve container
CLI’sine erişebiliriz.

Devices; bağlı aygıtları bir bilgisayarda veya sunucuda yönetmenize; Cihaz arama,sürücü güncellemeve ayrıntılı görüntülememize olanak sağlar.

Backup ;
Microsoft Azure’a yedekleyerek Windows sunucu sorunlarını, saldırılara veya felaketlere karşı korumamızı,Azure yedekleme,zamanlama,geçmiş kayıtları görüntüme,verileri kurtarmamız sağlar.

Events ; bilgisayardaki veya sunucudaki Event Logları görüntüle ve yönetmenizi sağlar.

Installed Apps ; yüklü uygulamaları listelemenizi ve kaldırmanızı sağlar.

Processes; çalışan işlemlerin görüntüleme,başlatma,sonlandırma ve silme yönetimi sağlamaktadır.

Registry; Remote Desktop;Uzak masaüstü oturumu başlatma,bağlantı kesme ve Ctrl + Alt + Del göndermenizi sağlar.

PowerShell; oturumu aracılığıyla bir bilgisayar veya sunucu PowerShell oturumu oluşturmanızı ve sonlandırmanıza olanak sağlar.

Registry; Remote Desktop;Uzak masaüstü oturumu başlatma,bağlantı kesme ve Ctrl + Alt + Del göndermenizi sağlar.

Roles and Features; Bir sunucudaki rollerin ve özellikleri görüntüleme rol veya özellik yükleme – rol veya özellik kaldırma.

Scheduled Tasks; Görev zamanlayıcı görüntüleme /düzenleme /etkinleştirme/devre dışı bırakma ve görev oluşturma

Services; Sunucudaki ayrıntılı görüntüleme, servis duraklat/başlatma ve düzenlemeStorage;Bir birimi yeniden boyutlandırma, birim özellikleri düzenleme, silme,görüntüleme,ekleme-çıkarma ve kota yönetimi

Active Directory;

Kullanıcı,group oluşturma, Global Grid kullanıcıları, bilgisayarları ve grupları (devre dışı bırak / etkinleştir, kaldır)

 • Group oluşturma
 • Kullanıcılar, bilgisayarlar ve grupları aramamızı
 • Kullanıcılar, bilgisayarlar ve gruplar için ayrıntılar bölmesi
 • Kullanıcı password resetleme
 • user objeleri: group üyeliklerini yapılandırma
 • computer objeleri: tek bir makineye yetki vermeyi yapılandırma
 • Group objeleri: üyeliği yönetme

DHCP; bağlı aygıtları bir bilgisayarda veya sunucuda yönetmenizi sağlar.

 • IPV4 ve IPV6 kapsamları oluşturabiliriz / yapılandırma / görüntüleme
 • Adres exclusions
  oluşturun ve başlangıç ve bitiş IP adreslerini yapılandırabiliriz.
 • Adres rezervasyonları oluştur ve istemci MAC adresini (IPV4), DUID ve IAID’yi (IPV6) yapılandırabiliriz

DNS;

 • DNS Forward Lookup Zones, Reverse Lookup Zones ve DNS kayıtlarının ayrıntılarını görüntüleme
 • Forward Lookup Zones (primary,secondery,or stub) oluşturun ve Forward Lookup Zones özelliklerini yapılandırma
 • Ana Bilgisayar (A veya AAAA), CNAME veya MX türü DNS kayıtları oluşturma
 • DNS kayıtları özelliklerini yapılandırma
 • IPV4 ve IPV6 Reverse Lookup Zones (primary,secondery,or stub) oluşturun, Reverse Lookup Zones özelliklerini yapılandırma
 • Reverse Lookup Zones altında PTR, CNAME DNS kayıtları yazma

Files;

 • Dosyalara ve klasörlere görüntüleme, arama, oluşturma, silme
 • Bir dosya veya klasör indirme,yükleme,yeniden adlandırma
 • Bir zip dosyasını çıkartma
 • Dosya veya klasör özelliklerini görüntüleme
 • Dosya Sunucusu Kaynak Yöneticisi kotalarını yönetme
 • Dosya paylaşımları ekleme ve düzenleme
 • Dosya paylaşımlarındaki kullanıcı ve grup izinlerini değiştirme

Firewall;

 • Güvenlik duvarı ayarlarına genel bakışı görüntüleyin
 • Gelen güvenlik duvarı kurallarını görüntüleme
 • Giden güvenlik duvarı kurallarını görüntüleme
 • Güvenlik duvarı kurallarında arama
 • Güvenlik duvarı kuralı ayrıntılarını görüntüleme
 • Yeni bir güvenlik duvarı kuralı oluşturma
 • Güvenlik duvarı kuralını etkinleştirme veya devre dışı bırakma
 • Bir güvenlik duvarı kuralını silme
 • Güvenlik duvarı kuralının özelliklerini düzenleme

Local Users and Groups;

 • Kullanıcıları ve grupları görüntüleme ve arama
 • Yeni bir kullanıcı veya grup oluşturma
 • Bir kullanıcının grup üyeliğini yönetmemizi
 • Bir kullanıcıyı veya grubu silme
 • Bir kullanıcının şifresini değiştirmemizi
 • Bir kullanıcının veya grubun özelliklerini düzenlememizi

Network;

 • Mevcut ağ bağdaştırıcılarına göz atın ve arama yapın
 • Bir ağ bağdaştırıcısının ayrıntılarını görüntüleme
 • Ağ bağdaştırıcısının özelliklerini düzenleme
 • Azure Ağ Bağdaştırıcısı Oluşturma

Settings;

 • Kullanıcı ve sistem ortamı değişkenlerini görüntüleyin ve değiştirin
 • Azure Monitörden uyarıları izlemek için yapılandırmayı görüntüleyin
 • Güç yapılandırmasını görüntüleyin ve değiştirin
 • Uzak Masaüstü ayarlarını görüntüleme ve değiştirme
 • Rol tabanlı erişim kontrolü ayarlarını görüntüleme ve değiştirme
 • Varsa, Hyper-V ana bilgisayar ayarlarını görüntüleyin ve değiştirin

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 


Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 yorum “Windows Admin Center Kurulumu