Windows Server 2012 Hyper-V Live Migration

Merhaba

Daha önceki yazimizda Windows Server 2012 üzerinde Hyper-V Failover Cluster kurulum ve yapılandırma adimlarini sizlerle paylaşmiştim. Bu yazimizda Live Migration nasil yapılır onu anlatiyor olacağım. Live Migration özelliği belki de biz sistemciler için en kritik ancak uygulamasi en kolay işlemlerden biridir.

Live Migration : Live Migration tamamen canlı bir taşıma yöntemidir. Live Migration yönetimiyle taşınan sanal sunucularimiz Network üzerinde hizmet verebilir durumdadır ve Live Migration yöntemiyle taşıma süresince Sanal sunucunun üzerindeki servis ve uygulamalara erişimleri kesilmemektedir. Taşıma tamamlandıktan sonra Session’lar ve tüm Connection’lar bağlı ve açık durumdadır. Bu nedenle Live Migration yöntemiyle sanal sunucularımızın taşıma sirasinda üzerindeki servislere erişilebiliyor durumda olmasıdır.

Failover Cluster Manager konsolunu açıyoruz ve Roles bölümü altinda bulunan 2 adet sanal sunucumuz yapılandırılmış durumdadır.

1

Roles bölümünde bulunan Live Migration yöntemiyle taşımak istediğimiz sanal makinemiz üzerinde sağ tuş yapıyoruz ve Move => Live Migration menüsü geliyoruz. Best Possible Node ve Select Node taşıma yöntemlerini görüyoruz.

Best Possible Node : Best Possible Node yöntemiyle taşıma işlemi ortamimizda bulunan ve sistem kaynaklari en uygun NOD’u seçerek sanal sunucumuzu bu NOD üzerine sistemin belirlediği taşıma yöntemidir.

Select Node :  Select Node yöntemiyle taşıma işleminde ise siz hangi NOD üzerine Live Migration işlemini yapılacaksa bizim belirlediğimiz taşıma yöntemidir.

2

Move Virtual Machine ekrani geliyor karşımıza ben Select Node diyerek hangi sunucuya Live Migration yapacağımı kendim belirleyeceğim.WS12NOD1 üzerinde çalışmakta olan WS12FILE isimili sanal sunucumu WS12NOD2 isimli sunucum üzerine taşıyacağım için Move Virtual Machine ekraninda WS12NOD2 isimli sunucumu seçiyorum ve OK diyerek işlemi başlatiyorum.

4

WS12FILE isimli sanal sunucumuz WS12NOD1 sunucusu üzerinde çalışmaktadir ve Live migration işlemini başlattiğimda WS12NOD2 üzerine taşınırken Information bölümünde sanal sunucumun Live  Migrating %  bilgisinin geldiğini görmekteyiz.

5

Live Migration işlemi tamamlandiğinda Failover Cluster Manager konsolunda Roles bölümü altinda bulunan WS12FILE isimli sunucum Owner Node tabını kontrol ettiğimde WS12NOD2 üzerine taşındığını ve Running durumda olduğunu görmekteyiz.

6

 

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle….

 

3 thoughts on “Windows Server 2012 Hyper-V Live Migration

  1. merhaba çok güzel anlatmışsınız, ancak aklıma takılan bir soru var, bu iki server arasında storage olmak zorundamı, yoksa sanal makinaları migration yaparken birinin harddiskinden diğerine ağ üzerinden taşırsak çalışır mı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back To Top