Windows Server 2012 Hyper-V Quick Migration

Merhaba

Daha önceki yazilarimizda Windows Server 2012 üzerinde Hyper-V Failover Cluster kurulum ve yapılandırma adimlarini ve Windows Server 2012 Hyper-V Live Migration nasil yapıldığını sizlerle paylaşmiştim. Bu yazimizda Windows Server 2012 Hyper-V Quick Migration nasil yapılır onu anlatiyor olacağım.

Quick Migration : Quick Migration taşıma yöntemi sanal sunucularimizi Nodelarimiz arasinda hızlı bir şekilde taşıma yöntemidir. Failover Cluster yapısının temel özelliklerinden biridir. Quick Migration taşıma yönteminde Node üzerinde çalışan sanal sunucularimizi, hızlı bir şekilde diğer Node üzerine taşıma yöntemidir. Ancak Quick Migration taşıma yöntemi  ile Live Migration taşıma yöntemi ile arasindaki en büyük fark sanal sunucumuzun Network üzerinde servis ve uygulamalarin taşınma işlemi sirasinda erişimlerinin kesilmesidir. Quick Migration taşıma yönteminde servis ve uygulamalarin erişimi taşınma işlemi sirasinda durmaktadir.  Quick Migration taşıma yönteminde servis ve uygulamalarin erişimi taşıma işlemi tamamlandiktan sonra erişilebilir duruma gelmektedir ve taşıma tamamlandıktan sonra Session’lar kapanmiş ve tüm Connection’lar kopmuştur.

Failover Cluster Manager konsolunu açıyoruz ve Roles bölümü altinda bulunan 2 adet sanal sunucumuz yapılandırılmış durumdadır.

1

Roles bölümünde bulunan Quick Migration yöntemiyle taşımak istediğimiz sanal makinemiz üzerinde sağ tuş yapıyoruz ve Move => Quick Migration menüsü geliyoruz. Best Possible Node ve Select Node taşıma yöntemlerini görüyoruz.

Best Possible Node : Best Possible Node yöntemiyle taşıma işlemi ortamimizda bulunan ve sistem kaynaklari en uygun NOD’u seçerek sanal sunucumuzu bu NOD üzerine sistemin belirlediği taşıma yöntemidir.

Select Node : Select Node yöntemiyle taşıma işleminde ise siz hangi NOD üzerine Quick Migration işlemini yapılacaksa bizim belirlediğimiz taşıma yöntemidir.

2

Move Virtual Machine ekrani geliyor karşımıza ben Select Node diyerek hangi sunucuya Quick Migration yapacağımı kendim belirleyeceğim. WS12NOD1 üzerinde çalışmakta olan WS12FILE isimili sanal sunucumu WS12NOD2 isimli sunucum üzerine taşıyacağım için Move Virtual Machine ekraninda WS12NOD2 isimli sunucumu seçiyorum ve OK diyerek işlemi başlatiyorum.

3

WS12FILE isimli sanal sunucumuz WS12NOD1 sunucusu üzerinde çalışmaktadir ve Quick Migration işlemini başlattiğimda WS12NOD2 üzerine taşınırken Information bölümünde sanal sunucumun Saving %…  bilgisinin geldiğini görmekteyiz. Yani sanal sunucum Saved State durumuna geçti şu anda WS12FILE isimli sunucum üzerindeki servis ve uygulamalara erişimleri kesilmiş durumdadir.

4

WS12FILE isimli sanal sunucumuz WS12NOD2 sunucusu üzerine Quick Migration işlemi ile taşındıktan sonra Information bölümünü kontrol ettiğimde sanal sunucumun Starting %… tekrar çalıştırıldığı bilgisinin geldiğini görmekteyiz.

5

Quick Migration işlemi tamamlandiğinda Failover Cluster Manager konsolunda Roles bölümü altinda bulunan WS12FILE isimli sunucum Owner Node tabını kontrol ettiğimde WS12NOD2 üzerine taşındığını ve Running durumda olduğunu görmekteyiz.

6

 

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle….

 

Bir cevap yazın

Back To Top