Windows Server 2012 R2 Üzerinde Additional Domain Controller Kaldırma

Merhaba

Daha önceki yazimizda Windows Server 2012 Üzerinde Active Directory kurulumu ve yapılandırmasini sizlerle paylaşmiştim. Bu yazimizdada Windows Server 2012 R2 üzerinde Additional Domain Controller yapılandırılmasinin kaldırılmasini anlatiyor olacağım. Windows Server 2008 R2 ve önceki Windows Server işletim sistemleri üzerinde Active Diretory Domain Services ( AD DS ) kurulumu ve yapılandırılmasi yaparken dcpromo komutunu kullaniyorduk. Yine Windows Server 2008 R2 ve önceki Windows Server işletim sistemleri üzerinde Active Directory Domain Services ( AD DS ) kaldırma işlemi yaparken dcpromo ve dcpromo/force komutlari yardimiyla yapıyordur. Ancak Windows Server 2012 ile birlikte Active Directory Domain Services ( AD DS ) rolünün kurulumu ve yapılandırmasi Server Manager üzerinden yapılmaktaydi. Windows Server 2012 ve Windows Server 2012 R2  ile birlikte Active Directory Domain Services ( AD DS ) rolünün kaldırılmasi yine Server Manager üzerinden yapılmaktadir.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamimizla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucum W12R2DC isminde Network Karti Ip Adresi 192.168.2.200/24  olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir Domain ortami kurularak ortamda Primary Domain Controller olarak görev yapmaktadir.

İkinci sunucum W12R2ADC isminde Network Karti Ip Adresi 192.168.2.202/24  olarak yapılandırılmış ve üzerine Active Directory Domain Services yapılandırılarak Additional Domain Controller ortamda yapılandırılmış durumdadir.

Ben ortamimda bulunan W12R2ADC üzerindeki Additional Domain Controller yapılandırmasini kaldiracağım.

Active Directory Users and Computers konsolunu açıyoruz. Domain Controllers Organize Unit( OU ) altinda Domain Controller yapılandırmasini kaldıracağımız W12R2ADC isimli sunucumu görüyorum.

0

Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekraninda Add roles and Features  tikliyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Remove Roles and Features ile Roles ( Rol ) ve Feauteres ( Özellik ) kaldirma sihirbazını açabiliriz.

18-10-2014 09-30-14

Before you begin bilgi ekrani geliyor karşımıza sunucumuz üzerine herhangi bir Roles ( Rol ) ya da Feautures ( Özellik ) kurulumu yaparak yapılandırmayacağımız bu defa sunucumuz üzerinde daha önceden yapılandırmış olduğumuz Domain Controller yapılandırmasini kaldıracağımız için Start the Remove Roles and Features Wizard tıklayarak Remove Roles and Features Wizard çalışmasini sağlıyoruz.

2

Remove Roles and Features Wizard bilgi ekrani geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

3

Select destination server ekraninda Domain Controller yapılandırmasini hangi sunucu üzerinde kaldiracak isek o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Ben W12R2ADC üzerinde Additional Domain Controller yapılandırmasini kaldıracağım için bu sunucumu seçiyorum ve Next diyerek kaldırma işlemine devam ediyorum.

4

Select server roles ekraninda Active Directory Domain Services rolü üzerindeki Domain Controller yapılandırmasini kaldıracağımız için Active Directory Domain Services rolünü işaretliyoruz.

5

Active Directory Domain Services rolünü seçtiğimizde Remove Roles and Features Wizard ekrani geliyor karşımıza Active Directory Domain Services rolü ile birlikte diğer özelliklerimiz olan Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools özelliklerinin yapılandırılmasinin kaldirilmasi gerektiğini belirtiyor bizlere kaldirma işlemine devam etmek için Remove Features diyerek  Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools bu özelliklerinde yapılandırmalarini kaldirilmasini sağlıyoruz.

6

Validation Results ekrani geliyor karşımıza öncelikle olarak sunucumuz üzerindeki Domain Controller yapılandırmasini Demote etmemiz gerekiyor. Demote this domain controller sekmesine tıklayarak sunucumuz üzerindeki Domain Controller yapılandırmasini kaldirmayi başlatiyoruz.

7

Credentials ekraninda sunucumuz üzerindeki Domain Controller yapılandırmasini hangi yetkili user ( Kullanıcı ) ile kaldıracağımızı belirliyoruz.

Last Domain Controller : Eğer bu sunucu ortamimizda Primary Domain Controller olarak görev yapıyor olsaydi. Yani ortamda sadece bu sunucu Domain Controller olarak görev yapsaydi ve Active Directory rolleri bu sunucu üzerinde olsaydi bu seçenekte gelecekti karşımıza ve bu seçeneği seçerek ilerleyecektik.

Force the Removal of this domain controller : Windows Server 2008 R2 Active Directory Domain Controller üzerinde kullanmış olduğumuz dcpromo /force komutu ile ayni işlemi yapmaktadir. Force the Removal of this domain controller seçeneği Windows Server 2008 R2 Active Directory Domain Controller üzerinde kaldırma işleminde olduğu gibi , ortamdan kaldırmak istediğimiz Domain Controller çeşitli nedenlerden dolayı , Primary Domain Controller  ya da diğer Domain Controller ulaşamadığı durumlarda kullanmış olduğumuz seçenektir.

Karşımıza gelen seçeneklerde herhangi bir değişiklik yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

8

Warnings ekraninda sunucumuz üzerinde Domain Name System ( DNS ) Server ve Global Catalog olarak görev yaptığı bilgisini görüyoruz.

9

Warnings ekraninda Proceed with removal seçeneğini işaretliyoruz ve kaldirma işlemine Next diyerek devam ediyoruz.

10

New Administrator Password ekraninda sunucumuz üzerinde Domain Controller yapılandırmasini kaldırdıktan sonra sunucumuz üzerinde kullanacağımız Local Administrator için bir Password belirliyoruz.

11

New Administrator Password ekraninda Local Administrator için bir password belirliyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

12

Review Options ekraninda daha önceki adimlarda Domain Controller yapılandırmasini kaldırmak için yapmiş olduğumuz işlemlerle ilgili bilgileri görmekteyiz. Demote diyerek sunucumuz üzerindeki Domain Controller yapılandırmasini kaldırmak için Demote tıklayarak işlemi başlatiyoruz.

13

Demotion ekraninda W12R2ADC üzerindeki Domain Controller yapılandırmasinin kaldırma işleminin başladiğini görüyoruz.

18-10-2014 21-29-52

18-10-2014 21-30-26

W12R2ADC üzerindeki Domain Controller yapılandırmasinin kaldırma işlemi tamamlaniyor sunucumuzun restart olacağı bilgisi görüyoruz.

18-10-2014 21-30-35

18-10-2014 21-30-48

Active Directory Users and Computers konsolunu açıyoruz. Domain Controllers Organize Unit ( OU ) altinda W12R2ADC isimli sunucumun olmadiğini görüyoruz

15

Active Directory Users and Computers konsolununda Computers Organize Unit ( OU ) altina W12R2ADC isimli sunucumun geldiğini görüyoruz.

14

Server Manager konsolunu açıyoruz. Active Directory Domain Services ( AD DS ) rolüne geldiğimizde Configuration required for Active Directory Domain Services at W12R2ADC uyarisi aliyoruz. Active Directory Domain Services ( AD DS ) rolü sunucumuz üzerinde kurulu ancak herhangi bir yapılandırma olmadiğini anlamani gelmektedir.

16

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle.

 

 

2 thoughts on “Windows Server 2012 R2 Üzerinde Additional Domain Controller Kaldırma

Comments are closed.

Back To Top