Windows Server 2012 R2 Üzerinde Active Directory Ortamini Kaldırma

Merhaba

Daha önceki yazilarimizda Windows Server 2012 Üzerinde Active Directory kurulumu ve Windows Server 2012 R2 Additional Domain Controller Kaldırma işlemlerini sizlerle paylaşmiştim. Bu yazimizdada Windows Server 2012 R2 üzerinde Domain Controller yapılandırılmasinin kaldırılma işlemlerini anlatiyor olacağım. Windows Server 2008 R2 ve önceki Windows Server işletim sistemleri üzerinde Active Diretory Domain Services ( AD DS ) kurulumu ve yapılandırılmasi yaparken dcpromo komutunu kullaniyorduk. Yine Windows Server 2008 R2 ve önceki Windows Server işletim sistemleri üzerinde Active Directory Domain Services ( AD DS ) kaldırma işlemi yaparken dcpromo ve dcpromo/force komutlari yardimiyla yapıyordur. Ancak Windows Server 2012 ile birlikte Active Directory Domain Services ( AD DS ) rolünün kurulumu ve yapılandırmasi Server Manager üzerinden yapılmaktaydi. Windows Server 2012 ve Windows Server 2012 R2  ile birlikte Active Directory Domain Services ( AD DS ) rolünün kaldırılmasi yine Server Manager üzerinden yapılmaktadir.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamimizla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucum W12R2DC isminde Network Karti Ip Adresi 192.168.2.200/24  olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir Domain ortami kurularak ortamda Primary Domain Controller olarak görev yapmaktadir.

Ben ortamimda Primary Domain Controller olarak görev yapan W12R2DC üzerindeki Domain Controller yapılandırmasini kaldiracağım.

Command Prompt ( CMD ) ekranini açıyorum ve netdom query fsmo komutu yardimiyla sunucumun üzerindeki Active Directory rolleri kontroller ediyorum.

0

Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekraninda Add roles and Features  tikliyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Remove Roles and Features ile Roles ( Rol ) ve Feauteres ( Özellik ) kaldirma sihirbazını açabiliriz.

19-10-2014 16-15-49

Before you begin bilgi ekrani geliyor karşımıza sunucumuz üzerine herhangi bir Roles ( Rol ) ya da Feautures ( Özellik ) kurulumu yaparak yapılandırmayacağımız bu defa sunucumuz üzerinde daha önceden yapılandırmış olduğumuz Domain Controller yapılandırmasini kaldıracağımız için Start the Remove Roles and Features Wizard tıklayarak Remove Roles and Features Wizard çalışmasini sağlıyoruz.

2

Remove Roles and Features Wizard bilgi ekrani geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

3

Select destination server ekraninda Domain Controller yapılandırmasini hangi sunucu üzerinde kaldiracak isek o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Ben W12R2DC üzerinde Domain Controller yapılandırmasini kaldıracağım için bu sunucumu seçiyorum ve Next diyerek kaldırma işlemine devam ediyorum.

4

Select server roles ekraninda Active Directory Domain Services rolü üzerindeki Domain Controller yapılandırmasini kaldıracağımız için Active Directory Domain Services rolünü işaretliyoruz.

5

Active Directory Domain Services rolünü seçtiğimizde Remove Roles and Features Wizard ekrani geliyor karşımıza Active Directory Domain Services rolü ile birlikte diğer özelliklerimiz olan Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools özelliklerinin yapılandırılmasinin kaldirilmasi gerektiğini belirtiyor bizlere kaldirma işlemine devam etmek için Remove Features diyerek  Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools bu özelliklerinde yapılandırmalarini kaldirilmasini sağlıyoruz.

6

Validation Results ekrani geliyor karşımıza öncelikle olarak sunucumuz üzerindeki Domain Controller yapılandırmasini Demote etmemiz gerekiyor. Demote this domain controller sekmesine tıklayarak sunucumuz üzerindeki Domain Controller yapılandırmasini kaldirmayi başlatiyoruz.

7

Credentials ekraninda sunucumuz üzerindeki Domain Controller yapılandırmasini hangi yetkili user ( Kullanıcı ) ile kaldıracağımızı belirliyoruz.

Last Domain Controller : Sunucumuz ortamimizda Primary Domain Controller olarak görev yaptiği için yani ortamda sadece bu sunucu Domain Controller olarak görev yaptiği ve Active Directory rolleri bu sunucu üzerinde olduğu için bu seçeneği seçerek ilerleyeceğiz.

Force the Removal of this domain controller : Windows Server 2008 R2 Active Directory Domain Controller üzerinde kullanmış olduğumuz dcpromo /force komutu ile ayni işlemi yapmaktadir. Force the Removal of this domain controller seçeneği Windows Server 2008 R2 Active Directory Domain Controller üzerinde kaldırma işleminde olduğu gibi , ortamdan kaldırmak istediğimiz Domain Controller çeşitli nedenlerden dolayı , Primary Domain Controller  ya da diğer Domain Controller ulaşamadığı durumlarda kullanmış olduğumuz seçenektir.

8

Credentials ekraninda sunucumuz üzerindeki Domain Controller yapılandırmasini Administrator ile kaldiracağız Supply the credentials to perform this operation bölümünü bu şekilde birakiyoruz. Sunucmuz ortamda Primary Domain Controller olarak görev yaptiği ve Active Directory rolleri bu sunucu üzerinde olduğu içinde Last Domain Controller işeretleyerek Next diyerek devam ediyoruz

9

Warnings ekraninda sunucumuz üzerinde Domain Name System ( DNS ) Server ve Global Catalog olarak görev yaptığı bilgisini görüyoruz.

10

Warnings ekraninda Proceed with removal seçeneğini işaretliyoruz ve kaldirma işlemine Next diyerek devam ediyoruz.

11

Removal Options ekraninda sunucmuz üzerindeki DNS Zone ve Application Partitions kaldırmak isteyip istemediğimiz seçmemiz gerekiyor.

12

Removal Options ekraninda View Partitions diyerek sunucumuz üzerindeki Application Partitions görebiliriz.

13

Removal Options ekraninda sunucmuz üzerindeki Domain Controller yapılandırmasini kaldiracağımız için Remove this DNS zone ve Remove application partions seçeneklerini isaretliyourz ve Next diyerek devam ediyoruz.

14

New Administrator Password ekraninda sunucumuz üzerinde Domain Controller yapılandırmasini kaldırdıktan sonra sunucumuz üzerinde kullanacağımız Local Administrator için bir Password belirliyoruz.

15

New Administrator Password ekraninda Local Administrator için bir password belirliyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

16

Review Options ekraninda daha önceki adimlarda Domain Controller yapılandırmasini kaldırmak için yapmiş olduğumuz işlemlerle ilgili bilgileri görmekteyiz. Demote diyerek sunucumuz üzerindeki Domain Controller yapılandırmasini kaldırmak için Demote tıklayarak işlemi başlatiyoruz.

17

Demotion ekraninda W12R2DC üzerindeki Domain Controller yapılandırmasinin kaldırma işleminin başladiğini görüyoruz.

18

19

W12R2DC üzerindeki Domain Controller yapılandırmasinin kaldırma işlemi tamamlaniyor sunucumuzun restart olacağı bilgisi görüyoruz.

20

Server Manager konsolunu açıyoruz. Sunumuz üzerinde Active Directory Domain Services ( AD DS ) rolüne kurulu olduğunu görüyoruz ancak Promete this server to a domain controller diyerek yapılandırma uyarisi aliyoruz. Active Directory Domain Services ( AD DS ) rolü sunucumuz üzerinde kurulu ancak herhangi bir yapılandırma olmadiğini anlamani gelmektedir.

21

Active Directory Users and Computers konsolunu açıyoruz. Sunucumuz üzerinde artik Domain Controller yapılandırmasinin olmadiğini görüyoruz

22

Server Manager konsolunu üzerinde Local Server bölümüne geldiğimizde W12R2DC isimli sunumuzun WORKGROUP olduğunu görüyoruz.

23

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

 

Back To Top