Windows Server 2016 Active Directory Administrative Center Kullanıcı Oluşturma

Merhaba

Bu yazimizda Windows Server 2016 Active Directory Administrative Center ( ADAC ) üzerinde User ( Kullanıcı ) oluşturma işlemlerini anlatiyor olacağım. Active Directory Administrative Center ( ADAC ) Windows Server 2008 R2 ile birlikte hayatımıza girmiş olan bir yönetim konsoludur. Yani Active Directory Administrative Center ( ADAC ) kullanabilmeniz için Active Directory Domain Services üzerinde  Domain ve Forest functional level versiyonun Windows Server 2008 R2 olmasi gerekmektedir. Active Directory Administrative Center ( ADAC ) ile Active Directory Users and Computers yönetim konsolu içerisinde gerçekleştirmiş olduğumuz bir çok yönetimsel işlemleri ( Computer ( Bilgisayar ), User ( Kullanıcı ), Organizational Unit ( OU ) ve Group ( Grup ) oluşturma vs ) gibi işlemleri tek bir noktadan gerçekleştirmemizi sağlar. Active Directory Administrative Center ( ADAC ) konsolu üzerinde gerçekleştirebildiğimiz işlemleri seçenekler halinde özetleyecek olursak;

  • Yeni User ( Kullanıcı ) hesabı oluşturma ve yönetme
  • Yeni Group ( Grup ) oluşturma ve varolan grupları yönetme
  • Yeni Computer ( Bilgisayar ) hesabı oluşturma ve yönetme
  • Yeni Organizational Unit ( OU ) oluşturma ve yönetme
  • Active Directory içerisinde veri ya da rapor sorgulama işlemleri gerçekleştirme

Gibi yönetimsel işlemleri Active Directory Administrative Center ( ADAC ) üzerinden gerçekleştirebilmekteyiz. Active Directory Administrative Center ( ADAC ) yönetim konsoluna ulaşmak için Windows Server 2016 sunucumuz üzerinde Server Manager yönetim konsolunu açıyoruz.

Server Manager yönetim konsolu üzerinde Tools menüsü içerisinden Active Directory Administrative Center ( ADAC ) seçeneğine tıklıyoruz.

Active Directory Administrative Center (ADAC) konsolu üzerinde, Overview ekraninda Active Directory Administrative Center (ADAC) ve Dynamic Access Contro ( DAC ) gibi servislerle ilgili teknik dökümanlara ulaşabiliriz. Sol tarafa baktığımızda, Active Directory Domain Name ( bakicubuk.local ) altında mevcut yapımız ile ilgili işlemler yapabileceğimiz objeleri, Dynamic Access Contro ( DAC ) bölümden ise, Dynamic Access Contro ( DAC ) ile ilgili objeleri görebilmekteyiz. Active Directory Administrative Center (ADAC) konsolunun en altinda Reset Password ve Global Search seçeneklerini görmekteyiz. Reset Password ile  Active Directory Domain Services yapısı içersinde yer alan bir User ( Kullanıcı ) şifresini değiştirebiliriz. Global Search seçeneği ile Active Directory Domain Services yapımız içindeki User ( Kullanıcı ), Group ( Grup )  ya da herhangi bir Objeyi search edebilirsiniz.

Active Directory Administrative Center (ADAC) üzerinde User ( Kullanıcı ) oluşturmak için yapmamız gereken işlem, Active Directory Domain Name ( bakicubuk.local ) üzerine geliyoruz.

Active Directory Administrative Center (ADAC) üzerinde User ( Kullanıcı ) oluşturmak için yapmamız gereken Active Directory Domain Name ( bakicubuk.local ) üzerine gelip sağ tuş yapıyoruz ve gelen menüden New => User ya da Task menüsü altında bulunan New => User seçeneğine tıklıyoruz.

Create User ekranında, Active Directory Domain ortaminda oluşturmak istediğimiz User ( Kullanıcı ) hesabı ile ilgili bilgileri girebileceğimiz bölümler mevcuttur.

Acconut bölümünde First Name, Last Name, User UPN logon bölümlerine açmak istediğimiz kullanıcı bilgileri yaziyoruz. User UPN logon bölümüne yazdiğim isim User Sam Account Name logon bölümü ile ayni olucaktir zaten otomatik olarak oraya da gelicektir.

Create in bölümünde oluşturacağımız User ( Kullanıcı ) hangi Organizational Unit ( OU ) içersinde açılacak ise onu belirleyebiliyoruz.

Account Expires kısmında, oluşturulacak olan kullanıcı hesabının belirlediğimiz bir tarihte devre dışı kalmasını da sağlayabiliyoruz. Password options bölümünde şifre ile ilgili düzenlemeleri yapabilirsiniz. User must change password at next log on seçeneği ile kullanıcı şifresi login olduğunda değiştirebilir. Password never expires seçeneği ile belirdiğiniz şifre süresiz olacaktir. Default olarak 72 gün içinde değiştirilmesi gerekmektedir. User cannot change password seçeneği ile kullanıcının şifresini değiştirmemesini sağlabilirsiniz.

Organization bölümünde ise User ( Kullanıcı ) ait Display name, Office, E-mail, Web page, Job title, Departmant gibi bilgileri girebileceğimiz bölümleri görüyoruz.

Member Of bölümünde User ( Kullanıcı ) üye olacağı Group ( Grup ) belirleyebilirsiniz. Kullanıcımızı herhangi bir gruba üye yapmak için Add tuşuna basıp gelen ekrandan Active Directory Domain Services üzerinde üye olmasını istediğimiz grubu seçebilirsiniz.

Active Directory Administrative Center (ADAC) üzerinde User ( Kullanıcı ) oluşturmak için gerekli işlemleri yaptıktan sonra OK diyoruz.

Active Directory Administrative Center (ADAC) üzerinde Active Directory Domain Name (bakicubuk.local ) bölümünü altında bulunan Users Organize Unit ( OU ) kontrol ettiğimizde Baki CUBUK ismindeki kullanıcımızın oluşmuş olduğunu görüyoruz.

Active Directory Users and Computers yönetim konsolundan Users Organize Unit ( OU ) kontrol ettiğimizde de ilgili kullanıcımızın başarılı bir şekilde oluşmuş olduğunu görmekteyiz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

Back To Top