Windows Server 2016 Failover Cluster Yapısından Node Çıkarma

Merhaba

Daha önceki yazilarimizda Windows Server 2012 üzerinde Hyper-V Failover Cluster Kurulumu ve Windows Server 2012 R2 Hyper-V Failover Cluster Kurulumu sizlerle paylaşmiştim. Bu yazimizda Microsoft’un yeni sunucu işletim sistemi olan Windows Server 2016 üzerinde Hyper-V Failover Cluster Kurulumu ve Windows Server 2016 Failover Cluster Yapısına Node Eklemesini anlatmıştık. Bu yazimizda da Windows Server 2016 üzerinde Hyper-V Failover Cluster ortamında bir sunucuyu çıkarma işlemini anlatiyor olacağız.

Yapımız içerisinde bulunan cluster üyesi sunucuların ve bu sunucular üzerinde çalışan rol ve servislerin kapalı olduklarında donanımsal ve yazilimsal sorun nedeniyle down duruma geldiklerinde cluster üyesi olan  bir sunucudan diğer sunucuya aktarılmasıdır. Bu tanımlamayı şu örnekle daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum. Yapımız içerisinde 2 adet sunucumuz olsun bu sunucular üzerinde çalışan sanal makinelerimiz var.  Sunucularimizin birinde donanımsal ya da yazilimsal sorun nedeniyle down duruma geldi yani kapandi üzerinde çalışan sanal makinelerde bununla birlikte down duruma gelerek ulaşılamayacaktir işte burada Failover Cluster yapısı imdadımıza yetişecektir. Down durumda olan sunucumuz üzerindeki sanal sunucularımız otomatik olarak diğer fiziksel sunucumuz üzerinde hizmet vermeye başlayacaktır.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamimizla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucum Windows Server 2016 Datacenter işletim sistemine sahip W16DC isminde Ip Adres 192.168.1.200 olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir domain ortami kurulmuştur. Ayrica bu sunucum üzerinde File and Storage Service üzerinde  ISCSI Target Server Kurulumu ve Yapılandırılması yapılandırarak Failover Cluster ortami için Quroum alani Cluster Volume yapılandırmamış durumdadır.

İkinci sunucum Windows Server 2016 Datacenter işletim sistemine sahip W16NOD1 isminde Birinci Network Karti Ip Adresi 192.168.1.202/24 ikinci Cluster Network karti 192.168.2.202/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Hyper-V rolü ile Failover Cluster feautures ( Özelliği ) kurulum ve yapılandırması yapılandırmış durumdadır.

Üçüncü sunucum Windows Server 2016 Datacenter işletim sistemine sahip W16NOD2 isminde Birinci Network Karti Ip Adresi 192.168.1.204/24 ikinci Cluster Network karti 192.168.2.204/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Hyper-V rolü ile Failover Cluster feautures ( Özelliği ) kurulum ve yapılandırması yapılandırmış durumdadır.

Dördüncü sunucum Windows Server 2016 Datacenter işletim sistemine sahip W16NOD3 isminde Birinci Network Karti Ip Adresi 192.168.1.208/24 ikinci Cluster Network karti 192.168.2.208/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Hyper-V rolü ile Failover Cluster feautures ( Özelliği ) kurulumu ve yapılandırması yapılandırılarak Failover Cluster yapısından çıkartıyor olacağız.

Failover Cluster Manager konsolu açıyoruz. Failover Cluster Manager konsolunda Nodes menüsünün altında bütün sunucularimizi Up olarak görüyoruz.

Failover Cluster yapısından çıkarmak istediğimiz Node üzerinde sağ tuş ya da Actions menüsü altında bulunan More Actions => Evict tikliyoruz. Biz Failover Cluster ortamından W16NOD3 isimli sunucum üzerinde bu işlemi gerçekleştiriyoruz.

Karşımıza gelen Evict node W16NOD3 ekraninda Failover Cluster yapısından çıkarılacak olan W16NOD3 isimli sunucumuzun Failover Cluster yapısından çıkarıldığında karşılaşabileceğimiz sorunlardan bahsetmektedir. Failover Cluster ortamindan çıkarılacak olan W16NOD3 isimli sunucumuz üzerinde herhangi bir Virtual Machine ( Sanal Makine ) olmadiğini kontol ederek Yes diyerek devam ediyoruz.

Failover Cluster Manager konsolunda Nodes menüsüne geri geldiğimizde W16NOD3 isimli sunucumuzun Failover Cluster yapısından çıkarıldığını görüyoruz.

W16NOD3 üzerinde Failover Cluster Manager konsolu açtığımızda Failover Cluster yapısının olmadığını görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…