Windows Server 2016 Hyper-V Failover Cluster Cluster Shared Volume ( CSV ) Ekleme

Merhaba

Daha önceki yazilarimizda Windows Server 2012 üzerinde Hyper-V Failover Cluster Kurulumu,Windows Server 2012 R2 Hyper-V Failover Cluster Kurulumu ve Windows Server 2016 Hyper-V Failover Cluster Kurulumu sizlerle paylaşmiştim. Bu yazimizda Microsoft’un yeni sunucu işletim sistemi Windows Server 2016 Hyper-V Failover Cluster Kurulumu sonrasında yapılandırmamız gereken Cluster Shared Volumes ( CSV ) özelliğini yapılandırmasini anlatmıştım. anlatiyor olacağım. Bu yazimizda Windows Server 2016 Hyper-V Failover Cluster yapısına Cluster Shared Volume ( CSV ) ekleme adimlarini anlatiyor olacağım.

Peki Nedir Failover Cluster : Yapımız içerisinde bulunan cluster üyesi sunucuların ve bu sunucular üzerinde çalışan rol ve servislerin kapalı olduklarında donanımsal ve yazilimsal sorun nedeniyle down duruma geldiklerinde cluster üyesi olan  bir sunucudan diğer sunucuya aktarılmasıdır. Bu tanımlamayı şu örnekle daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum. Yapımız içerisinde 2 adet sunucumuz olsun bu sunucular üzerinde çalışan sanal makinelerimiz var.  Sunucularimizin birinde donanımsal ya da yazilimsal sorun nedeniyle down duruma geldi yani kapandi üzerinde çalışan sanal makinelerde bununla birlikte down duruma gelerek ulaşılamayacaktir işte burada Failover Cluster yapısı imdadımıza yetişecektir. Down durumda olan sunucumuz üzerindeki sanal sunucularımız otomatik olarak diğer fiziksel sunucumuz üzerinde hizmet vermeye başlayacaktır.

Hyper-­V Failover Cluster ortamlarinda en az iki adet Disk alanı gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi Sanal sunucularimizin barindirilacaği Cluster Volume  diğer ise Hyper-V Failover Cluster yapısının konfigürasyon bilgisinin tutulacağı Quorum alanıdır. Hyper-V Failover Cluster ortamlarimizin içinde bulunan SQL Server,File Server ve Exchange Server uygulamalarin disk boyutlari ön göremediğiniz bir şekilde büyüyebilir ve içerisinde bir çok sanal makine barındırmanız gerekebilir. Böyle bir durumda aşağıdaki seçeneklerden birini  seçeneğiniz bulunmaktadır.

  • Storage Pool içersinde yeterli yeriniz var ise var olan Cluster Volume expand edilerek gerekli alanı kazanabilirsiniz.
  • Storage Pool içerisinde yeterli yeriniz var ise yeni bir Cluster Volume oluşturup ve Cluster üzerine ekleyebiliriz.

7-03-2015 20-32-23

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamimizla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucum Windows Server 2016 Datacenter işletim sistemine sahip W16DC isminde Ip Adres 192.168.1.200 olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir domain ortami kurulmuştur. Ayrica bu sunucum üzerinde File and Storage Service üzerinde İSCSI Targer servisini yapılandırarak Failover Cluster Quroum alani Cluster Volume yapılandırmasi bu sunucu üzerinde yapılandırılmış durumdadir.. ISCSI Target Server Kurulumu ve Yapılandırılması daha önceki yazimizda sizlerle paylaşmıştım. Bu sunucum üzerine 2 Adet daha Quorum ve Cluster Volume alanlari ekliyorum.

İkinci sunucum Windows Server 2016 Datacenter işletim sistemine sahip W16NOD1 isminde Birinci Network Karti Ip Adresi 192.168.1.202/24 ikinci Cluster Network karti 192.168.2.202/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Hyper-V rolü ile Failover Cluster feautures ( Özelliği ) kurulumuş  ve yapılandırılmış durumdadir.

Üçüncü sunucum Windows Server 2016 Datacenter işletim sistemine sahip W16NOD2 isminde Birinci Network Karti Ip Adresi 192.168.1.204/24 ikinci Cluster Network karti 192.168.2.204/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Hyper-V rolü ile Failover Cluster feautures ( Özelliği ) kurulumuş  ve yapılandırılmış durumdadir.

Daha önceki yazimizda Windows Server 2016 Failover Cluster üzerinde Cluster Shared Volumes ( CSV ) yapılandırmasını sizlere anlatmiştim. Aşağıdaki gibi Volume1 ismindeki Cluster Shared Volume ( CSV ) diskini görüyoruz.

Failover Cluster Manager konsolunu açıyoruz ve Disks bölümü altinda Hyper-V Failover Cluster yapısının kurulumu sirasinda yapılandırmış olduğumuz Quorum ve Cluster Shared Volume ( CSV ) yapılandırılmış durumdadır.

Failover Cluster Manager konsolunda Disks bölümünde sağ tuş Add Disk ya da Actions menüsü altindan Add Disk diyebilirsiniz.

Add Disks to a Cluster ekraninda Hyper-V Failover Cluster yapısına dahil edeceğimiz Cluster Diskleri görüyoruz. Hyper-V Failover Cluster yapısına dahil edeceğimiz Cluster Diskleri seçiyoruz ve OK diyoruz.

Failover Cluster Manager konsolunda Disks bölümüne tekrar geldiğimiz Cluster Disklerimizin Hyper-V Failover Cluster yapısına eklendiğini görüyoruz.

Cluster Disk 3 diskimiz Hyper-V Failover Cluster yapımız üzerinde Cluster Shared Volume ( CSV ) olarak ekleyeceğiz. Cluster Disk 3 üzerinde sağ tuş Add Cluster Shared Volumes ya da Actions bölümü altindaki Cluster Disk 3 tabindan da Add Cluster Shared Volumes diyebiliriz.

Cluster Disk 3 üzerine tekrar geldiğimizde Assigned To bölümünde Cluster Shared Volume olarak görüyoruz.

W16NOD1 ya da W16NOD2 sunucusu üzerinde  C:\ClusterStorage dizini altina Volume2 isminde Cluster Shared Volume ( CSV ) oluşturulduğunu görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

 

 

Back To Top