Windows Server 2016 Hyper-V Failover Cluster Virtual Machine Kurulumu

Merhaba

Daha önceki yazımızda Windows Server 2016 Hyper-V Failover Cluster Kurulumu sizlerle paylaşmiştim. Bu yazimizda Hyper­V Failover Cluster Manager konsolu üzerinde Virtual Machine Create işlemini anlatıyor olacağım. Sanal sunucularimizin Hyper  ­V Manager konsolu üzerinde oluşturabildiğiniz gibi Failover Cluster Manager konsolu üzerinden de oluşturarak yapılandırmamiz mümkündür. Failover Cluster Manager konsolu üzerinde oluşturulan bir sanal sunucuyu Failover Cluster ortamina direkt olarak eklenmektedir. Ancak Hyper – ­V Manager üzerinden oluşturarak yapılandırmış olduğunuz sanal sunucuyu Failover Cluster ortamina manuel olarak eklemeniz gerekmektedir.

Peki Nedir Failover Cluster : Yapımız içerisinde bulunan cluster üyesi sunucuların ve bu sunucular üzerinde çalışan rol ve servislerin kapalı olduklarında donanımsal ve yazilimsal sorun nedeniyle down duruma geldiklerinde cluster üyesi olan  bir sunucudan diğer sunucuya aktarılmasıdır. Bu tanımlamayı şu örnekle daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum. Yapımız içerisinde 2 adet sunucumuz olsun bu sunucular üzerinde çalışan sanal makinelerimiz var.  Sunucularimizin birinde donanımsal ya da yazilimsal sorun nedeniyle down duruma geldi yani kapandi üzerinde çalışan sanal makinelerde bununla birlikte down duruma gelerek ulaşılamayacaktir işte burada Failover Cluster yapısı imdadımıza yetişecektir. Down durumda olan sunucumuz üzerindeki sanal sunucularımız otomatik olarak diğer fiziksel sunucumuz üzerinde hizmet vermeye başlayacaktır.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamimizla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucum W16DC isminde Ip Adres 192.168.1.200/24 olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir domain ortami kurulmuştur. Ayrica bu sunucum üzerinde File and Storage Service üzerinde İSCSI Targer servisini yapılandırarak Failover Cluster Quroum alani Cluster Volume yapılandırmasi bu sunucu üzerinde yapılandırmış durumdadır. ISCSI Target Server Kurulumu ve Yapılandırılması daha önceki yazimizda sizlerle paylaşmıştım.

İkinci sunucum W16NOD1 isminde Birinci Network Karti Ip Adresi 192.168.1.202/24  ikinci Cluster Network karti 192.168.2.202/24 Üçüncü Network Karti Ip Adresi 192.168.3.202/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Hyper-V rolü ile Failover Cluster feautures ( Özelliği ) kurulumunu ve yapılandırmış durumdadır.

Üçüncü sunucum W16NOD2 isminde Birinci Network Karti Ip Adresi 192.168.1.204/24  ikinci Cluster Network karti 192.168.2.204/24 Üçüncü Network Karti Ip Adresi 192.168.3.204/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Hyper-V rolü ile Failover Cluster feautures ( Özelliği ) kurulumunu ve yapılandırmış durumdadır.

Failover Cluster Manager konsolunu açıyoruz.

Failover Cluster Manager konsolunu üzerinde Roles bölümünde sağ tuş yapıyoruz ve Virtual Machines… => New Virtual Machine… seçiyoruz.

New Virtual Machine ekrani geliyor karşımıza bu ekranda oluşturacağımız Virtual Machine ( Sanal Makine ) ortamdaki hangi Cluster Node üzerinde açılacağini seçiyoruz. Ben W16NOD1 isimli sunucumuzu seçiyoruz ve OK diyoruz.

Specify Name and Location ekraninda oluşturacağımız Virtual Machine ( Sanal Makine ) Name bölümünde bir isim belirliyoruz. Store the virtual machine in a different location bölümündede oluşturacağımızVirtual Machine ( Sanal Makine ) hangi dizin altinda oluşturacağınızı yapılandırıyoruz.

Specify Name and Location ekraninda Store the virtual machine in a different location bölümünde de Hyper-V Failover Cluster yapısında Virtual Machine ( Sanal Makine ) oluşturacağımız için Browse diyerek Cluster Shared Volume ( CSV ) seçmemiz gerekiyor.

Select Folder menüsünde Cluster Shared Volume ( CSV ) seçiyoruz ve Select Folder diyoruz.

Specify Name and Location ekraninda oluşturacağımızVirtual Machine ( Sanal Makine ) için gerekli yapılandırmayi tamamladiktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Specify Generation ekrani geliyor karşımıza oluşturacağımız Virtual Machine ( Sanal Makine ) için Generation 1 ve Generation 2 seçeneği bulunmaktadir.

Generation 1 : Hyper-V’nin önceki sürümleriyle aynı donanımı sağlamaktadır.

Generation 2 : Standart ağ bağdaştırıcısını kullanarak Güvenli ön yükleme SCSI ön yükleme ve PXE ön yükleme gibi özelliklere destek sağlamaktadır. Guest işletim sisteminin en azından Windows Server 2012 ve ya Windows 8’in 64 bit sürümlerini desteklemektedir.

Specify Generation ekraninda Generation 1 seçiyorum ve Next diyerek devam ediyoruz.

Assign Memory ekraninda oluşturacağımız Virtual Machine ( Sanal Makine ) için Memory ( RAM ) değerini belirliyoruz. Use Dynamic Memory for this virtual machine ile Dynamic Memory özelliği ile oluşturacağınız Virtual Machine ( Sanal Makine ) yapılandırabilirsiniz. Daha önceki Windows Server 2012 Hyper-V 3.0 üzerinde Dynamic Memory yazimizdan gerekli yapılandırma ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Assign Memory ekraninda oluşturacağımız Virtual Machine ( Sanal Makine ) için Memory ( RAM ) değerini belirledikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Configure Networking ekraninda Virtual Machine ( Sanal Makine ) hangi Virtual Network üzerinden yapılandıracağımızı belirleyebilirsiniz. Daha önceki Windows Server 2016 Hyper-V Virtual Networking Yapılandırması yazimizdan gerekli yapılandırma ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Configure Networking ekraninda Virtual Machine ( Sanal Makine ) için gerekli yapılandırmayi yaptiktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Connect Virtual Hard Disk ekranında oluşturacağımız Virtual Machine ( Sanal Makine ) için Virtual Hard Disk ( .vhd ve . vhdx ) disk ekleme seçenekleri bulunmaktadır.

  • Create a virtual hard disk : Bu seçenek ile oluşturacağınız Virtual Machine ( Sanal Makine ) için yeni bir Virtual Hard Disk ( .vhd ve . vhdx ) disk ekleme işlemini yapabilirsiniz. Location bölümünde oluşturulacak olan Virtual Hard Disk ( .vhd ve . vhdx ) disk hangi dizin altinda oluşturulacağını görebilirsiniz. Size bölümünde de oluşturulacak olan Virtual Hard Disk ( .vhd ve . vhdx ) diskin boyutunu belirleyebilirsiniz. Size bölümü default olarak 127 Gigabyte ( GB ) olarak gelmektedir. Siz burayi istediğiniz şekilde yapılandırabilirsiniz. Ayrica buradaki değeri daha sonra Expand edebiliriz. Bununla ilgili yazimizi sizlerle paylaşıyor olacağım.
  • Use an existing virtual hard disk : Bu seçenek ile daha önce oluşturmuş olduğunuz Virtual Hard Disk ( .vhd ve . vhdx ) disk var ise burdan seçebilirsiniz.
  • Attach a virtual hard disk later : Bu seçenek ile şu an Virtual Hard Disk ( .vhd ve . vhdx ) disk seçimi yapmayarak daha sonra yapılandırmak isterseniz bu seçeneği seçebilirsiniz.

Connect Virtual Hard Disk ekranında oluşturacağınız Virtual Machine ( Sanal Makine ) için yeni bir Virtual Hard Disk ( .vhd ve . vhdx ) disk ekleme işlemini yapacağım için Create a virtual hard disk seçeneğini seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Installation Options ekranında oluşturacağımız Virtual Machine ( Sanal Makine ) için işletim sisteminin hangi yöntem ile kurulacağını belirlediğimiz bölümdür.

  • Install an operating system later : Oluşturacağımız Virtual Machine ( Sanal Makine ) için işletim sistemini daha sonra kuracak iseniz bu seçeneği seçebilirsiniz.
  • Install an operating system from a bootable CD/DVD-ROM : Oluşturacağımız Virtual Machine ( Sanal Makine ) için işletim sistemini Physical CD/DVD-ROM drive ile fiziksel sunucunuz üzerinde takili olan media ile kurulu yapabilirsiniz. Image file ( .iso ) ile iso media dosyasi ile kurulumu yapabilirsiniz. daha sonra kuracak iseniz bu seçeneği seçebilirsiniz.
  • Install an operating system from a network-based installation server : Oluşturacağımız Virtual Machine ( Sanal Makine ) için işletim sistemini network üzerinde kuracak iseniz bu seçeneği seçebilirsiniz.

Installation Options ekranında oluşturacağımız Virtual Machine ( Sanal Makine ) için Install an operating system from a bootable CD/DVD-ROM iseçeneğini seçerek .iso dosyasını Browse diyerek görüyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Summary ekranida oluşturduğumuz Virtual Machine ( Sanal Makine ) için artık hazır olduğunu ve belirlediğimiz yapılandırmaya göre neler yapılacağının özet bilgilerini görüyoruz. Finish diyerek Virtual Machine ( Sanal Makine ) oluşturulmasını sağlıyoruz.

High Availability Wizard ekraninda oluşturuğumuz Virtual Machine ( Sanal Makine ) Windows Server 2016 Hyper-V Failover Cluster yapısına eklendiğini görüyoruz. Finish diyerek High Availability Wizard ekranini kapatiyoruz.

NOT : Warnings bölümünde W16NOD1 üzerinden .iso dosyası gösterdiğimiz için hata vermektedir.

W16SL16 simli Virtual Machine ( Sanal Makine ) şu anda Off durumda Roles menüsü altina geldiğini görüyoruz.

W16SQL16 isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sağ tuş Start ediyoruz.

Bundan sonraki adimlarda Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerine işletim sistemini kuruyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

 

 

 

 

 

 

2 thoughts on “Windows Server 2016 Hyper-V Failover Cluster Virtual Machine Kurulumu

Comments are closed.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: