Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster Üzerine Virtual Machine Ekleme

Merhaba

Daha önceki yazılarımız da Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster Kurulumu, Windows Server 2019 Failover Cluster Yapısına Node Ekleme, Windows Server 2019 Failover Cluster Yapısından Node Çıkarma, Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster Üzerinde Cluster Shared Volumes Yapılandırması, Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster Cluster Shared Volume ( CSV ) Ekleme ve Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster Virtual Machine Kurulumu gibi Hyper-V Failover Cluster üzerindeki kurulum ve yapılandırma işlemlerini sizlerle paylaşmıştık.

Bu yazımız da Hyper-V Failover Cluster yapısı üzerine Virtual Machine ( Sanal Makine ) ekleme adimlarını anlatacağız. Daha önceki yazımız da Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster Virtual Machine Kurulumu işleminde Virtual Machine ( Sanal Makine ) oluşturduğumuz da oluşturmuş olduğumuz Virtual Machine ( Sanal Makine ) Hyper-V Failover Cluster yapısına otomatik olarak dahil edilmişti. Şimdi ise Hyper–V Manager Konsolu üzerinde oluşturmuş olduğumuz bir Virtual Machine ( Sanal Makine ) Hyper-V Failover Cluster yapısı dahil etme yani ekleme işlemini anlatacağız.

Peki Nedir Failover Cluster :

Yapımız içerisinde bulunan Failover Cluster üyesi sunucuların ve bu sunucular üzerinde çalışan rol ve servislerin kapalı olduklarında Donanımsal ve Yazılımsal sorun nedeniyle Down duruma geldiklerinde Failover Cluster üyesi olan  bir sunucudan diğer sunucuya aktarılmasıdır. Bu tanımlamayı şu örnekle daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum. Yapımız içerisinde 2 Adet sunucumuz olsun bu sunucular üzerinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine) var.  Sunucularımızın herhangi birinde Donanımsal ya da Yazılımsal bir sorun nedeniyle Down duruma geldiğinde yani kapandığında üzerinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine) bununla birlikte Down duruma gelerek ulaşılamayacaktır. İşte böyle bir sorunda Failover Cluster yapısı imdadımıza yetişecektir. Down durumda olan sunucumuz üzerindeki Virtual Machine ( Sanal Makine) otomatik olarak diğer fiziksel sunucumuz üzerinde hizmet vermeye başlayacaktır.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamımızla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

irinci sunucum Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19DC isminde Ip Adres 192.168.1.200 olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir domain ortamı kurulmuştur. Ayrıca bu sunucumuz üzerinde File and Storage Service üzerinde  ISCSI Target Server Kurulumu ve Yapılandırılması yapılandırarak Failover Cluster ortamı için gerekli olan Quroum alanı ve Cluster Volume yapılandırmasını bu sunucumuz üzerinde yapılandırdık.

İkinci sunucum Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19NOD1 isminde Birinci Network Karti Ip Adresi 192.168.1.202/24 İkinci Cluster Network karti 192.168.2.202/24 Üçüncü Cluster Network kartı 192.168.3.202/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Hyper-V Roles ( Rol ) ile Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumu ve yapılandırması yapılmış durumdadır.

Üçüncü sunucum Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19NOD2 isminde Birinci Network Karti Ip Adresi 192.168.1.204/24 İkinci Cluster Network karti 192.168.2.204/24 Üçüncü Cluster Network kartı 192.168.3.204/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Hyper-V Roles ( Rol ) ile Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumu ve yapılandırması yapılmış durumdadır.

NOT : Bu işlemi yapabilmek için Hyper-V Konsolu üzerinde yapılandırmış olduğunuz Virtual Machine ( Sanal Makine ) Virtual Harddisk ( Sanal Disk ) Cluster Volume dizini üzerinde olması gerekmektedır. 

W19NOD1 isimli sunucumuz üzerinde Hyper-V Manager konsolunu açtığımızda W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) görüyoruz.

Failover Cluster Manager konsolunu açıyoruz. Roles bölümünde W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) olmadığını görüyoruz.

W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Hyper-V Failover Cluster yapısına dahil edebilmek için Failover Cluster Manager konsolunu açıyoruz. Roles bölümünde sağ tuş yapıyoruz ve Configure Role… seçiyoruz.

Before You Begin ekranı geliyor karşımıza Next diyerek devam ediyoruz.

Select Role ekranın da yapılandırabileceğimiz High Availability rollerini görüyoruz.

Select Role ekranın da Select the role that you want to configure for high availability bölümünde Virtual Machine seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Select Virtual Machine ekranın da Hyper-V Failover Cluster yapısına dahil edebileceğimiz W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) görebilirsiniz. Windows Server 2008 R2 Hyper-V Failover Cluster ortamında bu işlemi yapabilmek için Virtual Machine ( Sanal Makine ) Off ( Kapalı ) durumda olması gerekmekteydi. Windows Server 2012,Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 ve Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster ortamlarında buna artık bizim yapmamıza gerek olmadan gerekli işlemi kendi yapacaktır.

Select Virtual Machine ekranında Hyper-V Failover Cluster yapısına dahil edebileceğimiz W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Confirmation ekranIN da Hyper-V Failover Cluster yapısına dahil edebileceğimiz W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) görüyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Configure High Availability ekranın da Hyper-V Failover Cluster yapısına W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) dahil edildiğini görüyoruz.

Hyper-V Failover Cluster Manager konsolunda W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Hyper-V Failover Cluster yapsına dahil edilirken Off ( Kapalı ) duruma getirildiğini görüyoruz.

Summary ekranın da W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Hyper-V Failover Cluster yapısına dahil edildiğini görüyoruz.

Failover Cluster Manager konsolunu tekrar açıyoruz. Roles bölümünde W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) geldiğini görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

 

 

One thought on “Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster Üzerine Virtual Machine Ekleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top