Windows Server 2019 Read Only Domain Controller Kurulumu

Merhaba

Daha önceki yazılarımızda

Windows Server 2019 Active Directory Domain Services Kurulumu

ve

Windows Server 2019 Additional Domain Controller Kurulumu

sizlerle paylaşmıştık.

Bu yazımızda da Windows Server 2019 üzerinde Read Only Domain Controller kurulumu ve yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

Peki Nedir Read Only Domain Controller ( RODC ) :

Merkezimiza bağlı çalışan bir şubemiz olduğunu düşünelim şubemizde 20 -30 kullanıcımız var. Şubemizdeki kullanıcılarımızın log on trafiğini rahatlatmak için elbetteki bir şubemiz yapısı içinde bir Active Directory Domain Services yapılandırılmasi şarttır. Bu şubemizin yapısına bir Active Directory Domain Services yapılandırarak merkez ile haberleşmesini sağlayabilirsiniz ancak buradaki IT görevlisinin merkezdeki Active Directory Domain Services sunucusu üzerinde de kullanıcı açma kapatma ve silme gibi işlemleri yapmasini istemiyorsunuz bunun için Windows Server 2008 ile birlikte gelen Read Only Domain Controller ( RODC ) yapılandırmasi ile hem şubedeki kullanıcılarımızın log on trafigini rahatlatmiş oluruz hemde yetkisiz kullanıcıların Active Directory Domain Services üzerinde herhangi bir işlemi yapmasina izin vermemiş olursunuz.

Windows Server 2008 ile gelen en dikkat çeken özelliklerden birisi Read Only Domain Controller ( RODC ) özelliğidir. Read Only Domain Controller ( RODC ) adından da anlaşılacağı gibi Active Directory Domain Services sunuculardan farklı bir yapıya sahiptir. Tam olarak, Active Directory veritabanını barındıran fakat veritabanına yazma hakkına sahip olmayan bir Domain Controller tipidir.Yani üzerinden, Active Directory içerisindeki Organizational Unit,User, Group gibi objeler görülebilir fakat ekleme ve ya silmek gibi işlemleri yapmak mümkün değildir. Read Only Domain Controller ( RODC ) bulunduğu ortamda Domain Controller olarak hizmet verirken, üzerinde değişiklik yapılamadığı için herhangi bir güvenlik açığı da oluşturmamaktadir.

Windows Server 2003 işletim sisteminde Active Directory kurulumu Administrators grubuna üye olan kullanıcılar tarafından gerçekleştirilebilmekteydi. Bu durumun aksine Windows Server 2012 ile birlikte sunulan Read Only Domain Controller ( RODC ) rolünün kurulumu, Delegasyon yapıldıktan sonra Standart bir domain user tarafından da yapılabilmektedir. Amaç, uzak ofiste yer alan bir çalışan tarafından kurulum işleminin gerçekleştirilerek, bizim için  zaman ve iş tasarrufu sağlamaktır.

Read Only Domain Controller ( RODC ) üzerine kurabileceğimiz bir başka sunucu rolü Read-Only DNS Server dır. Read Only Domain Controller ( RODC ) üzerindeki DNS de kayıtlar sadece okunabilir DNS üzerinde herhangi bşr ekleme ve ya silmek gibi işlemleri yapmak mümkün değildir.

Windows Server 2019 ile birlikte gelen Read Only Domain Controller ( RODC ) yeni özellikleri :

 • Windows Server 2019 Read Only Domain Controller ( RODC ) Güvenlik daha da geliştirilmiştir.
 • Kullanıcıların oturum açma süreleri çok daha hızlanmıştır.
 • Network kaynaklarına erişim çok daha hızlı ve etkili olacaktır.
 • Read Only Domain Controller ( RODC ) rolünün kurulmasını standart bir domain user grubuna üye kullanıcı ile yapmak mümkündür. Bu gibi durumlarda bölge ofislerinizdeki Read Only Domain Controller ( RODC )’yi herhangi bir kullanıcıya yaptırabilir, iş ve zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Windows Server 2019 yapısında Read Only Domain Controller ( RODC ) kullanabilmemiz için gereksinimler :

 • Forest’ta bir adet yazılabilir ( Writeable ) Domain Controller olmalıdır.
 • Forest ve Domain Functional Level seviyeleri Windows Server 2008 R2 olmalıdır.

Yukarıda yazılan gerekli ihtiyaçları tamamladıktan sonra Read Only Domain Controller ( RODC ) kurulumuna geçebiliriz.

Bu işlemi iki farklı yoldan yapabiliriz.

 • Active Directory Domain yapısına dahil bir Windows Server 2019 üzerine Additional Domain Controller yapılandırması yapar gibi Read Only Domain Controller ( RODC ) kurulumunu yapmak mümkündür.
 • Workgroup’ta çalışan bir Windows Server 2019 üzerine Read Only Domain Controller ( RODC ) kurulumu yapmak mümkündür.

Biz bu yazımızda Active Directory Domain yapısına dahil edeceğimiz Windows Server 2019 sunucumuz üzerinde Read Only Domain Controller ( RODC ) kurulumu ve yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamımızla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19DC isimli ve IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.200 olarak yapılandırılmıştır. Sunucumuz üzerinde Active Directory Domain Services rolü kurularak bakicubuk.local isimli Active Directory Domain yapısı kurulmuştur.

İkinci sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19RODC isimli ve IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.204 olarak yapılandırılmıştır. Sunucumuz üzerinde Active Directory Domain Services rolünü kurulumunu yaptıktan sonra sunucumuzu Read Only Domain Controller olarak yapılandırılmasını anlatıyor olacağız.

Active Directory Domain Services rolünün kurulumu ve Read Only Domain Controller yapılandırmasına geçmeden önce aşağıdaki işlemleri yapıyoruz.

 • Sunucumuzun Computer Name yani Sunucu İsmini düzenliyoruz.
 • Sunucumuz üzerinde IP Address ( IP Adresi ) statik olarak yapılandıracağız.
 • Sunucumuzu Read Only Domain Controller olarak yapılandırmak için Active Directory Domain yapısına dahil etmeden Read Only Domain Controller olarak yapılandırabiliriz ya da sunucumuzu Active Directory Domain yapısına dahil ettikten sonra sunucumuz üzerinde Read Only Domain Controller olarak yapılandırabiliriz.

Öncelikli olarak sunucumuzun Computer Name yani sunucu ismini yapılandırıyoruz.

Server Manager konsolu üzerinde Computer name bölümünde bulunan sunucumuzun ismini yapılandırıyoruz.

System Properties ekranın da Full computer name bölümündeki sunucumuzun ismini yapılandırmak için Change seçeneğine tıklıyoruz.

Computer Name/Domain Changes ekranın da Computer name bölümünde sunucumuzun ismini yapılandırıyoruz.

Computer Name/Domain Changes ekranın da Computer name bölümünde sunucumuzun ismini yapılandırıyoruz ve OK diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

Computer Name/Domain Changes ekranın da Computer name bölümünde sunucumuzun ismini yapılandırdıktan sonra sunucumuzu yeniden başlatmamız gerektiği uyarısını alıyoruz.

Computer Name/Domain Changes ekranın da OK diyerek sunucumuzun isminin yapılandırmasını tamamlıyoruz.

System Properties ekranın da Full computer name bölümünü sunucumuzun ismini yapılandırdıktan sonra Change will take effect after you restart this computer sunucumuzu yeniden başlatmamız gerektiği uyarısını görüyoruz.

System Properties ekranın da Close diyerek sunucumuzun isminin yapılandırmasını tamamlıyoruz.

Server Manager konsolunda sunucumuzu yeniden başlatmamız gerektiği uyarısını görüyoruz.

Restart Now seçeneğine tıklıyoruz ve sunucumuzu yeniden başlatıyoruz.

Sunucumuz yeniden başladıktan sonra Server Manager konsolu üzerinde Computer name bölümünde sunucumuzun isminin yapılandırdığımız şekilde geldiğini görüyoruz.

Sunucumuz üzerinde Computer Name yani sunucumuzun isminin düzenlemesini tamamlıyoruz.

Sunucumuz üzerinde Internet Protocol Version 4 ( TCP/IPv4 ) yani IP Adresini statik olarak yapılandırıyoruz.

 • Preferred DNS server bölümüne ortamımızda Primary Domain Controller olarak görev yapan W19DC isimli sunucumuzun IP Adresini yazıyoruz.
 • Alternate DNS server bölümüne ortamımızda Read Only Domain Controller olarak görev yapacak olan W19RODC isimli sunucumuzun IP Adresini yazıyoruz.

Active Directory Domain ile birlikte sunucumuz ortamımızda  Domain Name Server ( DNS ) olarak görev yapacağı için bu şekilde yapılandırıyoruz.

NOT : Ortamınız da sunucu olarak görev yapan her sunucumuzun IP Adresini her zaman Statik olarak yapılandırmamız gerekmektedir. Zaten Active Directory Domain Services yapılandırması sırasında da eğer IP Adresini Statik olarak yapılandırmazsanız uyarı alırsınız.

Server Manager konsolu üzerinde Ethernet0 bölümünde IP Address ( IP Adresi ) yapılandırıyoruz.

Network Connections ekranın da Ethernet0 isimli Network kartı üzerindeki IP Adresi yapılandırmasını statik olarak yapılandırmamız gerekmektedir.

Network Connections ekranın da Ethernet0 isimli Network kartı üzerinde sağ tuş Properties seçeneğine tıklıyoruz.

Ethernet0 Properties ekranın da Internet Protocol Version 4(TCP/IPv4) seçeneğini seçiyoruz ve Properties seçeneğine tıklıyoruz.

Internet Protocol Version 4(TCP/IPv4) ekranın da Obtain an IP address automatically seçeneğinde sunucumuz üzerindeki IP Adresi ortamınızdaki DHCP Server üzerinden hangi IP Adresini aldıysa onu kullanılacaktır.

Internet Protocol Version 4(TCP/IPv4) ekranın da Use the following IP address seçeneğini seçiyoruz ve sunucumuz üzerindeki IP Adresi yapılandırmasını statik olarak yapılandırıyoruz.

Internet Protocol Version 4(TCP/IPv4) ekranın da Use the following IP address seçeneğinde sunucumuz üzerindeki IP Adresini statik olarak yapılandırıyoruz.

 • Preferred DNS server bölümüne ortamımızda Primary Domain Controller olarak görev yapan W19DC isimli sunucumuzun IP Adresini yazıyoruz.
 • Alternate DNS server bölümüne ortamımızda Read Only Domain Controller olarak görev yapacak olan W19RODC isimli sunucumuzun IP Adresini yazıyoruz.

Internet Protocol Version 4(TCP/IPv4) ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

Ethernet0 Properties ekranın da Close diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

Network Connections ekranın da Ethernet0 isimli Network kartı üzerindeki IP Adresi yapılandırmasını statik olarak yapılandırdıktan sonra kapatıyoruz.

Server Manager konsolunda sunucumuzun Ethernet0 isimli Network kartı üzerinde IP Adresini statik olarak yapılandırmasını tamamladıktan sonra sunucumuzu Active Directory Domain yapısına dahil ediyoruz.

Server Manager konsolu üzerinde Workgroup bölümünde sunucumuzu WORKGROUP ortamında görüyoruz. Sunucumuzu Active Directory Domain yapısına dahil ediyoruz.

System Properties ekranın da Workgroup bölümünde sunucumuzu Active Directory Domain yapısına dahil etmek için Change seçeneğine tıklıyoruz.

Computer Name/Domain Changes ekranın da Member of bölümü altında bulunan Domain bölümünden sunucumuzu Active Directory Domain yapısına dahil ediyoruz.

Computer Name/Domain Changes ekranın da Member of bölümü altında bulunan Domain bölümüne Active Directory Domain yapısını bakicubuk.local olarak yazmamız gerekiyor.

Computer Name/Domain Changes ekranın da Member of bölümü altında bulunan Domain bölümüne Active Directory Domain yapısını bakicubuk.local olarak yazıyoruz ve OK diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

Windows Security ekranın da sunucumuzu Active Directory Domain yapısına dahil etmek için User name ve Password bilgisini yazmamız gerekmektedir.

Windows Security ekranın da sunucumuzu Active Directory Domain yapısına dahil etmek için User name ve Password bilgisini yazıyoruz ve OK diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

Computer Name/Domain Changes ekranın da sunucumuzun Active Directory Domain yapısına dahil edildiğini görüyoruz.

Computer Name/Domain Changes ekranın da OK diyerek sunucumuzu Active Directory Domain yapısına dahil edilme işlemini tamamlıyoruz.

Computer Name/Domain Changes ekranın da Member of bölümü altında bulunan Domain bölümüne Active Directory Domain yapısına dahil edildikten sonra sunucumuzu yeniden başlatmamız gerektiği uyarısını alıyoruz.

Computer Name/Domain Changes ekranın da OK diyerek sunucumuzu Active Directory Domain yapısına dahil edilme işlemini tamamlıyoruz.

System Properties ekranın da Member of bölümü altında bulunan Domain bölümüne Active Directory Domain yapısına dahil edildikten sonra Change will take effect after you restart this computer sunucumuzu yeniden başlatmamız gerektiği uyarısını görüyoruz.

System Properties ekranın da Close diyerek sunucumuzun isminin yapılandırmasını tamamlıyoruz.

Server Manager konsolunda sunucumuzu yeniden başlatmamız gerektiği uyarısını görüyoruz.

Restart Now seçeneğine tıklıyoruz ve sunucumuzu yeniden başlatıyoruz.

Sunucumuz yeniden başladıktan ve Active Directory Domain yapısında oturum açtıktan sonra Server Manager konsolu üzerinde Domain bölümünde sunucumuzu Active Directory Domain yapısına dahil olarak geldiğini görüyoruz.

Sunucumuz üzerinde gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Server Manager konsolunu açıyoruz.

Server Manager konsolunda Dashboard ekranın da Add roles and Features tıklıyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.

Before you begin ekranı geliyor karşımıza.

Active Directory Domain Services rolünün kurulumu ve Read Only Domain Controller yapılandırması için Next diyerek devam ediyoruz.

Select Installation Type ekranın da

Role-based or feature-based insallation : Roles ( Roller ) ve Features ( Özellikler ) kurulumu yaparak yapılandırdığımız seçenektir. Windows Server 2019 üzerinde bulunan ve ihtiyacımız olan Roles ( Rol ) ve Features ( Özellikler ) bu seçenek ile kurulumu yaparak yapılandırabilirsiniz.

Remote Desktop Services installation : Eski adıyla Terminal Service ( TS ) olarak bilinen ve Windows Server 2008 ile birlikte Remote Desktop Session Host ( RDHS ) olarak adlandırdığımız Remote Desktop Session Host ( RDHS ) rolünün kurulumunu yaparak. Remote Desktop Session Host ( RDHS ) rolünün yapılandırmasını Standart ve Hızlı seçenekleri ile yapabilirsiniz.

Select Installation Type ekranın da biz Active Directory Domain Services rolünün kurulumu yaparak Read Only Domain Controller olarak yapılandıracağımız için Role-based or features-based Installation seçeneği ile Next diyerek devam ediyoruz.

Select destination server ekranın da da kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor.

Select destination server ekranın da W19RODC isimli sunucumuz üzerinde Active Directory Domain Services rolünü kurulumunu yaparak Read Only Domain Controller olarak yapılandıracağımız için bu sunucumuzu seçiyoruz ve Next diyerek yapılandırmaya devam ediyoruz.

Select server roles ekranın da sunucumuz üzerinde Active Directory Domain Services rolünün kurulumunu yaparak Read Only Domain Controller olarak yapılandıracağımız için Active Directory Domain Services rolünü işaretliyoruz.

Active Directory Domain Services rolünü seçtiğimiz de Add Roles and Features Wizard ekranı geliyor karşımıza.

Active Directory Domain Services rolü ile birlikte diğer Features ( Özellik )larımız olan Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools Features ( Özellik )ların kurulması gerektiğini görüyoruz.

Active Directory Domain Services rolünü kurulumu ve yapılandırmasına devam etmek için Add Features diyerek Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools Features ( Özellik )larının da kurulması sağlıyoruz.

Select server roles ekranın da sunucumuz üzerinde Active Directory Domain Services rolünün kurulumunu yaparak Read Only Domain Controller olarak yapılandırma için hazır Next diyerek devam ediyoruz.

Select features ekranın da sunucumuz üzerine kurabileceğimiz Features ( Özellikler ) görüyoruz.

Select Roles ekranın da Active Directory Domain Services rolünü seçtiğimizde Active Directory Domain Services rolü için gerekli olan Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools Features ( Özellikler ) kurulması için gerekli işlemli gerçekleştirmiştik. Bu nedenle Select features ekranın da herhangi bir Features ( Özellikler ) seçmeyeceğiz.

Select features ekranın da herhangi bir şey Features ( Özellikler ) seçmeden Next diyerek devam ediyoruz.

Active Directory Domain Services ekranı Windows Server 2016 ile birlikte karşımıza çıkan yeniliklerden bir tanesidir. Buradaki Configure Office 365 with Azure Active Directory Connect seçeneği ile yapılandıracağımız Active Directory Domain Services rolünü Microsoft Office 365 ve Microsoft Azure Cloud Platformu ile çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu ekrandaki kurulum ve yapılandırmaları başka bir yazımızda sizlerle paylaşıyor olacağız.

Active Directory Domain Services ekranın da herhangi bir işlem yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

Confirm installation selections ekranın da Active Directory Domain Services rolünün kurulumu tamamlandıktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek istersek Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlememiz gerekiyor.

Confirm installation selections ekranın da Active Directory Domain Services rolünün kurulumu tamamlandıktan sonra sunucumuz üzerinde Read Only Domain Controller yapılandırmasını yapacağımız için Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlemiyoruz.

Confirm installation selections ekranın da Active Directory Domain Services rolünün kurulumunu Install diyerek başlatıyoruz.

Installation progress ekranın da Active Directory Domain Services rolü ile birlikte diğer özelliklerimiz olan Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools özelliklerinin kurulduğunu görüyoruz.

Windows Server 2012 öncesinde aslında dcpromo komutunu çalıştırdığımızda sunucumuz üzerinde Active Directory Domain Services rolünün kurulumu yapılarak karşımıza bu ekran gelmekteydi. Ancak Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 ve Windows Server 2019 ile birlikte bütün işlemleri Server Manager üzerinden yapıyoruz.

Active Directory Domain Services rolü ile birlikte diğer özelliklerimiz olan Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools özelliklerinin kurulumlarının tamamlandığı görüyoruz.

Server Manager konsolu üzerinde Active Directory Domain Services rolünün kurulumunun tamamlandığı görüyoruz.

Active Directory Domain Services rolünün kurulumundan sonra yapılandırılmadığı için Promote this server to a domain controller seçeneğini görüyoruz.

Active Directory Domain Services rolü kurulumu sonrasında sunucumuzu ortamımızda Read Only Domain Controller olarak yapılandırılmak için Promote this server to a domain controller seçeneğine tıklıyoruz ve Active Directory Domain Services rolünün yapılandırmasını başlatıyoruz.

Active Directory Domain Services Configuration Wizard ekranın da ilk olarak Deployment Configuration ekranı geliyor karşımıza.

Deployment Configuration ekranın da Select the deployment operation bölümü altında 3 seçenek bulunuyor.

Add a domain to an existing domain : Bu seçenek ile mevcut Forest yapımız içinde yeni bir Domain Controller sunucusu yapılandırmak için bu seçeneği seçmemiz gerekiyor. Yani ortamımız da bir Additional Domain Controller ya da Read Only Domain Controller ( RODC ) yapılandırması yapacağımız zaman bu seçeneği seçiyoruz.

Add a new domain to an existing forest : Bu seçenek ile mevcut Forest yapımız içinde yeni bir Domain yapılandırmak için bu seçeneği seçmemiz gerekiyor. Yani mevcut Forest yapımız içinde baki.local isimli bir Domain yapımız var ve biz bu Forest yapımız içine cubuk.local isimli bir Domain yapısı daha yapılandıracağımız zaman bu seçeneği seçiyoruz.

Add a new forest : Ortamımıza yeni bir Forest ve Domain yapılandırmasını yapacağımız zaman bu seçeneği seçiyoruz.

Deployment Configuration ekranın da Select the deployment operation bölümü altında Add a domain to an existing domain seçeneğini seçiyoruz. Mevcut Forest yapımız içinde W19RODC isimli sunucumuzu Read Only Domain Controller olarak yapılandırıyoruz.

Biz mevcut ortamımız da bakicubuk.local isimli Active Directory Domain yapısı içerisinde Read Only Domain Controller yapılandıracağımız için ve sunucumuzu Active Directory Domain yapısına dahil ettiğimiz için Specify the domain information for this operation bölümü altında bulunan Domain bölümüne bakicubuk.local isimli Active Directory Domain yapısın geldiğini görüyoruz. Eğer sunumuzu Active Directory Domain yapısına dahil etmemiş olsaydık Specify the domain information for this operation bölümü altında bulunan Domain bölümü boş olarak görecektik.

Sunucumuzu Active Directory Domain yapısına dahil ettiğimiz için Supply the credentials to perform this operation bölümünü BAKICUBUK\Administrator olarak görüyoruz.

Deployment Configuration ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Domain Controller Options ekranın da 

Specify domain controller capabilities and site information bölümü altında

Domain Name System (DNS) Server : Active Directory ve DNS entegrasyonu Windows Server Sisteminin en önemli özelliklerinden biridir. Active Directory ve DNS, objelerin hem Active Directory objeleri hem de DNS domainleri ve kaynak kayıtları (Resource Records) olarak sunulabilecek şekilde benzer bir hiyerarşik isimlendirme yapısına sahiptirler. Bu entegrasyonun sonucu olarak Windows Server Ağındaki bilgisayarlar, Active Directory’ye özgü birtakım servisleri çalıştıran bilgisayarların yerini öğrenmek için DNS Sunucuları kullanmaktadırlar. Örneğin, bir client Active Directory’ye logon olmak veya herhangi bir kaynağı (yazıcı veya paylaşılmış bir klasör) dizin içerisinde aratmak için bilmesi gereken Domain Controller IP adresini DNS Sunucu üzerinde SRV kayıtlarından öğrenmektedir. Active Directory’nin sorunsuz bir şekilde çalışması için DNS sunucuların SRV kayıtlarını eksiksiz bir şekilde barındırması gerekmektedir. SRV kayıtlarının amacı, client’lara logon esnasında veya herhangi bir kaynağa ulaşıyorken Domain Controller’ların yerlerini belirtmektir ve bu kayıtlar DNS sunucularda tutulur. SRV kayıtlarının olmadığı bir ortamda, client’lar Domain’e logon olamayacaklardır. Ayrıca Windows Server, DNS bilgilerinin Active Directory veritabanı ile tümleşik olarak saklanmasına olanak vermektedir. Bu sayede DNS bilgilerinin replikasyonu daha efektif ve güvenli bir hale gelmektedir.
Windows Server, Active Directory organizasyonunu kurmadan, önce oluşturulacak olan Domain’in DNS altyapısını önceden oluşturmayı gerektirmektedir. Eğer oluşturulacak olan Domain’in DNS altyapısı kurulum öncesinden hazırlanmamışsa, kurulum esnasında da DNS altyapısı kurulabilir.

Global Catalog ( GC ) : Global Catalog, Active Directory’deki tüm objelerin özelliklerinin bir alt kümesini taşıyan bilgi deposudur. Bu barındırılan özellikler, varsayılan olarak, sorgulamalar esnasında en sık kullanılan özelliklerdir (örneğin kullanıcı ön ismi, son ismi ve logon ismi).
Global Catalog kullanıcılara şu hizmetleri sunar:
• Gereken verinin nerede olduğundan bağımsız olarak Active Directory objeleri hakkında bilgiler sunar.
• Bir ağa logon oluyorken Universal Group Membership bilgisini kullanır.
Global Catalog Sunucusu Domain’deki bir Domain Controller’dır ve Domain’de oluşturulan ilk Domain Controller otomatik olarak Global Catalog seviyesine yükseltilir. Sonradan ek Global Catalog Sunucular eklenebilir.

Read-only domain controller (RODC) : Windows Server 2008 ile gelen en dikkat çeken özelliklerden birisi Read Only Domain Controller ( RODC ) özelliğidir. Read Only Domain Controller ( RODC ) adından da anlaşılacağı gibi Active Directory Domain Services sunuculardan farklı bir yapıya sahiptir. Tam olarak, Active Directory veritabanını barındıran fakat veritabanına yazma hakkına sahip olmayan bir Domain Controller tipidir.Yani üzerinden, Active Directory içerisindeki Organizational Unit,User, Group gibi objeler görülebilir fakat ekleme ve ya silmek gibi işlemleri yapmak mümkün değildir. Read Only Domain Controller ( RODC ) bulunduğu ortamda Domain Controller olarak hizmet verirken, üzerinde değişiklik yapılamadığı için herhangi bir güvenlik açığı da oluşturmamaktadir.Windows Server 2003 işletim sisteminde Active Directory kurulumu Administrators grubuna üye olan kullanıcılar tarafından gerçekleştirilebilmekteydi. Bu durumun aksine Windows Server 2012 ile birlikte sunulan Read Only Domain Controller ( RODC ) rolünün kurulumu, Delegasyon yapıldıktan sonra Standart bir domain user tarafından da yapılabilmektedir. Amaç, uzak ofiste yer alan bir çalışan tarafından kurulum işleminin gerçekleştirilerek, bizim için  zaman ve iş tasarrufu sağlamaktır.Read Only Domain Controller ( RODC ) üzerine kurabileceğimiz bir başka sunucu rolü Read-Only DNS Server dır. Read Only Domain Controller ( RODC ) üzerindeki DNS de kayıtlar sadece okunabilir DNS üzerinde herhangi bir ekleme ve ya silmek gibi işlemleri yapmak mümkün değildir. Windows Server 2016 üzerinde Read Only Domain Controller ( RODC ) kurulumu paylaşıyor olacağım.

Type the Directory Services Restore Mode (DSRM) password bölümü altında

Directory Services Restore Mode (DSRM) password : Microsoft Domain ortamlarında Active Directory yedeğinin dönülmesi için kullandığımız özel yöntemdir. Directory Services Restore Mode (DSRM) kullanmak için bilgisayarınız ve ya sunucunuz açılırken F8 tuşuna basarak karşınıza gelen menüden directory services restore mode bölümünü seçmeniz gerekiyor. Bu bölümü seçerek gerçekleşen açılışta pek çok directory ile ilişkili servis durdurulduğu için rahatlıkla System State yedeğini dönebiliyoruz. Windows Server 2008 ile beraber gelen yeni özelliklerden biri artık Active Directory Domain Services servisinin olması ve bu servisi istediğiniz zaman durdurabiliyor olmanız. Ancak bu bir bilgi kirliliğine neden olmaktadır, Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2 sistemlerinde de system state yedeğinden dönmek için Directory Services Restore Mode (DSRM) açılış şeklini kullanmanız gerekmektedir. Servisi durdurmak sadece Active Directory veri tabanını taşımak veya bakım işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılır ancak system state yedeği için hala Windows Server 2003 sistemlerinde olduğu gibi Directory Services Restore Mode (DSRM) kullanılır. Directory Services Restore Mode (DSRM) ile açılış yapılırken sizden bir şifre istenir. Bu şifre sizin domain administrator kullanıcısı şifresi değildir, her Domain Controller için ayrı olarak atanan ve o Domain Controller sunucusu Domain kurulumu yapılırken ( dcpromo ) size sorduğu şifredir. Bu şifreyi hatırlamıyorsanız eğer normal mode ile açılış yaparak komutlar yardımı ile Directory Services Restore Mode (DSRM) şifresini resetleyebilirsiniz.

Domain Controller Options ekranın da Specify domain controller capabilities bölümünü altında bulunan Read-only domain controller (RODC) seçeneğini işaretliyoruz.

Domain Controller Options ekranın da Specify domain controller capabilities bölümünde herhangi bir değişiklik yapmadan Type the Directory Services Restore Mode (DSRM) password kısmına Active Directory Restore Mode için kullanacağımız Complex Password yazıyoruz.

Domain Controller Options ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

RODC Options ekranın da

 • Delegated administrator account bölümünde bir kullanıcı veya grup seçebilirsiniz. Örneğin RODC Delegated Admin isimli bir güvenlik grubu oluşturun. Bu grubun üyeleri Read Only Domain Controller (RODC) sunucusuna yerel yönetici eşdeğer erişime sahip olacaktır.
 • Accounts that are allowed to replicate passwords to the RODC seçeneği parolaları Read Only Domain Controller (RODC) çoğaltmasına izin verilen hesaplardır.
 • Accounts that are denied from replicate passwords to the RODC seçeneği parolaları Read Only Domain Controller (RODC) çoğaltmasına izin verilmeyen hesaplardır.

RODC Options ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Additional Options ekranın da

Specify Install From Media (IFM) Options bölümü altında bulunan

Install From Media (IFM) kurulum seçeneği uzak lokasyonlara Additional Domain Controller kurulumu ve yapılandırılması yapılırken kullanılan bir kurulum yöntemidir. Additional Domain Controller kurulumu ve yapılandırılması yapılırken Database yapılandırması ve DNS kayıtları gibi yapılandırmaların diğer Active Directory Domain Services sunucusu üzerinden Replikasyon yöntemi ile yapmak yerine önceden Backup ( Yedek ) alınarak kurulacak olan Additional Domain Controller sunucusu üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemi ile gerçekleştirilen bir kurulum seçeneğidir. Bu kurulum seçeneği özellikle farklı ve uzak lokasyonlu büyük yapılarda Additional Domain Controller kurulumu ve yapılandırılması sırasında Network trafiğinde yaşanacak olan yoğunluğu en aza indirmemizi sağlayan bir yöntemdir. Install From Media (IFM) ile Backup ( Yedek ) üzerindeki Database kullanılarak oluşan Active Directory Domain Services sunucumuz Replikasyonla Backup ( Yedek ) sonraki değişiklikleri Primary Active Directory Domain Services üzerinden Replikasyon ile alacaktır.

Specify additional replication options bölümü altında bulunan

Replicate from : Active Directory Domain Services yapılandırması yapılırken ortamdaki hangi Active Directory Domain Services sunucusu üzerinden Database yapısı ve DNS kayıtları gibi yapılandırmanın hangi sunucu üzerinde Replikasyon işlemleri yapacağını belirleyebileceğimiz seçenektir. Replika From bölümünde eğer Any domain controller seçersek ortamınız da bulunan bütün Active Directory Domain Services sunucuları ile haberleşecektir ya da listeden hangi Active Directory Domain Services sunucusu ile haberleşmesini istiyorsak onu seçebiliriz.

Additional Options ekranın da Specify additional replication options bölümü altında bulunan Replika From bölümünü Any domain controller ve W19DC olarak seçebilirsiniz.

Additional Options ekranın da Specify additional replication options bölümü altında bulunan Replika From bölümünü Any domain controller seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Paths ekranın da Active Directory Domain Services yapımızın Database folder, Log files folder ve SYSVOL folder kurulacağı dizinleri belirliyoruz. Eskiden Windows Server 2003 sunucularımız üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırması sırasınd bu dizinler için NTFS olarak yapılandırılmış bir dizin üzerinde yapılandırmamız gerekmekteydi. Windows Server 2008 sonrası bütün Disk yapılarını NTFS olarak yapılandırdığımız için bu yapılandırmaya dikkat etmemiz gerekmiyordu.

Paths ekranında Default dizinler üzerinde herhangi bir değişiklik yapmıyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Review Options ekranın da Active Directory Domain Services rolü ve Read Only Domain Controller yapılandırması sırasında yapmış olduğumuz seçeneklerin bir listesini görüyoruz.

Review Options ekranın da View Script seçeneğine tıklayarak Active Directory Domain Services rolü ve Read Only Domain Controller yapılandırması için yapmış olduğumuz yapılandırmayı PowerShell komutu olarak dışarıya alarak kurulum yapabilirsiniz.

Review Options ekranın da Active Directory Domain Services rolü ve Read Only Domain Controller yapılandırma bilgisini kontrol ettikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Prerequisities Check ekranın da Windows Server 2019 sunucumuz üzerinde Active Directory Domain Services rolü ve Read Only Domain Controller yapılandırması için gerekli kontrolleri yaparak sunucumuzun ortamımızda Read Only Domain Controller olarak yapılandırması için herhangi bir problem ya da eksiklik olup olmadığı kontrolünün yapıldığını görüyoruz.

Prerequisities Check ekranın da Windows Server 2019 sunucumuz üzerinde Active Directory Domain Services rolü ve Read Only Domain Controller yapılandırmas için gerekli kontrolleri yaparak herhangi bir problem ya da eksiklik olup olmadığı kontrolünü yapıldı.

Active Directory Domain Services rolü ve Read Only Domain Controller yapılandırması için gerekli kontroller tamamlandığında All prerequisite check passed succesfully. Click “Install” to begin installation. mesajını görmekteyiz.

Active Directory Domain Services rolü ve Read Only Domain Controller yapılandırması için gerekli kontroller tamamlandığında All prerequisite check passed succesfully. Click “Install” to begin installation. mesajını görmekteyiz.

Prerequisities Check ekranın da Windows Server 2019 sunucumuz üzerinde Active Directory Domain Services rolü ve Read Only Domain Controller yapılandırması için gerekli kontrolleri yaparak herhangi bir problem ya da eksiklik olup olmadığı kontrolünü yapıldı.

Prerequisities Check ekranın da gerekli kontroller sonrasında All prerequisite check passed succesfully. Click “Install” to begin installation. mesajını görüyoruz ve Install diyerek Read Only Domain Controller yapılandırması başlatıyoruz.

Installation ekranın da Read Only Domain Controller olarak sunucumuz üzerindeki yapılandırmanın başladığını görüyoruz.

Sunucumuz üzerindeki Active Directory Domain Services rolü ve Read Only Domain Controller yapılandırmasının tamamlandığını görüyoruz.

Sunucumuz üzerindeki Active Directory Domain Services rolü ve Read Only Domain Controller yapılandırmasının tamamlandığını ve sunumuzun yeniden başlayacağı uyarısını alıyoruz.

Sunucumuz yeniden başladıktan sonra Server Manager konsoluna AD DS ( Active Directory Domain Services ) ve  DNS ( Domain Name Server ) rollerinin geldiğini görüyoruz.

Control Panel > System and Security > Administrative Tools menüsü altına Active Directory Domain Services rolü ile ilgili Active Directory Domain Services konsollarının geldiğini görüyoruz.

Active Directory Users and Computers konsolu üzerinde Domain Controller isimli Organizational Unit ( OU ) altına W19RODC isimli sunumuzun geldiğini görüyoruz.

DNS Server ( Domain Name Server ) konsolu üzerinde W19RODC isimli sunumuzun DNS kayıtlarının geldiğini görüyoruz.

 

Başka bir yazımzıda görüşmek dileğiyle…

Bir yanıt yazın

Back To Top