Adobe ve Microsoft’tan Kritik Yamalar!

Adobe, yayınladığı son yama ile Acrobat, Reader ve Flash player ürünlerindeki onlarca güvenlik açığını kapattı. Öte yandan Microsoft çeşitli ürünlerinde toplam 48 açığı kapatan patch yayımladı. Siber güvenlik araştırmacıları eğer bu firmaların ürünlerini kullanıyorsanız bu haberi ciddiye almanızda fayda olduğunu belirtti.

“Kritik” olarak belirtilen Microsoft zaafiyetleri zararlı yazılımlar yardımıyla kolayca istismar edilebiliyor ve RCE zafiyetleri hackerların aksiyonlarının önünü açabiliyor. Üstelik kimi zaman kullanıcı yardımı bile gerekmeden direk erişim sağlayabiliyorlar.

Qualys güvenlik firması “Windows Search” servisindeki zaafiyetin çok önemli olduğunu söyledi. Belirtilen servis daha önce Patch Tuesday ile 2 kere daha fixlenmişti. Adobe firması yetkilileri ise kullanıcıların kısa zamanda güncellemeleri almaları gerektiğini söyleyerek, yeni versiyon yüklendikten sonra tarayıcılarını yeniden başlatılması gerektiğini aktardı. Geçen haftalarda Adobe, Flash Player ın 2020 ye kadar sona ereceğini açıklamıştı. Görünen o ki bulunan bu kadar zaafiyet sonrası doğru bir karar alınmış.

Back To Top