Gaz Pompasında Güvenlik Tehdidi!

Siber güvenlik araştırmacıları akaryakıt sistemlerinde kartla ödeme noktalarının saldırganlar tarafından manipüle edilerek kurbanların kart bilgilerinin ele geçirdiğini belirtti. Akarkayıt istasyonlarına yerleştirilen kart kopyalama cihazları, gömülü bir bluetooth bileşeni ile birlikte dolandırıcılara kablosuz olarak kredi kartı bilgilerini gönderiyor. Hatta yapılan incelemeler sonrası mobil cihazı olan herkesin bu kart kopayalama düzeneğini fark edebileceği de ortaya kondu.

New York polisinin araştırmalarına göre bu yöntemi uygulayan hırsızlar toplama parçalar ile elde edilmiş cep telefonları kullanıyorlar ve kart bilgilerini kısa mesaj olarak elde ediyorlar. Bu düzenek yeni bir buluş değil. Uzun yıllardır ATM makinelerinde böyle bir dolandırıcılık yöntemine başvuruluyordu ama gaz pompası makineleri üzerinde ilk defa tespit edildi.

 

Gaz pompası cihazındaki bu düzeneği ilk defa ortaya çıkaran KrebsOnSecurity ABD’de birkaç eyaleti ciddi oranda etkilemiş olabileceğini söyledi. Faili meçhullerin yakalanmasını zorlaştıran kısım ise bunu yapanların olay yerine geri dönmek zorunda kalmaması. Çünkü dünyanın her yerinden kredi kartı bilgilerini kısa mesaj olarak alabiliyorlar.

Back To Top