Altaro VM Backup 8.13 Yapılandırması

Merhaba

Daha önce bir çok farklı Backup ( Yedek ) çözümlerinin kurulumu ve yapılandırması ile ilgili yazılarımızı sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda da Altaro VM Backup 8.13 kurulumu ve yapılandırmasını anlatıyor olacağız. Altaro VM Backup 8.13 yazılımında ilk göze çarpan durum kurulum ve yapılandırmanın son derece kolay olduğu diğer Backup ( Yedek ) çözümlerinden farklı olarak kurulum sırasında Microsoft SQL Server gibi bir kuruluma ihtiyaç duymaması ilk göz çarpan farklılıklardan biri olarak karşıma çıktı.

Altaro VM Backup yazılımı esnek, hızlı ve güvenli bir yazılım olarak karşımıza çıkıyor. Microsoft Hyper-V ve VMware platformlarında çevrimiçi hale getirmek ve Backup ( Yedek ) için güzel bir çözüm olarak görünmektedir.

Altaro VM Backup yazılımı Microsoft Hyper-V platformlarında için güvenilir Backup ( Yedek ) ve Replication ( Replikasyon ) işlemlerinin yapılması kolaylaştırır. Microsoft Hyper-V VSS, Virtual Machine ( Sanal Makine ) Backup ( Yedek ) sıfır aksama süresiyle alınmasını sağladığını belirtmektedirler.

Kolay ve Kullanıcı dostu bir ara yüzü ile, Backup ( Yedek ), Restore ( Geri Yükleme )  ve Replication ( Replikasyon ) işlerini hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılandırmayı ve çalıştırmayı kolaylaştırarak gelişmiş görevleri gerçekleştirebilirsiniz.

Lisanslama ;

  • Freeware : 2 Adet Virtual Machine ( Sanal Makine ) Ücretsiz
  • Standart : Host Sunucu başına lisanslanmaktadır. 5 Adet Virtual Machine ( Sanal Makine )
  • Unlimited : Host Sunucu başına lisanslanmaktadır. Sınırsız Virtual Machine ( Sanal Makine )
  • Unlimited Plus : Host Sunucu başına lisanslanmaktadır. Sınırsız Virtual Machine ( Sanal Makine ) bunlara ilave olarak Microsoft Azure desteği bulunmaktadır.

Daha önceki yazımızda Altaro VM Backup 8.13 Kurulumu sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımız Altaro VM Backup 8.13 ilk yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

Altaro VM Backup 8.13 Kurulumu sonra Altaro VM Backup Managament konsolunu açtığımızda Quick Setup ekranı geliyor karşımıza.

Add Hyper-V / Vmware Host seçeneği ile ortamımızdaki Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuz ve ya Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısı içinde bulunan sunucularımızı ya da Vmware ESXI / VMware vCenter sunucularımızı eklemek için gerekli yapılandırmayı yapabiliriz.

Altaro VM Backup Managament konsolunda Add Hyper-V / Vmware Host seçeneği ile gerekli Host yapılandırmasını başlatıyoruz.

Select Type of Host ekranın da

  • Microsoft Hyper-V : Bu seçenek ile ortamınızda bulunan Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuz ve ya Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısı içinde bulunan sunucularımızı ekleyebilirsiniz. Altaro Backup üzerinde direkt olarak Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısı eklenememektedir. Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısı içinde bulunan NOD’larımızdan herhangi birini eklediğinizde Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısı içinde bulunan diğer sunucuları kendi eklemektedir.
  • VMware ESXI Hypervisor :   Bu seçenek ile ortamınızda bulunan Vmware ESXI sunucuları ekleyebilirsiniz.
  • VMware vCenter Server : Bu seçenek ile ortamınızda bulunan Vmware vCenter  yapısını ekleyebilirsiniz. 

Select Type of Host ekranın da Microsoft Hyper-V seçeneğini seçerek ortamımızda bulunan Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuzu ekliyoruz.

Connect To Host ekranın da ortamımızda bulunan Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuzu bağlantı için gerekli bilgileri yazıyoruz.

Connect To Host ekranın da ortamımızda bulunan Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuzu bağlantı için gerekli bilgilerini yazdıktan sonra bağlantıyı kontrol için Test Connection diyoruz.

Connect To Host ekranın da ortamımızda bulunan Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuzu bağlantının başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini görüyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Finish ekranın da ortamımızda bulunan Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuzu üzerinde Altaro VM Backup Agent kurulumunun yapıldığını görüyoruz.

Finish ekranın da ortamımızda bulunan Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuzu üzerinde Altaro VM Backup Agent kurulumunun başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz. Finish diyerek yapılandırmayı sonlandırıyoruz.

Altaro VM Backup Managament konsolu üzerinde Host bölümünde açtığımızda W19HYPERV isimli Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuzun geldiğini görüyoruz.

Altaro VM Backup Managament konsolu üzerinde Quick Setup ekranın da Add Hyper-V / Vmware Host seçeneği ile ortamımızdaki Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuz Altaro VM Backup üzerine ekledikten sonra Choose Where to Store Backups diyerek Backup alınacak Storage alanını yapılandırıyoruz.

Add Backup Location ekranın da

  • Physical Drive : Bu seçenek ile Altaro VM Backup sunucunuz üzerine bağlı olarak USB,eSATA ISCSI ve farklı bir drive üzerinde yapılandırabilirsiniz.
  • Network Patch ( LAN Only ) : Bu seçenek ile Bu seçenek ile Altaro VM Backup sunucunuz üzerine ortamınızda bulunan Network Drive, NAS ya da Network paylaşımı üzerinde yapılandırabilirsiniz.

Add Backup Location ekranın da Network Patch ( LAN Only ) ortamımızda bulunan Network paylaşımı üzerine Backup dizini olarak gösteriyor olacağız. Network Patch ( LAN Only ) seçeneğini seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Add Network Location ekranın da ortamımızda bulunan Network paylaşımı bağlantı için gerekli bilgileri yazıyoruz.

Add Network Location ekranın da ortamımızda bulunan Network paylaşımın bağlantı için gerekli bilgilerini yazdıktan sonra bağlantıyı kontrol için Test Connection diyoruz.

Add Network Location ekranın da ortamımızda bulunan Network paylaşımın bağlantının başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini görüyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Altaro VM Backup Managament konsolu üzerinde Backup Locations bölümünde açtığımızda W19HYPERV isimli Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuzun geldiğini görüyoruz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top