Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 Kurulumu

Merhaba

Bugüne kadar fiziksel bir donanım olarak sağlanabilen ve kullanılabilen DELL EMC Data Domain yapısı artık çok basit ve hızlı biçimde kurulabilen Virtual Machine ( Sanal Makine ) olarak sunulmaya başlandı. DDVE kısatlmasıyla anılan DELL EMC Data Domain Virtual Edition çözümü VMware ESXi sanallaştırma platformunda kullanılabilecek Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun ddve-7.11.0.0-1035502.ova uzantılı dosya formatında hazır bir Virtual Machine ( Sanal Makine ) şablonunda gelmektedir.

Bu yazımızda VMware ESXi sanallaştırma platformunda Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun ddve-7.11.0.0-1035502.ova uzantılı dosyası ile Virtual Machine ( Sanal Makine ) kurulumunu ve yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

VMware ESXİ konsolu açıyoruz.

VMware ESXi konsolu üzerinde Virtual Machines menüsünde Create / Register VM diyerek Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun Virtual Machine ( Sanal Makine ) yapılandırma işlemini başlatıyoruz.

Select Creation type ekranın da karşımıza üç seçenek geliyor karşımıza

  • Create a new virtual machine : Bu seçenek ile yeni bir Virtual Machine ( Sanal Makine ) oluşturarak yapılandırabilirsiniz.
  • Deploy a virtual machine from an OVF or OVA file : Bu seçenek ile eğer .OVF ve ya .OVA uzantılı dosyalarını kullanarak yeni bir Virtual Machine ( Sanal Makine ) oluşturarak yapılandırabilirsiniz.
  • Register an existing virtual machine : Bu seçenek ile mevcutta bir Virtual Machine ( Sanal Makine ) var ama bu Inventory içerisinde görünmüyorsa Virtual Machine ( Sanal Makine ) tekrar Inventory’e Register ederek yapılandırabilirsiniz.

Select Creation type ekranın da Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun ddve-7.11.0.0-1035502.ova uzantılı dosyası ile yeni bir Virtual Machine ( Sanal Makine ) yapılandıracağımız için Deploy a virtual machine from an OVF or OVA file seçeneği seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Select OVA and VMDK files ekranın da

  • Enter a name the virtual machine seçeneğinde yapılandıracağımız Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun Virtual Machine ( Sanal Makine ) için bir Name ( İsim ) yapılandırmamız gerekiyor.
  • Click to select files or drag/drop seçeneğinde Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun ddve-7.11.0.0-1035502.ova uzantılı dosyasını seçmemiz gerekiyor.

Select OVA and VMDK files ekranın da Enter a name the virtual machine seçeneğinde yapılandıracağımız Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun Virtual Machine ( Sanal Makine ) için bir Name ( İsim ) yapılandırıyoruz.

Select OVA and VMDK files ekranın da Click to select files or drag/drop seçeneğinde Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun ddve-7.11.0.0-1035502.ova uzantılı dosyasını seçmek için tıklıyoruz.

Open ekranın da Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun ddve-7.11.0.0-1035502.ova uzantılı dosyasını seçiyoruz ve Open diyoruz.

Select OVA and VMDK files ekranın da Click to select files or drag/drop seçeneğinde Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun ddve-7.11.0.0-1035502.ova uzantılı dosyasının geldiğini görüyoruz.

Select OVA and VMDK files ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Select storage ekranın da Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun Virtual Machine ( Sanal Makine ) kuracağımız Datastore‘u seçmemiz gerekmektedir.

Select storage ekranın da Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun Virtual Machine ( Sanal Makine ) kuracağımız datastore2 harddisk yapısını seçiyoruz.

Select storage ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz

Deployment options ekranın da oluşturacağımız Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun Virtual Machine ( Sanal Makine ) için  donanım yapılandırmasını yapabilirsiniz.

  • Network mappings seçeneğinde kullanılacak VM Network 1 ve VM Network 2 Network kartlarını görüyoruz. Eğer VMware ESXi üzerinde farklı VM Network yapılandırdıysanız onu seçebilirsiniz.
  • Deployment type seçeneğin de Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun Virtual Machine ( Sanal Makine ) kullanılacak olan kapasite yapılandırmasını, CPU ve Memory yapılandırmasını seçebilirsiniz.
  • Disk Provisioning seçeneği altında bulunan
  • Thin : Disk içerisine veri yazıldıkça boyutunu Datastore üzerinde yükseltir.
  • Thick : Disk için belirlediğiniz alanın hepsini Datastore üzerinde ayırır.

Power on automatically seçeneği ile yapılandırma sonunda Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun Virtual Machine ( Sanal Makine ) otomatik olarak açılmasını sağlayabilirsiniz.

Deployment options ekranın da Deployment type seçeneğin de Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun Virtual Machine ( Sanal Makine ) için kullanılacak olan TB ( Terabyte ) olarak  kapasite yapılandırmasını, CPU ve Memory yapılandırabilirsiniz.

Deployment options ekranın da gerekli yapılandırmayı aşağıdaki şekilde tamamlıyoruz.

Network mappings seçeneğin VM Network olarak seçiyoruz.

Deployment type seçeneğin de Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun Virtual Machine ( Sanal Makine ) için 8TB Configuration – 2 CPUs, 8 GB Memory olarak seçiyoruz.

Disk Provisioning seçeneği altında bulunan Thin olarak seçiyoruz. Disk içerisine veri yazıldıkça boyutunu Datastore üzerinde yükseltmesi için.

Power on automatically seçeneğinin kaldırıyoruz. Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun Virtual Machine ( Sanal Makine ) yapılandırması tamamlandıktan sonra Harddisk ekleme işlemini yapacağımız için.

Deployment options ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz

Ready to complete ekranın da oluşturacağımız Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun Virtual Machine ( Sanal Makine ) için yaptığımız yapılandırma bilgisini görüyoruz.

Ready to complete ekranın da Finish diyerek Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun Virtual Machine ( Sanal Makine ) yapılandırmasını tamamlıyoruz.

DELLDDVE isimli yapılandırmış olduğumuz Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun Virtual Machine ( Sanal Makine ) VMware ESXi konsolun da Virtual Machines menüsü altına geldiğini görüyoruz.

VMware ESXi konsolun da Recent taks menüsü altında Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun Virtual Machine ( Sanal Makine ) oluşturma işlemlerinin başladığını görüyoruz.

VMware ESXi konsolun da Recent taks menüsü altında Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun Virtual Machine ( Sanal Makine ) oluşturma işlemlerinin başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz.

DELLDDVE isimli yapılandırmış olduğumuz Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun Virtual Machine ( Sanal Makine )seçiyoruz ve Actions menüsüne tıklıyoruz.

Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde Harddisk ekleyeme işlemini yapılandıracağız.

Actions menüsü altında Edit settings seçeneğine tıklıyoruz.

Edit settings – DELLDDVE (ESXi virtual machine ) ekranın geliyor karşımıza.

Edit settings – DELLDDVE (ESXi virtual machine ) ekranın da Add hard disk seçeneğine tıklıyoruz.

Edit settings – DELLDDVE (ESXi virtual machine ) ekranın da Add hard disk seçeneğine tıkladığımızda

New standard hard disk seçeneği ile Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde Datastore altında yeni bir Harddisk yapılandırabilirsiniz.

Existing hard disk seçeneği ile Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerine herhangi bir Datastore altında bulunan daha önce yapılandırmış olduğunuz bir Harddisk yapılandırabilirsiniz.

Edit settings – DELLDDVE (ESXi virtual machine ) ekranın da Add hard disk seçeneği altında bulunan New standard hard disk seçeneğine tıklıyoruz.

Edit settings – DELLDDVE (ESXi virtual machine ) ekranın da New Hard disk eklendiğini görüyoruz.

Edit settings – DELLDDVE (ESXi virtual machine ) ekranın da New Hard disk kapasitesini 200 GB ( Gigabyte ) olarak yapılandırıyoruz.

Edit settings – DELLDDVE (ESXi virtual machine ) ekranın da Add hard disk seçeneğine tıklıyoruz.

Edit settings – DELLDDVE (ESXi virtual machine ) ekranın da Add hard disk seçeneği altında bulunan New standard hard disk seçeneğine tıklıyoruz.

Edit settings – DELLDDVE (ESXi virtual machine ) ekranın da New Hard disk eklendiğini görüyoruz.

Edit settings – DELLDDVE (ESXi virtual machine ) ekranın da New Hard disk kapasitesini 200 GB ( Gigabyte ) olarak yapılandırıyoruz.

Edit settings – DELLDDVE (ESXi virtual machine ) ekranın da 2 Adet 200 GB ( Gigabyte ) disk ekleyerek yapılandırmayı tamamladıktan sonra Save diyoruz.

VMware ESXi konsolu üzerinde Virtual Machines sekmesin de DELLDDVE isimli yapılandırmış olduğumuz Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun Virtual Machine ( Sanal Makine ) Power on seçeneğine tıklayarak açıyoruz.

DELLDDVE isimli yapılandırmış olduğumuz Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun Virtual Machine ( Sanal Makine )  açıldığını görüyoruz.

DELLDDVE isimli yapılandırmış olduğumuz Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun Virtual Machine ( Sanal Makine ) açıldığını ve Login ekranının geldiğini görüyoruz.

VMware ESXi konsolu üzerinde Virtual Machines menüsünde General Information bölümü altında DELLDDVE isimli yapılandırmış olduğumuz Dell EMC Data Domain Virtual Edition 7.11.0.0 versiyonunun Virtual Machine ( Sanal Makine ) IP address ( IP Adresleri ) bilgilerini görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

Bir yanıt yazın

Back To Top