Directory Services Restore Mode Password Reset

Merhaba

Daha önceki yazılarımız da

Windows Server 2019 Active Directory Domain Services Kurulumu ve Windows Server 2019 Additional Domain Controller Kurulumu sizlerle paylaşmıştık.

Bu yazımızda Windows Server 2019 üzerinde bulunan Active Directory Domain Services üzerinde kurulum sırasında yapılandırmaış oluğumuz Directory Services Restore Mode şifresinin nasıl resetleyeceğimizi anlatıyor olacağız.

Directory Services Restore Mode (DSRM) password :Microsoft Active Directory Domain ortamlarında Active Directory Backup ( Yedek ) dönülmesi için kullandığımız Directory Services Restore Mode özel bir açılış şeklidir. Açılış şekli diyorum çünkü bu bölümü kullanmak için sunucunuz açılırken F8 tuşuna basarak karşınıza gelen menüden Directory Services Restore Mode bölümünü seçmeniz gerekiyor. Bu bölümü seçerek gerçekleşen açılışta pek çok Active Directory ile ilişkili servis durdurulduğu için rahatlıkla System State Backup ( Yedek ) dönebilirsiniz. Windows Server 2008 ile birlikte gelen yeni özelliklerden biri artık Active Directory Domain Services servisinin olması ve bu servisi istediğiniz zaman durdurabiliyor olmanızdır. Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2 işletim sistemlerinde de System State Backup ( Yedek ) dönmek için Directory Services Restore Mode açılış şeklini kullanmanız gerekmektedir. Active Directory Domain Services servisini durdurmak sadece Active Directory Domain Database ( Veritabanı ) taşımak ve ya bakım işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılır ancak System State Backup ( Yedek ) için hala Windows Server 2003 sistemlerinde olduğu gibi Directory Services Restore Mode kullanılır. Directory Services Restore Mode ile açılış yapılırken sizden bir şifre istenir. Bu şifre sizin Domain Administrator kullanıcısı şifresi değildir, her Domain Controller için ayrı olarak atanan ve o Domain Controller sunucusu üzerinde Domain Kurulumu yapılırken Directory Services Restore Mode ekranında sorduğu şifredir. Bu şifreyi hatırlamıyorsanız eğer sunucumuz normal mode ile açılış yapıp aşağıdaki komutlar yardımı ile Directory Services Restore Mode şifresini resetleyebilirsiniz

Active Directory Domain Services Kurulumu ve yapılandırması Directory Services Restore Mode Password ( DSRM ) yapılandırması.

Additional Domain Controller kurulumu ve yapılandırması Directory Services Restore Mode Password ( DSRM ) yapılandırması.

Bir Bilgi Teknolojileri yöneticisinin en büyük sorunların başında gelir çalışan bir sistemi devralmak sorunlarını çözmek ama en büyük sorunda sistemi siz kurmadığınız için ve bazı yönetici şifrelerini kimse bilmiyor olabilir bu yazımızda Directory Services Restore Mode Password ( DSRM ) şifresini resetlemeyi göreceğiz.

Başlat => Çalıştır => Cmd komutu ile komut satırını çalıştırıyoruz.

Cmd komut ekranı açıldıktan sonra komut satırına ntdsutil komutunu yazıyoruz ve Enter’a basıyoruz.

ntdsutil komutunu çalıştırdık.

ntdsutil komutunu çalıştırdıktan sonra set dsrm password yazıyoruz ve Enter’a basıyoruz.

set dsrm password komutunu çalıştırdık ve Reset DSRM Administrator Password olarak geldiğini görüyoruz.

Reset DSRM Administrator Password bölümünde daha sonra reset password on server null komutunu yazıyoruz ve Enter’a basıyoruz.

Eğer işlemi bu işlemleri gerçekleştirdiğimiz Domain Controller’ın şifresini resetleyeceğimiz için null yazıyoruz. Eğer ortamınızda bulunan farklı bir Domain Controller’ın şifresini resetleyeceksek eğer o zaman null bölümüne o sunucunuzun IP Address ( IP Adresi ) yazıyoruz. Örneğin reset password on server 192.168.1.10 gibi…

Please type password for DS Restore Mode Administrator Account bölümünde bizden Directory Services Restore Mode için belirleyeceğimiz yeni şifreyi ne olacağını soruyor.

Please type password for DS Restore Mode Administrator Account bölümünde istediğimiz şifreyi yazıp Enter’a basıyoruz.

Please confirm new password bölümünde istediğimiz şifreyi onaylanması için tekrar girmemiz gerekiyor şifreyi tekrar yazarak Enter’a basıyoruz.

Password has been set successfully olarak şifremizin sorunsuzca değiştiğini gösteren mesajı görüyoruz.

Reset DSRM Administrator Password bölümünde quit diyerek çıkış yapıyoruz. Sonrasında ntdsutil bölümünde quit diyerek çıkış yapıyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

Back To Top