Exchange Server 2013 Public Folder Yapılandırması

Merhaba

Daha önceki yazimizda Windows Server 2012 R2 üzerinde Exchange Server 2013 kurulumu için gerekli olan yapılandırmayi ve Windows Server 2012 R2 üzerinde Exchange Server 2013 kurulumunu yapmıştim.Bundan sonraki yazilarimizda Exchange Server 2013 kurulumdan sonra gerekli olan yapılandırma adimlarini sizlerle paylaşıyor olacağım. Exchange Server 2013 yapılandırma adimlarindan biri olan Exchange Server 2013 üzerinde Send Connector,Exchange Server 2013 üzerinde Accepted domain yapılandırması,Exchange Server 2013 E-Mail Address Policies Yapılandırması ve Exchange Server 2013 User Ekleme İşlemlerini yazisini paylaşmiştim sizlerle.

Bu yazimizda Exchange Server 2013 üzerinde Public folder desteği hala devam etmekte. Public folder ortak bir klasör, mailbox gibi bir alan oluşturularak bu alan üzerinde şirket çalışanlarının buradan çalışması sağlayabilmektedir. Ayrıca Exchange Server 2013 Standartta 5 mailbox database ( CU3 ile 50 mailbox databases oldu) ve Exchange Server 2013 Enterprise’da ise 100 mailbox database desteklemektedir. Exchange Server 2013′te Public Folder Management Console’da bulunmuyor. Public Folderlar mailbox olarak oluşturulduğundan artık Exchange Admin Center ( EAC ) ve ya Exchange Management Shell ( EMS ) ile yapılandırmamiz gerekmektedir.

Exchange Server 2013 yapımızda ilk defa Public Folder oluşturuyorsaniz öncelikle olarak  Public Folder Mailbox oluşturmamız gerekiyor. Eğer Public Folder Mailbox oluşturmadan Public Folder oluşturuyorsak aşağıdaki gibi hata ile karşılaşırız.

17

Exchange Server 2013 üzerinde ilk olarak yapılandıracağınız Public Folder Mailbox Master Hierarchy Mailbox oluyor ve sistemdeki tek Public Folder hiyerarşiyi tekrar yazabilme  yetkisine sahip kullanıcı oluyor, sonraki kullanıcılar Public Folder hiyerarşisinin Read-only kopyasına sahip oluyorlar.

Master Hierarchy Mailbox’ı Exchange Management Shell ( EMS ) üzerinde ya da Exchange Control Panel ( ECP ) üzerinden oluşturabilirsiniz.

Ben Exchange Control Panel ( ECP ) üzerinden oluşturacağım, Exchange Admin Center ekraninda public folders bölümü altinda bulunan public folders mailboxes sekmesinden yapılandırıyoruz.

1

public folders mailboxes sekmesinde bulunan + ( Artı ) tuşuna basarak yeni public folders mailboxes yapılandırma işlemini başlatiyoruz.

2

new public folders mailbox ekrani geliyor karşımıza.

3

new public folders mailbox ekraninda Name bölümüne yeni yapılandıracağımız public folders mailboxes için bir isim belirliyoruz. Organizational unit ( OU ) bölümünden browse diyoruz. Oluşturacağımız  public folders mailboxes hangi Active Directory yapısında hangi Organizational Unit ( OU ) içinde oluşturacağını belirlememiz gerekiyor.

4

select an organizational unit ekraninda yeni yapılandıracağımız  public folders mailboxes ortamimizda bulunan Active Directory yapısında hangi Organizational Unit ( OU ) içinde oluşturacağını seçiyorum ve ok diyorum.

5

new public folders mailbox ekraninda ekraninda Mailbox database bölümüne yeni yapılandıracağımız public folders mailbox eortamimizda bulunan hangi Mailbox Database üzerinde bulunacağı belirlemek için browse diyoruz.

7

Select Mailbox Database ekraninda yeni yapılandıracağımız public folders mailbox ortamimizda bulunan hangi Mailbox Database üzerinde bulunacağı belirleyeceğiz. Benim ortamimda 2 adet Mailbox Database bulunmakta ben yeni yapılandıracağımız public folders mailbox BAKICUBUK isimli Mailbox Database üzerinde oluşturacağım için onu seçiyorum ve ok diyorum.

8

Gerekli yapılandırmayı tamamladiktan sonra save diyerek yapılandırmayi tamamliyoruz.

9

Exchange Server 2013 yapımız için gerekli olan public folders mailbox oluşturulmuş durumdadir.

10

Exchange Server 2013 yapımız için gerekli olan public folders mailbox oluşturduğumuz için şimdi sira Exchange Server 2013 yapımız için Public Folder oluşturmaya geldi.

Public Folders yapılandırmasi için Exchange Admin Center ekraninda public folders bölümü altinda bulunan public folders  sekmesinden yapılandırıyoruz.

11

public folders sekmesinde bulunan + ( Artı ) tuşuna basarak yeni public folders yapılandırma işlemini başlatiyoruz.

12

new public folders ekrani geliyor karşımıza.

13

new public folders ekraninda Name bölümüne yeni yapılandıracağımız public folders için bir isim belirliyoruz. Patch bölümüne bir dizin belirleyebilirsiniz ben herhangi bir Patch bölümüne herhangi bir dizin belirlemiyorum. Gerekli yapılandırmayı tamamladiktan sonra save diyerek yapılandırmayi tamamliyoruz.

14

Oluşturmuş olduğumuz public folders görüyoruz.

15

Outlook 2013 üzerinde Public Folder’ımız aşağıdaki şekilde görüyoruz.

16

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

Back To Top