Exchange Server 2013 Mailbox Taşıma İşlemi

Merhaba

Daha önceki yazimizda Windows Server 2012 R2 üzerinde Exchange Server 2013 kurulumu için gerekli olan yapılandırmayi ve Windows Server 2012 R2 üzerinde Exchange Server 2013 kurulumunu yapmıştim.Bundan sonraki yazilarimizda Exchange Server 2013 kurulumdan sonra gerekli olan yapılandırma adimlarini sizlerle paylaşıyor olacağım. Exchange Server 2013 yapılandırma adimlarindan biri olan Exchange Server 2013 üzerinde Send Connector,Exchange Server 2013 üzerinde Accepted domain yapılandırması,Exchange Server 2013 E-Mail Address Policies Yapılandırması ve Exchange Server 2013 User Ekleme İşlemlerini yazisini paylaşmiştim sizlerle.

Daha önceki yazimizda Exchange Server 2013 Yeni Database Yapılandırmasi anlatmiştim. Bu yazimizda Exchange Server 2013 üzerinde yeni yapılandırmış olduğunuz Database üzerine mailbox taşıma adimlariniz anlatiyor olacağım.Mailboxlar database içerisinde tutulmaktadir. Exchange Server 2013 üzerinde bulunan Database üzerinde yapılacak olan güncelleme ve bakım gib durumlarda yapımızda bulunan mailboxları farklı bir Database üzerine taşımamız gerekmektedir.

Exchange Admin Center ekraninda recipients bölümü altinda bulunan mailboxes sekmesi altinda Baki CUBUK isimili mailbox yeni yapılandırmış olduğumuz BAKICUBUK isimli database taşıyacağız. Baki CUBUK isimili mailbox seçiyoruz ve sağ tarafta bulunan Move Mailbox altinda bulunan To anotger database tikliyoruz.

12

New Migration Batch ekrani geliyor karşımıza Move Configuration bölümünde yapılandıracağımız taşıma işlemi için New migration batch name bölümüne bir isim belirliyoruz.

13

New Migration Batch ekrani geliyor karşımıza Move Configuration bölümünde yapılandıracağımız taşıma işlemi için 3 seçenek bulunmaktadir.

Move the primary mailbox and the archive mailbox if one exists seçeneği ile hem mailbox tutulacağı Primary Mailbox Database hem de Archive Database ( Arşiv Datası ) yeni oluşturmuş olduğumuz Mailbox Database taşımız oluruz.

6

Move primary mailbox only, Without moving archive mailbox seçeneği ile sadece mailbox tutulacağı Primary Mailbox Database taşımız oluruz. Archive Database ( Arşiv Datası ) default Mailbox Database üzerinde kalacaktir.

7

Move archive mailbox only, without moving primary mailbox seçeneği ile sadece mailbox Archive Database ( Arşiv Datası ) taşımız oluruz. Mailbox tutulacağı Primary Mailbox Database default Mailbox Database üzerinde kalacaktir.

8

Ben Move the primary mailbox and the archive mailbox if one exists seçeneği seçiyoruz hem mailbox tutulacağı Primary Mailbox Database hem de Archive Database ( Arşiv Datası ) yeni oluşturmuş olduğumuz Mailbox Database üzerine taşıyacağım.

Target database bölümünde browse diyerek taşınacak olan Mailbox Database seçiyoruz.

14

Select Mailbox Database ekraninda BAKICUBUK ismi ile yapılandırmış olduğumuz Mailbox Database seçiyoruz ve ok diyoruz.

15

Target archive database bölümünde mailbox hangi Mailbox Database üzerinde Arşivleneceğini seçmemiz gerekiyor. Bunun içinde Target archive database bölümünde browse diyerek taşınacak olan Mailbox Database seçiyoruz.

16

Select Mailbox Database ekraninda mailbox hangi Mailbox Database üzerinde arşivleme yapacağını belirliyoruz. BAKICUBUK ismi ile yapılandırmış olduğumuz Mailbox Database seçiyoruz ve ok diyoruz.

17

Gerekli yapılandırmayi tamamladiktan sonra next diyerek devam ediyoruz.

18

Mailbox Database taşıma işlemi tamamlandiğinda atilacak olan bilgi mailin kime göndereceğini browse diyerek seçebilirsiniz. Ben Administrator olarak birakiyorum.

Automatically start the batch ve Automatically complete the migration batch seçeneklerini işaretliyorum. Yani yapılandırmayi tamamladiktan sonra taşıma işlemini otomatik olarak başlatacak ve tamamlayacaktir. new diyerek işlemi başlatiyoruz.

19

20

21

22

23

10

Mailbox Database taşımız mailbox yapılandırmasini general sekmesi altinda bulunan Mailbox database bölümünde BAKICUBUK olarak geldiğini görüyoruz.

24

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

Back To Top