Microsoft, Windows Server 2012 ESU’larını Ekim 2026’ya kadar uzatıyor

Merhaba

Microsoft, Ekim 2026’ya kadar üç yıl daha Windows Server 2012 Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri (ESU’lar) sağlayarak yöneticilere yükseltme veya Azure’a geçiş için daha fazla zaman tanıyor.

Şirket ayrıca, ana akım desteği Ekim 2018’de sona ermesine rağmen, müşterilere desteklenen Windows Server sürümlerine geçiş için ek süre sağlamak amacıyla Windows Server 2012’nin bitiş tarihini uzattı ve desteği beş yıl uzattı.

Ekim 2023 Salı Yaması sırasında desteğin sonuna ulaştığı için Redmond, bu işletim sistemini çalıştıran sistemlerin kararlılığını veya kullanılabilirliğini etkileyen yeni tanımlanmış sorunlar için teknik yardım ve hata düzeltmeleri sağlamayı bıraktı.

Microsoft, “Azure’daki Windows Server 2012, Windows Server R2 veya Windows Embedded Server 2012 R2’nizi yükseltmek ve modernize etmek için daha fazla zamana ihtiyacınız varsa, artık üç yıl daha Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri (ESU’lar) alabilirsiniz” dedi.

Microsoft’tan Poornima Priyadarshini, “Windows Server 2012 ve R2 iş yüklerinizi korumak için zaten Azure’a geçtiyseniz, ücretsiz Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmelerinin keyfini çıkarıyor olabilirsiniz,” diye ekledi.

“Kuruluşunuz geçiş yapamıyorsa, Azure Arc tarafından etkinleştirilen Windows Server 2012 Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmelerini şirket içinde ve barındırılan ortamlarda anahtarsız olarak doğrudan Azure portalından satın alabilir ve sorunsuz bir şekilde dağıtabilirsiniz.”

Microsoft, sınırlı korumayı üç ardışık 12 aylık artışa kadar uzatmaya ilişkin adım adım yönergeleri paylaştı ve ayrıca ESU çevrimiçi ve proxy etkinleştirme senaryoları hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Version Start Date End Date
Extended Security Update Year 3 Oct 15, 2025 Oct 13, 2026
Extended Security Update Year 2 Oct 9, 2024 Oct 14, 2025
Extended Security Update Year 1 Oct 11, 2023 Oct 8, 2024
Original Release Oct 30, 2012 Oct 10, 2023

Şirket içi Windows Server 2012 sunucularını çalışır durumda tutmak ve güvenlik güncelleştirmeleri ile hata düzeltmelerini almaya devam etmek isteyen yöneticiler de Windows Server 2022’ye yükseltme yapabilirler.

Diğer bir seçenek ise veritabanlarını ve uygulamaları Azure Sanal Makinelerine geçirmektir; bu sayede destek sona erdikten sonra üç yıl boyunca ücretsiz genişletilmiş güvenlik güncelleştirmeleri alabileceklerdir.

Microsoft, “Müşteriler, satın alınan ESU’ları şirket içinde otomatik olarak dağıtmak için Azure Arc’ı kullanabilir ve Azure güvenliğini ve idaresini ortamlarına genişletebilir,” diye açıklıyor.

Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri ile ilgili daha fazla bilgiye bu sıkça sorulan sorular sayfasından ulaşabilirsiniz.

Microsoft, Temmuz 2021’de yöneticilere Windows Server 2012 desteğinin sonunun hızla yaklaştığını hatırlattığında, “Siber saldırıların daha karmaşık ve sık hale gelmesiyle, uygulamaları ve verileri desteklenmeyen sürümlerde çalıştırmak önemli güvenlik ve uyumluluk riskleri yaratabilir” dedi.

“Müşterilerin daha iyi performans, verimlilik ve düzenli güvenlik güncellemeleri için en güncel sürümlere yükseltme yapmaları şiddetle tavsiye edilir.”

 

Başka bir yazımızda görüşmek üzere…

Bir yanıt yazın

Back To Top