Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 Yapılandırması

Merhaba

Daha önceki yazılarımızda Veeam Backup & Replication v9.5 Özellikler ve YetenekleriVeeam Backup & Replication v9.5 KurulumuVeeam Backup & Replication v9.5 Backup Repository EklemeVeeam Backup & Replication 9.0’dan 9.5’a Upgrade, Veeam Backup & Replication v9.5 Üzerinde EMC DD2200 Yapılandırması, Veeam Backup & Replication v9.5 Backup Job Oluşturma, Veeam Backup & Replication 9.5 Update 2 ve Veeam Backup & Replication 9.5 Update 3 yazılarını sizlerle paylaşmıştık.

Bu yazımızda da Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 üzerine ortamımızdaki Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 sunucumuz ekleme ve yapılandırma işlemlerini anlatiyor olacağız.

Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 konsolunu açıyoruz. Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 konsolunda Dashboard ekranın da Summary bölümünde Backup servers, Jobs, Machines ve Templates herhangi bir yapılandırma olmadığı için bir bilgi görünmemektedir. Status bölümünde Backup servers ve License herhangi yapılandırma olmadığı için Warning olarak görmekteyiz.

Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 konsolunda Conguration menüsünde ortamımızda bulunan Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 sunucumuzu Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 üzerinde yapılandırmaya başlıyoruz.

Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 konsolunda Backup servers menüsü altında bulunan Add tıklıyoruz.

Backup Server Settings ekranın da ortamımız da bulunan Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 sunucumuzun DNS Name ( Bilgisayar İsmi ) ya da IP Address ( IP Adresi ), User name ( Kullanıcı Adı ) ve Password ( Parola ) bilgilerini yazmamız gerekmektedir.

Port bölümünde Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 ile Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 ile haberleşeceği port bilgisini görüyoruz. Eğer sunucularınız üzerinde Windows Firewall ya da 3 Party bir Firewall kurulu ise bu portu engellememesi için gerekli düzenlemeyi yapılması gerekmektedir ya da yapılandırma sırasında Windows Firewall ve 3 Party yazılımızını geçici bir süreliğine Disabled duruma getirebilirsiniz.

Backup Server Settings ekranın da ortamımızda bulunan Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 sunucumuzun DNS Name ( Bilgisayar İsmi ) ya da IP Address ( IP Adresi ), User name ( Kullanıcı Adı ) ve Password ( Parola ) bilgilerini yazdıktan sonra OK diyoruz. User name bölümünde domainname\username şeklinde yazıyoruz.

Backup Server menüsü altında ortamımızdaki Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 sunucumuzun geldiğini görüyoruz.

Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 konsolunda Dashboard ekranına geri dönmek için Exit Configuration tıklıyoruz.

Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 konsolunu Dashboard ekranın da Summary bölümünde Backup servers, Jobs, Machines bilgilerin geldiğini görüyoruz. Status bölümünde Backup servers ve License bölümünün OK olarak geldiğini görüyoruz.

NOT : Biz deki License Trial olduğu için Warning olarak görünmektedir.

Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 konsolunu üzerinde sekmeleri görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

Back To Top