Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 Kurulumu

Merhaba

Daha önceki yazılarımızda Veeam Backup & Replication v9.5 Özellikler ve YetenekleriVeeam Backup & Replication v9.5 KurulumuVeeam Backup & Replication v9.5 Backup Repository EklemeVeeam Backup & Replication 9.0’dan 9.5’a Upgrade, Veeam Backup & Replication v9.5 Üzerinde EMC DD2200 Yapılandırması, Veeam Backup & Replication v9.5 Backup Job Oluşturma, Veeam Backup & Replication 9.5 Update 2 ve Veeam Backup & Replication 9.5 Update 3 yazılarını sizlerle paylaşmıştık.

Bu yazimizda da Veeam Backup Enterprise Manager 9.5 kurulumunu anlatiyor olacağız. Veeam Backup Enterprise Manager özellikle Veeam Explorer for Microsoft Exchange, Veeam Explorer for Microsoft Active Directory,Veeam Explorer for Microsoft SQL Server, Veeam Explorer for Oracle ve Veeam Backup Enterprise Manager 9.5 ile Veeam Cloud Connect Portal birlikte restore işlemlerinde çok işimizi kolaylaştıracak olan özelliklerden biridir.

Veeam Backup Enterprise Manager Nedir?

Veeam Backup Enterprise Manager, ortamınızda buluan birden fazla sunucunun tek bir web konsolu üzerinden yönetimini gerçekleştirmemizi sağlayan yönetim ve raporlama yazılımıdır. Veeam Backup Enterprise Manager, kurumsal ortamlar için tasarlanmış ve birden fazla sunucu arasında Backup & Replication işlemi gerçekleştirilmesini sağlayan bir yazılımdır. Veeam Backup & Repclication sunucusu üzerinde oluşturulan Backup & Replikasyon işlemleri, Veeam Backup Enterprise Manager konsolu üzerinden de görüntülenebilmektedir. Veeam Backup & Replication ile alınmış olan backuplar tek işlem ile restore edilebilmektedir.

Veeam Backup Enterprise Manager Aşağıdaki servis ve bileşenleri kullanmaktadır. Bunlar;

  • Veeam Backup Enterprise Manager
  • Veeam Enterprise Manager Enterprise SQL Database
  • Veeam Backup Catalog Service

Veeam Backup Enterprise Manager

Birden fazla sunucu arasında gerçekleştirilen Backup & Replication işlemlerinin web konsol üzerinden yönetiminin gerçekleştirilmesini sağlar.

Veeam Enterprise Manager Enterprise SQL Database

Veeam Backup Enterprise Manager tarafından gerçekleştirilen backup işlemleri sonucunda oluşturulan datanın saklanması işlemini gerçekleştirir. Veeam Backup Enterprise Manager Server tarafından gerçekleştirilen bu backuplar, local network üzerinde ya da Remote ( Uzak ) lokasyon üzerinde bulunan bir SQL Server sunucusuları üzerinde depolanabilmektedir.

Veeam Backup Service

Veeam Backup & Replication sunucularına ek olarak, Veeam Backup Enterprise Manager, dosya sistemi dizini bilgilerini kendi bünyesinde barındırır. Veeam Backup Enterprise Manager üzerinde bulunan bu dizin verileri ve  backuplar windows platformları üzerinde dosya aramak için kullanılmaktadır.

Karşıma Veeam Backup Management Suite ekranı geliyor. Biz Veeam Backup Enterprise Manager Update 4 kurulumu yapacağımız için Install diyoruz.

License Agreement ekranın da I accept the terms in the Veeam license agreement ve I accept the terms in the 3rd party components license agreements seçeneklerini işaretleyerek lisans sözleşmelerini kabul ediyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Provide License ekranında ürün için satın almış olduğunuz .lic uzantili lisans dosyanızı Browse diyerek ekleyebilirsiniz. Veeam Enterprise Manager Konsolu kurulumu için Veaam Enterprise lisansına sahip olmaniz gerekmektedir. Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 için satın almış olduğunuz .lic uzantılı lisans dosyamızı göstermeden kuruluma devam edebiliyorduk ancak Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 kurulumu için satın almış olduğunuz .lic uzantılı lisans dosyasını göstermeden kuruluma devam edemiyoruz. Bu nedenle Browse diyerek lisans dosyasını ekliyoruz.

Provide License ekranında Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 için satın almış olduğunuz .lic uzantılı lisans dosyanızı ekledikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Program features ekranında Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 kurulumu için gerekli olan özellikleri seçmemiz gerekiyor.

  • Veeam Backup Enterprise
  • Cloud Connect Portal for Service Providers ( Bu özellik Veeam Backup & Replication v9 versiyonu ile yeni gelen bir özellikti. Veeam Backup & Replication v8 versiyonunda bu özellik yoktu. )

Install to bölümünden dilersek Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 kurulacağı dizinin yolunu değiştirebiliriz. Biz herhangi bir değişiklik yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

Program features ekranında Cloud Connect Portal for Service Providers seçeneğinin kurulması için seçerek Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 kurulumu için Next diyerek devam ediyoruz.

System Configuration Check ekranın da Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 kurulumu için gerekli olan ve sunucumuz üzerinde kurulumunu yapmamız gereken Web Server ( IIS ) Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik ) Failed olarak görüyoruz.

Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 kurulumunu Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 kurulu olan sunucumuz üzerinde yaptığımız için System Configuration Check ekranın da Microsoft System CLR Types for SQL Server 2014, Microsoft SQL Server 2014 Management Objects ve Microsoft Report Viewer Redistributable 2015 yazılımları sunucumuz üzerinde kurulu olduğu için Passed olarak görüyoruz. Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 kurulumu için gerekli olan ve işletim sistemi üzerinde kurulumu yapmamız gereken Web Server ( IIS )  Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik ) sunucumuz üzerine kurulması için Install diyoruz.

System Configuration Check ekranın da Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 kurulumu için gerekli olan Web Server ( IIS ) Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik ) sunucumuz üzerine kurulduğunu görüyoruz.

System Configuration Check ekranın da Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 kurulumu için gerekli olan Web Server ( IIS ) Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik ) sunucumuz üzerinde Passed olarak kurulduğunu görüyoruz.

System Configuration Check ekranın da Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 kurulumu için gerekli Web Server ( IIS ) Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik ) sunucumuz üzerinde başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Service Account Credentials ekranın da Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 kurulumu gerekli olan yapılandırma herhangi bir değişiklik yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

SQL Server Instance ekranında Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 kurulumu için gerekli olan SQL Server yapılandırmasını yapılandırmamız gerekmektedir. Biz Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 kurulumunu Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 kurulumu yapmış olduğumuz sunucumuz üzerinde yapılandırdığımız için Use existing instance of SQL Server (HOSNAME\INSTANCE) bölümü seçili olarak geldiğini görüyoruz. Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 kurulumunda kurmuş olduğumuz SQL Server üzerinde Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 için gerekli olan SQL Server yapılandırmasını bu şekilde devam edebiliriz. Eğer Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 kurulumu ortamda bulunan başka bir sunucu üzerinde yapacaksaniz o zaman Install new instance of SQL Server (localhost\INSTANCE) seçeneğini seçerek Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 kurulumu için gerekli olan SQL Server yapılandırmasını yapabilirsiniz ya da ortamınızda bulunan SQL Server üzerinde gerekli olan SQL Server Database yapısını yapılandırabilirsiniz.

SQL Server Instance ekranında Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 kurulumu için gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Additional Configuration ekranın da Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 kullanacağı Port yapılandırmasını görüyoruz. Biz herhangi bir değişiklik yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

NOT : Sunucularınız üzerindeki Windows Firewall ya da farkli 3 Party bir Firewall yazılımı kullanıyorsanız. Bu portları eklemeniz gerekmektedir.

Ready to Install ekranın da Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 kurulumu için yapmış olduğumuz yapılandırmanın bir özetini görüyoruz. Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 yazılımın kurulacağı dizini, Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 servis portlarını, Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 servislerinin kullanacağı Account ( Hesabı ), SQL Server ve SQL Server Database Name bilgilerini görüyoruz.

Ready to Install ekranında Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 kurulumunu Install diyerek başlatıyoruz.

Installing Veeam Backup Enterprise Manager ekranında Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 kurulumu başlandığını görüyoruz. Öncelikle Installing Veeam Backup Enterprise Manager… kurulumunu yaptığı görmekteyiz.

Installing Veeam Cloud Connect Portal… kurulumunu tamamlandığını görmekteyiz.

Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 kurulumu tamamlanıyor. Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 servislerin Start services… olduğunu görüyoruz.

Completing Veeam Backup Enterprise Manager 9.5 Setup Wizard ekranın da Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 kurulumunun başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz. Finish diyerek Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 kurulumu tamamlıyoruz.

Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 kurulumu tamamlanması için Restart ( Yeniden Başlatma ) gerekmektedir. Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 için gerekli yapılandırmanın tamamlanmasi için Yes diyoruz.

Sunucumuz açıldığında Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 konsolu açıyoruz.

Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 konsoluna giriş için User Name ve Password bilgilerini giriyoruz ve OK diyoruz.

 

Veeam Backup Enterprise Manager v9.5 Update 4 konsolu gördüğümüz gibi geliyor karşımıza…

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

Back To Top