Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 Instant VM Recovery

Merhaba

Veeam firmasının hem Vmware hem de Microsoft Hyper-V sanallaştırma platformları için geliştirilmiş olduğu backuplama yazılımının yeni versiyonu ve yeni özelliklerinin bulunduğu Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 kullanıma sunuldu. Aslında 2019 ile birlikte Veeam Backup & Replication v9.5 Update 3’ten sonra Veeam Backup & Replication v10 versiyonun gelmesi hepimiz merakla bekliyorduk ancak Veeam Forum’da yapılan açıklamada 2019 yılı içinde yayınlanacak olan Update serisi ile Veeam Backup & Replication kullanımına yeni özellikle sunulacağı bilgisi verildi.

Bu yazımızda da Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 üzerinde Hyper-V konsolunda üzerinde silinen ya da herhangi bir sorundan dolayı çalışmayan Virtual Machine ( Sanal Makine ) Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 ile Instant VM Recovery işlemini anlatıyor olacağız.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamımızla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucumuz Windows Server 2016 Datacenter işletim sistemine sahip W16DC isminde ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir domain ortamı kurularak ortamımızda Primary Domain Controller olarak görev yapmaktadır.

İkinci sunucumuz Windows Server 2016 Datacenter işletim sistemine sahip W16VEEAM isminde Active Directory Domain ortamına dahil edilmiş durumdadır. Bu sunucumuz üzerinde Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 kuruludur.

Üçüncü sunucumuz Windows Server 2016 Datacenter işletim sistemine sahip W16HYPERV isminde Active Directory Domain ortamına dahil edilmiş durumdadır. Bu sunucumuz üzerinde Hyper-V yapılandırılması yapılarak Virtual Machine ( Sanal Makine ) çalışmaktadır.

Hyper-V Manager konsolu üzerinde bulunan W16SQL17 isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzu Hyper-V konsolu kapalı olarak görüyoruz.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 konsolunu açıyoruz.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 konsolu üzerinde BACKUP & REPLICATION bölümünde Backups sekmesi altında bulunan Disk bölümüne geliyoruz.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 konsolu üzerinde BACKUP & REPLICATION bölümünde Backups sekmesi altında bulunan Disk bölümü altında daha önce almış olduğumuz Backup dosyası üzerinde sağ tuş yapıyoruz.

Instant VM recovery… : Bu seçenek ile almış olduğumuz backup dosyalarını anlık olarak açarak içindeki dosyaları görüntüleyebiliriz ve kopyalaya bilirsiniz.

Restore entire VM… : Bu seçenek ile almış olduğumuz backup dosyalarını direkt olarak ortamda bulunan Hyper-V sunucumuza ya da Hyper-V Failover Cluster sunucularımız üzerine restore edebiliriz.

Restore VM files : Bu seçenek ile almış olduğunuz backup dosyası içinde .VHD .VHDX ve .xml dosyalarını restore edebiliriz.

Restore guest files : Bu seçenek ile almış olduğunuz backup dosyası ile sunucumuz içindeki dosyalara ulaşabilirsiniz ya da  Veeam Explorer for Microsoft Exchange,Veeam Explorer for Microsoft Active Directory ve Veeam Explorer for Microsoft SQL Server ile sunucunuz içindeki roller üzerinde gerekli restore işlemlerini yapabilirsiniz.

Restore to Amazon EC2… : Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 ile birlikte gelen bu seçenek ile almış olduğunuz backup dosyası Amazon Cloud ortamı üzerine restore işlemlerini yapabilirsiniz.

Restore to Microsoft Azure… : Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 ile birlikte gelen bu seçenek ile almış olduğunuz backup dosyası Microsoft Azure Cloud ortamı üzerine restore işlemlerini yapabilirsiniz.

Export backup… : Bu seçenek ile almış olduğunuz backup dosyası içinde .VHD .VHDX ve .xml dosyalarını Export edebilirsiniz.

Delete from disk : Bu seçenek ile almış olduğunuz backup dosyalarini silebilirsiniz.

Biz Instant VM Recovery seçeneği ile almış olduğumuz Backup dosyasını anlık olarak çalıştırarak kontrol ediyor olacağız ve sonrasında dilersek Restore edebiliriz.

Machines ekranın da Instant VM Recovery işlemi için sunucumuz için hangi Backup zamanını Instant VM Recovery yapılandıracağımızı seçmemiz gerekmektedir. Machines ekranında W16SQL17 isimli sunucumuzu seçiyoruz ve Point diyoruz.

Restore Points ekranın da daha önceden almış olduğumuz Backup dosyalarını yani Restore Pointleri görüntülüyoruz. Biz bir kaç kere backup aldığımız için bu ekranda bir kaç tane Restore Point görüntülenmektedir. Hangi tarihe Instant VM Recovery işlemi yapmak istiyorsak onu seçebilirsiniz. Restore Points ekranında en son almış olduğumuz Restore Point seçiyoruz ve OK diyoruz.

Machines ekranın da Instant VM Recovery için gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Restore Mode ekranında Restore to the original location ve Restore to a new location, or with different settings seçenekleri bulunmaktadır.

Restore to the original location :  Bu seçenek ile almış olduğunuz Backup dosyasını direkt olarak orjinal yerine restore edebilirsiniz.

Restore to a new location, or with different settings :  Bu seçenek ile almış olduğunuz Backup dosyasını Restore işlemlerini özelleştirebilirsiniz. Yani ortamda hangi Hyper-V Hostu üzerine ya da ortamınızda Hyper-V Failover Cluster yapılandırması varsa hangi NOD üzerine Restore edileceğini hangi dizin altında dosyaların aktarılacağını gibi seçenekleri özelleştirebilirsiniz.

Restore Mode ekranında Restore to the original location seçeneği seçerek Next diyerek devam ediyoruz.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 ile birlikte gelen Secure Restore ekranı Instant VM Recovery işlemi yapacağımız sunucuyu üzerinde malware,virüs ve ransomware gibi dosyaların taranmasını sağlayabilirsiniz.Gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Secure Restore  : Veeam Backup & Replication, Virtual Machine ( Sanal Makine ) Restore işlemi yapmadan önce virüsten koruma yazılımı ile güvenli geri yükleme noktasında verilerini tarama işlemi gerçekleştirmenizi sağlar.Veeam Backup & Replication, Restore işlemi başlatılmış disklerdeki dosyaları taramak için bir virüs programını tarama işlemini yapar. Tarama işlemi sırasında virüsten koruma yazılımı kötü amaçlı yazılım tespit ederse Veeam Backup & Replication, Restore işlemini iptal eder veya Restore ayarlarına bağlı olarak Virtual Machine ( Sanal Makine ) veya Virtual Disk ( Sanal Disk ) kısıtlamalarla geri yükler.

Reason ekranın da herhangi bir işlem yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

Reason ekranın da Instant VM Recovery işlemi için Virtual Disk ( Sanal Disk ) kontroller ediliyor.

Reason ekranın da karşımızda çıkan uyarı da Instant VM Recovery işlemi başlayacağını ve mevcutta kullanılan Virtaul Disk ( Sanal Disk ) varsa herhangi bir kayıp yaşamamız için kontrol etmenizi söylüyor. OK diyerek devam ediyoruz.

Summary ekranın da Instant VM Recovery işlemi ile ilgili bilgileri görüyoruz. Original VM name ( Orjinal Sanal Sunucu İsmi ), Target VM name ( Hedef Sanal Sunucu İsmi ) ve Target host ( Hedef Host ) gibi bilgileri görüyoruz. Power on target VM after restoring seçeneğini işaretlersek eğer sunucumuzun Instant VM Recovery işlemi tamamlandıktan sonra çalıştırılaracaktır. Summary ekranın da Instant VM Recovery işlemi başlatmak için Finish diyoruz.

Restore Session ekranın da W16SQL17 isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Instant VM Recovery işleminin başladığını görüyoruz.

Restore Session ekranın da W16SQL17 isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Instant VM Recovery işleminin başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 konsolu üzerinde Last 24 Hours bölümünde Running olarak görüyoruz.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 konsolu üzerinde Instant Recovery bölümünde W16SQL17 isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Instant VM Recovery işlemini Mounted edildiğini görüyoruz.

Hyper-V Manager konsolu üzerinde bulunan W16SQL17 isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Instant VM Recovery işlemini sonrasında Hyper-V konsolu üzerinden çalıştığını görüyoruz.

W16SQL17 isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Instant VM Recovery işlemini sonrasında Microsoft SQL Server Management Studio çalıştığını görüyoruz.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 konsolu üzerinde Instant Recovery bölümünde W16SQL17 isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde sağ tuş yaptığımız Open VM console diyerek Virtual Machine Console ( Sanal Makine Konsolu ) açabilirsiniz.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 konsolu üzerinde Instant Recovery bölümünde W16SQL17 isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde sağ tuş yaptığımız Migrate to production… diyerek Instant VM Recovery işlemini sonrasında açmış olduğumuz Backup dosyasını Restore edebiliriz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

Back To Top