Veeam Backup & Replication 11 Instant Recovery

Merhaba

Bulut Veri Yönetimi sağlayan yedekleme çözümlerinin lider şirketi Veeam Software, bulut, sanal veya fiziksel tüm kurumsal iş yükleri için en gelişmiş veri koruma çözümü olan V11’ı versiyonunu piyasaya sundu. Kapsamlı veri yönetimi için tek çözüm olan yeni V11,  AWS, Microsoft Azure ve Google Cloud Platform için çoklu bulut ortamının tüm karmaşıklığını yönetirken veriyi yaşam döngüsünün her aşamasında koruyor.

Veeam CTO’su ve Ürün Stratejisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Danny Allan, piyasaya sunulan Yeni V11 ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Bundan yalnızca 12 ay önce 150’den fazla yeni geliştirmeyle piyasaya sürülen V10, şu ana kadar 700 binden fazla indirme sayısına ulaştı. Şimdi ise toplam 200 yeni yedekleme, bulut, felaket kurtarma, güvenlik ve otomasyon geliştirmeleriyle yeni sürümü piyasa sunduk. Bu kadar kısa sürede böylesi güçlü ve esnek bir ürünü piyasaya sunabilmemiz Veeam’in inovasyon hızını ve müşterilerin veri güvenliği ihtiyaç ve talepleri konusundaki taahhütlerine bağlılığını ortaya koyuyor.”

451 Research Raporu, işletmelerin yüzde 69’u iş gücünün en az yüzde 75’inin artık etkili bir şekilde uzaktan çalışabildiğini gösteriyor. Uzaktan çalışma modelinin giderek artması ve buna bağlı olarak çoklu bulut ekosistemlerinde iş yüklerinin hızlanması, veri yönetimini ve kontrolünü her zamankinden daha da zorlaştırıyor. Müşterilerin 2020 yılının başından bu yana karşılaştıkları yeni veri koruma zorluklarına yanıt olarak yılın merakla beklenen çözümü V11, artan ve artmaya devam edecek siber riskleri bertaraf ederek her büyüklükteki şirket için güvenilir güvenlik ve fidye yazılım koruması sağlıyor. V11 böylece şirketlere muntazam bir esneklik ve dayanıklılık sağlıyor.

Yeni Veeam v11, işletmelere eksiksiz veri koruması için aşağıdaki özellikleri sunuyor:

 • Veeam Sürekli Veri Koruma (CDP) ile Felaket Kurtarma: Yerleşik CDP ile Tier-1 VMware iş yükleri için kesinti süresini ortadan kaldıran ve veri kaybını en aza indiren en iyi kurtarma noktası hedeflerini sağlayarak en son durumda veya zamanda istenen noktaya anında kurtarma sağlar. (RPOs).
 • Güvenilir Fidye Yazılım Koruması: EC 17a-4 (f), FINRA 4511 (c) ve CFTC 1.31 (c) – (d) düzenlemeleri ile uyumlu, sabit, sağlamlaştırılmış Linux depolarıyla yedeklemeleri güvende tutar, fidye yazılımı, kazara veya kötü niyetli silme işlemlerini ve şifrelemeleri önler; herhangi bir donanım kilidi olmadan genel amaçlı sunuculara bağlıdır.
 • AWS S3 Glacier ve Azure Blob Archive: Uzun vadede veri arşivleme ve saklama maliyetlerini 20 kata kadar azaltır ve manuel bant yönetimini Amazon S3 Glacier için yeni yerel destekle değiştirir. Glacier Deep Archive dahil olmak üzere Veeam Scale-out Backup Repository Archive Tier ile uçtan uca yedekleme yaşam döngüsü yönetimi aracılığıyla Microsoft Azure Arşiv Depolaması sunar.
 • Google Cloud Storage: Veeam Scale-out Backup Repository Capacity Tier for Google Cloud Storage için yeni destek, daha fazla bulut nesnesi depolama hedefi seçeneği sunar.
 • Genişletişmiş Anlık Kurtarma: Instant VM Recovery’nin öncüsü Microsoft SQL, Oracle veritabanları ve NAS dosya paylaşımları için güçlü anlık kurtarma ile en düşük kurtarma süresi hedeflerine (RTO’lar) ulaşılmasını sağlar.
 • Mac için YENİ Veeam Agent: Microsoft Windows, Linux, IBM AIX ve Oracle Solaris için mevcut Veeam Agent’lara katılarak her türlü macOS cihazı için son kullanıcı veri yedeklemesi sağlar.
 • Veeam destekli BaaS ve DRaaS: Tam anlamıyla yönetilen bir yedekleme deneyimi için Veeam destekli hizmet sağlayıcılarla birlikte çalışarak V11’in değerini en üst düzeye çıkarmak üzere gereken hizmetlerden, çözümlerden ve uzmanlıktan yararlanma olanağı sunar.

180’den fazla ülkede önde gelen bulut ve hizmet sağlayıcıları aracılığıyla pazara Hizmet Olarak Yedekleme (BaaS) ve Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (DRaaS) sunan Veeam, servis sağlayıcılarına V11’e sorunsuz bir şekilde entegrasyonunu, veri koruma operasyonlarının merkezi yönetimini, takibini ve müşteri self servis erişimini sağlayan web tabanlı bir platform olan Veeam Service Provider Console v5 platformunu sunuyor. Versiyon 5 artık Linux ve Mac için genişletilmiş yedekleme yönetimi, buluta özgü AWS ve Azure yedeklemelerinin izlenmesi ve raporlanması, çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) ile gelişmiş güvenlik ve güçlü koruma hizmetleri sunuyor.

Yeni Veeam Availability Suite v11, Veeam Backup & Replication v11’in kapsamlı yedekleme ve kurtarma özelliklerini Veeam ONE v11’in izleme, raporlama ve analitik yetenekleriyle birleştirerek, işletmelere eksiksiz veri koruması ve görünürlük sunuyor. Böylece müşterilerin benzersiz veri kullanılabilirliği, görünürlük ve çoklu bulut ortamlarında yönetişim sağlamasına olanak sunuyor. Ayrıca, Veeam Disaster Recovery Orchestrator (eski adıyla Veeam Availability Orchestrator) Veeam DR Pack’in yeni veya önceki bir satın alma işlemine Veeam Availability Suite veya Veeam Backup & Replication eklenmesi, işin devamlılığını sağlamak için kurtarma otomasyonu ve DR testi de sağlıyor.

Kullanıma sunulan Yeni Veeam Backup & Replication v11’in tüm indirmelerinde şirket içi ve buluttaki tüm iş yükleri için taşınabilir, esnek, buluta hazır lisans olan Veeam Evrensel Lisansına (VUL) dahil ediliyor. Lisanslar ek maliyet olmaksızın iş yükleri arasında aktarılabildiğinden, evrensel lisanslama çoklu bulut ortamlarında farklı iş yüklerinin korunmasını kolaylaştırıyor.

Veeam kullanıcıları, V11’e yükseltme yaparken AWS ve Azure’da yerel yedekleme ve kurtarma için kullanılmak üzere hiçbir ek ücret ödemeden altı ay boyunca ek 25 VUL lisansı almayı seçebiliyor.

Veri koruma çözümünüzden daha fazlasını bekleyin : Verileriniz işinizi sürdürmeniz için kritik öneme sahiptir. Veri kaybını önlemek ve maliyetleri kontrol altında tutmak ilk öncelikleriniz olsa da bu hedefler arasında bir denge sağlamak sizi çok zorlayabilir. Hem iş yüklerinin çoklu bulut ekosistemlerine geçişinin hızlanması hem de çalışanların daha sık uzaktan çalışması nedeniyle veri yönetimi ve kontrolü artık çok daha zor. Bu nedenle kapsamlı veri yönetimi için tek başına güçlü bir çözüme ihtiyaç duyarsınız. Bu çözümün hem gittikçe artan verilerinizi kullanım ömürleri boyunca koruyacak kadar güçlü ve esnek hem de sizi bugün ve ileride siber tehditlere karşı koruyacak kadar güvenli olması gerekir

Veeam Backup & Replication : Veeam Backup & Replication 11 kapsamlı, kurumsal düzeyde veri koruma özellikleriyle bu yeni nesil operasyonel zorluklarla başa çıkmaya hazır. Güçlü, güvenilir ve kullanımı kolay bu Veeam çözümü, işinize uygun esneklikle sizi yarı yolda bırakmayacak pazar lideri güvenilirlik sağlayarak operasyonel ek yükleri azaltır. Veeam Backup & Replication basit, esnek ve güvenilir bir çözümle tüm bulut, sanal ve fiziksel iş yükleriniz için güvenilir kesintisiz erişilebilirlik sağlar. Verilerinizi güçlü yedekleme ve anında kurtarma seçenekleriyle konumdan veya iş yükü türünden bağımsız olarak koruyun.

Güçlü ve modern veri koruma : Veeam Backup & Replication 11 depolama snapshot’ları, yedeklemeler, replikalar ve sürekli veri koruma için tek bir üründe 4’ü 1 arada yedekleme ve kurtarma çözümü sunar. Veeam bulut, sanal ve fiziksel iş yükü ihtiyaçlarınız için güvenli ve güvenilir koruma sağlayan sektör lideridir. 150’yi aşkın yeni özellik ve geliştirme ile YENİ v11, her ölçekten işletmeler için benzersiz dayanıklılık sunar.

Veeam CDP ile kritik uygulama ve veriler için iş sürekliliği AWS S3 Glacier ve Azure Archive üzerinde 20 kat daha düşük maliyetli, uzun süreli arşivden buluta depolama Güçlendirilmiş Linux havuzlarında sabit yedeklerle fidye yazılıma karşı eksiksiz koruma NAS, Microsoft SQL ve Oracle için anında kurtarma Üstelik Veeam ve iş ortaklarımızla bir araya gelerek v11 sürümünden en iyi şekilde yararlanmak için ihtiyaç duyduğunuz hizmet, çözüm ve uzmanlığa ulaşabilirsiniz:

Hizmet Olarak Yedekleme (BaaS) ve Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (DRaaS) sağlayıcıları : Şirket verilerinizi ev ofislerde, bulutta ve ötesinde koruyun.

Birlikte Daha İyi Global İş Ortakları : Veeam hazır entegre çözümleriyle araç takımınızı genişletin.Katma Değerli Bayiler ve sistem entegratörleri: Kazanma stratejinizi şekillendirecek yapı taşlarını keşfedin. Uzman ekosistemiyle birlikte basit, esnek ve güvenilir yeteneklerden yararlanın. Böylece en zorlayıcı veri koruma zorluklarına karşı bile dayanıklı kalabilirsiniz.

Veeam Evrensel Lisans : Veeam, Veeam Evrensel Lisans ya da diğer adıyla VUL ile fiziksel, sanal ve bulut iş yükleri için gerçek lisans taşınabilirliği sunar. Bu tam özellikli lisans, müşterilerin tüm iş yüklerini tek bir lisans türüyle lisanslamasını sağlar.

Ekosistem genişletme : Veeam yazılım tabanlıdır ve donanımdan bağımsızdır. Müşterilerin özel çözümler uygulamasına gerek kalmadan amaçlarına ulaşmasına yardımcı olmak üzere özel iş ortaklarından oluşan geniş bir ekosistem ile birlikte çalışır. Veeam müşterilerin altyapılarını ve depolarını seçmesine olanak tanıyarak mevcut ve gelecekteki altyapı satın alımlarında en iyi ROI’yi elde etmelerini sağlar. Ayrıca Veeam veri madenciliği, yeniden veri kullanımı ve gelişmiş özellikler dahil olmak üzere zengin üçüncü taraf entegrasyonlarıyla API’lerini genişletmeye devam etmektedir.

VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz da beklenmedik bir donanımsal ya da yazılımsal sorundan dolayı ortamınız da bulunan ve ulaşılamayan Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzu Veeam Backup & Replication 11 üzerinde Instant Recovery işlemini anlatıyor olacağız. Instant Recovery işlemi ile ortamınız da bulunan ve ulaşılamayan Virtual Machine ( Sanal Makine ) ulaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda Instant Recovery seçeneği ortamınız da bulunan ve ulaşılamayan Virtual Machine ( Sanal Makine ) ulaşılabileceğini anlatıyor olacağız.

VMware ESXi konsolun da Virtual Machines bölümü altında bulunan W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) görüyoruz.

VMware ESXi konsolun da Virtual Machines bölümü altında bulunan W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzun çalıştığını görüyoruz.

VMware ESXi konsolun da Virtual Machines bölümü altında bulunan W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzun çalıştığını görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 11 konsolunu Connect diyerek açıyoruz.

Veeam Backup & Replication 11 konsolu geliyor karşımıza.

Veeam Backup & Replication 11 konsolu üzerinde Home menüsü altında bulunan Backups bölümü altında Disk sekmesini açıyoruz.

Veeam Backup & Replication 11 konsolu üzerinde Home menüsü altında bulunan Backups bölümü altında Disk sekmesinde daha önce almış olduğumuz W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) için aldığımız Backup ( Yedek ) dosyası üzerinde sağ tuş yapıyoruz.

 • Instant recovery… : Bu seçenek ile Virtual Machine ( Sanal Makine ) almış olduğumuz Backup ( Yedek ) dosyalarını anlık olarak çalıştırarak Virtual Machine ( Sanal Makine ) erişim sağlayabiliriz. Virtual Machine ( Sanal Makine ) içindeki dosyaları görüntüleyebilirsiniz ve kopyalayabilirsiniz.
 • Instant disk recovery… : Bu seçenek ile Virtual Machine ( Sanal Makine ) almış olduğumuz Backup ( Yedek ) dosyası içinde bulunan Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) anlık olarak açarak içindeki dosyaları görüntüleyebilirsiniz ve kopyalayabilirsiniz.
 • Restore entire VM… : Bu seçenek ile Virtual Machine ( Sanal Makine ) almış olduğumuz Backup ( Yedek ) dosyalarını direkt olarak ortamımız da bulunan VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Restore virtual disks : Bu seçenek ile Virtual Machine ( Sanal Makine ) almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyası içinde Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) dosyalarını Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Restore VM files : Bu seçenek ile Virtual Machine ( Sanal Makine ) almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyası içinde Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) ve Virtual Machine ( Sanal Makine ) Config dosyalarını Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Virtual Machine ( Sanal Makine ) Config dosyalarını uzantıları :

.nvram : Virtual Machine ( Sanal Makine )  BIOS bilgilerinin saklandığı dosyadır.

.vmdk : Virtual Machine ( Sanal Makine ) Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) burada saklıdır.

.vmsd : Virtual Machine ( Sanal Makine ) Snapshot ( Anlık Görüntü ) bilgileri burada saklıdır.

.vmx : Virtual Machine ( Sanal Makine ) uzantısıdır.

.vmxf :  Takım halinde bulunan Virtual Machine ( Sanal Makine ) yapılandırma dosyasıdır.

.vsmp : Virtual Machine ( Sanal Makine ) takas dosyasıdır. Virtual Machine ( Sanal Makine ) hafıza miktarı kadar büyüklüğe sahiptir.

.log : Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde yaptığımız tüm değişikler burada tutulur. Virtual Machine ( Sanal Makine ) herhangi  bir hata oluşması durumunda problemin kaynağına buradan bakılabilir.

 • Restore guest files : Bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyası ile Virtual Machine ( Sanal Makine ) içindeki dosyalara ulaşabilirsiniz ya da Veeam Explorer for Microsoft Exchange, Veeam Explorer for Microsoft Active Directory ve Veeam Explorer for Microsoft SQL Server ile Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucunuz içindeki roller üzerinde gerekli Restore ( Geri Yükleme ) işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Restore to Amazon EC2… : Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 ile birlikte gelen bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyasını Amazon Cloud ortamı üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Restore to Microsoft Azure… : Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 ile birlikte gelen bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyasını Microsoft Azure Cloud ortamı üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Export backup… : Bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyası içinde Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) ve Virtual Machine ( Sanal Makine ) Config dosyalarını Export ( Dışarı Aktarım ) yapabilirsiniz.
 • Delete from disk : Bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyalarını Backup Repository Ekleme üzerinden silebilirsiniz.

Instant Recovery ile almış olduğumuz Backup ( Yedek ) dosyasını direkt olarak VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerine Instant Recovery özelliği ile çalıştırıyor olacağız. Veeam Backup & Replication 11 üzerinde Microsoft Hyper-V Server Host ve VMware vSphere Host platformalarını yapılandırmışsanız Instant Recovery seçeneği altında hangisi üzerinde işlem yapacağını seçmeniz gerekmektedir.

Instant Recovery seçeneği seçiyoruz.

Machines ekranın da Instant Recovery yapacağımız W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzu alınan hangi Backup ( Yedek ) tarihine Instant Recovery yapacağımızı seçmemiz gerekmektedir.

Machine ekranın da W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzu seçiyoruz ve Point diyoruz.

Restore Points ekranın da daha önceden almış olduğumuz Backup ( Yedek ) dosyalarını yani Restore Points ( Geri Yükleme Noktalarını ) görüntülüyoruz. VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz üzerinde bulunan W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuz üzerinde bir kaç defa Backup ( Yedek ) aldığımız için bu ekran da bir kaç tane Restore Points ( Geri Yükleme Noktalarını ) görüntülenmektedir. Hangi tarihe Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapmak istiyorsak onu seçebilirsiniz.

Restore Points ekranın da almış olduğumuz Backup ( Yedek ) dosyalarından yani Restore Points ( Geri Yükleme Noktalarını ) birini seçiyoruz ve OK diyoruz.

Machines ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Restore Mode ekranın da Restore to the original location ve Restore to a new location, or with different settings seçenekleri bulunmaktadır.

 • Restore to the original location :  Bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyasını ortamımız da bulunan VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerine direkt olarak orjinal dizin üzerine Instant Recovery işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Restore to a new location, or with different settings :  Bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyasını VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerine Instant Recovery işlemlerini özelleştirebilirsiniz. Yani ortamda hangi VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerine yapılandırması üzerinde hangi NOD üzerine Instant Recovery yapılacağını, hangi dizin altına Backup ( Yedek ) dosyaların Instant Recovery yapılacağını, hangi Virtual Network Adapter ( Sanal Ağ Bağdaştırıcı ) kullanacağını gibi seçenekleri özelleştirebilirsiniz.

Restore Mode ekranın da Restore to the original location seçeneği ile VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerine direkt olarak orjinal dizin üzerine Instant Recovery işlemi gerçekleştireceğimiz için Next diyerek devam ediyoruz.

Restore to the original location :  Bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyasını ortamımız da bulunan VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerine direkt olarak orjinal dizin üzerine Instant Recovery işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

NOT : Restore to the original location seçeneği ile Instant Recovery işlemi gerçekleştirirseniz ortamınız da bulunan Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde yani Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) ve Virtual Machine ( Sanal Makine ) Config ( .vmx, .vmxf ) dosyaların üzerinde işlem yapılacağını bu nedenlede tekrar sunucuyu Backup ( Yedek ) üzerinden Restore ( Geri Yükleme ) işlemini yapmaniz gerektiğini önemle hatırlatmak isterim.

Veeam Backup & Replication 9.5 Update 4 ile birlikte gelen Secure Restore ekranı Instant Recovery işlemi yapacağımız sunucuyu üzerinde bulunan kötü amaçlı yazılımların taranmasını sağlayabilirsiniz.

Secure Restore  : Veeam Backup & Replication, Virtual Machine ( Sanal Makine ) Instant Recovery işleminden önce Virtual Machine ( Sanal Makine ) dosyalarını ve uygulamalarını Antivirüs yazılımıyla tarayarak güvenli geri yükleme yapmanızı sağlar. Safe Restore ( Güvenli Geri Yükleme ) sırasında Veeam Backup & Replication VMware vSphere ( Standalone ) sunucumuz ya da VMware vSphere Cluster sunucularımız üzerine Instant Recovery planladığınız sunucunuz üzerine Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) sunucunuz üzerine bağlar. Veeam Backup & Replication Instant Recovery yapılmış Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) dosyalarını taramak için bir Antivirüs yazılımını tetikler. Antivirüs yazılımı herhangi bir sorun algılarsa, Veeam Backup & Replication ya Instant Recovery işlemini iptal eder ya da Safe Restore ( Güvenli Geri Yükleme ) ayarlarına bağlı olarak Virtual Machine ( Sanal Makine ) ve ya Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) dosyalarında kısıtlamalarla Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirir.

Secure Restore ekranın da

 • Scan the restored machine for malware prior to performing the recovery : Instant Recovery işlemini gerçekleştirmeden önce Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapılan Virtual Machine ( Sanal Makine ) kötü amaçlı yazılımlara karşı tarar.
 • Proceed with recovery but disable network adapters : Instant Recovery işlemi devam eder ancak Network Adapters ( Ağ Bağdaştırıcı ) devre dışı bırakır.
 • Abort VM recovery  : Veeam Backup & Replication’ın Instant Recovery işlemini iptal etmesini sağlayabilirsiniz.
 • Scan the entire image : İlk kötü amaçlı yazılım bulunduktan sonra kalan dosyalarıda taramasını sağlayabilirsiniz.

Secure Restore ekrann da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Reason ekranın da neden Instant Recovery işlemini gerçekleştirildiğiyle ilgili bilgiyi Restore reason bölümüne yazabilirsiniz.

Do not show me this page again seçeneğini seçerek bir daha ki Instant Recovery işlemin de Reason ekranının gelmemesini sağlayabilirsiniz.

Reason ekranın da herhangi bir açıklama yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

Summary ekranın da Instant Recovery işlemi ile ilgili bilgileri görüyoruz.

 • Original VM name : Orjinal Virtual Machine ( Sanal Makine ) ismini görüyoruz.
 • New machine name : Instant Recovery işleminden sonraki Virtual Machine ( Sanal Makine ) ismini görüyoruz.
 • Restore point : Hangi Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) seçildiğini görüyoruz.
 • Target host : Ortamdaki hangi VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerine Instant Recovery işleminin gerçekleştirileceğini görüyoruz.
 • Target resource pool : Virtual Machine ( Sanal Makine ) hangi kaynak üzerine Instant Recovery işleminin yapılacağını görüyoruz.
 • Target VM folder : Virtual Machine ( Sanal Makine ) hangi Folder ( Klasör ) üzerine Instant Recovery işleminin yapılacağını görüyoruz.
 • Write cache datastore redirecton : Cache Store yapılandırmasın yapılmayacağını görüyoruz.
 • Secure Restore : Instant Recovery işlemi yapacağımız sunucuyu üzerinde bulunan kötü amaçlı yazılımların taranmasının yapılmayacağını görüyoruz.

Summary ekranın da Connect VM to network seçeneğini işaretlerseniz eğer sunucumuz Instant Recovery işlemi tamamlandıktan Network bağlı bir şekilde çalıştırılaracaktır.

Summary ekranın da Power on target VM after restoring seçeneğini işaretlerseniz eğer sunucumuz Instant Recovery işlemi tamamlandıktan sonra çalıştırılaracaktır.

Summary ekranın da Finish diyerek Instant Recovery işlemi başlatıyoruz.

Summary ekranın da Instant Recovery işlemi başlatıldığın da Orijinal Virtual Machine ( Sanal Makine ) hala olduğunu ve silineceğini devam edip etmek istediğimizi soruyor.

Summary ekranın da Instant Recovery işlemi başlatmak için Yes diyerek devam ediyoruz.

NOT : Instant Recovery işlemi başlattığınız da VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine ) silinecektir.

Restoring Session ekranın da W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Instant Recovery işleminin başladığını görüyoruz.

Restoring Session ekranın da W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Instant Recovery işleminin Backup ( Yedek ) dosyasının çıkarıldığını görüyoruz.

Restoring Session ekranın da W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Instant Recovery işleminin başladığını Backup ( Yedek ) dosyasının çıkarıldığını görüyoruz.

Restoring Session ekranın da W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Instant Recovery işleminin başladığını Orijinal Virtual Machine ( Sanal Makine ) silindiğini görüyoruz.

Restoring Session ekranın da W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Instant Recovery işlemi tamamlandı.

Open console diyerek W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) diyerek bağlanıyoruz.

Open console işlemini gerçekleştirebilmeniz için ortamınızda bulunan Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuz ya da Microsoft Hyper-V Failover Cluster sunucularımız üzerinde Remote Desktop Services etkin olması gerekmektedir.

Open console işlemini gerçekleştirebilmeniz için ortamınızda bulunan VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerine bağlantı sağlayabilmek için VMware Remote Console yazılımının kurulu olması gerekmektedir.

Open console işlemini gerçekleştirebilmeniz için ortamınızda bulunan VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerine bağlantı sağlayabilmek için VMware Remote Console yazılımının kurulu olması gerektiği uyarısını alıyoruz. İlgili link’ten VMware Remote Console indirebilirsiniz.

VMware Remote Console geliyor karşımıza

Connet to server ekranın da User name ve Password bilgisini yazmamız gerekmektedir.

Connet to server ekranın da VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerine bağlantı sağlayabilmek root kullanıcısını ve şifresini yazmanız gerekmektedir.

Connet to server ekranın da VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerine bağlantı sağlayabilmek root kullanıcısını ve şifresini yazıyoruz ve Connect diyoruz. Remember my credentials seçeneğini işaretlerseniz yazmış olduğunuz kimlik bilgilerimi hatırlayacaktır.

Connet to server ekranın da VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerine bağlantı sağlayabilmek sertifika uyarısı alıyoruz. Always trust this host with this certificate diyerek sertifikaya her zaman güvenmesini sağlayabilirsiniz. Connect Anyway diyerek bağlantı sağlıyoruz.

VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz üzerinde çalışan W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) açıldığını görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 11 konsolu üzerinde Instant Recovery menüsü altında bulunan W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Status bölümünde Mounted olarak görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 11 konsolu üzerinde Instant Recovery menüsü altında bulunan W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde sağ tuş ya da Actions menüsün de Migrate to production, Open VM Console, Stop publishing ve Properties seçeneklerini görüyoruz.

 • Migrate to production : Bu seçenek ile W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerine Migrate ( Taşımak ) edilecektir. Instant Recovery işleminde açtığınız Backup ( Yedek ) dosyasını VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerinde direkt olarak çalıştırmaya başlayacaktır.
 • Open VM console : Bu seçenek ile ortamınızda bulunan Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuz ya da Microsoft Hyper-V Failover Cluster sunucularımız üzerinde Remote Desktop Services etkin olması gerekmektedir. Ortamınızda bulunan VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerine bağlantı sağlayabilmek için VMware Remote Console yazılımının kurulu olması gerekmektedir.
 • Stop publishing : Bu seçenek ile Instant Recovery işlemi sonlandırılacaktır. Ancak W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerinde görünmeyecektir.
 • Properties : Bu seçenek ile Restoring Session ekranın da yapılandırma bilgileri görüntülenecektir.

Veeam Backup & Replication 11 konsolu üzerinde Instant Recovery menüsü altında bulunan W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde sağ tuş Stop publishing ya da Actions menüsünde Stop publishing seçeneğine tıklıyoruz.

Stop publishing the following sessions ekranın da Instant Recovery işleminin sonlandırılacağını ve çıkarılan Backup ( Yedek ) dosyasının kapatılacağı uyasını alıyoruz.

Stop publishing the following sessions ekranın da Show objects seçeneğine tıklıyoruz.

Stop publishing the following sessions ekranın da Show objects seçeneğine tıkladığımız da W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Instant Recovery işleminin yapıldığını görüyoruz.

Stop publishing the following sessions ekranın da Instant Recovery işleminin sonlandırılacağını çıkarılan Backup ( Yedek ) dosyasının kapatılacağı uyasına Yes diyerek kabul ediyoruz.

Unmounting ekranın da W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Instant Recovery işleminin dismount edildiğini görüyoruz.

Unmounting finished ekranın da W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Instant Recovery işleminin dismount işleminin tamamlandığını görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 11 konsolu üzerinde Home menüsü altında herhangi bir işlem olmadığını görüyoruz. Yani Instant Recovery menüsünü görmüyoruz.

VMware ESXi konsolun da Virtual Machines bölümü altında bulunan W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) olmadığını görüyoruz.

NOT : Instant Recovery işlemi başlattığınız da VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine ) silinecektir.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

Bir yanıt yazın

Back To Top