Veeam Backup & Replication v7.0 Backup Job Oluşturma

Merhaba

Daha önceki yazilarimizda Veeam Backup & Replication v7.0 Genel Özelliklerinden,Veeam Backup & Replication v7.0 Sistem Gereksinimleri,Veeam Backup & Replication v7 Kurulumu,Veeam Backup & Replication v7.0 Patch 4 Kurulumu,Veeam Backup & Replication v7.0 Host Ekleme ve Veeam Backup & Replication v7.0 Backup Repository Ekleme yazilarini sizlerle paylaşmiştim. Hem Vmware, hem de Microsoft Hyper-V sanallaştirma platformları için geliştirilmiş olan backuplama yaziliminin yeni  özelliklerinden ve sistem gereksinimlerinden bahsetmiştik. Bu yazımızda da Veeam Backup & Replication v7.0 üzerinde Backup Job oluşturma ve yapılandırma işlemini anlatıyor olacağım.

 

Veeam Backup & Replication konsolunda bulunan Backup & Replication bölümü altinda bulunan Jobs sekmesinden ekleyebiliriz.

1

Veeam Backup & Replication konsolunda bulunan Backup & Replication  bölümüne altinda Jobs üzerinde sağ tuş Backup Job  ya da üstte Home menüsü altinda Backup Job tıklayarak. Veeam Backup & Replication v7.0 üzerinde Backup Job yapılandırma işlemini başlatabilirsiniz.

2

Name ekraninda yapılandıracağımız Backup Job için bir isim belirliyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz. Ben genellikle Backup alacağım sunucun ismini ayrica haftalık,aylık hatta yıllık gibi adlandirarak yapılandırıyorum. Dilerseniz siz de bu şekilde yapılandırabilirsiniz.

1

Virtual Machines ekranında ise Backup alacağınız Virtual Machine ( Sanal Makina ) eklemek için Add diyoruz.

4

Add Objects ekrani geliyor karşımıza Hosts and VMs altinda yapımıza göre Hyper-V hostumuz ya da Failover Cluster yapısı üzerinde bulunan Virtual Machine (Sanal Makine ) görülecektir.

5

Add Objects ekraninda Hosts and VMs altinda Hyper-V Failover Cluster yapımdaki W12R2EXC13 isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) seçiyorum ve Add diyoruz.

6

Virtual Machines ekranında W12R2EXC13 isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) seçme işlemini tamamladım. W12R2EXC13 isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) için Backup Job oluşturacağım Next diyerek devam ediyoruz.

5

Storage ekranında Backup Repository bölümünde daha önceki Veeam Backup & Replication v8.0 Backup Repository Ekleme yazimizda yapılandırmış olduğumuz Backup Repository seçebiliriz. Restore point to keep disk seçeneği default olarak 14 gelmektedir. Ortaminizdaki disk boyutunuzun kapasitesine göre buradaki değeri yapılandırabilirsiniz. Storage ekraninda gelişmiş yapılandırma seçenekleri için Advanced menüsüne tikliyoruz.

2

Advanced Settings ekraninda Reversed incremental ve Incremental backup türleri bulunmaktadır.

 • Reversed incremental : Veeam Backup & Replication üzerinde alinan ilk Virtual Machine ( Sanal Makina ) yedekleme işleminde full backup (.vbk ) olarak alınır.Daha sonraki backup incremental ( .vrb ) olarak alınır. Veeam Backup & Replication sadece en son backuptan sonra değişen Data Blocklarını yedeklemektedir. Alinan her Reversed incremental backup işleminde hem ( .vrb ) olarak incremental yedek alınır hem de ( .vbk ) olarak alinan full backup dosyalari güncellenmektedir. Reversed incremental olarak alinan Backup yapılandırmasinda periyodik olarak full backup almaya gerek yoktur.Bu yedekleme türünde periyodik olarak full backup almaya gerek yoktur.
 • Incremental : ilk yedeklemede full yedek (.vbk) alınır.Bundan sonraki yedekler incremental (.vib) alınır ve en son full veya incremental yedekten sonra değişen kısımlar alınmaktadır.Incremental backup seçerseniz periyodik olarak full backup almanız gerekecektir.
 • Synthetic Full Backup,oluşturmak için Enable Synthetic fulls (forever-incremental) kutucuğunu işaretliyoruz.Days butonu ile full backup alınacak günleri belirleyebiliriz.

9

Create synthetic full backup periodically seçeneğini seçerek günlerini seçebiliriz. Days diyerek günleri belirliyoruz.

10

Haftada bir Cumartesi günü olarak belirliyoruz.

11

Storage ekranında gerekli yapılandırmayi tamamladiktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

12

Guest Processing ekraninda ise iki seçenek yer almaktadır.

 • Enable application-aware image processing : Herhangi bir veri kaybı olmadan uygulamaların başarılı bir şekilde kurtarılmasını istiyorsanız bu seçeneği işaretlememiz gerekmektedir.
 • Enable guest file system indexing : Virtual Machine ( Sanal Makine ) içerisindeki dosyaların indekslenmesini istiyorsanız bu kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir.Bu indeksleme Veeam Backup Enterprise Web UI aracılığıyla hızlı ve doğru arama gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.

13

Guest Processing ekraninda gerekli yapılandırmayi tamamladiktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

15

Schedule ekranında ise backup alma sürelerini belirliyoruz. Aşağıda karşımıza bazı terimler gelmektedir bunları kısaca özetleyecek olursak;

 • Daily at this time, her gün belirli bir saatte, çalışma günleri, haftanın belirlenen günlerinde belirlenen saatlerde
 • Montly at this time,belirlenen ayların belirlenen günlerinde yedek alınması için
 • Periodically every,örneğin sabah 9.00 ile akşam 18.00 arasında her 2 saatte bir çalıştır
 • After this Job,  belirlediğiniz bir job bittikten sonra otomatik olarak başlaması için,
 • Automatic Retry,herhangi bir sebepten dolayı hata verirse kaç defa yeniden denemesi seçebiliriz.
 • Backup Window, eğer görev belirlenen saatlerde tamamlanmamış ise iptal edebiliriz.

16

Schedule ekranında gerekli yapılandırmayi tamamladiktan sonra son olarak Create diyerek oluşturuyoruz.

17

Summary ekranında yapmış olduğumuz ayarların özet bilgisi yer almaktadır.

3

Summary ekranında Run the job when I click Finish kutucuğunu işaretlersek Job otomatik olarak start olacaktır. Finish diyerek yapılandırmayi sonlandiriyoruz.

4

Oluşturduğum Job’ı Start olmuş bir şekilde ekrandan görüntüleyebiliyoruz.

20

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

 

Back To Top