Dell EMC Unity 400F Pool Yapılandırması

Merhaba

Daha önceki yazımızda Dell EMC Unity 400F kurulumu ve yapılandırma ayarlarini yapmıştık. Bu yazımızda Dell EMC Unity 400F kurulumu Wizard ekranı ile yapmadıysanız ya da farklı bir Pool ( Havuz ) oluşturacaksanız Dell EMC Unity 400F üzerinde Pools yapılandırıldığını anlatıyor olacağız.

Dell EMC Unity 400F Management konsolu üzerinde STORAGE menüsü altında bulunan Pools menüse geliyoruz.

Pools menüsünde bulunan + ( Launch the Create Pool Wizard ) diyerek Pool yapılandırmasını başlıyoruz.

Name and Description ekranında yapılandıracağımız Pool için bir Name ( İsim ) belirliyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Tiers ekranında oluşturulacak olan Pool yani RAID yapısının nasıl olacağını belirlediğimiz bölümdür. Available Tiers bölümünde bizim ortamımızda bulunan Dell EMC Unity 400F üzerindeki bütün disklerim SAS FLASH yani SSD diskler olduğu için Exreme Performance Tier seçeneği direkt olarak geldiğini görüyoruz. Eğer Dell EMC Unity 400F üzerinde SAS olsaydı Performance tier olarak, NL SAS olsaydı Capacity Tier olarak yapılandıracaktık.

Available Tiers bölümünde Exreme Performance Tier seçeneğini seçtiğimizde Selected Tiers bölümünde Dell EMC Unity 400F üzerinde oluşturulacak olan RAID 5 ( 8+1 ) Maximum Usable Capacity 10.6 TB olarak yapılandırılacağını görüyoruz. Change diyerek Pool yani RAID yapılandırmasını yapılandırabilirsiniz.

Change RAID Configuration for Extreme Performance Tier ekranında Dell EMC Unity 400F üzerindeki RAID yapılandırmasını size uygun şekilde yapabilirsiniz. Biz burda 1 Adet Pools oluşturduk sizler Dell EMC Unity 400F üzerindeki disk kapasitesine göre birden fazla Pools oluşturabilirsiniz. Örnek olarak ortamınızda SQL Server Cluster yapısı için farklı bir Pools yapısı, Exchange Server DAG ( Database Availability Group ) yapısı için farklı bir Pools yapısı oluşturabilirsiniz. Buradaki yapılandırmada önemli olan Dell EMC Unity 400F üzerindeki disklerinizin kapasitesi ve ortamınızdaki ihtiyacınıza göre değişmektedir.

Tiers bölümünde Dell EMC Unity 400F üzerindeki RAID yapılandırmasını tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Drivers bölümünde Dell EMC Unity 400F üzerinde Extreme Performance Tier – RAID 5 ( 8+1 ) Maximum Usable Capacity 10.6 TB olarak kullanılacak Drivers ( Sürücüler ) seçiyoruz.

Drivers ekranında Dell EMC Unity 400F üzerinde gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Capability Profile Name ekranında Dell EMC Unity 400F üzerinde VMware ortamlari için direkt olarak bir yapılandırma yapabilirsiniz. Next diyerek Dell EMC Unity 400F yapılandırmasına devam ediyoruz.

Summary ekranında Dell EMC Unity 400F üzerinde yapmış olduğumuz RAID yapılandırmasının bir özetini görüyoruz. Finish diyerek Dell EMC Unity 400F üzerindeki Pools yapılandırmasını tamamlıyoruz.

Results ekranında Dell EMC Unity 400F üzerinde Pool yapılandırmasının başladığını görüyoruz.

Results ekranında Dell EMC Unity 400F üzerinde Pool yapılandırmasının tamamlandığını görüyoruz. Close diyerek Create Pools Wizard ekranını kapatıyoruz.

Dell EMC Unity 400F Management konsolu üzerinde STORAGE menüsü altında bulunan Pools menüse tekrar geri döndüğümüzde BAKICUBUKEMC ismindeki oluşturarak yapılandımış olduğumuz Pool’un geldiğinigini görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

Back To Top