Microsoft SQL Server 2017 Always ON Upgrade Microsoft SQL Server 2019

Merhaba

Daha önceki yazılarımız da Microsoft SQL Server yazılarımız sizlerle paylaşmıştık.

Microsoft SQL Server 2016

Microsoft SQL Server 2016 Failover Cluster Kurulumu

Microsoft SQL Server 2017

Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster Kurulumu

Microsoft SQL Server 2017 Always ON Kurulumu

Microsoft SQL Server 2017 Always ON Yapısına Database Eklemek

Microsoft SQL Server 2017 Always ON Yapısına Sunucu Eklemek

Microsoft SQL Server 2017 Always ON Full Recovery Mode is Required

Microsoft SQL Server 2017 Always ON Manuel Failover

Microsoft SQL Server 2017 Always ON Otomatik Failover

Microsoft SQL Server 2019

Microsoft SQL Server 2019 Kurulumu

Microsoft SQL Server Management Studio 18.4 Kurulumu

Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster Kurulumu

Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster Yapısına Sunucu Eklemek

Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster Yapısına Database Oluşturmak

Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster Yapısına Database Eklemek

Microsoft SQL Server 2019 Always ON Kurulumu

Microsoft SQL Server 2019 Always ON Yapısına Sunucu Eklemek

Microsoft SQL Server 2019 Always ON Yapısına Database Eklemek 

Peki Nedir SQL Server Always ON :

Microsoft SQL Server Always On yapısı High Availability ( Yüksek Erişebilirlik ) ve Disaster Recovery ( Felaket Kurtarma ) çözümüdür.

High Availability ( Yüksek Erişebilirlik ) şirket ortamlarınızda bulunan Datacenter ( Veri Merkezi ) üzerinde birden fazla sunucu ile yapılır. Sunuculardan birinin Donanımsal ya da Yazılımsal bir sorun nedeniyle arızalanması durumunda diğer sunucunuzun devreye girmesini sağlayan teknolojidir.

Disaster Recovery ( Felaket Kurtarma ) şirket ortamlarınızda bulunan Datacenter ( Veri Merkezi ) üzerinde oluşabilecek herhangi beklenmedik bir felaket sonucu ( Deprem, Sel, Yangın ) Datacenter ( Veri Merkezi ) tamamen hizmet veremez duruma gelme ihtimaline karşı farklı bir uzak lokasyonda Datacenter ( Veri Merkezi ) kurularak sağlanır. Örneğin Datacenter ( Veri Merkezi ) Istanbul’da ise  Disaster Recovery ( Felaket Kurtarma ) olarak İstanbul’da farklı bir lokasyonu ya da Ankara,İzmir gibi uzak ve daha az riskli bir lokasyonu Disaster Recovery ( Felaket Kurtarma ) için tercih edebilirsiniz. Microsoft Azure Cloud ve Amazon Cloud gibi Cloud ( Bulut ) hizmetlerinde Disaster Recovery ( Felaket Kurtarma ) Datacenter ( Veri Merkezi ) olarak yapılandırabilirsiniz.

Microsoft SQL Server Always On yapısı kurulum ve yapılandırması için ortamınızda Windows Server Failover Cluster yapısı içinde en az iki sunucuya ihtiyac duymakdır.

Availability Group yapısını Synchronous ( Senkron ) olarak yapılandırırsanız Availability Group yapısı içindeki tüm Database ( Veritabanı ) Synchronous ( Senkron ) bir şekilde çalışacaktır. Yani ortamdaki Primary Database ( Veritabanı ) gelen bir istek Secondary Database ( Veritabanı ) işlenmeden kullanıcıya işlem tamamlandı bilgisi iletilmeyecektir. Bu çok yoğun Transaction ( İşlem ) alan Database ( Veritabanı ) biraz performans kaybına neden olabilir. Ama Automatic ( Otomatik ) Failover Synchronous ( Senkron ) Availability Group yapısı yapılabildiği için herhangi bir sorun yaşamazsınız. Sunucularda herhangi bir Donanımsal ya da Yazılımsal bir sorun olması durumunda herhangi bir kesinti yaşanmadan Availability Group yapısı diğer sunucudan Automatic ( Otomatik ) bir şekilde hizmet vermeye devam edecektir.

Availability Group yapısını Asynchronous ( Asenkron ) olarak yapılandırısanız eğer. Primary Database ( Veritabanı ) veritabanına gelen bir istek Secondary Database ( Veritabanı ) işlenmeyi beklemeden direk kullanıcıya işlem tamamlandı bilgisi iletilecektir ve arka tarafta Synchronous ( Senkron ) yapılacaktır. Asynchronous ( Asenkron ) olarak yapılandırılan Availability Group yapısında Secondary Database ( Veritabanı ) yazma işlemi için belli bir süresi yoktur. Buradaki yazma işlemi ortamınızda mevcut Donanım ve Network yapınızın Performansına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Availability Group yapısını Automatic ( Otomatik ) ya da Manual ( Manuel ) olarak Failover yapabilirsiniz. Automatic ( Otomatik ) Failover yapabilmek için Availability Group yapısını Synchronous ( Senkron ) olarak yapılandırmanız gerekmektedir.  Çok yoğun Transaction ( İşlem ) içeren sistemlerde Availability Group yapısını Synchronous ( Senkron ) ve Automatic ( Otomatik ) olarak yapılandırabiliriz. Index Rebuild ( Dizin Yeniden Oluşturma ) işlemlerinde Performans kaybı daha fazla olduğu için sıkıntı yaşayan yapılarda Index Rebuild ( Dizin Yeniden Oluşturma ) öncesinde Availability Group yapısını Asynchronous ( Asenkron ) olarak yapılandırabilirsiniz.

Automatic ( Otomatik ) Failover işlemi Availability Group yapısını dahil bir Database ( Veritabanı ) oluşan bir hata sonucu gerçekleşmez. Availability Replica seviyesinde gerçekleşir. Availability Group yapısında Database ( Veritabanı ) biri Corrupt ( Bozulma ) olması Transaction Log ( İşlem Logu ) dolmuş, Database ( Veritabanı ) bulunduğu Data dizini dolmuş gibi sebeplerde Automatic ( Otomatik ) Failover işlemi gerçekleşmez.

High Availability ( Yüksek Erişebilirlik ) ve Disaster Recovery ( Felaket Kurtarma ) SQL ServerAlways ON’da nasıl kullanıldığını için örnek vermemiz gerekirse.

Datacenter ( Veri Merkezi ) iki Adet sunucumuz var. Bu iki sunucumuzu Windows Server Failover olarak yapılandırdınız. Bu iki sunucumuz üzerinde SQL Server Always ON yapılandırdınız ve Synchronous ( Senkron ) olarak yapılandırdınız. Bu yapılandırmaya High Availability ( Yüksek Erişebilirlik ) yapılandırması deriz.

Datacenter ( Veri Merkezi ) iki Adet sunucumuz var. Bu iki sunucumuzu Windows Server Failover olarak yapılandırdınız Datacenter ( Veri Merkezi ) bir sıkıntı olma ihtimaline karşı başka bir lokasyonda Datacenter ( Veri Merkezi ) üzerinde bir sunucuz var. Bu sunucuyuda mevcut Windows Server Failover yapınıza dahil ettiniz ve mevcut SQL Server Always ON yapınıza Replica ( Kopya ) olarak yapılandırdınız ve Asynchronous ( Asenkron ) olarak yapılandırdınız. Bu yapılandırmaya Disaster Recovery ( Felaket Kurtarma ) yapılandırması deriz. SQL Server Always ON yapısında aynı Availability Group yapısı içinde birden fazla Secondary yapılandırması yapabilirsiniz.

Daha önceki yazımızda Microsoft SQL Server 2017 Always ON Kurulumu sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda Microsoft SQL Server 2017 Always ON  yapısını Microsoft SQL Server 2019 Always ON yapısına Upgrage yani yükseltme işlemlerini anlatıyor olacağız.

Microsoft SQL Server Management Studio konsolu üzerinde BAKICUBUKSQLAO isimli Availability Group yapısı üzerine Connect diyerek bağlanıyoruz.

BAKICUBUKSQLAO isimli Availability Group yapısının SQL Server 14.0.1000.169 olarak görüyoruz.

BAKICUBUK isimli bir Database ( Veritabanı ) üzerinde sağ tuş Properties diyoruz.

Database  Properties – BAKICUBUK ekranın da Options diyoruz.

Compatibility level bölümünü

 • SQL Server 2008 (100)
 • SQL Server 2012 (110)
 • SQL Server 2004 (120)
 • SQL Server 2016 (130)
 • SQL Server 2017 (140)

olarak görüyoruz. Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işleminden sonra burayı tekrar kontrol ediyor olacağız.

Always On High Availability Group altında bulunan yapısı Availability Groups altında bulunan BAKICUBUKSQLAO isimli yapılandırmış olduğumuz SQL Server Always ON Listener ismi altında bulunan Availability Replicas sekmesinde SQL Server Always ON yapısı içindeki W19SQLNOD1 isimli sunucumuz Primary olarak yani birinci sunucu olarak görünmektedir. W19SQLNOD2 isimli sunucumuz Secondary olarak yani ikinci sunucu olarak görünmektedir.

W19SQLNOD2 isimli sunucumuz SQL Server Always ON yapısı için Secondary olarak yani ikinci sunucu olarak görev yapmaktadır. Bu nedenle öncelikle bu sunucumuz üzerinde Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işlemini başlatıyoruz.

SQL Server Installation Center ekranı geliyor karşımıza Installation bölümünü seçerek Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işlemini başlatıyoruz.

SQL Server Installation Center ekranın da Installation seçeneği seçtikten sonra Upgrade from a previous version of SQL Server seçeneğini seçerek Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işlemini ve yapılandırmasını başlatıyoruz.

Product Key ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işlemi için gerekli olan lisans yapılandırmasını seçmemiz gerekiyor. Eğer bir lisansa sahipseniz lisans bilginiz otomatik olarak Enter the product key gelecektir. Product Key ekranın da Microsoft SQL Server Enterprise Lisans bilgimiz otomatik olarak Enter the product key geldiği için Next diyerek devam ediyoruz.

License Terms ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işlemi için Lisans sözleşmesini I accept the license terms and Privacy Statement işaretleyerek kabul ediyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Global Rules ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işlemine başlamadan önce sunucumuz üzerinde Microsoft SQL Server 2019 kurulumu için herhangi bir eksik ya da hata olup olmadığının kontrolü gerçekleştiriyor. Herhangi bir eksik ya da hata yoksa Microsoft SQL Server 2019 kurulumuna Next diyerek devam ediyoruz.

Microsoft Updates ekranın da Microsoft SQL Server 2019 için güncelleştirme olup olmadığını kontrol ediyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Install Setup Files ekranın da Microsoft SQL Server 2019 kurulumu için gerekli update işlemi ve kurulum dosyaları hazırlanıyor.

Upgrade Rules ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işlemi için gerekli olan yapılandırmada herhangi bir eksik olup olmadığını kontrol ediliyor. Microsoft SQL Server 2019 kurulumu ve yapılandırması için önemli bir hata olmadığından kuruluma Next diyerek devam ediyoruz.

Select Instance ekranın da Instance to Upgrade ekranın da hangi Instance Upgrade ( Yükseltme ) işleminin yapılacağını görüyoruz. Installed instance bölümünden hangi Instance Name üzerinde Upgrade ( Yükseltme ) işleminin yapılacağını, Instance ID üzerinde Upgrade ( Yükseltme ) işleminin yapılacağını, Features ( Özellikler ) üzerinde Upgrade ( Yükseltme ) işleminin yapılacağını, Edition sekmesinde Enterprise Edition ve Version bölümünde şu anda hangi Version ( Versiyon ) olduğunug görüyoruz. Next diyerek Upgrade ( Yükseltme ) işlemine devam ediyoruz.

Select Features ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işleminin hangi servisler ve özellikler üzerinde yapılacağını görüyoruz. Default olarak hepsi seçili geldiği için Next diyerek devam ediyoruz.

Instance Configuration ekranın da hangi Instance Upgrade ( Yükseltme ) işleminin yapılacağını görüyoruz. Installed instance bölümünden hangi Instance Name üzerinde Upgrade ( Yükseltme ) işleminin yapılacağını, Instance ID üzerinde Upgrade ( Yükseltme ) işleminin yapılacağını, Features ( Özellikler ) üzerinde Upgrade ( Yükseltme ) işleminin yapılacağını, Edition sekmesinde Enterprise Edition ve Version bölümünde şu anda hangi Version ( Versiyon ) olduğunug görüyoruz. Next diyerek Upgrade ( Yükseltme ) işlemine devam ediyoruz.

Server Configuration ekranın da Full-Text and Sementic Extractions for Search özelliği için hangi Service Accounts ( Servis Hesabı ) için yapılandırmayı görüyoruz. Herhangi bir işlem yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

Full-Text and Semantic Extractions for Search özelliği varchar(max) gibi büyük text içeren kolonlarda arama yapmak için kullanılır. Semantic Search ise, Full-Text Search’ün geliştirilmiş halidir.
Tamamen Full-Text Search mimarisini kullanır. Full-Text Search, kelimeler üzerine işlem yapabilme yetkinliğine sahiptir. Fakat Semantic Search ile işlemi kelime kısıtından çıkartıp, işlem görecek
olan kelimenin anlamına yönlendirebiliriz. Yani Semantic Search ile aramalarımızı sadece kelimeye göre değil, dökümanın anlam bütünlüğünü göz önünde bulundurarak, kelimeler arası anlamları çıkartıp gerçekleştirebilmekteyiz. Semantic Search’ü kullanabilmek için, Semantic Language Statistics Database’i Download edip, Attach etmeniz, ardından da register etmeniz gerekmektedir.

Full-text search servisinide aktif hale getirdikten sonra bu hizmetten yararlanmak için full-text index oluşturabiliriz. Onemli bir noktaya daha belirtmek isterimki bir tabloda sadece bir tane full-text index oluşturulabiliriz ve o tablodaki kolon ya da kolonları yapacağımız aramada rahatlıkla kullanabiliriz.Full-text search mimarisinin kullanıldığı veri tipleri sqlde şunlardır: char, varchar, nchar, nvarchar, text, ntext, image, xml, varbinary(max) ve FILESTREAM.

Full-text uygulayacağımız tabloda en az 1 benzersiz anahtar olması gerekmekte (unique key).

Full-text search mimarisi 3 adımda oluşturabiliriz.

 • Full-text kataloğu
 • Full-text index oluşturma
 • Full-text index iceriğinin oluşması

NOT : Microsoft SQL Server 2017 kurulumu sırasında Full-Text and Sementic Extractions for Search özelliğini kurulumu yaparak herhangi bir yapılandırma yapmadığım için karşımıza bu ekran geldi. Sizin yapınız için Full-Text and Sementic Extractions for Search özelliğini kurmadıysanız gelmeyecektır. 

Server Configuration ekranın da Full-Text and Sementic Extractions for Search özelliği için herhangi bir yapılandırma yapmışsanız eğer Import, Rebulid ve Reset seçeneklerini seçebilirsiniz. Server Configuration ekranın da Import seçeneği seçili iken Next diyerek devam ediyoruz.

Features Rules ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işlemi için gerekli olan yapılandırmada herhangi bir eksik olup olmadığını kontrol ediliyor. Microsoft SQL Server 2019 kurulumu ve yapılandırması için önemli bir hata olmadığından kuruluma Next diyerek devam ediyoruz.

Features Rules ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işlemi için önemli bir hata olmadığından kuruluma Next diyerek devam ediyoruz.

Ready to Install ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işlemi için yapılandırma bilgilisi görüyoruz.

Ready to Install ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işlemi için yapılandırma bilgisini kontrol ettikten sonra Install diyerek Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işlemini başlatıyoruz.

Upgrade Progress ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işleminin başladığını görüyoruz.

Complete ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işleminin başarılı bir tamamlandığı görüyoruz. Microsoft SQL Server 2019 kurulumu tamamlandıktan sonra Upgrade to SQL Server 2019 Wizard ekranını Close diyerek kapatıyoruz.

Microsoft SQL Server Management Studio konsolu üzerinde W19SQLNOD2 isimli Microsoft SQL Server 2017 sunucumuz üzerine Connect diyerek bağlanıyoruz.

W19SQLNOD2 isimli sunucumuz Microsoft SQL Server Management Studio konsolu açtığımız Microsoft SQL Server versiyonunu SQL Server 15.0.2000.5 olarak görüyoruz.

W19SQLNOD2 isimli sunucumuz üzerinde Microsoft SQL Server Management Studio konsolu üzerinde BAKICUBUKSQLAO isimli Availability Group yapısı üzerine Connect diyerek bağlanıyoruz.

Always On High Availability Group altında bulunan yapısı Availability Groups altında bulunan BAKICUBUKSQLAO isimli yapılandırmış olduğumuz SQL Server Always ON Listener ismi üzerinde sağ tuş Failover diyoruz.

Introduction menüsü geliyor karşımıza SQL Server Always ON yapısıyla ilgili bilgileri görüyoruz Next diyerek devam ediyoruz.

Select New Primary Replica ekranın da Current Primary Replica : W19SQLNOD1 olarak görüyoruz. Primary Replica Status : Synchronous commit and Online olarak görüyoruz. Quorum Status : Normal Quorum olarak görüyoruz. Choose new primary replica bölümünde W19SQLNOD2 isimli sunucumuzu Secondary olarak görüyoruz. W19SQLNOD2 isimli sunucumuzu SQL Server Always ON yapısı içinde Primary olarak yapılandırmak için Next diyerek devam ediyoruz.

Connect to Replica ekranın da W19SQLNOD2 isimli sunucumuza Connect diyerek bağlantı gerçekleştiriyoruz.

Connect to Server ekranın da W19SQLNOD2 isimli sunucumuza Connect diyerek bağlantı gerçekleştiriyoruz.

Connect to Replica ekranında W19SQLNOD2 isimli sunucumuza üzerine bağlantı gerçekleştirdik. Connected As bölümünde bağlantı sağladığımız bilgileri görüyoruz. Failover işlemine Next diyerek devam ediyoruz.

Summary ekranın da Failover yapılandırması ile ilgili özet bilgiyi görüyoruz. Current Primary Replica : W19SQLNOD1 isimli sunucumuzu şu anda Primary olduğunu görüyoruz. New Primary Replica : W19SQLNOD2 isimli sunucumu Failover işleminden sonra Primary olarak yapılandırılacağını görüyoruz. Failover Actions Data Warnings : No data loss olarak görüyoruz. Affected Databases : BAKICUBUK isimli Database ( Veritabani ) W19SQLNOD2 isimli sunucumu üzerine taşınacağını görüyoruz. Summary ekranın da Failover yapılandırmasının Script bölümüne tıklayarak Script kodunu oluşturabilirsiniz.

Summary ekranın da Failover yapılandırmasını başlatmak için Finish diyoruz.

Progress ekranın da Failover yapılandırmasının başladığını görüyoruz.

Results ekranın da Failover yapılandırmasının başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz.

Always On High Availability Group altında bulunan yapısı Availability Groups altında bulunan BAKICUBUKSQLAO isimli yapılandırmış olduğumuz SQL Server Always ON Listener ismi altında bulunan Availability Replicas sekmesinde SQL Server Always ON yapısı içindeki W19SQLNOD2 isimli sunucumuz Primary olarak yani birinci sunucu olarak görünmektedir. W19SQLNOD1 isimli sunucumuz Secondary olarak yani ikinci sunucu olarak görünmektedir.

W19SQLNOD2 isimli sunucumuz Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işlemi tamamladıktan sonra SQL Server Always ON yapısı için Primary yani birinci sunucu olarak yapılandırdıktan sonra W19SQLNOD1 isimli sunucumuz üzerinde Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işlemine başlayabiliriz.  W19SQLNOD1 isimli sunucumuz üzerinde Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işlemine başlamadan önce W19SQLNOD1 isimli sunucumuzu SQL Server Always ON yapısı için Secondary yani ikinci sunucu olarak yapılandırdık.

SQL Server Installation Center ekranı geliyor karşımıza Installation bölümünü seçerek Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işlemini başlatıyoruz.

SQL Server Installation Center ekranın da Installation seçeneği seçtikten sonra Upgrade from a previous version of SQL Server seçeneğini seçerek Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işlemini ve yapılandırmasını başlatıyoruz.

Product Key ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işlemi için gerekli olan lisans yapılandırmasını seçmemiz gerekiyor. Eğer bir lisansa sahipseniz lisans bilginiz otomatik olarak Enter the product key gelecektir. Product Key ekranın da Microsoft SQL Server Enterprise Lisans bilgimiz otomatik olarak Enter the product key geldiği için Next diyerek devam ediyoruz.

License Terms ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işlemi için Lisans sözleşmesini I accept the license terms and Privacy Statement işaretleyerek kabul ediyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Global Rules ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işlemine başlamadan önce sunucumuz üzerinde Microsoft SQL Server 2019 kurulumu için herhangi bir eksik ya da hata olup olmadığının kontrolü gerçekleştiriyor. Herhangi bir eksik ya da hata yoksa Microsoft SQL Server 2019 kurulumuna Next diyerek devam ediyoruz.

Microsoft Updates ekranın da Microsoft SQL Server 2019 için güncelleştirme olup olmadığını kontrol ediyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Install Setup Files ekranın da Microsoft SQL Server 2019 kurulumu için gerekli update işlemi ve kurulum dosyaları hazırlanıyor.

Upgrade Rules ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işlemi için gerekli olan yapılandırmada herhangi bir eksik olup olmadığını kontrol ediliyor. Microsoft SQL Server 2019 kurulumu ve yapılandırması için önemli bir hata olmadığından kuruluma Next diyerek devam ediyoruz.

Select Instance ekranın da Instance to Upgrade ekranın da hangi Instance Upgrade ( Yükseltme ) işleminin yapılacağını görüyoruz. Installed instance bölümünden hangi Instance Name üzerinde Upgrade ( Yükseltme ) işleminin yapılacağını, Instance ID üzerinde Upgrade ( Yükseltme ) işleminin yapılacağını, Features ( Özellikler ) üzerinde Upgrade ( Yükseltme ) işleminin yapılacağını, Edition sekmesinde Enterprise Edition ve Version bölümünde şu anda hangi Version ( Versiyon ) olduğunug görüyoruz. Next diyerek Upgrade ( Yükseltme ) işlemine devam ediyoruz.

Select Features ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işleminin hangi servisler ve özellikler üzerinde yapılacağını görüyoruz. Default olarak hepsi seçili geldiği için Next diyerek devam ediyoruz.

Instance Configuration ekranın da hangi Instance Upgrade ( Yükseltme ) işleminin yapılacağını görüyoruz. Installed instance bölümünden hangi Instance Name üzerinde Upgrade ( Yükseltme ) işleminin yapılacağını, Instance ID üzerinde Upgrade ( Yükseltme ) işleminin yapılacağını, Features ( Özellikler ) üzerinde Upgrade ( Yükseltme ) işleminin yapılacağını, Edition sekmesinde Enterprise Edition ve Version bölümünde şu anda hangi Version ( Versiyon ) olduğunug görüyoruz. Next diyerek Upgrade ( Yükseltme ) işlemine devam ediyoruz.

Server Configuration ekranın da Full-Text and Sementic Extractions for Search özelliği için hangi Service Accounts ( Servis Hesabı ) için yapılandırmayı görüyoruz. Herhangi bir işlem yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

Full-Text and Semantic Extractions for Search özelliği varchar(max) gibi büyük text içeren kolonlarda arama yapmak için kullanılır. Semantic Search ise, Full-Text Search’ün geliştirilmiş halidir.
Tamamen Full-Text Search mimarisini kullanır. Full-Text Search, kelimeler üzerine işlem yapabilme yetkinliğine sahiptir. Fakat Semantic Search ile işlemi kelime kısıtından çıkartıp, işlem görecek
olan kelimenin anlamına yönlendirebiliriz. Yani Semantic Search ile aramalarımızı sadece kelimeye göre değil, dökümanın anlam bütünlüğünü göz önünde bulundurarak, kelimeler arası anlamları çıkartıp gerçekleştirebilmekteyiz. Semantic Search’ü kullanabilmek için, Semantic Language Statistics Database’i Download edip, Attach etmeniz, ardından da register etmeniz gerekmektedir.

Full-text search servisinide aktif hale getirdikten sonra bu hizmetten yararlanmak için full-text index oluşturabiliriz. Onemli bir noktaya daha belirtmek isterimki bir tabloda sadece bir tane full-text index oluşturulabiliriz ve o tablodaki kolon ya da kolonları yapacağımız aramada rahatlıkla kullanabiliriz.Full-text search mimarisinin kullanıldığı veri tipleri sqlde şunlardır: char, varchar, nchar, nvarchar, text, ntext, image, xml, varbinary(max) ve FILESTREAM.

Full-text uygulayacağımız tabloda en az 1 benzersiz anahtar olması gerekmekte (unique key).

Full-text search mimarisi 3 adımda oluşturabiliriz.

 • Full-text kataloğu
 • Full-text index oluşturma
 • Full-text index iceriğinin oluşması

NOT : Microsoft SQL Server 2017 kurulumu sırasında Full-Text and Sementic Extractions for Search özelliğini kurulumu yaparak herhangi bir yapılandırma yapmadığım için karşımıza bu ekran geldi. Sizin yapınız için Full-Text and Sementic Extractions for Search özelliğini kurmadıysanız gelmeyecektır. 

Server Configuration ekranın da Full-Text and Sementic Extractions for Search özelliği için herhangi bir yapılandırma yapmışsanız eğer Import, Rebulid ve Reset seçeneklerini seçebilirsiniz. Server Configuration ekranın da Import seçeneği seçili iken Next diyerek devam ediyoruz.

Features Rules ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işlemi için gerekli olan yapılandırmada herhangi bir eksik olup olmadığını kontrol ediliyor. Microsoft SQL Server 2019 kurulumu ve yapılandırması için önemli bir hata olmadığından kuruluma Next diyerek devam ediyoruz.

Features Rules ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işlemi için önemli bir hata olmadığından kuruluma Next diyerek devam ediyoruz.

Ready to Install ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işlemi için yapılandırma bilgilisi görüyoruz.

Ready to Install ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işlemi için yapılandırma bilgisini kontrol ettikten sonra Install diyerek Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işlemini başlatıyoruz.

Upgrade Progress ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işleminin başladığını görüyoruz.

Complete ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işleminin başarılı bir tamamlandığı görüyoruz. Microsoft SQL Server 2019 kurulumu tamamlandıktan sonra Upgrade to SQL Server 2019 Wizard ekranını Close diyerek kapatıyoruz.

Microsoft SQL Server Management Studio konsolu üzerinde W19SQLNOD1 isimli Microsoft SQL Server 2017 sunucumuz üzerine Connect diyerek bağlanıyoruz.

W19SQLNOD1 isimli sunucumuz Microsoft SQL Server Management Studio konsolu açtığımız Microsoft SQL Server versiyonunu SQL Server 15.0.2000.5 olarak görüyoruz.

Microsoft SQL Server Management Studio konsolu üzerinde BAKICUBUKSQLAO isimli Availability Group yapısı üzerine Connect diyerek bağlanıyoruz.

BAKICUBUKSQLAO isimli Availability Group yapısının SQL Server 15.0.2000.5 olarak görüyoruz.

BAKICUBUK isimli bir Database ( Veritabanı ) üzerinde sağ tuş Properties diyoruz.

Database  Properties – BAKICUBUK ekranın da Options diyoruz.

Compatibility level bölümünü

 • SQL Server 2008 (100)
 • SQL Server 2012 (110)
 • SQL Server 2004 (120)
 • SQL Server 2016 (130)
 • SQL Server 2017 (140)
 • SQL Server 2019 (150)

olarak görüyoruz.

Microsoft SQL Server 2019 Upgrade ( Yükseltme ) işleminden sonra SQL Server 2019 (150) geldiğini görüyoruz.

Compatibility level bölümünü SQL Server 2019 (150) olarak seçiyoruz ve OK diyoruz. 

Microsoft SQL Server 2017 Always ON  yapısını Microsoft SQL Server 2019 Always ON yapısına Upgrage yani yükseltme işlemini tamamlamış oluyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

Back To Top