Veeam Backup & Replication 10 Hyper-V Failover Cluster Backup Job Oluşturma

Merhaba

Veeam firmasının hem Microsoft Hyper-V hem de Vmware VMware vSphere platformları için geliştirilmiş olduğu Backup yazılımının yeni versiyonu ve yeni özelliklerinin bulunduğu Veeam Backup & Replication 10 18 Şubat 2020 tarihi itibariyle kullanıma sundu. Aslında 2019 ile birlikte Veeam Backup & Replication 9.5 Update 3’ten sonra Veeam Backup & Replication 10 versiyonun gelmesi hepimiz merakla ve heyecanla bekliyorduk ancak Veeam Forum’da yapılan açıklamada 2019 yılı içinde yayınlanacak olan Update serisi ile Veeam Backup & Replication kullanımına yeni özelliklerle devam edeceği bilgisi verildi. Veeam Backup & Replication 10 versiyonunu 2020 ilk çeyreğinde kullanıma sunulacağını bildirmişlerdi. 18 Şubat 2020 tarihi itibariyle Veeam Backup & Replication 10 versiyonu yeni özellikleri ile karşımıza çıktı.

Daha önceki yazılarımız da

 1. Veeam Backup & Replication 10 Kurulumu
 2. Veeam Backup & Replication 9.5 Update 10
 3. Veeam Backup & Replication 9.5 Update 4b Update 10
 4. Veeam Backup & Replication 10 Backup Repository Ekleme
 5. Veeam ONE 10 Kurulumu
 6. Veeam ONE 10 Agent Kurulumu
 7. Veeam Backup Enterprise Manager 10 Kurulumu
 8. Veeam Backup Enterprise Manager 10 Yapılandırması
 9. Veeam Backup & Replication 10 Hyper-V Host Ekleme
 10. Veeam Backup & Replication 10 VMware vSphere Host Ekleme
 11. Veeam Backup & Replication 10 Hyper-V Failover Cluster Host Ekleme yazılarını sizlerle paylaşmıştık.

Bir önceki yazılarımız da Veeam Backup & Replication 10 Hyper-V Host Ekleme ve Veeam Backup & Replication 10 Hyper-V Failover Cluster Host Ekleme yapılandırmasını sizlerle paylaşmıştık.

Bu yazımızda Veeam Backup & Replication 10 üzerinde Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) ve ya Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısında Backup Job oluşturulmasını ve yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamımızla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19DC isminde IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.200 olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir domain ortamı kurulmuştur. Ayrıca bu sunucumuz üzerinde File and Storage Service üzerinde ISCSI Target Server Kurulumu ve Yapılandırılması yapılandırarak Failover Cluster ortamı için gerekli olan Quroum alanı ve Cluster Volume yapılandırmasını bu sunucumuz üzerinde yapılandırılmış durumdadır.

İkinci sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19NOD1 isminde Birinci Network Kartı IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.202/24 İkinci Cluster Network kartı IP Address ( IP Adresi ) 192.168.2.202/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumu ve yapılandırmasını yapılandırılmış durumdadır.

Üçüncü sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19NOD2 isminde Birinci Network Kartı IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.204/24 İkinci Cluster Network kartı IP Address ( IP Adresi ) 192.168.2.204/24 olarak yapılandırılmış ve Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumu ve yapılandırmasını yapılandırılmış durumdadır.

Dördüncü sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19VEEAM isminde IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.210/24 olarak yapılandırılmış ve Active Directory Domain yapısına dahil edilmiştir. Bu sunucumuz üzerine Veeam Backup & Replication 10 kurulumu yapılmış durumdadır. Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısı üzerinde Backup Job oluşturulmasını ve yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

Veeam Backup & Replication 10 konsolunu Connect diyerek açıyoruz.

Veeam Backup & Replication 10 konsulu geliyor karışmıza Veeam Backup & Replication 10 konsolunda bulunan BACKUP & REPLICATION bölümü altında bulunan Jobs sekmesinden yapılandırıyoruz.

Veeam Backup & Replication 10 konsolunda bulunan BACKUP & REPLICATION bölümü altında Jobs sekmesi üzerinde sağ tuş Backup Job ya da üstteki Primary Jobs menüsü altında Backup Job tıklayarak Veeam Backup & Replication 10 üzerinde Backup Job yapılandırma işlemini başlatabilirsiniz.

Veeam Backup & Replication 10 konsolunda bulunan BACKUP & REPLICATION bölümü altında Jobs sekmesi üzerinde sağ tuş Backup menüsü altında Virtual machine menüsü altında VMware vSphere ve Microsoft Hyper-V platformları için Backup Job yapılandırma işlemini başlatabilirsiniz.

Eğer Veeam Backup & Replication 10 üzerinde Veeam Backup & Replication 10 Hyper-V Host Ekleme, Veeam Backup & Replication 10 Hyper-V Failover Cluster Host Ekleme ve Veeam Backup & Replication 10 VMware ESXİ Host Ekleme işlemini yapmışsanız hem VMware vSphere ve hem de Microsoft Hyper-V aynı anda görüntülecektir.

Veeam Backup & Replication 10 konsolunda bulunan BACKUP & REPLICATION bölümü altında Jobs sekmesi üzerinde sağ tuş Backup menüsü altında Virtual machine menüsü altında Microsoft Hyper-V platformları için Backup Job yapılandırma işlemini başlatıyoruz.

Name ekranın da yapılandıracağımız Backup Job için bir Name ( İsim ) belirliyoruz. Name ekranın da genellikle Backup alacağımız sunucumuzun ismini ayrıca Weekly ( Haftalık), Mounthly ( Aylık ), hatta Yearly ( Yıllık ) gibi adlandırarak yapılandırıyoruz ya da Backup ( Yedek ) alacağımız sunucumuzun ismini ve Full, Incremental, Aksam, Öğlen olarak adlandırıyoruz. Dilerseniz siz de bu şekilde yapılandırabilirsiniz.

Name ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Virtual Machines ekranın da Backup alacağınız Virtual Machine ( Sanal Makina ) eklemek için Add diyoruz.

Add Objects ekranı geliyor karşımıza Hosts and VMs altında yapımıza göre Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuz üzerinde ya da Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapımızdaki hostlarımız üzerinde bulunan Virtual Machine ( Sanal Makine ) görüntülenecektir.

Add Objects ekranın da Hosts and VMs altında Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapımız üzerinde bulunan W19FILE isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) seçiyoruz ve Add diyoruz.

Virtual Machines ekranın da W19FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Backup işlemi için gerekli yapılandırmaya devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Storage ekranın da Backup proxy bölümünde eğer ortamınızda başka bir sunucu üzerinde Backup Proxy sunucusu olarak yapılandırmadıysanız mevcut Veeam Backup & Replication 10 sunucusu default olarak gelecektir.

Backup Repository bölümünde daha önceki Veeam Backup & Replication 10 Backup Repository Ekleme yazımızda yapılandırmış olduğumuz Backup Repository seçebiliriz.

Storage ekranın da daha önceki Veeam Backup & Replication 9.5 versiyonuna kadar Restore point to keep disk seçeneği olarak gelmekteydi ve Default olarak 14 gelmekteydi. Ortamınızdaki Backup alacağınız Disk Boyutunun kapasitesine göre buradaki değeri yapılandırıyorduk.

Storage ekranın da Veeam Backup & Replication 10 ile birlikte Retention policy seçeneği olarak geldiğini görüyoruz ve restore points ( Geri Yükleme Noktası ) ya da days ( Günler ) olarak seçebiliyoruz artık.

Storage ekranın da Veeam Backup & Replication 10 ile birlikte Keep certain full backups longer for archival purposes seçeneğinin geldiğini görüyoruz. Configure diyerek kontrol ediyoruz.

Configure GFS ekranın da

 • Keep certain full backups longer for archival purposes seçeneği ile alınan Full Backups ( Tam Yedek ) Weeks ( Haftalık ), Mounths ( Aylık ) ve Years ( Yıllık ) olarak Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) daha uzun tutabilirsiniz.
 • Keep weekly full backups for : Weekly ( Haftalık ) olarak Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) tutmak istiyorsanız, Weekly ( Haftalık ) olarak Full Backup ( Tam Yedek ) korumak için bu seçeneği seçebilirsiniz. Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) değiştirilmesini ve silinmesini önlemek istediğiniz Week ( Hafta ) sayısını yapılandırabilirsiniz. Eğer birden fazla Full Backups ( Tam Yedek ) varsa, Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) için bir gün seçebilirsiniz.
 • Keep monthly full backups forMounthly ( Aylık ) olarak  Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) tutmak istiyorsanız, Mounthly ( Aylık ) olarak Full Backup ( Tam Yedek ) korumak için bu seçeneği seçebilirsiniz. Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) değiştirilmesini ve silinmesini önlemek istediğiniz Mount ( Ay ) seçerek yapılandırma yapılandırabilirsiniz.
 • Keep yearly full backups for : Yearly ( Yıllık ) olarak  Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) tutmak istiyorsanız, Yearly ( Yıllık ) olarak Full Backup ( Tam Yedek ) korumak için bu seçeneği seçebilirsiniz. Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) değiştirilmesini ve silinmesini önlemek istediğiniz Year ( Yıl ) seçerek yapılandırma yapılandırabilirsiniz.

Configure secondary destinations for this job seçeneği ile alınan Backup ( Yedek ) bir kopyasını Tape Backup üzerine ya da WAN Network yapısı üzerinden Remote Backup ( Uzak Yedekleme ) ya da Replicas ( Replikasyon ) yapılandırabilirsiniz.

Storage ekranın da gelişmiş yapılandırma seçenekleri için Advanced menüsüne tıklıyoruz.

Advanced Settings ekranın da Backup sekmesin de Reversed incremental (slower) ve Incremental backup (recommended) seçenekleri bulunmaktadır.

 • Reversed incremental : Veeam Backup & Replication üzerinde alinan ilk Virtual Machine ( Sanal Makina ) yedekleme işleminde Full Backup (.vbk ) olarak alınır. Daha sonraki Backup ( Yedek ) Incremental ( .vrb ) olarak alınır. Veeam Backup & Replication sadece en son Backup ( Yedek ) sonra değişen Data Blocklarını yedeklemektedir. Alinan her Reversed incremental Backup ( Yedek ) işleminde hem ( .vrb ) olarak incremental yedek alınır hem de ( .vbk ) olarak alınan Full Backup ( Tam Yedek ) dosyalarını güncellemektedir. Reversed incremental olarak alınan Backup yapılandırmasında periyodik olarak Full Backup almaya gerek yoktur..
 • Incremental : ilk Backup ( Yedek ) Full Backup ( Tam Yedek ) (.vbk) olarak alınır.Bundan sonraki Backup ( Yedek ) Incremental (.vib) alınır ve en son Full Backup ( Tam Yedek ) veya Incremental Backup ( Yedek ) sonra değişen kısımlar alınmaktadır. Incremental Backup seçerseniz periyodik olarak Full Backup ( Tam Yedek ) almanız gerekecektir.
 • Create synthetic full backup periodically, seçeneği ile düzenli olarak Full Backup ( Tam Yedek ) oluşturabilirsiniz. Days seçeneğinde Full Backup ( Tam Yedek ) alınacak günleri yapılandırabilirsiniz.
 • Active full backup seçeneği ile Mountly ( Aylık ) ve Weekly ( Haftalık ) olarak Full Backup ( Tam Yedek ) oluşturabilirsiniz

Choose Days ekranın da Full Backup ( Tam Yedek ) alınacak günleri yapılandırabilirsiniz.

Advanced Settings ekranın da Maintenance sekmesinde

Storage-level corruption quard seçeneği ile Backup ( Yedek ) alınan Storage ya da NAS cihazı üzerinde bulunan Backup dosyalarında herhangi bir bozulma olup olmadığını Mountly ( Aylık ) ve ya Weekly ( Haftalık ) olarak kontrol edebilirsiniz.

Full backup file maintenance seçeneği ile

Remove delered items data after : Bu seçenek ile silinen dosyalardan sonra Full Backup ( Tam Yedek ) dosyalarında Defragment ( Birleştirme ) ve Compact ( Sıkılaştırma ) işlemini yapılandırabilirsiniz.

Defragment and compact full backup file : Bu seçenek ile belirlediğiniz Mountly ( Aylık ) ve ya Weekly ( Haftalık ) olarak Full Backup ( Tam Yedek ) dosyalarında Defragment ( Birleştirme ) ve Compact ( Sıkılaştırma ) işlemini yapılandırabilirsiniz.

Advanced Settings ekranın da Storage sekmesinde

Data reduction seçeneği altında bulunan

Enable inline data deduplicaton : Satır içi verileri sıkıştırma yapabilirsiniz.

Exclude swap file blocks : Swap ( Takas ) dosya bloklarını hariç tutmak bu seçeneği seçebilirsiniz.

Exclude delete file blocks : Silinen dosya bloklarını hariç tutmak bu seçeneği seçebilirsiniz.

Compression Level : Alınan Backup ( Yedek ) sıkıştırma seviyesini yapılandırabilirsiniz.

Compression Level seçeneğini None, Dedupe-friendly, Optimal (recommended), High ve Extreme olarak yapılandırabilirsiniz.

 • None : Backup ( Yedek ) dosyalarını ve Virtual Machine ( Sanal Makine ) dosyalarını donanım Compression ( Sıkıştırma ) ve Deduplication ( Tekilleştirme ) destekleyen depolama donanımı kullanmayı planlıyorsanız Compression ( Sıkıştırma ) seviyesi belirlemek önerilmez.
 • Dedupe-friendly: Çok düşük CPU kullanımı için optimize edilmiş bir Compression ( Sıkıştırma ) seviyesidir. Backup ( Yedek ) Proxy üzerindeki yükü azaltmak istiyorsanız, bu sıkıştırma düzeyini seçebilirsiniz.
 • Optimal (recommended) : Önerilen Compression ( Sıkıştırma ) seviyesidir. Backup ( Yedek ) dosyasının boyutu ile Backup ( Yedek ) prosedürünün süresi arasında en iyi oranı sağlar.
 • High : Yüksek Compression ( Sıkıştırma ) seviyesidir, Yaklaşık olarak 10 kat daha yüksek CPU kullanmaktadır. Optimum seviyede ek 10 % sıkıştırma oranı sağlar.
 • Extreme : Aşırı Compression ( Sıkıştırma ), Backup ( Yedek ) dosyasının en küçük boyutunu sağlar, ancak yedekleme performansını azaltır. Exreme Compression ( Sıkıştırma ) seçeneğini kullanmak istiyorsanuz Multi Core CPUs ( 6 Cores Önerilir ) Backup Proxies çalıştırmanız önerilmektedir.

Storage Optimization : Veeam Backup & Replication, Virtual Machine ( Sanal Makine )’leri işlemek için farklı boyuttaki veri bloklarını kullanır. Veri bloğu boyutu, yedekleme hedefi olarak seçtiğiniz depolama türüne bağlıdır.

Encryption : Alınan Backup ( Yedek ) dosyaları için şifrelemensi için yapılandırabilirsiniz.

Advanced Settings ekranın da Notifications sekmesinde ilgili yapılandırmış olduğunuz Backup ( Yedek ) için Backup tamamlanması ya da herhangi bir hata alması durumunda e-mail olarak uyarıda bulunmasını yapılandırabilirsiniz. Ancak bunun için Veeam Backup & Replication 10 konsolu üzerinde General Options menüsünde bulunan E-mail Settings ayarlarını yapılandırmanız gerekmektedir.

Advanced Settings ekranın da Hyper-V sekmesinde

Enable Hyper-V guest quiescense : Veeam Backup & Replication genellikle Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde Backup ( Yedek ) işlemi için Microsoft VSS özelliğinden yararlanarak Veeam Backup & Replication uygulamaya duyarlı bir şekilde Backup ( Yedek ) alması önerilir. Microsoft VSS özelliğinden yararlanarak Application-aware Processing ( Uygulamaya Duyarlı ) herhangi bir nedenle kullanılamazsa, Enable Hyper-V guest quiescense seçeneği seçerek Veeam Backup & Replication, Backup ( Yedek ) yöntemini aşağıdaki şekilde seçecektir :

 • Virtual Machine ( Sanal Makine ) Online ( Çevrimiçi ) Backup ( Yedek ) için tüm gereksinimleri karşılıyorsa, Veeam Backup & Replication Online ( Çevrimiçi ) yedekleme yöntemini kullanır.
 • Virtual Machine ( Sanal Makine ) Online ( Çevrimiçi ) Backup ( Yedek ) gereksinimlerini karşılamıyorsa Veeam Backup & Replication Offline ( Çevrimdışı ) Backup ( Yedek ) yöntemini kullanır. Offline ( Çevrimdışı ) Backup ( Yedek ) sırasında bir Virtual Machine ( Sanal Makine ) kısa bir süre için askıya kalır.

Seçilen Backup ( Yedek ) yöntemi, işteki tüm Virtual Machine ( Sanal Makine )’ler için geçerlidir. Ancak, Virtual Machine ( Sanal Makine )’ler için Application-aware Processing ( Uygulamaya Duyarlı ) etkinleştirirseniz, Application-aware Processing ( Uygulamaya Duyarlı ) işlem ayarları seçilen Backup ( Yedek ) yönteminden daha yüksek önceliğe sahip olacaktır.

Take crash consistent backup instead of suspending VM : Eğer Virtual Machine ( Sanal Makine )’leri askıya almak istemiyorsanız, Bu durumda, Veeam Backup & Replication, bir Virtual Machine ( Sanal Makine )’nin kilitlenme tutarlı bir Backup ( Yedek ) oluşturur.

Changed Block Tracking : Veeam Backup & Replication Incremantal Backup işlemi gerçekleştirdiğinde, önceki Backup Job işleminden sonra hangi veri bloklarının değiştiğini kontrol etmesi gerekir. Değişen veri bloklarının listesini almak için Veeam Backup & Replication, Changed Block Tracking özelliğini kullanır yani CBT kullanır. Changed Block Tracking özelliğini artan yedeklemelerin hızını ve verimliliğini artırır.

Allow processing of multiple VMs with a single volume snapshot  : Bu seçenek, Microsoft Hyper-V ortamında Snapshot ( Anlık Görüntü ) iş yükünü azaltmaya yardımcı olur. Backup ( Yedek ) başladığında, Veeam Backup & Replication Virtual Machine ( Sanal Makine )’leri gruplandırır ve Microsoft Hyper-V’yi, işlenen her Virtual Machine ( Sanal Makine ) için bir Snapshot ( Anlık Görüntü ) oluşturmak yerine, bir grup Virtual Machine ( Sanal Makine ) için bir birim Snapshot ( Anlık Görüntü ) oluşturmak üzere tetikler.

Veeam Backup & Replication, aşağıdaki gereksinimleri karşılayan bir grup Virtual Machine ( Sanal Makine ) için tek bir birim Snapshot ( Anlık Görüntü ) oluşturabilir :

 • Virtual Machine ( Sanal Makine )’ler aynı Microsoft Hyper-V Hostu üzerinde bulunmalıdır.
 • Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucularını Virtual Harddisk ( VHD ) dosyalarının bulunduğu dizin ile Snapshot ( Anlık Görüntü ) oluşturma için aynı Volume Shadow Copy Service ( VSS ) sağlayıcısı üzerinde kullanmalıdır.
 • Gruptaki Virtual Machine ( Sanal Makine ) sayısı sınırlıdır : Yazılım bazlı Volume Shadow Copy Service ( VSS ) sağlayıcısı için 4 Virtual Machine ( Sanal Makine ), Donanım bazlı Volume Shadow Copy Service ( VSS ) sağlayıcısı için 8 Virtual Machine ( Sanal Makine ) dır.
 • Veeam Backup & Replication, Backup ( Yedek ) için kullanılan Snapshot ( Anlık Görüntü ) oluşturma yöntemini temel alarak Virtual Machine ( Sanal Makine )’leri gruplandırır: Transactionally consistent (VSS) ( İşlemsel olarak tutarlı ) ve ya Crash-consistent ( Kilitlenme tutarlı )

Advanced Settings ekranın da Scripts sekmesinde Backup ( Yedek ) öncesinde ve sonrasında Scripts çalıştırabillirsiniz.

Advanced Settings ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyoruz.

Storage ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Guest Processing ekranın da iki seçenek yer almaktadır.

 • Enable application-aware image processing : Microsoft Active Directory, Microsoft Exchange, Microsoft SharePoint, Microsoft SQL Server ve ya Oracle uygulamalarını çalıştıran Virtual Machine ( Sanal Makine )’lerin bu uygulamaların veri kaybı olmadan doğru şekilde kurtarılmasını garanti etmektedir.
 • Enable guest file system indexing : Virtual Machine ( Sanal Makine ) içerisindeki dosyaların indekslenmesini istiyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz. Bu indeksleme sonrasında index dosyalarını Veeam Backup Enterprise konsolu üzerinde hızlı ve doğru arama gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.

Guest Processing ekranın da Enable application-aware image processing seçeneğini işaretliyoruz ve Applications diyoruz.

Enable application-aware image processing : Microsoft Active Directory, Microsoft Exchange, Microsoft SharePoint, Microsoft SQL Server ve ya Oracle uygulamalarını çalıştıran Virtual Machine ( Sanal Makine )’lerin bu uygulamaların veri kaybı olmadan doğru şekilde kurtarılmasını garanti etmektedir.

Application-Aware Processing Options ekranın da Edit diyoruz.

Processing Options ekranın da General sekmesin de

Applications seçeneği ile

 • Require successfull processing (recommended ) : Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan uygulamaları kontrol etmesini sağlayabilirsiniz.
 • Try application processing, but ignore failures : Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan uygulamaları kontrol etmesini ve herhangi bir hata varsa dikkate almamasını sağlayabilirsiniz.
 • Disable application processing : Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan uygulamaları kontrol etmemesini sağlayabilirsiniz.

Transaction logs seçeneği ile

 • Process transaction logs with this job : Microsoft Exchange Server,Microsoft SQL Server ve Oracle ilgili uygulamaların Transsaction Log dosyalarında herhangi bir işlem yapılmaz.
 • Perform copy only : Microsoft Exchange Server,Microsoft SQL Server ve Oracle ilgili uygulamaların Transsaction Log dosyalarında yalnızca kopyalama işlemi yapılır.

Processing Options ekranın da SQL sekmesin de

 • Truncate logs : Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde Backup ( Yedek ) işleminin başarıyla tamamlanmasını bekler ve ardından Transaction Log dosyalarını küçültür. Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan Microsoft SQL Server Backup ( Yedek ) işlemini başarılı bir şekilde tamamlayamazsa bir sonraki Backup ( Yedek ) başlangıcına kadar Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan Transaction Log dosyalarını dokunulmaz.
 • Do not truncate logs : Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde Backup ( Yedek ) işlemi tamamlandığında Veeam Backup & Replication, Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan Microsoft SQL Server Transaction Log dosyalarına dokunmaz.
 • Backup logs periodically : Veeam Backup & Replication Transaction Log dosyalarını düzenli olarak Backup Repository üzerine kopyalar ve Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan Microsoft SQL Server Backup ( Yedek ) dosyaları ile birlikte saklar. Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan Microsoft SQL Server Transaction Log dosyaları kesilir.
 • Backup logs every : Transaction Log dosyalarını Backup ( Yedek ) sıklığını belirtebilirsiniz. Default olarak 15 dakikada bir yedeklenir. Maksimum günlük yedekleme aralığı 480 dakikadır.

Retain log backups : Backup Repository üzerinde depolanan Transaction Log dosyaları için saklama seçeneklerini yapılandırabilirsiniz.

 • Until the corresponding image-level backup is deleted : Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde alınan Backup ( Yedek ) dosyaları silinirse Transaction Log dosyalarıda silinecektır.
 • Keep only last : Varsayılan olarak Transaction Log dosyalarını 15 gün tutulur.

Log shipping servers : Transaction Log dosyalarını taşımak için ortamdaki başka bir sunucuyu yapılandırabilirsiniz. Automatic selection ve Use the specified servers only olarak yapılandırabilirsiniz.

Processing Options ekranın da Oracle sekmesin de

Specify Oracle account with SYSDBA privileges :  Veeam Backup & Replication’ın Oracle Database ( Veritabanı ) bağlanmak için kullanacağı bir kullanıcı hesabı belirtebilirsiniz. Belirleyeceğiniz hesap Oracle Database ( Veritabanı ) SYSDBA yetkisine sahip olmalıdır.

Archived logs seçeneği altında
 • Do not delete archived logs : Veeam Backup & Replication’ın Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan Oracle Database ( Veritabanı ) üzerindeki Arşivlenmiş Log dosyalarını korumasını istiyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz. Backup ( Yedek ) işlemi tamamlandığında Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan Oracle Database ( Veritabanı ) üzerindeki Arşivlenmiş Log dosyaları silmez.
 • Delete logs older than : Veeam Backup & Replication’ın Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan Oracle Database ( Veritabanı ) üzerindeki Arşivlenmiş Log dosyalarını belirli bir saatten sonra silebilirsiniz.
 • Delete logs over : Veeam Backup & Replication’ın Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan Oracle Database ( Veritabanı ) üzerindeki Arşivlenmiş Log dosyalarını belirli bir GB üzerini geçince silebilirsiniz. Seçili olan Oracle sunucusundaki her veritabanının günlük boyutuna başvurur. Arşivlenmiş Log dosyalarını boyutu tüm veritabanları için tüm günlüklerin toplam boyutuna göre değil, seçili olan Oracle sunucusundaki her Database  ( Veritaba ) Arşivlenmiş Log dosyalarını boyutunu kontrol ederek yapar.
 • Backup logs every : Arşivlenmiş Log dosyalarını Backup ( Yedek ) sıklığını belirtebilirsiniz. Default olarak 15 dakikada bir yedeklenir. Maksimum günlük yedekleme aralığı 480 dakikadır.
Retain log backups : Backup Repository üzerinde depolanan Arşivlenmiş Log dosyaları için saklama seçeneklerini yapılandırabilirsiniz.
 • Until the corresponding image-level backup is deleted : Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde alınan Backup ( Yedek ) dosyaları silinirse Arşivlenmiş Log dosyalarıda silinecektır. 
 • Keep only last : Varsayılan olarak Arşivlenmiş Log dosyalarını 15 gün tutulur.

Processing Options ekranın da Exclusions sekmesin de Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerindeki belirli dosya ve klasörleri Backup ( Yedek ) almak istemiyorsanız. Bunları Backup ( Yedek ) çıkarabilirsiniz. Bu seçeneğin Veeam Backup & Replication Enterprise ve Veeam Backup & Replication Enterprise Plus sürümlerinde kullanılabildiğini unutmayın.

Processing Options ekranın da Scripts sekmesin de VSS’yi desteklemeyen Virtual Machine ( Sanal Makine )’leri Backup ( Yedek ) almayı planlıyorsanuz. Virtual Machine ( Sanal Makine )’yi desteklemek için Veeam Backup & Replication’ın hangi komut dosyalarını kullanması gerektiğini belirtebilirsiniz. Veeam Backup & Replication Virtual Machine ( Sanal Makine ) Snaphost ( Anlık Görüntü ) almadan önce Virtual Machine ( Sanal Makine ) tutarlı bir duruma getirmek için Virtual Machine ( Sanal Makine ) dosya sistemini ve uygulama verilerini komut dosyası çalıştırarak Virtual Machine ( Sanal Makine ) Snaphost ( Anlık Görüntü ) oluşturulduktan sonra, çözülme sonrası komut dosyasıVirtual Machine ( Sanal Makine )’yi ve uygulamaları ilk durumlarına getirir.
Processing Options ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyoruz.

Application-Aware Processing Options ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyoruz.

Guest Processing ekranın da Enable guest file system indexing seçeneğini işaretliyoruz ve Indexing diyoruz.

Enable guest file system indexing : Virtual Machine ( Sanal Makine ) içerisindeki dosyaların indekslenmesini istiyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz. Bu indeksleme sonrasında index dosyalarını Veeam Backup Enterprise konsolu üzerinde hızlı ve doğru arama gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.

Guest File System Indexing Options ekranın da Edit diyoruz.

Guest File System Indexing Options ekranı geliyor karşımıza Edit diyoruz. Windows ve Linux işletim sistemleri üzerinde index yapılandırmasını yapabilirsiniz.

Indexing Settings ekranın da

 • Disabled Indexing : Indexleme işlemini devre dışı bırakbilirsiniz.
 • Index everything : Virtual Machine ( Sanal Makine ) içindeki bütün dizinleri indexleme yapabilirsiniz.
 • Index everything except : Virtual Machine ( Sanal Makine ) içindeki belirlediğiniz dizinleri indexleme yapabilirsiniz.
 • Index only following folders : Virtual Machine ( Sanal Makine ) içindeki belirlediğiniz klasörler üzerinde indexleme yapabilirsiniz.

Indexing Settings ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyoruz.

Guest File System Indexing Options ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyoruz.

Guest Processing ekranın da bulunan Enable application-aware image processing ve Enable guest file system indexing  seçeneklerini yapılandırmanız durumunda Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan uygulamalara ulaşmak ve uygulamaları kontrol etmek için Guest interaction proxy bölümünde yapılandırmamız gerekmektedir. 

Guest interaction proxy bölümünde Choose diyoruz.

Guest interaction proxy ekranın da Automactic selection ya da Prefer the following guest interaction proxy servers seçeneklerini yapılandırabilirsiniz. Default olarak Automactic selection seçeğinde bırakıyoruz ve OK diyoruz.

Guest OS credentials bölümünde Virtual Machine ( Sanal Makine ) ulaşmasi için bir Credentials ( Kimlik Bilgisi ) eklemek için Add diyebiliriz. 

Guest OS credentials bölümünde Virtual Machine ( Sanal Makine ) ulaşmasi için Veeam Backup & Replication 10 Kurulumunda daha önce yapılandırdığımız yetkili Credentials ( Kimlik Bilgisi ) listeden seçebiliriz.

Customize guest OS credentials for individual machine and operating systems seçeneği ile Virtual Machine ( Sanal Makine ) için farklı bir Credentials ( Kimlik Bilgisi ) ekleyebilirsiniz.

Guest OS Credentials ekranın da Virtual Machine ( Sanal Makine ) için Add diyerek farklı bir Credentials ( Kimlik Bilgisi ) ekleyebilirsiniz.

Guest OS Credentials ekranın da Virtual Machine ( Sanal Makine ) için Set Users diyerek Standard credentials ( Standart Kimlik Bilgisi ) ya da Linux credentials ( Kimlik Bilgisi ) ekleyebilirsiniz.

Guest OS Credentials ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyoruz.

Guest Processing ekranın da Test Now diyerek yapılandırmayı kontrol ediyoruz.

Guest Credentials Test ekranın da test işleminin başladığını ve başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz.

Guest Credentials Test ekranın da test başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra OK diyerek test ekranını kapatıyoruz.

Guest Processing ekranın da gerekli yapılandırmayi tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Schedule ekranın da Backup ( Yedek ) alma sürelerini yapılandırdığımız ekrandır.

 • Daily at this time : Günlük olarak belirlenen saatte ve haftanın belirlediğiniz günlerinde çalışmasını yapılandırabilirsiniz
 • Montly at this time : Aylık olarak belirlenen saatte ve Ay içinde belirlediğiniz günlerinde çalışmasını yapılandırabilirsiniz.
 • Periodically every : Hours ( Saat ), Minutes ( Dakika ) ve Continunosly ( Sürekli ) olarak belirlenen aralıklarla çalışmasını yapılandırabilirsiniz. Örneğin sabah 9.00 ile akşam 18.00 arasında her 2 saatte bir çalıştır. Örneğin sabah 9.00 ile akşam 18.00 arasında her 2 saatte bir çalıştır.
 • After this Job : Daha önce yapılandırmış olduğunuz bir Backup Job bittikten sonra otomatik olarak çalışmasını yapılandırabilirsiniz
 • Automatic Retry : Herhangi bir sebepten dolayı hata verirse kaç defa yeniden çalışmasını yapılandırabilirsiniz
 • Backup Window : Eğer görev belirlenen saatlerde tamamlanmamış ise iptal edebilirsiniz.

Schedule ekranın da Daily at this time seçeneğininde Everyday ( Günlük ) olarak seçerseniz her gün belirlenen saatte çalışmasını sağlabilirsiniz.

Schedule ekranın da Daily at this time seçeneğinde On weekdays ( Hafta içi ) olarak seçerseniz hafta içi belirlenen saatte çalışmasını sağlabilirsiniz.

Schedule ekranın da Daily at this time seçeneğinde On the days ( Günlerde ) olarak seçerseniz belirlediğiniz günlerde çalışmasını sağlayabilirsiniz. On the days ( Günlerde ) seçtikten sonra Days seçeneğini seçiyoruz.

Choose Days seçeneğinde haftanın belirlediğiniz günlerinde çalışmasını sağlabilirsiniz.

Schedule ekranın da Montly at this time seçeneğininde aylık olarak belirlenen ay içinde belirlediğiniz günlerde çalışmasını sağlabilirsiniz.

First ( İlk ), Second ( İkinci ), Third ( Üçüncü ), Fourth ( Dördüncü ), Last ( Son ) ve This Day ( Bugün ) olarak ay içinde hangi günlerde alacağını yapılandırabilirsiniz.

Schedule ekranın da Montly at this time seçeneğininde belirlediğiniz günde ve saatte alınmasını yapılandırabilirsiniz.

Schedule ekranın da Montly at this time seçeneğininde Mouths ( Aylık ) seçeneğini seçerseniz Choose Mouths ekranın da hangi aylarda alabileceğini yapılandırabilirsiniz.

Schedule ekranın da Montly at this time seçeneğini seçerseniz This Day ( Bugün ) belirlediğiniz saatte ve hangi günde alacağını yapılandırabilirsiniz.

Schedule ekranın da Periodically every seçeneğini seçerseniz Hours ( Saat ), Minutes ( Dakika ) ve Continunosly ( Sürekli ) olarak belirlenen aralıklarla çalışmasını yapılandırabilirsiniz. Örneğin sabah 9.00 ile akşam 18.00 arasında her 2 saatte bir çalıştır.

Schedule ekranın da Periodically every seçeneğini seçerseniz Hours ( Saat ), Minutes ( Dakika ) ve Continunosly ( Sürekli ) olarak belirlenen aralıklarla çalışmasını yapılandırabilirsiniz.

Schedule ekranın da Periodically every seçeneğininde Schudule diyoruz.

Time Periods ekranında günlük olarak hangi saat diliminde başlayacağını yapılandırabilirsiniz.

Schedule ekranın da

After this Job : Daha önce yapılandırmış olduğunuz bir Backup Job bittikten sonra otomatik olarak çalışmasını sağlabilirsiniz. Veeam Backup & Replication 10 üzerinde başka bir Backup Job olmadığı için akfit görünmemektedir.

Automatic retry seçeneği altında bulunan

 • Retry failed items processing : Herhangi bir sorundan dolayı hata verirse Backup Job kaç defa yeniden çalışacağını yapılandırabilirsiniz.
 • Wait before each retry attempt for : Herhangi bir sorundan dolayı hata verirse Backup Job ne kadar bekleyeceğini yapılandırabilirsiniz.

Schedule ekranın da Backup Window seçeneğini seçerseniz görev belirlenen saatlerde tamamlanmamış ise iptal edebilirsiniz. Windows diyoruz.

Time Periods ekranında günlük olarak hangi saat diliminde başlayacağını yapılandırabilirsiniz.

Schedule ekranın da Daily at this time olarak yapılandırmayı tamamladıktan sonra Apply diyerek Backup Jobs oluşturuyoruz.

Summary ekranın da yapmış olduğumuz yapılandırmanın özet bilgisi yer almaktadır. Run the job when I click Finish seçeneğini işaretlersek Backup Job yapılandırma işlemi tamamlandıktan sonra otomatik olarak başlayacaktır.

Summary ekranın da Run the job when I click Finish seçeneğini işaretliyoruz ve Backup Job yapılandırma işlemi tamamlandıktan sonra otomatik olarak başlamasını sağlıyoruz.

Summary ekranın da Finish diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

Veeam Backup & Replication 10 konsolunu tekrar geri döndüğümüzde yapılandırmış olduğumuz Backup Job’ı Runnig ( Start ) olmuş bir şekilde görüntülüyoruz.

Veeam Backup & Replication 10 konsolun da Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapımız üzerinde bulunan W19FILE isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) için yapılandırmış olduğumuz Backup Job’ı Success ( Başarılı ) olarak tamamlandığını görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

Bir yanıt yazın

Back To Top