Veeam Backup & Replication 10 Hyper-V Failover Cluster Host Ekleme

Merhaba

Veeam firmasının hem Microsoft Hyper-V hem de Vmware VMware vSphere platformları için geliştirilmiş olduğu Backup yazılımının yeni versiyonu ve yeni özelliklerinin bulunduğu Veeam Backup & Replication 10 18 Şubat 2020 tarihi itibariyle kullanıma sundu. Aslında 2019 ile birlikte Veeam Backup & Replication 9.5 Update 3’ten sonra Veeam Backup & Replication 10 versiyonun gelmesi hepimiz merakla ve heyecanla bekliyorduk ancak Veeam Forum’da yapılan açıklamada 2019 yılı içinde yayınlanacak olan Update serisi ile Veeam Backup & Replication kullanımına yeni özelliklerle devam edeceği bilgisi verildi. Veeam Backup & Replication 10 versiyonunu 2020 ilk çeyreğinde kullanıma sunulacağını bildirmişlerdi. 18 Şubat 2020 tarihi itibariyle Veeam Backup & Replication 10 versiyonu yeni özellikleri ile karşımıza çıktı.

Daha önceki yazılarımız da

 1. Veeam Backup & Replication 10 Kurulumu
 2. Veeam Backup & Replication 9.5 Update 10
 3. Veeam Backup & Replication 9.5 Update 4b Update 10
 4. Veeam Backup & Replication 10 Backup Repository Ekleme
 5. Veeam ONE 10 Kurulumu
 6. Veeam ONE 10 Agent Kurulumu
 7. Veeam Backup Enterprise Manager 10 Kurulumu
 8. Veeam Backup Enterprise Manager 10 Yapılandırması
 9. Veeam Backup & Replication 10 Hyper-V Host Ekleme
 10. Veeam Backup & Replication 10 VMware vSphere Host Ekleme yazılarını sizlerle paylaşmıştık.

Bu yazımızda Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster yapısı içinde bulunan sunucularımızı Veeam Backup & Replication 10 üzerinde yapılandırıyor olacağız.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamımızla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19DC isminde IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.200 olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir domain ortamı kurulmuştur. Ayrıca bu sunucumuz üzerinde File and Storage Service üzerinde ISCSI Target Server Kurulumu ve Yapılandırılması yapılandırarak Failover Cluster ortamı için gerekli olan Quroum alanı ve Cluster Volume yapılandırmasını bu sunucumuz üzerinde yapılandırılmış durumdadır.

İkinci sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19NOD1 isminde Birinci Network Kartı IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.202/24 İkinci Cluster Network kartı IP Address ( IP Adresi ) 192.168.2.202/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumu ve yapılandırmasını yapılandırılmış durumdadır.

Üçüncü sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19NOD2 isminde Birinci Network Kartı IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.204/24 İkinci Cluster Network kartı IP Address ( IP Adresi ) 192.168.2.204/24 olarak yapılandırılmış ve Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumu ve yapılandırmasını yapılandırılmış durumdadır.

Dördüncü sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19VEEAM isminde IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.210/24 olarak yapılandırılmış ve Active Directory Domain yapısına dahil edilmiştir. Bu sunucumuz üzerine Veeam Backup & Replication 10 kurulumu yapılmış durumdadır. Ortamımızda Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster yapısı içinde bulunan sunucularımızı Veeam Backup & Replication 10 üzerinde yapılandırıyor olacağız.

Veeam Backup & Replication 10 konsolunu Connect diyerek açıyoruz.

Veeam Backup & Replication 10 konsolu geliyor karşımıza.

INVENTORY menüsü altında bulunan Virtual Infrastructure sekmesinden Veeam Backup & Replication 10 üzerine ortamınızda bulunan VMware vSphere, Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) ve Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısını ekleyebilirsiniz.

Biz ortamımızda bulunan Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster yapısı içinde bulunan sunucularımızı Veeam Backup & Replication 10 üzerinde yapılandıracağımız için ADD SERVER diyerek devam ediyoruz.

ADD SERVER ekranında Veeam Backup & Replication 10 ile Backup ( Yedek ) alabileceğimiz platformları görüyoruz.

Vmware vSphere : Bu seçenek ile ortamımızda bulunan VMware platformu için gerekli VMware Host ve VMware Failover Cluster yapıları için gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.

Microsoft Hyper-V : Bu seçenek ile ortamımızda bulunan Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) ve Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapıları için gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.

Protection Group : Bu seçenek ile ortamımızda Physical ( Fiziksel ), Cloud Server ( Bulut Sunucu ) ve Workstations ( İş İstasyonları ) yapıları için gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.

NOT : NDMP Server seçeneği daha önceki Veeam Backup & Replication 9.5 versiyonunda bulunmaktaydı. Ancak Veeam Backup & Replication 10 versiyonu ile gelmediğini görüyoruz.

ADD SERVER ekranın da Vmware vSphere seçeneğini seçtiğimizde ortamımızda bulunan VMware vSphere ve VMware vCloud Director yapıları için Veeam Backup & Replication 10 üzerinde yapılandırabilirsiniz.

ADD SERVER ekranın da ortamımız da bulunan Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) ya da Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapıları için Veeam Backup & Replication 10 üzerinde yapılandırabilirsiniz.

ADD SERVER ekranın da ortamımız da bulunan Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster yapısı içinde bulunan sunucularımız üzerinde Veeam Backup & Replication 10 yapılandıracağımız için Microsoft Hyper-V seçeneğini seçiyoruz.

Name ekranın da Veeam Backup & Replication 10 yapılandırması için Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) ya da Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısının DNS name ya da IP address ( IP adresi ) yazarak ulaşabilmesi için yapılandırmamız gerekmektedir.

Name ekranın da ortamımız da bulunan Windows Server 2019 Hyper-V  Failover Cluster yapısı içinde bulunan sunucularımız için Veeam Backup & Replication 10 üzerinde yapılandıracağımız için Failover Cluster yapısının DNS name ya da IP address ( IP adresi ) bilgisini yazıyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Type ekranını geliyor karşımıza bu ekranda Veeam Backup & Replication 10 üzerine ekleyeceğimiz Microsoft Hyper-V Host’un tipini seçebiliriz.

 • Microsoft System Center Virtual Machine Manager (SCVMM) : Ortamınızda birden fazla Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) ve Microsoft Hyper-V Failover Cluster
 • ortamlarını yönetmek için System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) kullanıyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz. Veeam Backup & Replication 10 System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) tarafından yönetilen Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) ve Microsoft Hyper-V Failover Cluster sunucuları hakkında bilgileri çekebilmektedir.
 • Microsoft Hyper-V Cluster : Ortamınızda Microsoft Hyper-V Failover Cluster sunucularınız varsa bu sunucularını yönetmek için System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) kullanmıyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz.
 • Microsoft Hyper-V Server (standalone) : Ortamınızda System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) tarafından yönetilmeyen ve tek başına çalışan Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucunuz varsa bu seçeneği seçebilirsiniz.

Type ekranın da ortamımızdaki Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster yapısı içinde bulunan sunucularımız üzerinde yapılandıracağımız için Microsoft Hyper-V cluster seçeneneğini seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Credentials ekranın da Veeam Backup & Replication 10 üzerinde yapılandıracağımız Microsoft Hyper-V Failover yapısına ulaşmak için eğer ortamınızda Active Directory Domain ortamınız varsa DOMAIN\USER ya da Workgroup ortamında kullanıyorsanız HOST\USER kimlik bilgilerini sunucunuz üzerine ulaşmak için yapılandırmanız gerekmektedir.

Microsoft Hyper-V Failover yapısı Active Directory Domain ortamında yapılandırıldığı için DOMAIN\USER bilgilerini yazıyor olacağız.

Credentials ekranın da Add diyerek yapılandırıyoruz.

Credentials ekranın da Username bölümünde DOMAIN\USER şeklinde yazarak Password bölümüne Domain Admin yetkisine sahip kullanıcımızın şifresini yazabilirsiniz ya da Browse diyerek Active Directory Domain  ortamındaki bir Domain Admin yetkisine sahip bir kullanıcıyı arayarak seçebilirsiniz.

Credentials ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyoruz.

NOT : Biz Administrator kullanıcısını kullanıyoruz. Active Directory Domain Services üzerinde Domain Admin yetkisine sahip bir  kullanıcı olduğu için biz bu şekilde yapılandırdık. Administrator şifresinin değiştirilmesi durumunda Veeam Backup & Replication 10 servisleri çalışmayacaktır ve ortamdaki Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster yapısı içinde bulunan sunucularımız üzerine ulaşamayacaktır. Bu nedenle dilerseniz yetkili bir kullanıcı oluşturarak yapılandırabilirsiniz.

Credentials ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Port seçeneğine tıklıyoruz.

Network Settings ekranın da Installer, Transport ve Hyper-V Integration Components ( Bileşenler ) kullanacağı Control Port ( Kontrol Port ) görüyoruz. Data transfer options bölümünde hangi Port’lar üzerinde Data Transfer yapılacağını görüyoruz. Edit diyerek buradaki Port’ları değiştirebilirsiniz.

NOT : Eğer sunucularınız üzerinde Windows Firewall ya da 3.Party bir Firewall varsa buradaki portları eklemeniz gerekmektedir. 

Credentials ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam diyoruz.

Apply ekranın da Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster yapısı içinde bulunan W19NOD1 ve W19NOD2 isimli sunucularımızı görüyoruz. Eğer ortamınızda Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster yapısı içinde birden fazla NOD’unuz varsa hepsi bu ekranda görüntülenecektir.

Apply ekranın da bu sunucularımız üzerinde gerekli yapılandırmayı Apply diyerek başlatıyoruz.

Results ekranın da Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster yapısı içinde bulunan W19NOD1 ve W19NOD2 isimli sunucularımız üzerinde Installer, Transport ve Hyper-V Integration Components ( Bileşenler ) kurulum işlemlerinin başladığını görüyoruz.

Results ekranın da Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster yapısı içinde bulunan W19NOD1 ve W19NOD2 isimli sunucularımız üzerinde Transport Component ( Bileşen ) kurulumunun başladığını görüyoruz.

Results ekranın da Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster yapısı içinde bulunan W19NOD1 ve W19NOD2 isimli sunucularımız üzerinde Hyper-V Integration Component ( Bileşen ) kurulumunun başladığını görüyoruz.

Results ekranın da Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster yapısı içinde bulunan W19NOD1 ve W19NOD2 isimli sunucularımız üzerindeki Disks ( Harddisk ) ve Volume ( Alan ) bilgilerinin alındığını görüyoruz.

Results ekranın da Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster yapısı içinde bulunan W19NOD1 ve W19NOD2 isimli sunucularımız üzerindeki gerekli kurulum ve yapılandırmanın tamamlandığını görüyoruz.

Summary ekranın da Veeam Backup & Replication 10 üzerinde yapılandırma işleminin başarılı bir şekilde tamamlandığını ve yapılandırma ile ilgili bilgileri görüyoruz.

Summary ekranın da Finish diyerek yapılandırmadan çıkıyoruz.

Veeam Backup & Replication 10 konsolunda INVENTORY menüsü altında bulunan Virtual Infrastructure sekmesinden altında bulunan Microsoft Hyper-V sekmesi altında bulunan Hyper-V Clusters sekmesi altında FOCLUSTER isimli Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster yapısı içinde çalışan W19NOD1 ve W19NOD2 isimli sunucularımız ve Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster yapısı içinde çalışan W19NOD1 ve W19NOD2 isimli sunucumuz üzerinde çalışan W19ADC, W19FILE ve W19SQL19 isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) geldiğini görüyoruz.

 

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

Bir yanıt yazın

Back To Top