Windows Server 2019 File Server Failover Cluster Kurulumu

Merhaba

Daha önceki yazılarımız Hyper-V üzerinde Failover Cluster yapılandırmasını Windows Server 2012 üzerinde Hyper-V Failover Cluster Kurulumu, Windows Server 2012 R2 Hyper-V Failover Cluster Kurulumu ve Windows Server 2016 Hyper-V Failover Cluster Kurulumu ve Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster Kurulumu yazılarımını sizlerle paylaşmıştık.

Bu yazımız da Microsoft’un yeni sunucu işletim sistemi olan Windows Server 2019 üzerinde File Server Failover Cluster kurulumunu ve yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

Daha önceki yazılarımızda Windows Server 2012 R2 File Server Failover Cluster Kurulumu ve Windows Server 2016 File Server Failover Cluster Kurulumu üzerinde kurulum ve yapılandırmayı yapmıştık.

Peki Nedir Failover Cluster :

Yapımız içerisinde bulunan Failover Cluster üyesi sunucuların ve bu sunucular üzerinde çalışan Roles ( Rol ) ve Features ( Servis ) kapalı olduklarında Donanımsal ve Yazılımsal sorun nedeniyle Down duruma geldiklerinde Failover Cluster üyesi olan  bir sunucudan diğer sunucuya aktarılmasıdır. Bu tanımlamayı şu örnekle daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum. Yapımız içerisinde 2 Adet sunucumuz olsun bu sunucular üzerinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine) var.  Sunucularımızın herhangi birinde Donanımsal ya da Yazılımsal bir sorun nedeniyle Down duruma geldiğinde yani kapandığında üzerinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine) bununla birlikte Down duruma gelerek ulaşılamayacaktır. İşte böyle bir sorunda Failover Cluster yapısı imdadımıza yetişecektir. Down durumda olan sunucumuz üzerindeki Virtual Machine ( Sanal Makine) otomatik olarak diğer fiziksel sunucumuz üzerinde hizmet vermeye başlayacaktır.

Hyper-V üzerinde Failover Cluster yapısı gibi File Server yapısı üzerindeki sunucularımızın herhangi birinde Donanımsal ya da Yazılımsal bir sorun nedeniyle Down duruma geldiğinde yani kapandığında üzerinde çalışan paylaşılan Share ( Paylaşım ) alanına Down duruma gelerek ulaşılamayacaktır. İşte böyle bir sorunda File Server Failover Cluster yapısı imdadımıza yetişecektir. Down durumda olan sunucumuz üzerindeki Share ( Paylaşım ) alanına otomatik olarak diğer fiziksel sunucumuz üzerinde hizmet vermeye başlayacaktır.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamımızla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucum Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19DC isminde Ip Adres 192.168.1.200 olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir domain ortamı kurulmuştur. Ayrıca bu sunucumuz üzerinde File and Storage Service üzerinde  ISCSI Target Server Kurulumu ve Yapılandırılması yapılandırarak Failover Cluster ortamı için gerekli olan Quroum alanı ve Cluster Volume yapılandırmasını bu sunucumuz üzerinde yapılandıracağız.

İkinci sunucum Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19NOD1 isminde Birinci Network Karti Ip Adresi 192.168.1.202/24 İkinci Cluster Network karti 192.168.2.202/24 Üçüncü Cluster Network kartı 192.168.3.202/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine File and Storage Services rolü altında bulunan File Server Roles ( Rol ) ile Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumu ve yapılandırmasını yaparak kurulumu ve yapılandırmasını yaparak File Server Failover Cluster yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

Üçüncü sunucum Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19NOD2 isminde Birinci Network Karti Ip Adresi 192.168.1.204/24 İkinci Cluster Network karti 192.168.2.204/24 Üçüncü Cluster Network kartı 192.168.3.204/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine File and Storage Services rolü altında bulunan File Server Roles ( Rol ) ile Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumu ve yapılandırmasını yaparak File Server Failover Cluster yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

Kurulum ve yapılandırmaya başlamadan önce NOD’larımız üzerinde aşağıdaki yapılandırmalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Sunucularımizin Bölge ve Dil ayarlarının English ( United States ) olarak yapılandırılmış olması gerekmektedir.
 • Sunucular üzerinde Windows Firewall devre dışı duruma getirilmelidir.
 • NOD’lar üzerinde User Account Control kapatılmalıdır.
 • Hiçbir Anti-Virus yazılımının kurulmaması ve kurulu olan Anti-Virüs programların devre dışı bırakılmasi gerekmektedir.
 • NOD’larimiz üzerindeki bütün Driver, Bios, Firmware güncelleştirmelerinin yapılması ve aynı seviyede olmasi gerekmektedir.
 • NOD’larimiz üzerindeki Windows Update’lerin yapılması ve aynı seviyede olması gerekmektedir.
 • Virtual Machine ( Sanal Makine ) Ağ protokolleri ile kendi aralarında ve ya dış dünya ile haberleşmesi için en az 1 adet daha Network Kartı olması gerekmektedir.
 • NOD’larimiz üzerindeki Computer Name ( Sunucu İsmi ) düzenliyoruz.
 • NOD’larimiz üzerindeki Network Adapter ( Network Kartı ) üzerinde IP Address ( IP Adresi ) düzenliyoruz.

Bu bilgileri aktardiktan sonra NOD’larimiz üzerinde File and Storage Services rolü altında bulunan File Server Roles ( Rol ) ile Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumu ve yapılandırmasına geçebiliriz.

W19NOD1 ismindeki sunucumuzun Computer Name ( Sunucu İsmi ) düzenleyerek, Network Kartları üzerinde IP Adress ( IP Adresi ) yapılandırarak Active Directory Domain yapısına dahil ettik.

W19NOD1 ismindeki sunucumuzun Computer Name ( Sunucu İsmi ) düzenleyerek, Network Kartları üzerinde IP Adress ( IP Adresi ) yapılandırarak Active Directory Domain yapısına dahil ettik.

Bu bilgileri aktardıktan sonra NOD’larımız üzerinde File and Storage Services rolü altında bulunan File Server Roles ( Rol ) ile Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumu ve yapılandırmasına geçebiliriz.

Öncelikle W19NOD1 ismindeki sunucumuz üzerinde File and Storage Services rolü altında bulunan File Server Roles ( Rol ) ile Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumunu yapılandırıyor olacağız.

Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekranın da Add roles and Features tıklıyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.

Add Roles and Features Wizard bilgi ekranı geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Select Installation Type ekranın da

Role-based or feature-based insallation : Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik ) kurulum ve yapılandırdığımız seçenektir. Windows Server 2019 üzerinde bulunan ve ihtiyacımız olan  Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik ) bu seçenek ile kurulum ve yapılandırmasını yapabilirsiniz.

Remote Desktop Services installation : Eski adıyla Terminal Service ( TS ) olarak bilinen ve Windows Server 2008 ile birlikte Remote Desktop Services ( RDS ) Uzak Masaüstü kurulumu ve yapılandırmasını hızlı ve standart olarak bu seçenek ile yapabilirsiniz.

Select Installation Type ekranın da biz File and Storage Services rolü altında bulunan File Server Roles ( Rol ) ile Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumu yaparak yapılandıracağımız için Role-based or features-based Installation seçeneği ile Next diyerek devam ediyoruz.

Select destination server ekranın da kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Biz W19NOD1 ismindeki sunumuz üzerinde File and Storage Services rolü altında bulunan File Server Roles ( Rol ) ile Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumunu yaparak yapılandıracağımız için bu sunucumuzu seçiyoruz ve Next diyerek yapılandırmaya devam ediyoruz.

Select server roles ekranın da File and Storage Services rolü altında bulunan File Server rolünü işaretliyoruz.

Select server roles ekranın da File and Storage Services rolü altında bulunan File Server Roles ( Rolü ) kurulum ve yapılandırma için hazır Next diyerek devam ediyoruz.

Select features ekranın da File and Storage Services rolü altında bulunan File Server Roles ( Rolü ) ile birlikte kurulacak olan Features ( Özellik ) görüyoruz.Normalde File and Storage Services rolü altında bulunan File Server Roles ( Rolü ) rolünün kurulumu için herhangi bir Features ( Özellik ) gerekli değil ancak biz File Server üzerinde Failover Cluster kurulumunu ve yapılandırmasını yapacağımız için Features ( Özellik ) ekraninda Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinide kuracağız. Bu nedenle  Failover Clustering ve Multipatch I/O kurulum için işaretliyoruz.

Failover Clustering özelliğini seçtiğimiz de Add Roles and Features Wizard ekranı geliyor karşımıza Failover Clustering özelliği ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği içinde bulunan Failover Clustering Tools ve altında bulunan Failover Clustering Module for Windows PowerShell; Failover Clustering Management Tools  özelliklerinin kurulmasını gerektiğini belirtiyor bizlere kurulumu devam etmek için Add Required Features diyerek Remote Server Administration Tools altında bulunan bu özelliğinde kurulması sağlıyoruz.

Failover Clustering özelliği kurulum ve yapılandırmak için hazır

Multipath I/O özelliğini kurulum ve yapılandırmak için seçiyoruz.

Multipath I/O özelliğini kurulum ve yapılandırmak için hazır Next diyerek devam ediyoruz.

Confirm installation selections ekranın da Install diyerek Hyper-V rolünün kuruluma başlatabiliriz. File and Storage Services rolü altında bulunan File Server Roles ( Rolü ) ile Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) kurulumu tamamlandıktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek istersek eğer Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlememiz gerekiyor.

Confirm installation selections ekranın da File and Storage Services rolü altında bulunan File Server Roles ( Rolü ) ile Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) kurulumu tamamlandıktan sonra sunucumuzu otomatik olarak restart etmek için Restart the destination server automatically if required işeretliyoruz. Kurulum tamamlandıktan sonra sunucumuzun otomatik olarak restart olacağı bilgisi veriyor. Yes diyerek kabul ediyoruz.

Install diyerek File and Storage Services rolü altında bulunan File Server Roles ( Rolü ) ile Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) kurulumlarını başlatıyoruz.

Installation progress ekranın da File and Storage Services rolü altında bulunan File Server Roles ( Rolü ) ile Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) kurulmaya başladığını görüyoruz.

Sunucumuz restart olduktan sonra  File and Storage Services rolü altında bulunan File Server Roles ( Rolü ) ile Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) de başarılı bir şekilde kurulduğunu görüyoruz. Close diyerek Add Roles ve Features Wizard ekranını kapatıyoruz.

W19NOD1 ismindeki sunucumuz üzerinde File and Storage Services rolü altında bulunan File Server Roles ( Rol ) ile Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumunu tamamladıktan sonra W19NOD2 isimli sunucumuz üzerinde File and Storage Services rolü altında bulunan File Server Roles ( Rol ) ile Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumu yapıyor olacağız.

Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekranın da Add roles and Features tıklıyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.

Add Roles and Features Wizard bilgi ekranı geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Select Installation Type ekranın da

Role-based or feature-based insallation : Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik ) kurulum ve yapılandırdığımız seçenektir. Windows Server 2019 üzerinde bulunan ve ihtiyacımız olan  Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik ) bu seçenek ile kurulum ve yapılandırmasını yapabilirsiniz.

Remote Desktop Services installation : Eski adıyla Terminal Service ( TS ) olarak bilinen ve Windows Server 2008 ile birlikte Remote Desktop Services ( RDS ) Uzak Masaüstü kurulumu ve yapılandırmasını hızlı ve standart olarak bu seçenek ile yapabilirsiniz.

Select Installation Type ekranın da biz File and Storage Services rolü altında bulunan File Server Roles ( Rol ) ile Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumu yaparak yapılandıracağımız için Role-based or features-based Installation seçeneği ile Next diyerek devam ediyoruz.

Select destination server ekranın da kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Biz W19NOD2 ismindeki sunumuz üzerinde File and Storage Services rolü altında bulunan File Server Roles ( Rol ) ile Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumunu yaparak yapılandıracağımız için bu sunucumuzu seçiyoruz ve Next diyerek yapılandırmaya devam ediyoruz.

Select server roles ekranın da File and Storage Services rolü altında bulunan File Server rolünü işaretliyoruz.

Select server roles ekranın da File and Storage Services rolü altında bulunan File Server Roles ( Rolü ) kurulum ve yapılandırma için hazır Next diyerek devam ediyoruz.

Select features ekranın da File and Storage Services rolü altında bulunan File Server Roles ( Rolü ) ile birlikte kurulacak olan Features ( Özellik ) görüyoruz.Normalde File and Storage Services rolü altında bulunan File Server Roles ( Rolü ) rolünün kurulumu için herhangi bir Features ( Özellik ) gerekli değil ancak biz File Server üzerinde Failover Cluster kurulumunu ve yapılandırmasını yapacağımız için Features ( Özellik ) ekraninda Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinide kuracağız. Bu nedenle  Failover Clustering ve Multipatch I/O kurulum için işaretliyoruz.

Failover Clustering özelliğini seçtiğimiz de Add Roles and Features Wizard ekranı geliyor karşımıza Failover Clustering özelliği ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği içinde bulunan Failover Clustering Tools ve altında bulunan Failover Clustering Module for Windows PowerShell; Failover Clustering Management Tools  özelliklerinin kurulmasını gerektiğini belirtiyor bizlere kurulumu devam etmek için Add Required Features diyerek Remote Server Administration Tools altında bulunan bu özelliğinde kurulması sağlıyoruz.

Failover Clustering özelliği kurulum ve yapılandırmak için hazır

Multipath I/O özelliğini kurulum ve yapılandırmak için seçiyoruz.

Multipath I/O özelliğini kurulum ve yapılandırmak için hazır Next diyerek devam ediyoruz.

Confirm installation selections ekranın da Install diyerek Hyper-V rolünün kuruluma başlatabiliriz. File and Storage Services rolü altında bulunan File Server Roles ( Rolü ) ile Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) kurulumu tamamlandıktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek istersek eğer Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlememiz gerekiyor.

Confirm installation selections ekranın da File and Storage Services rolü altında bulunan File Server Roles ( Rolü ) ile Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) kurulumu tamamlandıktan sonra sunucumuzu otomatik olarak restart etmek için Restart the destination server automatically if required işeretliyoruz. Kurulum tamamlandıktan sonra sunucumuzun otomatik olarak restart olacağı bilgisi veriyor. Yes diyerek kabul ediyoruz.

Install diyerek File and Storage Services rolü altında bulunan File Server Roles ( Rolü ) ile Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) kurulumlarını başlatıyoruz.

Installation progress ekranın da File and Storage Services rolü altında bulunan File Server Roles ( Rolü ) ile Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) kurulmaya başladığını görüyoruz.

Sunucumuz restart olduktan sonra File and Storage Services rolü altında bulunan File Server Roles ( Rolü ) ile Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) de başarılı bir şekilde kurulduğunu görüyoruz. Close diyerek Add Roles ve Features Wizard ekranını kapatıyoruz.

W19NOD1 ismindeki sunucumuz üzerinde File and Storage Services rolü altında bulunan File Server Roles ( Rol ) ile Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumunu tamamladık.

Failover Cluster yapılandırmasına başlamadan önce NOD’larımız üzerinde aşağıdaki işlemleri tamamladık.

 • Sunucularımızın üzerindeki Computer Name ( Sunucu İsmi ) düzenledik.
 • Sunucularımız üzerindeki Network Adapter ( Network Kart ) üzerinde IP Address ( IP Adresi ) yapılandırılmalarına düzenledik.
 • Sunucularımızı Active Directory Domain yapısına dahil ettik.
 • Sunucularımız üzerinde File and Storage Services rolü altında bulunan File Server Roles ( Rolü ) ile Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) kurulumlarını tamamladık.
 • Sunucularımız üzerinde Quorum ve Cluster Volume Disk Alanlarının bağlantılarını tamamladık.

File Server Failover Cluster ortamı için kullanacağımız ortak alan için Windows Server 2019 üzerindeki yapılandırmayı daha önceki yazımızda Windows Server 2019 ISCSI Target Server Kurulumu ve Yapılandırılması ile sizlerle paylaşmıştım.

Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra Failover Cluster yapısının yapılandırmasına geçebiliriz.

Failover Cluster Manager konsolu açıyoruz.

Failover Cluster Manager konsolu üzerinde  Failover Cluster Manager üzerinde sağ tuş Create Cluster ya da Actions menüsü altında Create Cluster tıklayarak Failover Cluster yapısını yapılandırmasını başlatabilirsiniz.

Before You Begin bilgi ekranı geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Select Servers ekranın da Failover Cluster yapısına dahil edeceğiz sunucularımızı Enter server name bölümüne sunucularımızın ismini yazdıktan sonra Add diyerek ekleyebiliriz  ya da sunucularımızı Browse diyerek Active Directory Domain yapısı üzerinden arayarak ekleyebiliriz. W19NOD1 sunucumuzu Enter server name bölümüne ismini yazarak ekleyeceğiz.

W19NOD1 ismindeki sunucumu Failover Cluster yapısına dahil ediyoruz.

Enter server name bölümüne W19NOD1 olarak ismini yazıyoruz ve Add diyoruz.

W19NOD1 ismindeki sunucumuzu Failover Cluster yapısına dahil ettikten sonra şimdi de W19NOD2 ismindeki sunucumu Failover Cluster yapısına dahil ediyoruz.

W19NOD2 ismindeki sunucumuzu Browse diyerek Active Directory Domain yapısında arayarak Failover Cluster ortamına ekleyeceğiz. 

Select computers ekranın da Enter the object names to select bölümüne sunucumuzun ismini yazarak Check Names diyerek kontrol edebilirsiniz ya da Advanced bölümünde arayabilirsiniz.

Select computers ekranın da Advanced bölümüne tıklıyoruz ve çıkan ekranda Find Now diyoruz.

Select computers ekranın da Find Now dedikten sonra Search results bölümünde Active Directory Domain yapısı içindeki sunucularımızı görüyoruz.

Select computers ekranın da Find Now dedikten sonra Search results bölümünde W19NOD2 isimli sunucumuzu seçiyoruz ve OK diyoruz.

Select computers ekranın da Enter the object names to select bölümüne W19NOD2 isimli sunucumuz geliyor. OK diyerek ekliyoruz.

Select Servers ekranın da W19NOD1 ve W19NOD2 sunucularımızı Failover Cluster yapılandırması için ekledikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Validation Warning ekranın da Failover Cluster yapısını kurulum ve yapılandırmasına geçmeden önce sunucularımız üzerindeki Failover Cluster yapılandırması için gerekli olan Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik )lerin kurulumunu sunucularımız üzerinde Donanım ve Yazılım versiyonlarını kontrol edilmesi gerektiği uyarısını alıyoruz. Failover Cluster yapısı kurulmadan önce bu testi yapmanızı önemle tavsiye ediyoruz. Yes ile başlayan seçeneği seçip Next diyerek Failover Cluster ortamının yapılandırması için gerekli olan kontrol işlemini başlatıyoruz.

Before You Begin bilgi ekranı geliyor karşımıza yapılandırmaya devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Testing Options ekranın da Failover Cluster yapımız yapılandırması için Run all test (recommended) diyerek bütün kontrolleri mi yapacağız yoksa Run only tests I select diyerek sistem ile ilgili belirleyeceğiniz kontroller mi yapacağız onu belirlememiz gerekiyor. Testing Options ekranın da biz bütün testleri yaparak Failover Cluster yapılandırması sırasında sorunla karşılaşmamak için Run all test (recommended) seçeneğini seçiyoruz ve bütün kontrolleri başlatmak için Next diyerek devam ediyoruz.

Confirmation ekranın da Failover Cluster yapımız için sunucularımız üzerinde yapılacak olan bütün kontrollerin bir listesini görüyoruz. Bütün kontrolleri başlatmak için Next diyerek devam ediyoruz.

Validating ekranın da Failover Cluster yapımız için sunucular üzerinde kontrollerin başladığını görüyoruz.

Summary ekranın da Failover Cluster yapısı için yapılan kontrollerin raporunu görüyoruz. Eğer bütün kontrolleri Success olarak görüyorsanız Failover Cluster ortamının yapılandırması için hiçbir sorun yoktur. Eğer herhangi bir hata alırsanız ilgili hatayı detaylı olarak kontrol ederek düzettikten sonra testleri tekrar başlatabilirsiniz. View Report diyerek Failover Cluster Validata Report ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Finish diyereek Validate a Configuraion Wizard ekranını kapatıyoruz.

Access Point for Administering the Cluster ekranı geliyor karşımıza gerekli kontrolleri tamamladıktan sonra Failover Cluster yapımızı yapılandırmak için Failover Cluster Name ve IP Address ( IP Adresi ) yapılandırmamız gerekiyor.

Cluster Name bölümünde Failover Cluster yapımız için Cluster Name bölümüne bir isim belirliyoruz. Address bölümünde Failover Cluster yapımız için bir IP Address ( IP Adresi ) belirliyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

NOT : Burada yapılandıracağınız Failover Cluster Name ve Failover Cluster IP Address ( IP Adresi ) ortamınız da herhangi bir sunucu üzerinde kullanılmıyor olmasına dikkat etmenizi önemle belirtmek isterim.

Confirmation ekranın da Cluster bölümünde Failover Cluster yapımızın ismini ( FOCluster ), Node bölümünde Failover Cluster yapımıza dahil olacak olacak olan sunucumularımızı, Cluster registration bölümünde DNS Server ve Active Directory Domain Services üzerinde gerekli yapılandırmanın yapılacağını görüyoruz. Confirmation ekranın da Next diyerek devam ediyoruz.

Creating New Cluster ekranın da Failover Cluster yapımızın yapılandırmaya başlandığını görüyoruz.

Summary ekranın da Failover Cluster yapımızın sorunsuz bir şekilde oluşturulduğu görüyoruz. Finish diyerek Failover Cluster Wizard ekranını kapatıyoruz.

Failover Cluster Manager konsolu geri geldiğimizde Failover Cluster yapımızla ilgili Summary of Cluster FOCluster bölümünde yapımız ile ilgili bilgilerin geldiğini görüyoruz. FOCluster.bakicubuk.local ismi altina geldiğimizde Failover Cluster yapımızla ilgili Roles, Nodes, Storage, Networks ve Cluster Events bölümlerinin geldiğini görüyoruz.

Failover Cluster Manager konsolunda FOCluster.bakicubuk.local isimli Cluster yapısı üzerine sağ tuş Configure Role ya da Actions menüsü altında Configure Role diyoruz.

Before You Begin bilgi ekranı geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Select Role ekranı geliyor karşımıza bu ekranda High Availability ( Yüksek Erişebilirlik ) olarak yapılandıracağımız rolleri görüyoruz.

Select Role ekranın da bulunan File Server üzerinde High Availability ( Yüksek Erişebilirlik ) yapısını kurulumunu yaparak yapılandıracağımız için File Server rolünü seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

File Server Type ekranın da oluşturulacak olan File Server Failover Cluster yapısı için iki seçenek bulunmaktadır. File Server for general use seçeneği önceki sürümlerde de desteklenen ve Standart File Server Failover Cluster dosya sunucusu hizmeti veren File Server for general use seçeneğidir.

Scale-Out File Server for application data seçeneği ise SMB Scale-Out olarak da adlandırılan bu özellik sayesinde uygulama verilerinin ( Hyper-V ve SQL Server ) tutulduğu dosya paylaşımları tüm Cluster üyeleri üzerinde aktif olarak görüntülenebilir. Aktif – Aktif olarak da adlandırılan bu yöntem sayesinde oluşturulan bir dosya paylaşımına tüm cluster üyeleri üzerinden ulaşılması mümkündür.

File Server Type ekranın da oluşturulacak olan File Server Failover Cluster yapısı için File Server for general use seçeneğini seçiyoruz.

Client Access Point ekranın da oluşturacağımız File Server Failover Cluster yapısı için bir Name ( İsim ) ve IP Address ( IP Adresi ) yapılandırmamız gerekiyor. Aslında Failover Cluster yapısını kurarken yaptığımız yapılandırma ile aynı mantıkta çalışmaktadır. Yapılandırdığımız File Server Failover Cluster ortamı sanki ortamda tek bir sunucu gibi Active Directory Domain ortamımızda bir Computer ( Bilgisayar ) olarak tanımlanacaktır.

NOT : Burada yapılandıracağınız Fiie Server Failover Cluster Name ve Fiie Server Failover Cluster IP Address ( IP Adresi ) ortamınız da herhangi bir sunucu üzerinde kullanılmıyor olmasına dikkat etmenizi önemle belirtmek isterim.

Client Access Pointekranın da Name bölümüne File Server Failover Cluster yapımız için bir Name ( İsim ) veriyoruz. Address bölümüne File Server Failover Cluster yapımız için bir IP Address ( IP Adresi ) yazıyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Select Storage ekranın da File Server Failover Cluster yapımızın hangi Storage alanını kullanacağını belirlememiz gerekiyor.

Select Storage ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Confirmation ekranın da görüldüğü gibi File Server Failover Cluster yapısı için kullanılacak olan Storage, Network Name ortamdaki Active Directory Domain yapımız için bu sunucu isminin oluşturulacağını ve IP Address ( IP Adresi ) bilgilerini görüyoruz. Herhangi bir sorun yok ise Next diyerek yapılandırmaya devam ediyoruz.

Configure High Availabitiy ekranın da File Server Failover Cluster yapımız yapılandırmaya başlandığını görüyoruz.

Summary ekranın da File Server Failover Cluster yapımızın sorunsuz bir şekilde oluşturulduğu görüyoruz. Finish diyerek High Availability Wizard ekranını kapatıyoruz.

Failover Cluster Manager konsolumuzu geri geldiğimizde Roles bölümünde ve FileCluster isminde File Server Failover Cluster yapımızın Running durumda olduğunu görüyoruz.

Failover Cluster Manager konsolu üzerinde FileCluster rolümüz üzerine sağ tuş yaparak Add File Share ya da Actions menüsü altından Add File Share diyoruz.

Task Progress ekranın da sunucumuzda yapılandırma işleminin yapıldığını görüyoruz.

Select the profile for this share ekranın da yapılandırma için bir seçenek seçmemiz gerekiyor. Select the profile for this share ekranın da görüldüğü gibi 3 farklı SMB paylaşımı ve 2 farklı NFS dosya paylaşımı yapılandırılabilir. SMB Share – Quick seçeneği ile hızlı yapılandırma gerçekleştirilir ve ek ayarlar sonradan uygulanabilir. SMB Share Advanced seçeneği ile sihirbaz boyunca var olan tüm yapılandırmalar yapılandırılabiliriz. SMB Share Applications ile ise uygulama verilerinin tutulabileceği paylaşımlar oluşturulabilir.

Select the profile for this share ekranın da yapılandırma için SMB Share – Quick seçeneğini işaretliyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Select the server and path for this share ekranın da oluşturulacak olan Cluster Volume dizini altında tutulacağını belirliyoruz ve Next devam ediyoruz. BURADAYI DÜZELT

Specify share name ekranın da oluşturacağımız Folder’ımız için Share Name bölümünde bir isim belirlememiz gerekiyor.

Specify share name ekranın da Share name kısmına biz FileShare olarak belirliyoruz. Share name bölümüne verdiğimiz isim otomatik olarak Local path to share ve Remote path to share kısmına yazılacaktır. Folder’ımıza bir isim yapılandırdıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Configure share settings ekranın da Enable continuous availability ve Allow caching of share bölümlerini işaretli olarak geldiğiniz görüyoruz. Default yapılandırmada herhangi bir değişiklik yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

Specify permissions to control Access ekranın da oluşturacağımız Folder üzerinde yetkili User ( Kişi ) ve Group ( Gup ) ayarlarını görüyoruz. Customize permissions bölümünden ayarları kendi ortamınıza göre yapılandırabilirsiniz. Biz herhangi bir değişiklik yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

Confirmation ekranın da yapmış olduğumuz yapılandırma ile ilgili bilgileri görüyoruz. Folder’ımızın File Server Failover Cluster yapımızdaki Server name, Cluster Role olarak File Server olduğu, Local patch bölümünde paylaşım da network yapımız içindeki ismi, hangi protokolü kullandığı dataların encrypt edilip edilmeyeceği gibi bilgileri görmekteyiz. Create diyerek yapılandırmamizi tamamliyoruz.

View Results ekranın da yapılandırmanin oluşturulduğunu ve yetkilendirmelerin yapıldığını görüyoruz. Close diyerek New Share Wizard ekranini kapatıyoruz.

File Server Failover Cluster yapımızın çalışıp çalışmadığını test ediyoruz. Oluşturumuş olduğumuz paylaşım dizini içine bazı dosyalar atacağız ve sunucularımızdan birini Down duruma geçireceğiz. Ortamımız da bulunan Active Directory Domain sunucusu üzerinden Run ( Çalıştır ) açıyoruz ve \\filecluster\FileShare yazarak oluşturmuş olduğumuz paylaşım klasörüne ulaşmayı deniyoruz.

Gördüğünüz gibi oluşturmuş olduğumuz \\filecluster\FileShare dizinine ulaşabiliyoruz.

\\filecluster\FileShare dizini altında bakicubuk isminde bir dosya oluşturuyoruz.

Failover Cluster Manager konsolumuzu geri geldiğimizde Roles bölümünde ve FileCluster ismindeki File Server Failover Cluster yapımızın Running olarak görüyoruz.

W19NOD1 isimli sunucumuz kapatıyoruz. Failover Cluster Manager konsolunda Nodes bölümüden W19NOD1 isimli sunucumuzu Down durumda olduğunu görüyoruz.

Ortamımızda bulunan Active Directory Domain sunucusu üzerinden Run ( Çalıştır ) açıyoruz ve \\filecluster\FileShare yazarak oluşturmuş olduğumuz paylaşım klasörüne tekrar ulaşmayı deniyoruz.

Gördüğünüz gibi W19NOD1 isimli sunucumuz Down durumda ancak W19NOD1 isimli sunucumuz Up durumda olduğu için \\filecluster\FileShare dizinine ulaşabiliyoruz.

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

Back To Top