Windows Server 2025 Additional Domain Controller Kurulumu

Merhaba

Microsoft’un yeni sunucu işletim sistemini Windows Server 2025 olarak gelmesi bekleniyordu. Microsoft Windows Server Insider Preview programı üzerinden indirim denemek için kullanıma sunuldu.

Windows Server Preview Build 25314 olarak görünmektedir.  Windows Server Preview Build 25314 kurulum dosyasının ISO dosyası ve ya VHDX diski olarak aşağıdaki linkini kullanabilirsiniz.

Windows Insider Preview Downloads

Active Directory ve Schema Versiyonları aşağıdaki gibidir.

Tabiki Windows Server 2025 için ilgili Schema versiyonu sürümün kullanıma sürüldüğünde değişiklik gösterebilir.

Active Directory Version Schema Version
Windows Server 2000 13
Windows Server 2003 30
Windows Server 2003 R2 31
Windows Server 2008 44
Windows Server 2008 R2 47
Windows Server 2012 56
Windows Server 2012 R2 69
Windows Server 2016 87
Windows Server 2019 88
Windows Server 2022 88
Windows Server 2025 90

 

Daha önceki yazımızda

Windows Server 2025 Active Directory Domain Services Kurulumu

Active Directory Domain yapısının kurulumunu anlatmıştık.

Bu yazımızda da Additional Domain Controller yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

Peki Nedir Additional Domain Controller (ADC) :

Active Directory Domain Services rolünün yüklü olduğu sunucumuzun Donanımsal ya da yazılımsal bir sorun nedeniyle beklenmedik bir anda ulaşılamaması durumunda ya da Active Directory Domain Services sunucumuzun yükünü paylaşmak ve performansını artırmak için ortamımıza ikinci bir Active Directory Domain Services rolü yapılandırılmış bir sunucu eklenilir bu sunucuya Additional Domain Controller olarak adlandırılır. Ortamdaki birinci yani Primary Domain Controller kurulumundan sonraki ikinci sunucumuz Active Directory Domain Services yapılandırılırken Additional Domain Controller ( ADC ) olarak yapılandırılmaktadır. Ortamınıza göre birden fazla Additional Domain Controller ( ADC ) yapılandırabilirsiniz.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamimizla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucumuz Windows Server 2025 Datacenter işletim sistemine sahip W25DC isimli ve IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.200 olarak yapılandırılmıştır. Sunucumuz üzerinde Active Directory Domain Services rolü kurularak  bakicubuk.local isimli Active Directory Domain yapısı kurulmuştur.

İkinci sunucumuz Windows Server 2025 Datacenter işletim sistemine sahip W25ADC olarak isimli ve IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.202 olarak yapılandırılmıştır. Sunucumuz üzerindeActive Directory Domain rolünün kurulumunu yaptıktan sonra sunucumuzu Additional Domain Controller olarak yapılandırılmasını anlatıyor olacağız.

Active Directory Domain Services rolünün kurulumu ve Additional Domain Controller yapılandırmasına geçmeden önce aşağıdaki işlemleri yapıyoruz.

  • Sunucumuzun Computer Name yani Sunucu İsmini düzenliyoruz.
  • Sunucumuz üzerinde IP Address ( IP Adresi ) statik olarak yapılandıracağız.
  • Sunucumuzu Additional Domain Controller olarak yapılandırmak için Active Directory Domain yapısına dahil etmeden Additional Domain Controller olarak yapılandırabiliriz ya da sunucumuzu Active Directory Domain yapısına dahil ettikten sonra sunucumuz üzerinde Additional Domain Controller olarak yapılandırabiliriz.

 

Server Manager konsolu üzerinde Computer name bölümünde bulunan sunucumuzun ismini yapılandırıyoruz.

System Properties ekranın da Full computer name bölümündeki sunucumuzun ismini yapılandırmak için Change seçeneğine tıklıyoruz.

Computer Name/Domain Changes ekranın da Computer name bölümünde sunucumuzun ismini yapılandırıyoruz.

Computer Name/Domain Changes ekranın da Computer name bölümünde sunucumuzun ismini yapılandırıyoruz ve OK diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

Computer Name/Domain Changes ekranın da Computer name bölümünde sunucumuzun ismini yapılandırdıktan sonra sunucumuzu yeniden başlatmamız gerektiği uyarısını alıyoruz.

Computer Name/Domain Changes ekranın da OK diyerek sunucumuzun isminin yapılandırmasını tamamlıyoruz.

System Properties ekranın da Full computer name bölümünü sunucumuzun ismini yapılandırdıktan sonra Change will take effect after you restart this computer sunucumuzu yeniden başlatmamız gerektiği uyarısını görüyoruz.

System Properties ekranın da Close diyerek sunucumuzun isminin yapılandırmasını tamamlıyoruz.

Server Manager konsolunda sunucumuzu yeniden başlatmamız gerektiği uyarısını görüyoruz.

Restart now seçeneğine tıklıyoruz ve sunucumuzu yeniden başlatıyoruz.

Sunucumuz yeniden başladıktan sonra Server Manager konsolu üzerinde Computer name bölümünde sunucumuzun isminin yapılandırdığımız şekilde geldiğini görüyoruz.

Sunucumuz üzerinde Computer Name yani sunucumuzun isminin düzenlemesini tamamlıyoruz.

Sunucumuz üzerinde Internet Protocol Version 4 ( TCP/IPv4 ) yani IP Adresini statik olarak yapılandırıyoruz.

  • Preferred DNS server bölümüne ortamımızda Primary Domain Controller olarak görev yapan W25DC isimli sunucumuzun IP Adresini yazıyoruz.
  • Alternate DNS server bölümüne ortamımızda Additional Domain Controller olarak görev yapacak olan W25ADC isimli sunucumuzun IP Adresini yazıyoruz.

Active Directory Domain ile birlikte sunucumuz ortamımızda  Domain Name Server ( DNS ) olarak görev yapacağı için bu şekilde yapılandırıyoruz.

NOT : Ortamınız da sunucu olarak görev yapan her sunucumuzun IP Adresini her zaman Statik olarak yapılandırmamız gerekmektedir. Zaten Active Directory Domain Services yapılandırması sırasında da eğer IP Adresini Statik olarak yapılandırmazsanız uyarı alırsınız.

Server Manager konsolu üzerinde Ethernet0 bölümünde IP Address ( IP Adresi ) yapılandırıyoruz.

Network Connections ekranın da Ethernet0 isimli Network kartı üzerindeki IP Adresi yapılandırmasını statik olarak yapılandırmamız gerekmektedir.

Network Connections ekranın da Ethernet0 isimli Network kartı üzerinde sağ tuş Properties seçeneğine tıklıyoruz.

Ethernet0 Properties ekranın da Internet Protocol Version 4(TCP/IPv4) seçeneğini seçiyoruz ve Properties seçeneğine tıklıyoruz.

Internet Protocol Version 4(TCP/IPv4) ekranın da Obtain an IP address automatically seçeneğinde sunucumuz üzerindeki IP Adresi ortamınızdaki DHCP Server üzerinden hangi IP Adresini aldıysa onu kullanılacaktır.

Internet Protocol Version 4(TCP/IPv4) ekranın da Use the following IP address seçeneğini seçiyoruz ve sunucumuz üzerindeki IP Adresi yapılandırmasını statik olarak yapılandırıyoruz.

Internet Protocol Version 4(TCP/IPv4) ekranın da Use the following IP address seçeneğinde sunucumuz üzerindeki IP Adresini statik olarak yapılandırıyoruz.

  • Preferred DNS server bölümüne ortamımızda Primary Domain Controller olarak görev yapan W25DC isimli sunucumuzun IP Adresini yazıyoruz.
  • Alternate DNS server bölümüne ortamımızda Additional Domain Controller olarak görev yapacak olan W25ADC isimli sunucumuzun IP Adresini yazıyoruz.

Internet Protocol Version 4(TCP/IPv4) ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

Ethernet0 Properties ekranın da Close diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

Network Connections ekranın da Ethernet0 isimli Network kartı üzerindeki IP Adresi yapılandırmasını statik olarak yapılandırdıktan sonra kapatıyoruz.

Server Manager konsolunda sunucumuzun Ethernet0 isimli Network kartı üzerinde IP Adresini statik olarak yapılandırmasını tamamladıktan sonra sunucumuzu Active Directory Domain yapısına dahil ediyoruz.

Server Manager konsolu üzerinde Workgroup bölümünde sunucumuzu WORKGROUP ortamında görüyoruz. Sunucumuzu Active Directory Domain yapısına dahil ediyoruz.

System Properties ekranın da Workgroup bölümünde sunucumuzu Active Directory Domain yapısına dahil etmek için Change seçeneğine tıklıyoruz.

Computer Name/Domain Changes ekranın da Member of bölümü altında bulunan Domain bölümünden sunucumuzu Active Directory Domain yapısına dahil ediyoruz.

Computer Name/Domain Changes ekranın da Member of bölümü altında bulunan Domain bölümüne Active Directory Domain yapısını bakicubuk.local olarak yazıyoruz ve OK diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

Windows Security ekranın da sunucumuzu Active Directory Domain yapısına dahil etmek için User name ve Password bilgisini yazmamız gerekmektedir.

Windows Security ekranın da sunucumuzu Active Directory Domain yapısına dahil etmek için User name ve Password bilgisini yazıyoruz ve OK diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

Computer Name/Domain Changes ekranın da sunucumuzun Active Directory Domain yapısına dahil edildiğini görüyoruz.

Computer Name/Domain Changes ekranın da OK diyerek sunucumuzu Active Directory Domain yapısına dahil edilme işlemini tamamlıyoruz.

Computer Name/Domain Changes ekranın da Member of bölümü altında bulunan Domain bölümüne Active Directory Domain yapısına dahil edildikten sonra sunucumuzu yeniden başlatmamız gerektiği uyarısını alıyoruz.

Computer Name/Domain Changes ekranın da OK diyerek sunucumuzu Active Directory Domain yapısına dahil edilme işlemini tamamlıyoruz.

System Properties ekranın da Member of bölümü altında bulunan Domain bölümüne Active Directory Domain yapısına dahil edildikten sonra Change will take effect after you restart this computer sunucumuzu yeniden başlatmamız gerektiği uyarısını görüyoruz.

System Properties ekranın da Close diyerek sunucumuzun isminin yapılandırmasını tamamlıyoruz.

Server Manager konsolunda sunucumuzu yeniden başlatmamız gerektiği uyarısını görüyoruz.

Restart now seçeneğine tıklıyoruz ve sunucumuzu yeniden başlatıyoruz.

Sunucumuz yeniden başladıktan ve Active Directory Domain yapısında oturum açtıktan sonra Server Manager konsolu üzerinde Domain bölümünde sunucumuzu Active Directory Domain yapısına dahil olarak geldiğini görüyoruz.

Sunucumuz üzerinde gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Server Manager konsolunu açıyoruz.

Server Manager konsolunda Dashboard ekranın da Add roles and Features tıklıyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.

Before you begin ekranı geliyor karşımıza

Active Directory Domain Services rolünün kurulumu ve Additional Domain Controller yapılandırması için Next diyerek devam ediyoruz.

Select Installation Type ekranın da

Role-based or feature-based insallation : Roles ( Roller ) ve Features ( Özellikler ) kurulumu yaparak yapılandırdığımız seçenektir. Windows Server 2025 üzerinde bulunan ve ihtiyacımız olan Roles ( Rol ) ve Features ( Özellikler ) bu seçenek ile kurulumu yaparak yapılandırabilirsiniz.

Remote Desktop Services installation : Eski adıyla Terminal Service ( TS ) olarak bilinen ve Windows Server 2008 ile birlikte Remote Desktop Session Host ( RDHS ) olarak adlandırdığımız Remote Desktop Session Host ( RDHS ) rolünün kurulumunu yaparak. Remote Desktop Session Host ( RDHS ) rolünün yapılandırmasını Standart ve Hızlı seçenekleri ile yapabilirsiniz.

Select Installation Type ekranın da biz Active Directory Domain Services rolünün kurulumu yaparak Additional Domain Controller olarak yapılandıracağımız için Role-based or features-based Installation seçeneği ile Next diyerek devam ediyoruz.

Select destination server ekranın da da kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor.

Select destination server ekranın da W25ADC isimli sunucumuz üzerinde Active Directory Domain Services rolünü kurulumunu yaparak Additional Domain Controller olarak yapılandıracağımız için bu sunucumuzu seçiyoruz ve Next diyerek yapılandırmaya devam ediyoruz.

Select server roles ekranın da sunucumuz üzerinde Active Directory Domain Services rolünün kurulumunu yaparak Additional Domain Controller olarak yapılandıracağımız için Active Directory Domain Services rolünü işaretliyoruz.

Active Directory Domain Services rolünü seçtiğimiz de Add Roles and Features Wizard ekranı geliyor karşımıza.

Active Directory Domain Services rolü ile birlikte diğer Features ( Özellik )larımız olan Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools Features ( Özellik )ların kurulması gerektiğini görüyoruz.

Active Directory Domain Services rolünü kurulumu ve yapılandırmasına devam etmek için Add Features diyerek Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools Features ( Özellik )larının da kurulması sağlıyoruz.

Select server roles ekranın da sunucumuz üzerinde Active Directory Domain Services rolünün kurulumunu yaparak Additional Domain Controller olarak yapılandırma için hazır Next diyerek devam ediyoruz.

Select features ekranın da sunucumuz üzerine kurabileceğimiz Features ( Özellikler ) görüyoruz.

Select Roles ekranın da Active Directory Domain Services rolünü seçtiğimizde Active Directory Domain Services rolü için gerekli olan Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools Features ( Özellikler ) kurulması için gerekli işlemli gerçekleştirmiştik. Bu nedenle Select features ekranın da herhangi bir Features ( Özellikler ) seçmeyeceğiz.

Select features ekranın da herhangi bir şey Features ( Özellikler ) seçmeden Next diyerek devam ediyoruz.

Active Directory Domain Services ekranın da Windows Server 2016 ile birlikte karşımıza gelen yeni özelliklerden biriydi. Configure Office 365 with Azure Active Directory Connect seçeneği ile yapılandıracağımız Active Directory Domain Services rolünü Microsoft Office 365 ve Microsoft Azure Cloud Platformu ile çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu ekrandaki kurulum ve yapılandırmaları başka bir yazımızda sizlerle paylaşıyor olacağız.

Active Directory Domain Services ekranın da herhangi bir işlem yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

Confirm installation selections ekranın da Active Directory Domain Services rolünün kurulumu tamamlandıktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek istersek Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlememiz gerekiyor.

Confirm installation selections ekranın da Active Directory Domain Services rolünün kurulumu tamamlandıktan sonra sunucumuz üzerinde Additional Domain Controller yapılandırmasını yapacağımız için Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlemiyoruz.

Confirm installation selections ekranın da Active Directory Domain Services rolünün kurulumunu Install diyerek başlatıyoruz.

Installation progress ekranın da Active Directory Domain Services rolü ile birlikte diğer özelliklerimiz olan Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools özelliklerinin kurulduğunu görüyoruz.

Windows Server 2012 öncesinde aslında dcpromo komutunu çalıştırdığımızda sunucumuz üzerinde Active Directory Domain Services rolünün kurulumu yapılarak karşımıza bu ekran gelmekteydi. Ancak Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 ve Windows Server 2025 ile birlikte bütün işlemleri Server Manager üzerinden yapıyoruz.

Active Directory Domain Services rolü ile birlikte diğer özelliklerimiz olan Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools özelliklerinin kurulumlarının tamamlandığı görüyoruz.

Server Manager konsolu üzerinde Active Directory Domain Services rolünün kurulumunun tamamlandığı görüyoruz.

Active Directory Domain Services rolünün kurulumundan sonra yapılandırılmadığı için Promote this server to a domain controller seçeneğini görüyoruz.

Active Directory Domain Services rolü kurulumu sonrasında sunucumuzu ortamımızda Additional Domain Controller olarak yapılandırılmak için Promote this server to a domain controller seçeneğine tıklıyoruz ve Active Directory Domain Services rolünün yapılandırmasını başlatıyoruz.

Active Directory Domain Services Configuration Wizard ekranın da ilk olarak Deployment Configuration ekranı geliyor karşımıza.

Deployment Configuration ekranın da Select the deployment operation bölümü altında 3 seçenek bulunuyor.

Add a domain to an existing domain : Bu seçenek ile mevcut Forest yapımız içinde yeni bir Domain Controller sunucusu yapılandırmak için bu seçeneği seçmemiz gerekiyor. Yani ortamımız da bir Additional Domain Controller ya da Read Only Domain Controller ( RODC ) yapılandırması yapacağımız zaman bu seçeneği seçiyoruz.

Add a new domain to an existing forest : Bu seçenek ile mevcut Forest yapımız içinde yeni bir Domain yapılandırmak için bu seçeneği seçmemiz gerekiyor. Yani mevcut Forest yapımız içinde baki.local isimli bir Domain yapımız var ve biz bu Forest yapımız içine cubuk.local isimli bir Domain yapısı daha yapılandıracağımız zaman bu seçeneği seçiyoruz.

Add a new forest : Ortamımıza yeni bir Forest ve Domain yapılandırmasını yapacağımız zaman bu seçeneği seçiyoruz.

Deployment Configuration ekranın da Select the deployment operation bölümü altında Add a domain to an existing domain seçeneğini seçiyoruz. Mevcut Forest yapımız içinde W25ADC isimli sunucumuzu Additional Domain Controller olarak olarak yapılandırıyoruz.

Biz mevcut ortamımız da bakicubuk.local isimli Active Directory Domain yapısı içerisinde Additional Domain Controller yapılandıracağımız için ve sunucumuzu Active Directory Domain yapısına dahil ettiğimiz için Specify the domain information for this operation bölümü altında bulunan Domain bölümüne bakicubuk.local isimli Active Directory Domain yapısın geldiğini görüyoruz. Eğer sunumuzu Active Directory Domain yapısına dahil etmemiş olsaydık Specify the domain information for this operation bölümü altında bulunan Domain bölümü boş olarak görecektik.

Sunucumuzu Active Directory Domain yapısına dahil ettiğimiz için Supply the credentials to perform this operation bölümünü BAKICUBUK\Administrator olarak görüyoruz.

Deployment Configuration ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Domain Controller Options ekranın da 

Specify domain controller capabilities and site information bölümü altında

Domain Name System (DNS) Server : Active Directory ve DNS entegrasyonu Windows Server Sisteminin en önemli özelliklerinden biridir. Active Directory ve DNS, objelerin hem Active Directory objeleri hem de DNS domainleri ve kaynak kayıtları (Resource Records) olarak sunulabilecek şekilde benzer bir hiyerarşik isimlendirme yapısına sahiptirler. Bu entegrasyonun sonucu olarak Windows Server Ağındaki bilgisayarlar, Active Directory’ye özgü birtakım servisleri çalıştıran bilgisayarların yerini öğrenmek için DNS Sunucuları kullanmaktadırlar. Örneğin, bir client Active Directory’ye logon olmak veya herhangi bir kaynağı (yazıcı veya paylaşılmış bir klasör) dizin içerisinde aratmak için bilmesi gereken Domain Controller IP adresini DNS Sunucu üzerinde SRV kayıtlarından öğrenmektedir. Active Directory’nin sorunsuz bir şekilde çalışması için DNS sunucuların SRV kayıtlarını eksiksiz bir şekilde barındırması gerekmektedir. SRV kayıtlarının amacı, client’lara logon esnasında veya herhangi bir kaynağa ulaşıyorken Domain Controller’ların yerlerini belirtmektir ve bu kayıtlar DNS sunucularda tutulur. SRV kayıtlarının olmadığı bir ortamda, client’lar Domain’e logon olamayacaklardır. Ayrıca Windows Server, DNS bilgilerinin Active Directory veritabanı ile tümleşik olarak saklanmasına olanak vermektedir. Bu sayede DNS bilgilerinin replikasyonu daha efektif ve güvenli bir hale gelmektedir.
Windows Server, Active Directory organizasyonunu kurmadan, önce oluşturulacak olan Domain’in DNS altyapısını önceden oluşturmayı gerektirmektedir. Eğer oluşturulacak olan Domain’in DNS altyapısı kurulum öncesinden hazırlanmamışsa, kurulum esnasında da DNS altyapısı kurulabilir.

Global Catalog ( GC ) : Global Catalog, Active Directory’deki tüm objelerin özelliklerinin bir alt kümesini taşıyan bilgi deposudur. Bu barındırılan özellikler, varsayılan olarak, sorgulamalar esnasında en sık kullanılan özelliklerdir (örneğin kullanıcı ön ismi, son ismi ve logon ismi).
Global Catalog kullanıcılara şu hizmetleri sunar:
• Gereken verinin nerede olduğundan bağımsız olarak Active Directory objeleri hakkında bilgiler sunar.
• Bir ağa logon oluyorken Universal Group Membership bilgisini kullanır.
Global Catalog Sunucusu Domain’deki bir Domain Controller’dır ve Domain’de oluşturulan ilk Domain Controller otomatik olarak Global Catalog seviyesine yükseltilir. Sonradan ek Global Catalog Sunucular eklenebilir.

Read-only domain controller (RODC) : Windows Server 2008 ile gelen en dikkat çeken özelliklerden birisi Read Only Domain Controller ( RODC ) özelliğidir. Read Only Domain Controller ( RODC ) adından da anlaşılacağı gibi Active Directory Domain Services sunuculardan farklı bir yapıya sahiptir. Tam olarak, Active Directory veritabanını barındıran fakat veritabanına yazma hakkına sahip olmayan bir Domain Controller tipidir.Yani üzerinden, Active Directory içerisindeki Organizational Unit,User, Group gibi objeler görülebilir fakat ekleme ve ya silmek gibi işlemleri yapmak mümkün değildir. Read Only Domain Controller ( RODC ) bulunduğu ortamda Domain Controller olarak hizmet verirken, üzerinde değişiklik yapılamadığı için herhangi bir güvenlik açığı da oluşturmamaktadir.Windows Server 2003 işletim sisteminde Active Directory kurulumu Administrators grubuna üye olan kullanıcılar tarafından gerçekleştirilebilmekteydi. Bu durumun aksine Windows Server 2012 ile birlikte sunulan Read Only Domain Controller ( RODC ) rolünün kurulumu, Delegasyon yapıldıktan sonra Standart bir domain user tarafından da yapılabilmektedir. Amaç, uzak ofiste yer alan bir çalışan tarafından kurulum işleminin gerçekleştirilerek, bizim için  zaman ve iş tasarrufu sağlamaktır.Read Only Domain Controller ( RODC ) üzerine kurabileceğimiz bir başka sunucu rolü Read-Only DNS Server dır. Read Only Domain Controller ( RODC ) üzerindeki DNS de kayıtlar sadece okunabilir DNS üzerinde herhangi bir ekleme ve ya silmek gibi işlemleri yapmak mümkün değildir. Windows Server 2016 üzerinde Read Only Domain Controller ( RODC ) kurulumu paylaşıyor olacağım.

Type the Directory Services Restore Mode (DSRM) password bölümü altında

Directory Services Restore Mode (DSRM) password : Microsoft Domain ortamlarında Active Directory yedeğinin dönülmesi için kullandığımız özel yöntemdir. Directory Services Restore Mode (DSRM) kullanmak için bilgisayarınız ve ya sunucunuz açılırken F8 tuşuna basarak karşınıza gelen menüden directory services restore mode bölümünü seçmeniz gerekiyor. Bu bölümü seçerek gerçekleşen açılışta pek çok directory ile ilişkili servis durdurulduğu için rahatlıkla System State yedeğini dönebiliyoruz. Windows Server 2008 ile beraber gelen yeni özelliklerden biri artık Active Directory Domain Services servisinin olması ve bu servisi istediğiniz zaman durdurabiliyor olmanız. Ancak bu bir bilgi kirliliğine neden olmaktadır, Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2 sistemlerinde de system state yedeğinden dönmek için Directory Services Restore Mode (DSRM) açılış şeklini kullanmanız gerekmektedir. Servisi durdurmak sadece Active Directory veri tabanını taşımak veya bakım işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılır ancak system state yedeği için hala Windows Server 2003 sistemlerinde olduğu gibi Directory Services Restore Mode (DSRM) kullanılır. Directory Services Restore Mode (DSRM) ile açılış yapılırken sizden bir şifre istenir. Bu şifre sizin domain administrator kullanıcısı şifresi değildir, her Domain Controller için ayrı olarak atanan ve o Domain Controller sunucusu Domain kurulumu yapılırken ( dcpromo ) size sorduğu şifredir. Bu şifreyi hatırlamıyorsanız eğer normal mode ile açılış yaparak komutlar yardımı ile Directory Services Restore Mode (DSRM) şifresini resetleyebilirsiniz.

Domain Controller Options ekranın da Specify domain controller capabilities bölümünde herhangi bir değişiklik yapmadan Type the Directory Services Restore Mode (DSRM) password kısmına Active Directory Restore Mode için kullanacağımız Complex Password yazıyoruz.

Domain Controller Options ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

DNS Options ekranın da eğer sunucumuz üzerinde mevcutta bir DNS Server yapımız var ise yeni kurulan Domain Name Server ( DNS ) sunucumuzu mevcuttaki DNS Zone üzerinde Delegasyon ataması yapılabilir.

DNS Options ekranın da eğer sunucumuz üzerinde mevcutta bir DNS Server yapımız var ise yeni kurulan Domain Name Server ( DNS ) sunucumuzu mevcuttaki DNS Zone üzerinde Delegasyon ataması yapılabilir.

DNS Options ekranın da herhangi bir seçim yapmıyoruz Next diyerek devam ediyoruz.

Additional Options ekranın da

Specify Install From Media (IFM) Options bölümü altında bulunan

Install From Media (IFM) kurulum seçeneği uzak lokasyonlara Additional Domain Controller kurulumu ve yapılandırılması yapılırken kullanılan bir kurulum yöntemidir. Additional Domain Controller kurulumu ve yapılandırılması yapılırken Database yapılandırması ve DNS kayıtları gibi yapılandırmaların diğer Active Directory Domain Services sunucusu üzerinden Replikasyon yöntemi ile yapmak yerine önceden Backup ( Yedek ) alınarak kurulacak olan Additional Domain Controller sunucusu üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemi ile gerçekleştirilen bir kurulum seçeneğidir. Bu kurulum seçeneği özellikle farklı ve uzak lokasyonlu büyük yapılarda Additional Domain Controller kurulumu ve yapılandırılması sırasında Network trafiğinde yaşanacak olan yoğunluğu en aza indirmemizi sağlayan bir yöntemdir. Install From Media (IFM) ile Backup ( Yedek ) üzerindeki Database kullanılarak oluşan Active Directory Domain Services sunucumuz Replikasyonla Backup ( Yedek ) sonraki değişiklikleri Primary Active Directory Domain Services üzerinden Replikasyon ile alacaktır.

Specify additional replication options bölümü altında bulunan

Replicate from : Active Directory Domain Services yapılandırması yapılırken ortamdaki hangi Active Directory Domain Services sunucusu üzerinden Database yapısı ve DNS kayıtları gibi yapılandırmanın hangi sunucu üzerinde Replikasyon işlemleri yapacağını belirleyebileceğimiz seçenektir. Replika From bölümünde eğer Any domain controller seçersek ortamınız da bulunan bütün Active Directory Domain Services sunucuları ile haberleşecektir ya da listeden hangi Active Directory Domain Services sunucusu ile haberleşmesini istiyorsak onu seçebiliriz.

Additional Options ekranın da Specify additional replication options bölümü altında bulunan Replika From bölümünü Any domain controller ve W25DC olarak seçebilirsiniz.

Additional Options ekranın da Specify additional replication options bölümü altında bulunan Replika From bölümünü Any domain controller seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Paths ekranın da Active Directory Domain Services yapımızın Database folder, Log files folder ve SYSVOL folder kurulacağı dizinleri belirliyoruz. Eskiden Windows Server 2003 sunucularımız üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırması sırasınd bu dizinler için NTFS olarak yapılandırılmış bir dizin üzerinde yapılandırmamız gerekmekteydi. Windows Server 2008 sonrası bütün Disk yapılarını NTFS olarak yapılandırdığımız için bu yapılandırmaya dikkat etmemiz gerekmiyordu.

Paths ekranında Default dizinler üzerinde herhangi bir değişiklik yapmıyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Review Options ekranın da Active Directory Domain Services rolü ve Additional Domain Controller yapılandırması sırasında yapmış olduğumuz seçeneklerin bir listesini görüyoruz.

Review Options ekranın da View Script seçeneğine tıklayarak Active Directory Domain Services rolü ve Additional Domain Controller yapılandırması için yapmış olduğumuz yapılandırmayı PowerShell komutu olarak dışarıya alarak kurulum yapabilirsiniz.

Review Options ekranın da Active Directory Domain Services rolü ve Additional Domain Controller yapılandırma bilgisini kontrol ettikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Prerequisities Check ekranın da Windows Server 2025 sunucumuz üzerinde Active Directory Domain Services rolü ve Additional Domain Controller yapılandırması için gerekli kontrolleri yaparak sunucumuzun ortamımızda Additional Domain Controller olarak yapılandırması için herhangi bir problem ya da eksiklik olup olmadığı kontrolünün yapıldığını görüyoruz.

Prerequisities Check ekranın da Windows Server 2025 sunucumuz üzerinde Active Directory Domain Services rolü ve Additional Domain Controller yapılandırması için gerekli kontrolleri yaparak herhangi bir problem ya da eksiklik olup olmadığı kontrolünü yapıldı.

Active Directory Domain Services rolü ve Additional Domain Controller yapılandırması için gerekli kontroller tamamlandığında All prerequisite check passed succesfully. Click “Install” to begin installation. mesajını görmekteyiz.

Active Directory Domain Services rolü ve Additional Domain Controller yapılandırması için gerekli kontroller tamamlandığında All prerequisite check passed succesfully. Click “Install” to begin installation. mesajını görmekteyiz.

Prerequisities Check ekranın da Windows Server 2025 sunucumuz üzerinde Active Directory Domain Services rolü ve Additional Domain Controller yapılandırması için gerekli kontrolleri yaparak herhangi bir problem ya da eksiklik olup olmadığı kontrolünü yapıldı.

Prerequisities Check ekranın da gerekli kontroller sonrasında All prerequisite check passed succesfully. Click “Install” to begin installation. mesajını görüyoruz ve Install diyerek Additional Domain Controller rolü için yapılandırmayı başlatıyoruz.

Installation ekranın da Additional Domain Controller olarak sunucumuz üzerindeki yapılandırmanın başladığını görüyoruz.

Sunucumuz üzerindeki Additional Domain Controller yapılandırmasının tamamlandığını görüyoruz.

Sunucumuz üzerindeki Active Directory Domain Services rolü üzerinde Additional Domain Controller yapılandırmasının tamamlandığını ve sunumuzun yeniden başlayacağı uyarısını alıyoruz.

Sunucumuz yeniden başladıktan sonra Server Manager konsoluna  AD DS ( Active Directory Domain Services ) ve  DNS ( Domain Name Server ) rollerinin geldiğini görüyoruz.

Windows Tools menüsü altına Active Directory Domain Services rolü ile ilgili Active Directory Domain Services konsollarının geldiğini görüyoruz.

Active Directory Users and Computers konsolu üzerinde Domain Controller isimli Organizational Unit ( OU ) altına W25ADC isimli sunumuzun geldiğini görüyoruz.

DNS Server ( Domain Name Server ) konsolu üzerinde W25ADC isimli sunumuzun DNS kayıtlarının geldiğini görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

Bir yanıt yazın

Back To Top