Microsoft Office 365 Kurulumu

Merhaba

Bu yazimizda Microsoft’un Cloud ( Bulut ) platform çözümü olan Office 365 ürününün kurulumunu ve yapılandırmasını anlatiyo olacağım. Office 365 Microsoft tarafından sağlanan e-posta ve takviminize her yerden erişebileceğiniz, Microsoft Office dökümanlarınızı ( Word, Excel, PowerPoint vb.) web üzerinden düzenleyebileceğiniz, anlık mesajlaşma ve görüntülü sesli konferans yapabileceğiniz, dosyalarınızı paylaşabileceğiniz bir Cloud ( Bulut ) platformudur.

Microsoft’un Office 365 ürünü sayesinde, sunucu donanım ve yazılım yatırım maliyetleri olmadan, kullanacağınız kişi kadar ödeyerek Microsoft Exchange, Microsoft Lync, Microsoft SharePoint ve Office Web Apps hizmetlerini anında kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Ayrıca bu hizmeti kullanırken Microsoft’un en güzel sürümlerine sahip olursunuz ayrica Office 365 kullandığınız sürece yeni bir ürüne geçiş için herhangi bir ücret ödemeden yeni ürüne geçiş yapabilirsiniz. Örneğin . Şu anda Microsoft Exchange 2013, Microsoft Lync 2013, Microsoft SharePoint 2013 ve Office Web Apps gibi uygulamalarin ilerle 2015 gibi bir versiyonlari çıktığında herhangi bir ücret ödemeden ve kesinti yaşamadan geçiş işlemini sağlayabilirsiniz. Ayrica Office 365 E3 paketine sahip olursaniz 5 cihaza kadar Office yazılımını da bu hizmete dahil edebiliyorsunuz.

Office 365’i daha iyi anlayabilmek için birkaç kısımda incelemekte fayda var.

 • Microsoft Office : Office 365, bildiğiniz Office yazılımını hem daha kolay hale getiriyor hem de diğer kişilerle ortak çalışmanızı sağlıyor.
 • E-Posta ve Takvim : Office 365 sayesinde eposta ve takvimlerinize bilgisayarınızdan, web üzerinden ve mobil cihazınızdan erişebilirsiniz.
 • Anlık mesajlaşma, Konferans ve Uzaktan denetim : Office 365 ile gelen Lync sayesinde çalışma arkadaşlarınızla anlık mesajlaşabilir, görüntülü ve sesli konferans yapabilir, hatta masa üstünüzü paylaşabilirsiniz.
 • Web Sitesi : Office 365 SharePoint ile gelen içerik yönetimli profesyonel web sitenizi hemen açabilirsiniz.
 • Dosya Paylaşımı ve Döküman Yönetimi : Office 365 SharePoint kullanarak, iş arkadaşlarınızla dökümanlarınız üzerinde ortak çalışabilir ve döküman yönetimi sistemi yapılandırabilirsiniz.
 • Mobil erişim : Office 365 neredeyse tüm mobil cihazlar ile uyumlu şekilde çalışır. Verilerinize istediğiniz yerden erişerek performansınızı ve verimliliğinizi arttırır.
 • Office Web Uygulamaları : Word, Excel, Power Point gibi tüm Office dökümanlarınızı online oluşturabilir, düzenleyebilir ve saklayabilirsiniz.
 • Emniyet ve Güvenlik : Microsoft verilerinizi güvende ve gizli tutmaya yardımcı olur.

Bu yazimizda Microsoft Office 365’in Kurumsal olarak deneme sürümü olarak bizlere sunmuş olduğu E3 Plani üzerinden kurulumu ve yapılandırma adimlarini anlatiyor olacağım.

Microsoft Office 365 Plan E3 paketi içinde aşağıdaki bütün servis ve uygulamalari kullanabilirsiniz.

 • Azure Rights Management
 • Office 365 ProPlus
 • Lync Online ‎(Plan 2)‎
 • Office Online
 • SharePoint Online ‎(Plan 2)‎
 • Exchange Online ‎(Plan 2)‎

Product key bulunan arkadaşlar Office Setup 365 ve ya Portal Office Product Key Start adresleri üzerinden Microsoft Office 365 aktivasyon işlemlerini gerçekleştirebilirler.

1

2

3

Eğer daha önce Microsoft Office 365 üzerinde bir hesap oluşturduysaniz. Daha önce oluşturmuş olduğunuz hesap üzerinden giriş Office 365 Login yaparak Office Setup 365 ve ya Portal Office Product Key Start adresleri üzerinden ürününüzü aktif edebilirsiniz.

NOT : Satin alınmış olan Office 365 Product key lisanslarinizi deneme hesaplariniz için kesinlikle aktivasyon işlemi yapmayiniz. Lisans aktif olduktan sonra lisanslarinizi deaktif etme işlemleri son derece sikintili bir süreçtir.

Öncelikle Office 365 ürününü Trial ( Demo ) olarak oluşturmak için Office 365 Küçük İşletme adresine giriyoruz. Ve sayfada bulunan Ücretsiz deneme tikliyoruz.

1

Birinci adimda gerekli bilgileri doldurarak devam ediyoruz.

2

İkinci adimda oluşturacağımız hesap için önemli adimlardan bir tanesidir. Burada oluşturacağımız [email protected] domain name Tenant Name olarak adlandirilmaktadir. Tenant Name oluşturulurken verilen isim diğer Office 365 hesaplari için de kullanılacaktir. Ancak burada verilen Tenant Name ile tekrar Office 365 hesabi oluşturulmak mümkün olmayacaktir. Bu hesabi kapatmak için Microsoft’a başvurmaniz gerekmektedir.

5

Üçüncü adimda hesabin oluşturulmasi için doğrulama işlemi yapıyoruz. Mobil cihazinizin numarasini girdikten sonra tarafiniza bir kod gönderilecektir.

6

Tarafiniza gelen kodu ekrandaki bölüme girerek Hesabımı Oluşturun tıklayin.

7

Hesabimiz oluşturuluyor.

8

Aşağıda görüldüğü gibi Office 365 Oturum Sayfasi adresini ve Office 365 hesap adinizi ekranda görüyoruz. Hazirsiniz diyerek Office 365 Home sayfasini açabilirsiniz.

9

Karşınıza gelen Office 365 Home sayfasinindan Yönetici bölümüne tıklayarak Office 365 portali üzerinden kullanacağınız Office 365 uygulama ve servislerin yönetimini yapacağınız Office 365 Admin Center sayfasina yönlendiriliyorsunuz.

10

Artik Microsoft Office 365 üzerinde oluşturulmuş bir hesaba sahipsiniz.

11

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

 

Back To Top