Veeam Backup & Replication 10 Guest Files 3

Merhaba

Veeam firmasının hem Microsoft Hyper-V hem de Vmware VMware vSphere platformları için geliştirilmiş olduğu Backup yazılımının yeni versiyonu ve yeni özelliklerinin bulunduğu Veeam Backup & Replication 10 18 Şubat 2020 tarihi itibariyle kullanıma sundu. Aslında 2019 ile birlikte Veeam Backup & Replication 9.5 Update 3’ten sonra Veeam Backup & Replication 10 versiyonun gelmesi hepimiz merakla ve heyecanla bekliyorduk ancak Veeam Forum’da yapılan açıklamada 2019 yılı içinde yayınlanacak olan Update serisi ile Veeam Backup & Replication kullanımına yeni özelliklerle devam edeceği bilgisi verildi. Veeam Backup & Replication 10 versiyonunu 2020 ilk çeyreğinde kullanıma sunulacağını bildirmişlerdi. 18 Şubat 2020 tarihi itibariyle Veeam Backup & Replication 10 versiyonu yeni özellikleri ile karşımıza çıktı.

Daha önceki yazılarımız da

 1. Veeam Backup & Replication 10 Kurulumu
 2. Veeam Backup & Replication 9.5 Update 10
 3. Veeam Backup & Replication 9.5 Update 4b Update 10
 4. Veeam Backup & Replication 10 Backup Repository Ekleme
 5. Veeam ONE 10 Kurulumu
 6. Veeam ONE 10 Agent Kurulumu
 7. Veeam Backup Enterprise Manager 10 Kurulumu
 8. Veeam Backup Enterprise Manager 10 Yapılandırması
 9. Veeam Backup & Replication 10 Hyper-V Host Ekleme
 10. Veeam Backup & Replication 10 VMware vSphere Host Ekleme
 11. Veeam Backup & Replication 10 Hyper-V Failover Cluster Host Ekleme
 12. Veeam Backup & Replication 10 Hyper-V Failover Cluster Backup Job Oluşturma
 13. Veeam Backup & Replication 10 VMware vSphere Backup Job Oluşturma
 14. Veeam Backup & Replication 10 Restore Entire VM
 15. Veeam Backup & Replication 10 Restore Entire VM 2
 16. Veeam Backup & Replication 10 Guest Files
 17. Veeam Backup & Replication 10 Guest Files 2 yazılarını sizlerle paylaşmıştık.

Bir önceki yazımızlarımız da Veeam Backup & Replication 10 Restore Entire VMve Veeam Backup & Replication 10 Restore Entire VM 2 sizlerle paylaşmıştık. Ortamımızda bulunan Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısında herhangi bir donanımsal ya da yazılımsal sorundan dolayı ortamınızda Virtual Machine ( Sanal Makine ) Veeam Backup & Replication 10 üzerinde Restore ( Geri Yükleme ) işlemini yani Restore entire VM seçeneği yapıldığını anlatmıştık.

Bu yazımız da ortamımız da bulunan Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuz ya da Microsoft Hyper-V Failover Cluster  sunucularımız üzerinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine ) donanımsal ya da yazılımsal bir sorundan dolayı ulaşılamaz olduğunu ya da Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan herhangi bir  dosya ya da klasörün User ( Kullanıcı ) tarafından silinmesi ya da virüs bulaşması sonucun da kullanılamaz durum da olan  dosya ya da klasörleri Veeam Backup & Replication 10 üzerinde Restore guest files seçeneği altında bulunan Copy to seçeneği ile Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan dosya ya da klasörlerin Restore ( Geri Yükleme ) işleminin nasıl gerçekleştireceğimizi anlatıyor olacağız.

Veeam Backup & Replication 10 konsolunu Connect diyerek açıyoruz.

Veeam Backup & Replication 10 konsolu üzerinde BACKUP & REPLICATION bölümünde Backups sekmesi altında bulunan Disk bölümüne geliyoruz.

Veeam Backup & Replication 10 konsolu üzerinde BACKUP & REPLICATION bölümünde Backups sekmesi altında bulunan Disk bölümü altında daha önce almış olduğumuz W19ADC isimli Backup ( Yedek ) dosyası üzerinde sağ tuş yapıyoruz.

 • Instant VM recovery… : Bu seçenek ile almış olduğumuz Backup ( Yedek ) dosyalarını anlık olarak açarak içindeki dosyaları görüntüleyebilirsiniz ve kopyalaya bilirsiniz.
 • Restore entire VM… : Bu seçenek ile almış olduğumuz Backup ( Yedek ) dosyalarını direkt olarak ortamda bulunan Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuz ya da Microsoft Hyper-V Failover Cluster sunucularımız üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Restore VM files : Bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyası içinde Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vhd .vhdx ) ve Virtual Machine ( Sanal Makine ) Config ( .xml ) dosyalarını Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Restore guest files : Bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyası ile Virtual Machine ( Sanal Makine ) içindeki dosyalara ulaşabilirsiniz ya da Veeam Explorer for Microsoft Exchange, Veeam Explorer for Microsoft Active Directory ve Veeam Explorer for Microsoft SQL Server ile Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucunuz içindeki roller üzerinde gerekli Restore ( Geri Yükleme ) işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Restore to Amazon EC2… : Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 ile birlikte gelen bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyasını Amazon Cloud ortamı üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Restore to Microsoft Azure… : Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 ile birlikte gelen bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyasını Microsoft Azure Cloud ortamı üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Export backup… : Bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyası içinde Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vhd .vhdx ) ve Virtual Machine ( Sanal Makine ) Config ( .xml ) dosyalarını Export ( Dışarı Aktarım ) yapabilirsiniz.
 • Delete from disk : Bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyalarını Backup Repository Ekleme üzerinden silebilirsiniz.

Restore guest files seçeneği ile almış olduğumuz Backup ( Yedek ) dosyasının içinde bulunan dosya ya da klasörleri kontrol ederek Restore ( Geri Yükleme ) işlemini yapıyor olacağız.

Restore guest files seçeneğin de Microsoft windows ve Linux and other seçenekleri gelmektedir. Virtual Machine ( Sanal Makine ) Windows işletim sistemine sahipse Microsoft windows seçeneğini seçebilirsiniz. Virtual Machine ( Sanal Makine ) Linux ve ya farklı bir işletim işletim sistemine sahipse Linux and other seçeneğini seçebilirsiniz.

Restore guest files seçeneğin de W19FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Windows işletim sistemine sahip olduğu için Microsoft windows seçeneğini seçiyoruz.

Restore Points ekranın da daha önceden almış olduğumuz Backup ( Yedek ) dosyalarını yani Restore Points ( Geri Yükleme Noktalarını ) görüntülüyoruz. Microsoft Hyper-V Failover Cluster ortamımız da bulunan W19FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuz üzerinde bir kaç kere Backup ( Yedek ) aldığımız için bu ekran da bir kaç tane Restore Points ( Geri Yükleme Noktalarını ) görüntülenmektedir. Hangi tarihe Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapmak istiyorsak onu seçebilirsiniz.

Restore Points ekranın da almış olduğumuz Backup ( Yedek ) dosyalarından yani Restore Points ( Geri Yükleme Noktalarını ) birini seçiyoruz ve OK diyoruz.

Reason ekranın da neden Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirildiğiyle ilgili bilgiyi Restore reason bölümüne yazabilirsiniz. Do not show me this page again seçeneğini seçerek bir daha ki Restore ( Geri Yükleme ) işlemin de Reason ekranının gelmemesini sağlayabilirsiniz.

Reason ekranın da herhangi bir açıklama yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

Summary ekranın da Restore ( Geri Yükleme ) işlemi ile ilgili bilgileri görüyoruz.

 • VM name : Virtual Machine ( Sanal Makine ) ismini görüyoruz.
 • VM size : Virtual Machine ( Sanal Makine ) boyutunu görüyoruz.
 • Original host : Ortamdaki hangi Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuz ya da Microsoft Hyper-V Failover Cluster sunucularımız üzerinde Virtual Machine ( Sanal Makine ) bulunduğunu görüyoruz.
 • Restore point : Hangi Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) seçildiğini görüyoruz.

Summary ekranın da Finish diyerek Restore ( Restore ) işlemi başlatıyoruz.

BACKUP BROWSER ekranın da Starting restore session ekranı geliyor karşımıza Restore Guest Files işleminin başladığını görüyoruz.

BACKUP BROWSER ekranın da W19FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Backup ( Yedek ) dosyası içindeki sunucumuz üzerindeki C:\ dizini görüntülüyoruz. Eğer W19FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde birden fazla dizin olsaydı hepsini görüntüleyebilirdik.

BACKUP BROWSER ekranın da W19FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Backup ( Yedek ) dosyası içindeki sunucumuz üzerindeki C:\ dizini altında bulunan ORTAK klasörünü görüntülüyoruz.

BACKUP BROWSER ekranın da W19FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Backup ( Yedek ) dosyası içindeki sunucumuz üzerindeki C:\ dizini altında bulunan ORTAK klasörü içinde bulunan ve sildiğimiz dosya ya da klasörleri görüntülüyoruz.

BACKUP BROWSER ekranın da silinen dosya ya da klasör üzerinde sağ tuş yaptığınız da Overwrite ve Keep seçenekleri gelecektir.

 • Overwrite : Backup ( Yedek ) dosyası üzerinden Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapılan dosya ya da klasörü sunucunuz üzerindeki dosya ya da klasörler üzerine direkt yani üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapılır.
 • Keep : Restore ( Geri Yükleme ) işlemi sunucunuz üzerinde dosya ya da klasörler üzerine farklı isimde Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapılır. Microsoft Windows için Veeam Agent Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapılan dosya ya da klasörlerin önüne RESTORED adını ekler ve bulunduğu dosyanın konumuna Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirir.

BACKUP BROWSER ekranın da silinen dosya ya da klasör üzerinde sağ tuş yaptığınız da Copy to seçeneği ile dosya ya da klasörleri Veeam Backup & Replication 10 sunucunuz üzerinde herhangi bir Folder ( Klasöre ) üzerine kopyalayabilirsiniz.

BACKUP BROWSER ekranın da silinen dosya ya da klasör üzerinde sağ tuş yaptığınız da Explorer seçeneği ile Backup ( Yedek ) dosyası içindeki dosya ya da klasörleri görüntülemenizi sağlayacaktır.

BACKUP BROWSER ekranın da silinen dosya ya da klasör üzerinde sağ tuş yaptığınız da Explorer seçeneğini seçtiğimizde Backup ( Yedek ) dosyası C:\VeeamFLR\ dizini altında dosya ya da klasörleri görüntülemenizi sağlayacaktır.

BACKUP BROWSER ekranın da silinen dosya ya da klasör üzerinde sağ tuş yaptığınız da Properties seçeneğini seçtiğimizde dosya ya da klasör özelliklerini görüntülemenizi sağlayacaktır.

BACKUP BROWSER ekranın da silinen dosya ya da klasör üzerinde sağ tuş yaptığınız da Properties seçeneğini seçtiğimizde dosya ya da klasör özelliklerini görüntülemenizi sağlayacaktır.

BACKUP BROWSER ekranın da Copy to diyerek Restore ( Geri Yükleme ) işlemini başlatıyoruz.

Copy to seçeneği ile dosya ya da klasörlerin Veeam Backup & Replication 10 sunucunuz üzerinde herhangi bir Folder ( Klasöre ) üzerine kopyalayabilirsiniz.

Choose Folder ekranın da Choose Folder bölümünde dosya ya da klasörlerin Veeam Backup & Replication 10 sunucunuz üzerinde hangi Folder ( Klasör ) üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemini yapılacağını yapılandırdığımızdır ekrandır.

Choose Folder ekranın da C:\ dizini altına Restore ( Geri Yükleme ) işlemini yapabilirsiniz ya da Browse diyerek Veeam Backup & Replication 10 sunucunuz üzerinde herhangi bir Folder ( Klasör ) üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Choose Folder ekranın da Browse diyerek Veeam Backup & Replication 10 sunucunuz üzerinde bir Folder ( Klasör ) üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işleminini gerçekleştireceğiz.

Browse For Folder ekranın da Veeam Backup & Replication 10 sunucunuz üzerinde herhangi bir Folder ( Klasör ) seçebilirsiniz ya da Make New Folder diyerek bir yeni bir Folder ( Klasör ) oluşturup o dizine Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Browse For Folder ekranın da Veeam Backup & Replication 10 sunucunuz üzerinde C:\ dizini altında oluşturduğumuz RESTORE isimli Folder ( Klasör ) seçiyoruz ve OK diyoruz.

Choose Folder ekranın da hangi Folder ( Klasör ) üzerinde Restore ( Geri Yükleme ) işlemini yapılacağını yapılandırdık.

Preserve permissiond and ownership : Restore ( Geri Yükleme ) yapılacak dosya ya da klasörlerin sahipliğini ve erişim ayarlarını korumak istemiyorsanız su seçeneği işaretleyebilirsiniz. Microsoft Windows için Veeam Agent güvenlik ayarlarını değiştirirecektir. Microsoft Windows için Veeam Agent konsolunu açan kullanıcı, Restore ( Geri Yükleme ) yapılacak olan dosya ya da klasörlerin sahibi olarak ayarlanır. Erişim izinleri, Restore ( Geri Yükleme ) yapılacak olan dosya ya da klasörlerin kopyalandığı klasörden devralınır.

Choose Folder ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyoruz.

Restoring files to ekranın da Veeam Backup & Replication 10 sunucumuz üzerine dosya ya da klasörlerin Restore ( Geri Yükleme ) işleminin başladığını görüyoruz.

Restoring files to ekranın da Veeam Backup & Replication 10 sunucumuz üzerine dosya ya da klasörlerin Restore ( Geri Yükleme ) işleminin Restore comleted successfully olarak yani Restore ( Geri Yükleme ) işleminin başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz. Close diyerek BACKUP BROWSER ekranını kapatıyoruz.

Veeam Backup & Replication 10 konsolu üzerinde Guest File Restore ( Windows ) işleminin Success ( Başarılı ) olarak görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 10 sunucunuz üzerinde C:\ dizini altında oluşturduğumuz RESTORE isimli Folder ( Klasör ) içine dosya ve klasörlerin geldiğini görüyoruz.

 

 

Başka bir yazımız da görüşmek dileğiyle…

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

Back To Top