Veeam Backup & Replication 10 Restore Entire VM 2

Merhaba

Veeam firmasının hem Microsoft Hyper-V hem de Vmware VMware vSphere platformları için geliştirilmiş olduğu Backup yazılımının yeni versiyonu ve yeni özelliklerinin bulunduğu Veeam Backup & Replication 10 18 Şubat 2020 tarihi itibariyle kullanıma sundu. Aslında 2019 ile birlikte Veeam Backup & Replication 9.5 Update 3’ten sonra Veeam Backup & Replication 10 versiyonun gelmesi hepimiz merakla ve heyecanla bekliyorduk ancak Veeam Forum’da yapılan açıklamada 2019 yılı içinde yayınlanacak olan Update serisi ile Veeam Backup & Replication kullanımına yeni özelliklerle devam edeceği bilgisi verildi. Veeam Backup & Replication 10 versiyonunu 2020 ilk çeyreğinde kullanıma sunulacağını bildirmişlerdi. 18 Şubat 2020 tarihi itibariyle Veeam Backup & Replication 10 versiyonu yeni özellikleri ile karşımıza çıktı.

Daha önceki yazılarımız da

 1. Veeam Backup & Replication 10 Kurulumu
 2. Veeam Backup & Replication 9.5 Update 10
 3. Veeam Backup & Replication 9.5 Update 4b Update 10
 4. Veeam Backup & Replication 10 Backup Repository Ekleme
 5. Veeam ONE 10 Kurulumu
 6. Veeam ONE 10 Agent Kurulumu
 7. Veeam Backup Enterprise Manager 10 Kurulumu
 8. Veeam Backup Enterprise Manager 10 Yapılandırması
 9. Veeam Backup & Replication 10 Hyper-V Host Ekleme
 10. Veeam Backup & Replication 10 VMware vSphere Host Ekleme
 11. Veeam Backup & Replication 10 Hyper-V Failover Cluster Host Ekleme
 12. Veeam Backup & Replication 10 Hyper-V Failover Cluster Backup Job Oluşturma
 13. Veeam Backup & Replication 10 VMware vSphere Backup Job Oluşturma
 14. Veeam Backup & Replication 10 Restore Entire VM yazılarını sizlerle paylaşmıştık.

Bir önceki yazımız da Veeam Backup & Replication 10 Hyper-V Failover Cluster Backup Job Oluşturma yapılandırmasını sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımız da Microsoft Hyper-V Failover Cluster ortamında herhangi bir donanımsal ya da yazılımsal sorundan dolayı ortamınızda ulaşılamayan Virtual Machine ( Sanal Makine ) Veeam Backup & Replication 10 üzerinde Restore ( Geri Yükleme ) işlemini yani Restore entire VM seçeneği altında bulunan Restore to a new location, or with different settings seçeneği ile özelleştirerek nasıl yapıldığını anlatıyor olacağız.

 

Failover Cluster Manager ve Hyper-V Manager konsolu üzerinde bulunan W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzu önce Failover Cluster Manager sonra Hyper-V Manager konsolu üzerinden siliyoruz.

Failover Cluster Manager konsolu üzerinde bulunan W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzu önce Failover Cluster Manager konsolu üzerinde siliyoruz.

W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzu sağ tuş Remove ya da Actions menüsü üzerinden Remove diyoruz.

Remove Virtual Machine ekranın da Yes diyoruz.

Failover Cluster Manager konsolu üzerinde bulunan W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzu Failover Cluster Manager konsolu üzerinden sildik. Şimdi Hyper-V Manager konsolu üzerinden siliyoruz.

Hyper-V Manager konsolu üzerinde bulunan W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzu Hyper-V Manager Hyper-V konsolu üzerinden siliyoruz.

W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzu sağ tuş Delete ya da Actions menüsü üzerinden Delete diyoruz.

Delete Selected Virtual Machine ekranın da Delete diyoruz.

Hyper-V Manager konsolu üzerinde bulunan W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzu Hyper-V Manager konsolu üzerinden sildik.

Failover Cluster Manager ve Hyper-V Manager konsolu üzerinde bulunan W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzu önce Failover Cluster Manager sonra Hyper-V Manager konsolu üzerinden sildikten sonra şimdi Veeam Backup & Replication 10 üzerinde Restore ( Geri Yükleme ) işlemine başlayabiliriz.

Veeam Backup & Replication 10 konsolunu Connect diyerek açıyoruz.

Veeam Backup & Replication 10 konsolu üzerinde BACKUP & REPLICATION bölümünde Backups sekmesi altında bulunan Disk bölümüne geliyoruz.

Veeam Backup & Replication 10 konsolu üzerinde BACKUP & REPLICATION bölümünde Backups sekmesi altında bulunan Disk bölümü altında daha önce almış olduğumuz W19ADC isimli Backup ( Yedek ) dosyası üzerinde sağ tuş yapıyoruz.

 • Instant VM recovery… : Bu seçenek ile almış olduğumuz Backup ( Yedek ) dosyalarını anlık olarak açarak içindeki dosyaları görüntüleyebilirsiniz ve kopyalaya bilirsiniz.
 • Restore entire VM… : Bu seçenek ile almış olduğumuz Backup ( Yedek ) dosyalarını direkt olarak ortamda bulunan Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuz ya da Microsoft Hyper-V Failover Cluster sunucularımız üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Restore VM files : Bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyası içinde Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vhd .vhdx ) ve Virtual Machine ( Sanal Makine ) Config ( .xml ) dosyalarını Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Restore guest files : Bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyası ile Virtual Machine ( Sanal Makine ) içindeki dosyalara ulaşabilirsiniz ya da Veeam Explorer for Microsoft Exchange, Veeam Explorer for Microsoft Active Directory ve Veeam Explorer for Microsoft SQL Server ile Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucunuz içindeki roller üzerinde gerekli Restore ( Geri Yükleme ) işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Restore to Amazon EC2… : Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 ile birlikte gelen bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyasını Amazon Cloud ortamı üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Restore to Microsoft Azure… : Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 ile birlikte gelen bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyasını Microsoft Azure Cloud ortamı üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Export backup… : Bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyası içinde Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vhd .vhdx ) ve Virtual Machine ( Sanal Makine ) Config ( .xml ) dosyalarını Export ( Dışarı Aktarım ) yapabilirsiniz.
 • Delete from disk : Bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyalarını Backup Repository Ekleme üzerinden silebilirsiniz.

Restore entire VM… seçeneği ile almış olduğumuz Backup ( Yedek ) dosyasını özelleştirerek Restore ( Geri Yükleme ) işlemini Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuz ya da Microsoft Hyper-V Failover Cluster sunucularımız üzerine yapıyor olacağız.

Virtual Machines ekranın da Restore ( Geri Yükleme ) yapacağımız W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzu alınan hangi Backup ( Yedek ) tarihine Restore ( Geri Yükleme ) yapacağımızı seçmemiz gerekmektedir.

Virtual Machine ekranın da W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzu seçiyoruz ve Point diyoruz.

Restore Points ekranın da daha önceden almış olduğumuz Backup ( Yedek ) dosyalarını yani Restore Points ( Geri Yükleme Noktaları ) görüntülüyoruz. Microsoft Hyper-V Failover Cluster ortamımız da bulunan W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuz üzerinde bir kaç kere Backup ( Yedek ) aldığımız için bu ekran da bir kaç tane Restore Points ( Geri Yükleme Noktaları ) görüntülenmektedir. Hangi tarihe Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapmak istiyorsak onu seçebilirsiniz.

Restore Points ekranın da almış olduğumuz Backup ( Yedek ) dosyalarından yani Restore Points ( Geri Yükleme Noktaları ) birini seçiyoruz ve OK diyoruz.

Virtual Machines ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Restore Mode ekranın da Restore to the original locationRestore to a new location, or with different settings ve Staged restore seçenekleri bulunmaktadır.

 • Restore to the original location : Bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyasını ortamımız da bulunan Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuz ya da Microsoft Hyper-V Failover Cluster sunucularımız üzerine direkt olarak orjinal dizin üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Restore to a new location, or with different settings : Bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyasını Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuz ya da Microsoft Hyper-V Failover Cluster sunucularımız üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemlerini özelleştirebilirsiniz. Yani ortamda hangi Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuz ya da Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapılandırması üzerinde hangi NOD üzerine Restore ( Geri Yükleme ) yapılacağını, hangi dizin altına Backup ( Yedek ) dosyaların Restore ( Geri Yükleme ) yapılacağını, hangi Virtual Network Adapter ( Sanal Ağ Bağdaştırıcı ) kullanacağını gibi seçenekleri özelleştirebilirsiniz.
 • Staged restore : Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 ile birlikte gelen bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyasını Restore ( Geri Yükleme ) işlemlerini özelleştirebilirsiniz ve Virtaul Lab ortamında kullanabilirsiniz.
 • Quick rollback : Orjinal dizin üzerinde Replication ( Çoğaltma ) yapmadan Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapmazsanız. Veeam Backup & Replication hızlı Restore ( Geri Yükleme ) yapmak için Quick rollback ( Hızlı Geri Alma) bu seçeneği seçebilirsiniz. Quick rollback ( Hızlı Geri Alma), Restore ( Geri Yükleme ) süresini önemli ölçüde azaltır ve ortam üzerinde çok az etkisi vardır. Quick rollback ( Hızlı Geri Alma) seçeneği etkinleştirilmiş Restore ( Geri Yükleme ) sırasında, Veeam Backup & Replication orijinal Virtual Machine ( Sanal Makine ) ve Virtual Machine ( Sanal Makine ) Replica ( Çoğaltma ) işlemi arasındaki farkı elde etmek için tüm Virtual Machine ( Sanal Makine ) Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vhd .vhdx ) diskleri için özetleri hesaplamaz. Bunun yerine, değiştirilen disk sektörleri hakkında bilgi almak için CBT’yi sorgular ve yalnızca bu disk sektörleri için özetleri hesaplar. Sonuç olarak, özet hesaplama çok daha hızlı gerçekleştirilir. Bundan sonra, Veeam Backup & Replication düzenli bir şekilde failback gerçekleştirir. Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde meydana gelen bir sorundan sonra orijinal Virtual Machine ( Sanal Makine )’ye geri dönmezseniz hızlı geri alma kullanmanız önerilir — Örneğin, bir uygulama hatası oluşması ve ya bir kullanıcı yanlışlıkla Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerindeki bir dosyayı silmesi gibi bir sorunda. Sorun donanım, yazılım kaynaklı, Storage ( Depolama ) ve ya güç kaybı nedeniyle oluştuysa hızlı geri alma kullanılmaz.

Restore Mode ekranın da Restore to a new location, or with different settings seçeneği ile Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuz ya da Microsoft Hyper-V Failover Cluster sunucularımız üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemini özelleştirerek Restore ( Geri Yükleme ) işlemi gerçekleştireceğiz Next diyerek devam ediyoruz.

Restore Mode ekranın da Restore ( Geri Yükleme ) işlemi için Backup ( Yedek ) dosyası üzerinde gerekli işlemler başlatılıyor.

Host ekranın da Restore ( Geri Yükleme ) işlemini ortamınızdaki Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuz ya da Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısında bulunan NOD’larımız üzerine Restore ( Geri Yükleme ) yapılacaksa onu yapılandırdığımız ekrandır. Eğer herhangi bir yapılandırma yapmadan devam ederseniz ortamımız da Backup ( Yedek ) alınan Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuz ya da Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısında bulunan NOD‘umuz üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapılacaktır.

Host ekranın da W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Host bölümünde ortamınızdaki Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısında bulunan W19NOD1 isimli NOD’umuz üzerinde Backup ( Yedek ) alındığını görüyoruz.

Host ekranın da Host diyoruz.

Select Server ekranın da Restore ( Geri Yükleme ) işlemini ortamımızdaki Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuz ya da Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısında bulunan NOD üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapılandıracaksak onu seçiyoruz ve OK diyoruz.

Host ekranın da Resolving default target directory ortamımızdaki Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuz ya da Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısında bulunan NOD’larımız kontrol ediliyor.

Host ekranın da W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Host bölümünde ortamınızdaki Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısında bulunan W19NOD2 isimli NOD’umuz üzerinde Restore ( Geri Yükleme ) işleminin yapılacağını görüyoruz.

Host ekranın da Resourse diyoruz.

Host ekranın da Resourse seçeneği Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) ortamlarımız için değil sadece Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısı için kullanmaktadır.

Cluster Resource Settings ekranın da

 • Register VM as a cluster resource : Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısını üzerinde dahil edebilirsiniz. Eğer bu seçeneği seçmezseniz Restore ( Geri Yükleme ) işleminden sonra Virtual Machine ( Sanal Makine ) sadece Hyper-V Manager konsolunda görünecektir. Sonrasında Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısına siz dahil edebilirsiniz.
 • Do not register VM as a cluster resource : Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısını üzerinde dahil edilmeyecektir. Restore ( Geri Yükleme ) işleminden sonra Virtual Machine ( Sanal Makine ) sadece Hyper-V Manager konsolunda görünecektir. Sonrasında Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısına siz dahil edebilirsiniz.

Host ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Datastore ekranın da Restore ( Geri Yükleme ) işlemini Hyper-V default olarak belirlediği dizin üzerine Restore ( Geri Yükleme ) yapılacağını görüyoruz. Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuz üzerinde bu dizini kullanıyorsanız bu şekilde bırakabilirsiniz ya da Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) üzerindeki belirlediğiniz bir dizini gösterebilirsiniz. Ancak Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısında Cluster Volume göstermeniz gerekmektedir. 

Datastore ekranın da Patch diyoruz.

Select Folder ekranın da W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) ortamınızdaki Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısında bulunan W19NOD2 isimli NOD’umuz üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemi gerçekleştireceğimiz için direkt olarak W19NOD2 isimli NOD’umuz geldi.

Select Folder ekranın da W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) ortamınızdaki Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısında bulunan W19NOD2 isimli NOD’umuz üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemi gerçekleştireceğimiz için W19NOD2 isimli NOD’umuz üzerindeki Cluster Volume gösteriyoruz ve OK diyoruz. 

Datastore ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Network ekranın da Restore ( Geri Yükleme ) işlemini ortamımızdaki Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuz ya da Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısında bulunan NOD’larınız üzerindeki hangi Virtual Network Switch ( Sanal Network ) üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapıldıktan sonra Network ile haberleşmesini sağlamasını yapılandırdığımız ekrandır. Backup ( Yedek ) alındığında hangi Virtual Network Switch ( Sanal Network ) kullanıyorsa herhangi bir yapılandırma yapmazsaniz o Virtual Network Switch ( Sanal Network ) üzerinde yapılandırılacaktır.

Network ekranın da W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) ortamınızdaki Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısında VN1 isimli Virtual Network Switch ( Sanal Network ) kullandığını görüyoruz.

Network ekranın da Network… diyoruz.

Select Netwrok ekranın da W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) ortamınızdaki Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısında bulunan W19NOD2 isimli NOD’umuz üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemi gerçekleştireceğimiz için direkt olarak W19NOD2 isimli NOD’umuz geldi.

Select Network ekranın da W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) ortamınızdaki Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısında bulunan W19NOD2 isimli NOD’umuz üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemi gerçekleştireceğimiz için W19NOD2 isimli NOD’umuz üzerindeki Virtual Network Switch ( Sanal Network ) kullanacaksa onu seçiyoruz ve OK diyoruz. 

Network ekranın da W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Restore ( Geri Yükleme ) işleminden sonra ortamınızdaki Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısında VN2 isimli Virtual Network Switch ( Sanal Network ) kullanacağını görüyoruz.

Network ekranın da Restore ( Geri Yükleme ) işlemininden sonra Network ( Ağ ) ile haberleşmeden çalışmasını ve gerekli kontrolleri sağladıktan sonra Network ( Ağ ) ile haberleşmesini istersek eğer Disconnect diyebiliriz.

Network ekranın da Target bölümünde Disconnect ( Bağlantı Kes )’larak görüyoruz. Restore ( Geri Yükleme ) işlemininden sonra Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinden Connect ( Bağlı ) yapabilirsiniz.

Network ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

NOT : Network ekranın da Disconnect ( Bağlantı Kes ) dedikten sonra tekrar Connected ( Bağlı ) olmasını istiyorsanız. Tekrar Network diyerek bir Virtual Network Switch ( Sanal Network ) seçerseniz Target durumunda o Virtual Network Switch ( Sanal Network ) görüntülecek ve erek Connected ( Bağlı ) olarak düzelmiş olacaktır. 

Name ekranın da Restore ( Geri Yükleme ) işlemini ortamımızdaki Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuz ya da Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısında bulunan NOD’larımız üzerine yapıldıktan sonra Microsoft Hyper-V Manager konsolu ve ya Microsoft Failover Cluster Manager konsolu üzerinde görüntülenecek olan Name ( İsmi ) yapılandırdığımız ekrandır.

Name ekranın da Name… diyoruz.

Change Name ekranın da Restore ( Geri Yükleme ) işlemininden sonra Microsoft Hyper-V Manager konsolu ve ya Microsoft Failover Cluster Manager üzerinde Name ( İsmi ) nasıl göreneceğini yapılandıracaksak Set name to bölümüne yazabilirsiniz.

Change Name ekranın da Add prefix seçeneğinde new_W19ADC şeklinde yapılandırabilirsiniz.

Change Name ekranın da Add suffix seçeneğinde W19ADC_restored  şeklinde yapılandırabilirsiniz.

Change Name ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyoruz.

Name ekranın da VM UUID… diyoruz.

BIOS UUID Settings ekranın da Restore ( Geri Yükleme ) işleminin de

 • Preserve virtual machine ID (recommended ) : Orijinal Virtual Machine ( Sanal Makine ) kullanımdan kaldırılmışsa ve Restore ( Geri Yükleme ) Virtual Machine ( Sanal Makine ) yerine kullanılacaksa Virtual Machine ( Sanal Makine ) UUID’yi koru’yu seçmeniz gerekmektedir.
 • Generate new virtual machine ID : Orijinal Virtual Machine ( Sanal Makine )’yi klonlayarak Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yaparsanız yeni Virtual Machine ( Sanal Makine ) UUID oluştur’u seçmeniz gerekmektedir. Bu seçenek, ile Virtual Machine ( Sanal Makine ) ve klonladığınız Virtual Machine ( Sanal Makine ) paralel çalışacaksa UUID çakışmaları önlemeye yardımcı olacaktır.

Name ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 ile birlikte gelen Secure Restore ekranı Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapacağımız sunucuyu üzerinde bulunan kötü amaçlı yazılımların taranmasını sağlayabilirsiniz.

Secure Restore  : Veeam Backup & Replication, Virtual Machine ( Sanal Makine ) Restore ( Geri Yükleme ) işleminden önce Virtual Machine ( Sanal Makine ) dosyalarını ve uygulamalarını Antivirüs yazılımıyla tarayarak güvenli geri yükleme yapmanızı sağlar. Safe Restore ( Güvenli Geri Yükleme ) sırasında Veeam Backup & Replication Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuz ya da Microsoft Hyper-V Failover Cluster sunucularımız üzerine Restore ( Geri Yükleme ) planladığınız sunucunuz üzerine Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vhd .vhdx ) sunucunuz üzerine bağlar. Veeam Backup & Replication Restore ( Geri Yükleme ) yapılmış Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vhd .vhdx ) dosyalarını taramak için bir Antivirüs yazılımını tetikler. Antivirüs yazılımı herhangi bir sorun algılarsa, Veeam Backup & Replication ya Restore ( Geri Yükleme ) işlemini iptal eder ya da Safe Restore ( Güvenli Geri Yükleme ) ayarlarına bağlı olarak Virtual Machine ( Sanal Makine ) ve ya Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vhd .vhdx ) dosyalarında kısıtlamalarla Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirir.

Secure Restore ekranın da

 • Scan the restored machine for malware prior to performing the recovery : Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirmeden önce Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapılan Virtual Machine ( Sanal Makine ) kötü amaçlı yazılımlara karşı tarar.
 • Proceed with recovery but disable network adapters : Restore ( Geri Yükleme ) işlemi devam eder ancak Network Adapters ( Ağ Bağdaştırıcı ) devre dışı bırakır.
 • Abort VM recovery  : Veeam Backup & Replication’ın Restore ( Geri Yükleme ) işlemini iptal etmesini sağlayabilirsiniz.
 • Scan the entire image :  ilk kötü amaçlı yazılım bulunduktan sonra kalan dosyalarıda taramasını sağlayabilirsiniz.

Secure Restore ekrann da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Reason ekranın da neden Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirildiğiyle ilgili bilgiyi Restore reason bölümüne yazabilirsiniz. Do not show me this page again seçeneğini seçerek bir daha ki Restore ( Geri Yükleme ) işlemin de Reason ekranının gelmemesini sağlayabilirsiniz.

Reason ekranın da herhangi bir açıklama yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

Reason ekranın da Virtual Machine ( Sanal Makine ) için doğrulama işleminin yapıldığını görüyoruz.

Reason ekranın da Virtual Machine ( Sanal Makine ) bulunduğu dizin üzerindeki bütün dosyaların silineceği ve Restore ( Geri Yükleme ) işlemine başlamadan önce Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vhd .vhdx ) dosyalarının kullanılmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. OK diyerek devam ediyoruz. 

Summary ekranın da Restore ( Geri Yükleme ) işlemi ile ilgili bilgileri görüyoruz.

 • Original VM name : Orjinal Virtual Machine ( Sanal Makine ) ismini görüyoruz.
 • New VM name : Restore ( Geri Yükleme ) işleminden sonraki Virtual Machine ( Sanal Makine ) ismini görüyoruz.
 • Restore point : Hangi Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) seçildiğini görüyoruz.
 • Target host : Ortamdaki hangi Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuz ya da Microsoft Hyper-V Failover Cluster sunucularımız üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işleminin gerçekleştirileceğini görüyoruz.
 • Restore to original location : Restore ( Geri Yükleme ) işleminin orjinal dizin üzerine yapılacağını görüyoruz.
 • Network mapping : Hangi Virtual Network Adapter ( Sanal Ağ Bağdaştırıcı ) kullanacağını görüyoruz.
 • Secure Restore : Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapacağımız sunucuyu üzerinde bulunan kötü amaçlı yazılımların taranmasının yapılmayacağını görüyoruz.

Summary ekranın da Power on VM after restoring seçeneğini işaretlerseniz eğer sunucumuz Restore ( Restore ) işlemi tamamlandıktan sonra çalıştırılaracaktır.

Summary ekranın da Power on VM after restoring seçeneğini işaretliyoruz ve Restore ( Geri Yükleme ) işlemi tamamlandıktan sonra çalıştırılmasını sağlıyoruz. Finish diyerek Restore ( Geri Yükleme ) işlemini başlatıyoruz.

Restoring VM ekranın da W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Restore ( Geri Yükleme ) işleminin başladığını görüyoruz.

Restoring VM ekranın da W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Restore ( Geri Yükleme ) işleminin Success ( Başarılı ) bir şekilde tamamlandığı görüyoruz.

Failover Cluster Manager konsolunu kontrol ettiğimiz de W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzun ortamımızdaki Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısında bulunan W19NOD2 isimli NOD’umuz üzerinde olduğunu görüyoruz.

Hyper-V Manager konsolunu kontrol ettiğimiz de W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzun ortamımızdaki Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısında bulunan W19NOD2 isimli NOD’umuz üzerinde olduğunu görüyoruz.

W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) ortamınızdaki Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısında VN2 isimli Virtual Network Switch ( Sanal Network ) kullandığını görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

 

Bir yanıt yazın

Back To Top