Windows Server 2025 Kurulumu

Merhaba

Microsoft’un yeni sunucu işletim sistemini Windows Server 2025 olarak gelmesi bekleniyordu. Microsoft Windows Server Insider Preview programı üzerinden indirim denemek için kullanıma sunuldu.

Windows Server Preview Build 25314 olarak görünmektedir.  Windows Server Preview Build 25314 kurulum dosyasının ISO dosyası ve ya VHDX diski olarak aşağıdaki linkini kullanabilirsiniz.

Windows Insider Preview Downloads

Windows Server 2025 kurulumu için indirmiş olduğumuz ISO dosyasını kurulum için başlatıyoruz.

Press any key to boot from CD or DVD ekranın da herhangi bir tuşa basıyoruz.

Windows Server 2025 kurulumu için gerekli yapılandırmanın başladığını görüyoruz.

Language to installTime and currency format ve Keybord or input method için gerekli yapılandırmayı yapıyoruz.

Keybord or input bölümün de Keyboard ( Klavye ) ayarı için Turkish Q olarak seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Install now seçeneğine tıklıyoruz ve Windows Server 2025 kurulumuna devam ediyoruz.

Windows Server 2025 kurulumu için gerekli yapılandırmanın başladığını görüyoruz.

Activate Windows ekranın da Windows Server 2025 kurulumu için bizden Product Key ( Ürün Anahtari ) istiyor.

Activate Windows ekranın da Windows Server 2025 kurulumu için herhangi bir Product Key ( Ürün Anahtari ) sahip değilseniz I don’t have a product key seçeneğini tıklayarak devam edebilirsiniz.

Select the operating system you want to install ekranın da Windows Sever 2012 ile birlikte Microsoft sunucu işletim sistemlerinde iki farkli sunucu işletim sistemi sunulmaktaydı. Windows Server Standard ve Windows Server Datacenter aslında ikisi arasinda çok fazla Roles ( Rol ) ve Feautres ( Özellik ) farklılıkları olmamasına rağmen destekledikleri Donanım ve ilk aklımıza gelen farklılık Microsoft Hyper-V Roles ( Rol ) üzerindeki lisanslama modeledir. Örnek olarak Windows Server Standard bir sunucu işletim sisteminde Microsoft Hyper-V Roles ( Rol ) yapılandırırsanız Microsoft Hyper-V üzerinde 2 Adet Windows Server Standard işletim sistemine sahip Virtual Machine ( Sanal Makine ) lisanslayabiliyorduk. Windows Server Datacenter bir sunucu işletim sistemin de ise Microsoft Hyper-V Roles ( Rol ) üzerinde donanım kapasitenize bağlı olarak istediğimiz kadar Windows Server Standard sunucu işletim sistemine sahip Virtual Machine ( Sanal Makine ) lisanslayabiliyoruz.

Windows Server 2022 Standard : Bu kurulum seçeneğinde Windows Server Core olarak kurulum yapmaktadır. Bu kurulum ile  Graphical User Interface ( GUI ) arayüzüne sahip değildir. Yani bu seçenek ile kurulum yapılması durumunda Desktop, Server Manager, File Explorer, Microsoft Management Console ( MMC ) gibi local yönetim konsolları yer almadığı seçenerek. Tabiki bunları sonrasında PowerShell komutları ile kurabilirsiniz.

Windows Server 2022 Standard ( Desktop Experience ) :  Bu kurulum seçeneğinde Graphical User Interface ( GUI ) arayüzüne sahipdir. Yani bu kurulum seçeneği ile kurulum yapılması durumunda Desktop, Server Manager, File Explorer, Microsoft Management Console ( MMC ) gibi local yönetim konsollarının yer aldığı kurulum seçeneğidir. Windows Server 2012’de
olduğu gibi Desktop Experince Feature olarak sonradan kurmak zorunda kalmazsınız. Kurulum tamamlandığında Desktop Experince hazır, kurulmuş olarak geliyor.

Windows Server 2022 Datacenter : Bu kurulum seçeneğinde Windows Server Core olarak kurulum yapmaktadır. Bu kurulum ile  Graphical User Interface ( GUI ) arayüzüne sahip değildir. Yani bu seçenek ile kurulum yapılması durumunda Desktop, Server Manager, File Explorer, Microsoft Management Console ( MMC ) gibi local yönetim konsolları yer almadığı seçenerek. Tabiki bunları sonrasında PowerShell komutları ile kurabilirsiniz.

Windows Server 2022 Datacenter ( Desktop Experience ) :  Bu kurulum seçeneğinde Graphical User Interface ( GUI ) arayüzüne sahipdir. Yani bu kurulum seçeneği ile kurulum yapılması durumunda Desktop, Server Manager, File Explorer, Microsoft Management Console ( MMC ) gibi local yönetim konsollarının yer aldığı kurulum seçeneğidir. Windows Server 2012’de
olduğu gibi Desktop Experince Feature olarak sonradan kurmak zorunda kalmazsınız. Kurulum tamamlandığında Desktop Experince hazır, kurulmuş olarak geliyor.

Select the operating system you want to install ekranın da Windows Server Preview Build 25314 sürümü olduğu için Windows Server 2022 olarak görünmektedir.

Select the operating system you want to install ekranın da Windows Server 2022 Datacenter ( Desktop Experience ) kurulum seçeneğini seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

License terms ekranın da I accept the license terms diyerek lisans anlaşmasını kabul ediyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Which type of installation do you want ekranın da iki seçenek bulunmaktadır.

Upgrade: Install Windows and keep files, settings, and applications : Eğer mevcut bir sunucu işletim sistemini ( Örneğin Windows Server 2016 ya da Windows Server 2019 ) Windows Server 2022 sunucu işletim sistemine yükseltmek istiyorsanız bu seçenek ile devam edebilirsiniz.

Custom: Install Windows only (advanced) : Eğer yeni bir sunucu üzerinde kurulum yapıyorsanız bu seçenek ile ilerlemeniz gerekmektedir. Bu seçenek ile ilerlediğinizde ( ve disk yapılandırmanızda uygun alan yoksa ) disk üzerindeki tüm verilerin silinebileceğini unutmayın.

Which type of installation do you want ekranın da Custom: Install Windows only (advanced) seçeneğini seçiyoruz ve kuruluma devam ediyoruz.

Where do you want yo intall Windows ekranın da Windows Server 2025 kurulumunun yapılacağı diskimizi seçiyoruz ve Next diyerek kurulumu başlatiyoruz.

Where do you want yo intall Windows ekranın da eğer mevcut disk kapasitenize göre New diyerek disk bölümlendirmesi yapabilirsiniz. Örneğin 1 TB ( Terabyte ) bir disk alanınız varsa C diskine 400 GB ( Gigabyte ) olarak yapılandırarak buraya işletim sistemini kurabilirsiniz. Geri kalan 600 GB ( Gigabyte ) alanını D diski olarak yapılandırabilirsiniz.

Installing Windows ekranın da Windows Server 2025 kurulumunun başladığını görüyoruz. Öncelikli olarak sunucumuz üzerine Windows Server 2025 kurulum dosyalarını kopyalanacaktır.

Installing Windows ekranın da Windows Server 2025 kurulumunun başladığını görüyoruz. Sunucumuz üzerine Windows Server 2025 kurulumu gerçekleşecektir.

Installing Windows ekranın da Windows Server 2025 kurulumunun başladığını görüyoruz. Sunucumuz üzerine Windows Server 2025 özelliklerinin kurulumu gerçekleşecektir.

Installing Windows ekranın da Windows Server 2025 kurulumunun başladığını görüyoruz. Sunucumuz üzerine Windows Server 2025 kurulumu sonrasında gerekli güncelleme işlemleri gerçekleşecektir.

Windows Server needs to restart to continue ekranın da Windows Server 2025 kurulumunun tamamlandığını ve sunucumuzun yeniden başlayacağını görüyoruz. Restart now seçeneğine tıklayarak sunucumuzu yeniden başlatabilirsiniz.

Windows Server 2025 kurulumu tamamlandı ve gerekli yapılandırmanın başladığını görüyoruz.

Windows Server 2025 kurulumu tamamladıktan sonra Customize settings ekranın da Administrator yönetici hesabı için Password ( Parola ) belirlediğimiz ekrandır.

Customize settings ekranın da Administrator yönetici hesabı için Password ve Reenter password bölümlerine Password ( Parola ) belirliyoruz ve Finish diyoruz.

Windows Server 2025 Login ekranı geliyor karşımıza.

Windows Server 2025 Login ekranın da Administrator yönetici hesabı için belirlediğimiz Password ( Parola ) yazıyoruz ve Login oluyoruz.

Windows Server 2025 login olduktan sonra Administrator yönetici hesabının yapılandırıldığını görüyoruz.

Windows Server 2025 işletimin sisteminin Desktop ( Masaüstü ) geliyor karşımıza ve direkt olarak Server Manager konsolu açılıyor.

Start menüsünden Run konsolunu çalıştırarak winrer komutunu yazıyoruz ve OK diyoruz.

About Windows ekranın da Version 23H2 (OS Build 25941.1000) olarak görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

Bir yanıt yazın

Back To Top