Veeam Backup & Replication 12.1 Hardened Repository Backup Job Yapılandırması

Merhaba

Veeam Backup & Replication hem şirket içindeki hem de buluttaki tüm iş yükleriniz için tek bir yedekleme, kurtarma ve veri güvenliği çözümüdür. Veeam Platform’un temelini oluşturan Veeam Backup & Replication basit, esnek, güvenilir ve güçlü veri koruma sunar. Anında kurtarmayla kesinti sürelerini ortadan kaldırın, yerel sabitlik ve test edilen yedeklemeler sayesinde siber tehditler karşısında güvende olun ve bunların tümünü yazılım tanımlı, donanımdan bağımsız tek bir çözümle elde edin.

 • Fidye yazılıma karşı eksiksiz koruma sağlayın.
 • Hibrit buluta geçişinizi hızlandırın.
 • Maliyeti düşürün, karmaşıklığı azaltın. Sağlayıcıya bağımlı kalmayın

Önemli Yetenekler

Veri yedekleme: Tüm verileriniz için hızlı, güvenli yedekleme

 • Bulut, sanal, fiziksel ve NAS’taki iş yüklerine yönelik yedekleme ve bulmayı otomatik hale getirin.
 • VM, donanım ve İS snapshot’ları için hızlı ve imaj tabanlı yedeklemelerden yararlanın.
 • %100 yazılım tanımlı ve donanımdan bağımsız çözümlerle
  en üst düzeyde esneklik elde edin.

Veri kurtarma: TÜM senaryolar için çok hızlı ve kanıtlanmış kurtarma

 • Anında kurtarmanın öncüsü tarafından sunulan güvenilir geri yüklemeler ile hizmet düzeyi sözleşmelerinizi (SLA’lar) karşılayın.
 • İS’ler, uygulamalar, veritabanları, VM’ler, dosyalar, klasörler, nesneler ve paylaşımlar için tam veya öğe seviyesinde kurtarma.
 • Taşınabilir veri biçimiyle birden fazla bulut ve platform arasında kurtarma yapın.

Buluta hazır: Buluta geçişi hızlandırırken maliyetleri azaltın

 • AWS, Microsoft Azure ve Google Cloud’a özgü yedekleme ve kurtarmayı tek bir yerden yönetin.
 • Nesne depolama sınıflarındaki verileri yedeklemek ve arşivlemek için ilke tabanlı katmanlandırma.
 • AWS Key Management Service (AWS KMS), Azure Key Vault, sabitlik ve çok daha fazlası ile fidye yazılımların sisteminize girmesini önleyin.

Veri güvenliği: Fidye yazılımlara ve siber tehditlere karşı koruma sağlayın

 • Yedek verileriniz için veri merkezinden buluta kadar uçtan uca sabitlik.
 • Kötü amaçlı yazılımları güvenilir şekilde tespit etme özelliğine sahip otomatik taramalar sayesinde kötü amaçlı yazılım içermeyen yedekler oluşturun.
 • Fidye ödemeye ve verilerinizin şifresini çözmeye kıyasla daha hızlı kurtarma yapın.

Veeam Backup & Replication 12.1 Hardened Repository (Immutability) ile Linux’tan yararlanan değiştirilemez yedeklemelere sahip olma olanağı sağlıyor.

Veeam Backup & Replication 10’da yedekleri Object Lock etkinken Object Storage S3’te depolamak için kullanıma sunulan Immutability özelliği, yedeklemelerinizi üzerine yazmaya, yanlışlıkla silmeye, fidye yazılımı saldırılarına ve dahili davetsiz misafirlere karşı koruma sağlamaktadır.

İşletmeyi etkileyebilecek olası veri kaybını önlemek için başarılı bir veri koruma stratejisinin anahtarı iyi bir yedekleme tasarımıdır. Veriler iyi korunmuyorsa, bir fidye yazılımı saldırısı yöneticiler için bir kabus olabilir.

Hardened Repository (Immutability) yapılandırması için özelliği aktif edebilmeniz için bazı gereksinimlere ihtiyacınız bulunmaktadır.

Veeam Backup & Replication 12.1

Virtual Machine ( Sanal Makine ) olarak yapılandırabilirseniz ancak güvenlik nedeniyle Physical ( Fiziksel ) bir sunucu üzerinde yapılandırmanız önemle önerilmektedir.

Hardened Repository yapılandırmak için x64 bir Linux işletim sistemi gerekmektedir.

 • CentOS 7.x
 • Debian 10.0 to 11.0
 • Oracle Linux 7 (UEK3) to 9 (UEK R7)
 • Oracle Linux 7 to 9 (RHCK)
 • RHEL 7.0 to 9.1
 • SLES 12 SP4 or later, 15 SP1 or later
 • Ubuntu: 18.04 LTS, 20.04 LTS ve ya 22.04 LTS üstü bir Linux işletim sistemi kullanabilirsiniz.

Veeam Backup & Replication yönetim aracısını dağıtmak için Bash Shell ve SSH servisi gereklidir ( Veeam bileşenlerini güncellemek için SSH bağlantısı gerekli değildir ve daha sonra devre dışı bırakılabilir. )

Linux sunucunuz xfs’yi desteklemelidir ( Veeam Fast Cloning teknolojisinin kullanımını etkinleştirileceğinden) önerilen dosya sistemidir.

Gelişmiş XFS entegrasyonu (hızlı klon) için yalnızca aşağıdaki 64 bit Linux dağıtımları desteklenir.

 • Debian 10.x, and 11
 • RHEL 8.2 to 9.1
 • SLES 15 SP2, SP3, SP4
 • Ubuntu 18.04 LTS, 20.04 LTS, 22.04 LTS

Linux sunucumuzu Veeam Backup & Replication 12.1 konsoluna yönetilen sunucu olarak eklemelisiniz.

Hardened Repository (Immutability) yapılandırması için, Veeam Backup & Replication bileşenleri Linux Repository yalnızca non-root kimlik bilgileriyle erişir ve Proxy ile Depo arasındaki iletişim için yalnızca TCP 6162 portunu kullanır. ( Gerektiğinde TCP 2500 – 3300 kullanılır ).

Immutability nedeniyle yedeklemeler değiştirilemediğinden, yalnızca periyodik sentetik veya etkin tam yedeklemelerle incremental desteklenir. Yedek kopyalama işleri, NAS yedekleme, Log gönderimi, Oracle yedeklemelerindeki RMAN / SAP HANA / SAP değişmezlik seçeneğinden yararlanamaz, ancak aynı depoda saklanabilir.

Yedekleme verilerini daha iyi korumak için, güvenliği zorlamak için bazı yönergelere uymalısınız:

 • Kalıcı kimlik bilgileri kullanılabilse de, kimlik bilgilerinin Veeam Backup & Replication’da saklanmasını önlemek için dağıtım sırasında Hardened Repository (Immutability) için Single-use credentials for hardened repository seçeneği kullanılması önerilir.

 • SSH servisi devre dışı bırakılmalıdır.
 • Depo sunucunuzda bulunan iDRAC, ILO ve ya XClarity Controller gibi uzaktan yönetim çözümleri devre dışı bırakılmalı ve ya güvenliği sağlanmalıdır.
 • Potansiyel bir saldırganın zaman değişikliklerini önlemek için zaman güvenilir bir NTP Sunucusuyla senkronize edilmelidir. Zaman değişiklikleri Değişmezlik korumasını değiştirebilir.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamımızla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19DC isimli ve IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.200 olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir Active Directory Domain yapısı kurulmuştur.

İkinci sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19VEEAM isimli ve IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.202/24 olarak yapılandırılmış ve Active Directory Domain yapısına dahil edilmiştir. Bu sunucumuz üzerine Veeam Backup & Replication 12.1 kurulumu anlatıyor olacağız.

Üçüncü sunucumuz Ubuntu Server 23.10 işletim sistemine sahip olacak VEEAMREPOSRV ismi ile yapılandıracağız ve IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.220/24 olarak yapılandırarak bu sunucumuz üzerinde Ubuntu Server 23.10 işletim sistemini kurulumunu yapacağız.

Yazı dizimizde Veeam Backup & Replication 12.1 üzerinde Hardened Repository (Immutability) yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

Daha önceki yazımızda

Ubuntu Server 23.10 kurulumunu yapmıştık.

Daha sonraki yazımızda

Hardened Repository (Immutability) yapılandırması öncesinde Ubuntu Server 23.10 sunucumuz üzerinde Hard disk yapılandırmasını anlatmıştık.

Daha sonraki yazımızda

Veeam Backup & Replication 12.1 Hardened Repository Yapılandırması

Veeam Backup & Replication 12.1 üzerinde Ubuntu Server 23.10 sunucumuz üzerinde yapılandırmış olduğumuz Hard disk yapısını Hardened Repository (Immutability) olarak yapılandırılmasını anlatmıştık.

Bu yazımızda da Veeam Backup & Replication 12 üzerinde Backup Job yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

 

Veeam Backup & Replication 12.1 konsolunu Connect diyerek açıyoruz.

Veeam Backup & Replication 12.1 konsolu geliyor karşımıza.

Veeam Backup & Replication 12.1 konsolun da bulunan Home bölümü altında bulunan Jobs menüsünden yapılandırıyoruz.

Veeam Backup & Replication 12.1 konsolun da bulunan Home bölümü altında Jobs menüsü üzerinde sağ tuş Backup seçeneği altında bulunan Virtual machine ya da Primary Jobs menüsün de Backup Job seçeneği altında Virtual machine seçeneği ile VMware vSphere ve Microsoft Hyper-V platformları için Backup Job yapılandırma işlemini başlatabilirsiniz.

Eğer Veeam Backup & Replication 12.1 üzerinde Veeam Backup & Replication 12 Microsoft Hyper-V Host Ekleme ve Veeam Backup & Replication 12 VMware VSphere Host Ekleme işlemini yapmışsanız hem VMware vSphere ve hem de Microsoft Hyper-V aynı anda görüntülecektir.

Name ekranın da yapılandıracağımız Backup Job için bir Name ( İsim ) belirliyoruz.

Name ekranın da genellikle Backup alacağımız sunucumuzun ismini ayrıca Haftalık, Aylık, hatta Yıllık gibi adlandırarak yapılandırabilirsiniz ya da Backup ( Yedek ) alacağımız sunucumuzun ismini Full, Incremental, Akşam, Öğlen gibi adlandırarak yapılandırabilirsiniz.

High prioty seçeneği ile yapılandıracağınız Backup Job için öncelik belirleyebilirsiniz.

Name ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Virtual Machines ekranın da Backup ( Yedek ) alacağınız Virtual Machine ( Sanal Makina ) eklemek için Add seçeneğine tıklıyoruz.

Add Objects ekranında Hosts and Clusters altında ortamınızdaki yapımıza göre VMware vSphere ESXİ ( Standalone ) sunucularınız üzerinde ya da VMware vCenter Server yapımızdaki hostlarımız üzerinde bulunan Virtual Machine ( Sanal Makine ) görüntülenecektir.

Add Objects ekranında Hosts and Clusters altında VMware vSphere ESXİ ( Standalone ) sunucumuz üzerinde bulunan W19FILE isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) seçiyoruz ve Add diyoruz.

Virtual Machines ekranın da Virtual machines to backup bölümü altına W19FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) geldiğini görüyoruz.

Virtual machines to backup bölümünde Name bölümünde W19FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunumuzu,Type bölümünde sunucumuzu Virtual Machine ( Sanal Makine ), Size bölümünde W19FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunumuzun toplam Harddisk boyutunu görüyoruz.

Virtual Machines ekranında Backup Job işlemi için gerekli yapılandırmaya devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Storage ekranında Backup proxy bölümünde eğer ortamınızda başka bir sunucu üzerinde Backup Proxy sunucusu olarak yapılandırmadıysanız Automatic selection olarak gelecektir.

Backup Proxy‘si Backup Server ile Backup infrastructure diğer bileşenleri arasında yer alan bir mimari bileşendir. Backup Server görevleri yönetirken, Backup Proxy işleri işler ve Backup trafiği sağlar.

Backup Proxy sunucusu görevleri aşağıdakileri içerir :

 • Virtual Macihne ( Sanal Makine ) verilerini depolama alanından alma
 • Compressing ( Sıkıştırma )
 • Deduplicating ( Tekilleştirme )
 • Encrypting ( Şifreleme )
 • Backup Repository ( Örneğin bir Backup Job çalıştırdıysanız ) ve ya başka bir Backup Proxy’sine ( Örneğin bir Replication Job çalıştırdıysanız ) gönderme işlemini gerçekleştirir.

Storage ekranın da Backup proxy bölümünde ortamınızda başka bir sunucu üzerinde Backup Proxy sunucusu yapılandırmak için Choose seçeneğine tıklıyoruz.

Backup Proxy ekranında

 • Automatic selection seçeneğinde Backup Server gerekli yapılandırması Veeam Backup & Replication 12.1 üzerinde çalıştıracaktır.
 • Use the selected backup proxy servers only seçeneği ile Backup proxy ortamınızda hangi sunucu üzerinde çalışacağını yapılandırabilirsiniz.

Storage ekranında Backup Repository bölümünde daha önceki yazılarımızda yapılandırmış olduğumuz Backup Repository görüyoruz.

BAKICUBUK_BackupRepository isimli Backup Repository yapılandırmasını daha önceki Veeam Backup & Replication 12 Backup Repository Yapılandırması yazımızda anlatmıştık.

BAKICUBUK_ObjectStorageRepository isimli Microsoft Azure Blob Storage yapılandırmasını daha önceki Veeam Backup & Replication 12 Microsoft Azure Blob Storage Yapılandırması ve Veeam Backup & Replication 12 Azure Blob Storage Repository Yapılandırması yazılarımızda anlatmıştık.

BAKICUBUK_WasabiObjectStorageRepository isimli Wasabi Cloud Storage yapılandırmasını daha önceki Veeam Backup & Replication 12 Wasabi Cloud Storage Yapılandırması ve Veeam Backup & Replication 12 Wasabi Cloud Storage Repository Yapılandırması yazılarımızda anlatmıştık.

BAKICUBUK_AWSS3ObjectStorageRepository isimli Amazon Cloud Storage yapılandırmasını daha önceki Veeam Backup & Replication 12 Amazon Cloud Storage Yapılandırması ve Veeam Backup & Replication 12 Amazon Cloud Storage Repository Yapılandırması yazılarımızda anlatmıştık.

BAKICUBUK_GoogleObjectStorageRepository isimli Google Cloud Storage yapılandırmasını daha önceki Veeam Backup & Replication 12 Google Cloud Storage Yapılandırması ve Veeam Backup & Replication 12 Google Cloud Storage Repository Yapılandırması yazılarımızda anlatmıştık.

BAKICUBUK_IBMObjectStorageRepository isimli IBM Cloud Storage yapılandırmasını daha önceki Veeam Backup & Replication 12 IBM Cloud Storage Yapılandırması ve Veeam Backup & Replication 12 IBM Cloud Storage Repository Yapılandırması yazılarımızda anlatmıştık.

BAKICUBUK_S3ObjectStorageRepository isimli S3 Cloud Storage yapılandırmasını daha önceki Veeam Backup & Replication 12 S3 Cloud Storage Yapılandırması ve Veeam Backup & Replication 12 S3 Cloud Storage Repository Yapılandırması yazılarımızda anlatmıştık.

Storage ekranında Backup Repository bölümünde daha önceki Veeam Backup & Replication 12.1 Hardened Repository Yapılandırması yazımızda yapılandırmış olduğumuz BAKICUBUK_HardenedRepository isimli Hardened Repository (Immutability) Backup Repository seçiyoruz.

Storage ekranında daha önceki Veeam Backup & Replication 9.5 versiyonuna kadar Restore point to keep disk seçeneği olarak ve default olarak 14 gelmekteydi. Ortamınızdaki Backup alacağınız Disk Boyutunun kapasitesine göre buradaki değeri yapılandırıyorduk.

Storage ekranında Veeam Backup & Replication 10 ile birlikte Retention policy olarak gelmeye başladı.

Retention policy seçeneğinde restore points ( Geri Yükleme Noktası ) ya da days ( Günler ) olarak yapılandırabiliyoruz.

Storage ekranında Veeam Backup & Replication 10 ile birlikte Keep certain full backups longer for archival purposes seçeneği gelmişti.

Keep certain full backups longer for archival purposes seçeneği ile alınan Full Backups ( Tam Yedek ) Weeks ( Haftalık ), Mounths ( Aylık ) ve Years ( Yıllık ) olarak Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) daha uzun tutabilirsiniz.

Storage ekranın da Configure seçeneğine tıklıyoruz ve yapılandırma seçeneklerini kontrol ediyoruz.

Configure GFS ekranında

 • Keep weekly full backups for : Weekly ( Haftalık ) olarak Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) tutmak istiyorsanız, Weekly ( Haftalık ) olarak Full Backup ( Tam Yedek ) korumak için bu seçeneği seçebilirsiniz. Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) değiştirilmesini ve silinmesini önlemek istediğiniz Week ( Hafta ) sayısını yapılandırabilirsiniz. Eğer birden fazla Full Backups ( Tam Yedek ) varsa, Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) için bir gün seçebilirsiniz.
 • Keep monthly full backups for : Mounthly ( Aylık ) olarak  Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) tutmak istiyorsanız, Mounthly ( Aylık ) olarak Full Backup ( Tam Yedek ) korumak için bu seçeneği seçebilirsiniz. Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) değiştirilmesini ve silinmesini önlemek istediğiniz Mount ( Ay ) seçerek yapılandırma yapılandırabilirsiniz.
 • Keep yearly full backups for : Yearly ( Yıllık ) olarak  Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) tutmak istiyorsanız, Yearly ( Yıllık ) olarak Full Backup ( Tam Yedek ) korumak için bu seçeneği seçebilirsiniz. Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) değiştirilmesini ve silinmesini önlemek istediğiniz Year ( Yıl ) seçerek yapılandırma yapılandırabilirsiniz.

Configure GFS ekranında herhangi bir yapılandırma yapmıyoruz OK diyerek devam ediyoruz.

Configure secondary destinations for this job seçeneği ile oluşturukan Backup Job bir kopyasını Tape Copy ve ya Backup Copy kaynak olarak eklenecektir. Backup Job ile oluşturulan Backup dosyaları, ikincil işler programına göre Tape Drive üzerinde arşivlenecek veya ikincil Backup havuzuna kopyalanacaktır.

Veeam Backup and Replication ekranında Tape Copy ve ya Backup Copy olarak herhangi yapılandırma yapmadığımız için uyarı aldığımızı görüyoruz.

Storage ekranın da gelişmiş yapılandırma seçenekleri için Advanced menüsüne tıklıyoruz.

buradakaldık.

Advanced Settings ekranın da Backup sekmesin de Backup mode bölümü altında Reversed incremental (slower) ve Incremental backup (recommended) seçenekleri bulunmaktadır.

Reversed incremental : Veeam Backup & Replication üzerinde alinan ilk Virtual Machine ( Sanal Makina ) yedekleme işleminde Full Backup (.vbk ) olarak alınır. Daha sonraki Backup ( Yedek ) Incremental ( .vrb ) olarak alınır. Veeam Backup & Replication sadece en son Backup ( Yedek ) sonra değişen Data Blocklarını yedeklemektedir. Alinan her Reversed incremental Backup ( Yedek ) işleminde hem ( .vrb ) olarak incremental yedek alınır hem de ( .vbk ) olarak alınan Full Backup ( Tam Yedek ) dosyalarını güncellemektedir. Reversed incremental olarak alınan Backup yapılandırmasında periyodik olarak Full Backup almaya gerek yoktur..

Incremental : Alınan ilk Backup ( Yedek ) Full Backup ( Tam Yedek ) (.vbk) olarak alınır. Bundan sonraki Backup ( Yedek ) Incremental (.vib) alınır ve en son Full Backup ( Tam Yedek ) veya Incremental Backup ( Yedek ) sonra değişen kısımlar alınmaktadır. Incremental Backup seçerseniz periyodik olarak Full Backup ( Tam Yedek ) almanız gerekecektir.

Create synthetic full backup periodically : Düzenli olarak Full Backup ( Tam Yedek ) oluşturabilirsiniz. Days seçeneğinde Full Backup ( Tam Yedek ) alınacak Mountly ( Aylık ) ve Weekly ( Haftalık ) olarak yapılandırabilirsiniz.

Active full backup seçeneği ile Mountly ( Aylık ) ve Weekly ( Haftalık ) olarak Full Backup ( Tam Yedek ) oluşturabilirsiniz

Advanced Settings ekranın da Backup sekmesin de Backup mode bölümü altında Incremental backup (recommended) seçeneği altında bulunan Create synthetic full backup periodically seçeneği hata almamak için seçili olmalıdır.

Maintenance sekmesin de

Storage-level corruption quard seçeneği ile Backup ( Yedek ) alınan Storage ya da NAS cihazı üzerinde bulunan Backup dosyalarında herhangi bir bozulma olup olmadığını Mountly ( Aylık ) ve ya Weekly ( Haftalık ) olarak kontrol edebilirsiniz.

Full backup file maintenance seçeneği ile

Remove delered items data after : Bu seçenek ile silinen dosyalardan sonra Full Backup ( Tam Yedek ) dosyalarında Defragment ( Birleştirme ) ve Compact ( Sıkılaştırma ) işlemini yapılandırabilirsiniz.

Defragment and compact full backup file : Bu seçenek ile belirlediğiniz Mountly ( Aylık ) ve ya Weekly ( Haftalık ) olarak Full Backup ( Tam Yedek ) dosyalarında Defragment ( Birleştirme ) ve Compact ( Sıkılaştırma ) işlemini yapılandırabilirsiniz.

Storage sekmesin de

Data reduction seçeneği altında bulunan

Enable inline data deduplicaton : Satır içi verileri sıkıştırma yapabilirsiniz.

Exclude swap file blocks : Swap ( Takas ) dosya bloklarını hariç tutmak bu seçeneği seçebilirsiniz.

Exclude swap file blocks : Silinen dosya bloklarını hariç tutmak bu seçeneği seçebilirsiniz.

Compression Level : Alınan Backup ( Yedek ) sıkıştırma seviyesini yapılandırabilirsiniz.

Compression Level seçeneğini None, Dedupe-friendly, Optimal (recommended), High ve Extreme olarak yapılandırabilirsiniz.

 • None : Backup ( Yedek ) dosyalarını ve Virtual Machine ( Sanal Makine ) dosyalarını donanım Compression ( Sıkıştırma ) ve Deduplication ( Tekilleştirme ) destekleyen depolama donanımı kullanmayı planlıyorsanız Compression ( Sıkıştırma ) seviyesi belirlemek önerilmez.
 • Dedupe-friendly: Çok düşük CPU kullanımı için optimize edilmiş bir Compression ( Sıkıştırma ) seviyesidir. Backup ( Yedek ) Proxy üzerindeki yükü azaltmak istiyorsanız, bu sıkıştırma düzeyini seçebilirsiniz.
 • Optimal (recommended) : Önerilen Compression ( Sıkıştırma ) seviyesidir. Backup ( Yedek ) dosyasının boyutu ile Backup ( Yedek ) prosedürünün süresi arasında en iyi oranı sağlar.
 • High : Yüksek Compression ( Sıkıştırma ) seviyesidir, Yaklaşık olarak 10 kat daha yüksek CPU kullanmaktadır. Optimum seviyede ek 10 % sıkıştırma oranı sağlar.
 • Extreme : Aşırı Compression ( Sıkıştırma ), Backup ( Yedek ) dosyasının en küçük boyutunu sağlar, ancak yedekleme performansını azaltır. Exreme Compression ( Sıkıştırma ) seçeneğini kullanmak istiyorsanuz Multi Core CPUs ( 6 Cores Önerilir ) Backup Proxies çalıştırmanız önerilmektedir.

Storage Optimization : Veeam Backup & Replication, Virtual Machine ( Sanal Makine )’leri işlemek için farklı boyuttaki veri bloklarını kullanır. Veri bloğu boyutu, yedekleme hedefi olarak seçtiğiniz depolama türüne bağlıdır.

Encryption : Alınan Backup ( Yedek ) dosyaları için şifrelemensi için yapılandırabilirsiniz.

 

 

Notifications sekmesin de ilgili yapılandırmış olduğunuz Backup ( Yedek ) için Backup tamamlanması ya da herhangi bir hata alması durumunda e-mail olarak uyarıda bulunmasını yapılandırabilirsiniz. Ancak bunun için Veeam Backup & Replication 11 konsolu üzerinde General Options menüsünde bulunan E-mail Settings ayarlarını yapılandırmanız gerekmektedir.

 

Configuration Backup Notifications ekranın da

 • Send SNMP notifications for this job seçeneği direk olarak işaretli olarak gelecektir. Config Backup aldığında direkt olarak Email göndermesi için bu seçeneğin işaretli olması gerekmektedir.
 • Send e-mail notifications to the following recipients seçeneği ile Config Backup alındığında, Config Backup alınırken herhangi bir hata aldığınızda ya da Config Backup alınamadığında zaman tarafınıza Email gönderilmesini istediğiniz Email adresini yazabilirsiniz.
 • Use global notification settings seçeneği ile direkt Veeam Backup & Replication 12 üzerinde yapılandırılmış olan Notification ( Bildirim ) yapılandırmasını kullanabilirsiniz.
 • Use custom notification settings seçeneği ile Notify on success ( Başarılı durumda bildir ), Notify on warning ( Uyarı halinde bildir ) ve Notify on error ( Hata durumda bildir ) seçenekleri ile Veeam Backup & Replication 12 üzerinde Config Backup için Notification ( Bildirim ) gönderilmesi için yapılandırabilirsiniz. Bu seçenekte hangi durumda Email gönderilmesini siz yapılandırmış olursunuz.

 

Enable e-mail notifications ekranın da Veeam Backup & Replication 12 konsolunda General Options menüsünde Options ekranın da E-mail Settings sekmesinde Microsoft Office 365 EmailGoogle Gmail Email ve ya POP3 Email yapılandırmalarından herhangi birini yapmanız gerektiğini belirtmektedir.

Veeam Backup & Replication 12 üzerinde gerekli Microsoft Office 365 EmailGoogle Gmail Email ve ya POP3 Email yapılandırmalarından herhangi birini yapmanız gerekmektedir. Eğer herhangi bir yapılandırma yapmazsanız bu seçeneği yapılandırmış olsanız bile herhangi bir Email gönderilmeyecektir.

Veeam Backup and Replication ekranın da Veeam Backup & Replication 12 konsolunda General Options menüsünde Options ekranın da E-mail Settings sekmesinde bulunan SNMP ayarlarını kontrol etmeniz gerektiği uyarısını veriyor.

vSphere sekmesin de

Enable VMware tools quiescense : Veeam Backup & Replication genellikle Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde Backup ( Yedek ) işlemi için Microsoft VSS özelliğinden yararlanarak Veeam Backup & Replication uygulamaya duyarlı bir şekilde Backup ( Yedek ) alması önerilir. Microsoft VSS özelliğinden yararlanarak Application-aware Processing ( Uygulamaya Duyarlı ) herhangi bir nedenle kullanılamazsa, Enable VMware tools quiescense seçeneği seçerek Veeam Backup & Replication, Backup ( Yedek ) yöntemini aşağıdaki şekilde seçecektir :

 • Veeam Backup & Replication ilk olarak Virtual Machine ( Sanal Makine )’leri Backup ( Yedek ) ve ya Replication ( Çoğaltma ) için uygulamayla ilgili işlemleri kullanmaya çalışır. Veeam Backup & Replication, uygulama’nın çalıştığı işlemlerde tüm Virtual Machine ( Sanal Makine )’leri için sorgulamayı başarırsa, VMware Tools quiescence’ı kullanmaz.
 • Bazı Virtual Machine ( Sanal Makine )’ler uygulama işlemlerini sorgulanamıyorsa ve ya uygulamayla ilgili işlemler Virtual Machine ( Sanal Makine )’ler için devre dışı bırakılamıyorsa (Disable application processing ), Veeam Backup & Replication bu Virtual Machine ( Sanal Makine )’leri Backup ( Yedek ) ve ya Replication ( Çoğaltma ) için hazırlamak için VMware Tools quiescence kullanır.
 • Enable CBT for all protected VMs automatically : Tüm Virtual Machine ( Sanal Makine )’ler için Changed Block Tracking ( CBT )’yi otomatik olarak etkinleştir.
 • Reset CBT on each Active Full backup automatically : Her Full Backup ( Tam Yedek ) işleminde sonra Changed Block Tracking ( CBT )’yi işlemini sıfırlar.

Integration sekmesin de

Primary storage integration : Backup ( Yedek ) oluşturmak için Storage üzerinde Snapshot ( Anlık Görüntü ) almak için kullanmak isteyip istemediğinizi yapılandırabilirsiniz.Storage üzerinde Snapshot ( Anlık Görüntü ) Backup ( Yedek ), Virtual Machine ( Sanal Makine ) veri işleme için Storage üzerindeki depolama Snapshot ( Anlık Görüntü )dan yararlanmanızı sağlar.Teknoloji, RPO’ları geliştirir ve Backup ( Yedek ) faaliyetlerinin Veeam Backup & Replication üzerinde etkisini artıtır.

Limit processed VM count per storage snapshot to : Storage üzerinde Snapshot ( Anlık Görüntü ) oluşturulacak Virtual Machine ( Sanal Makine ) sayısını belirtebilirsiniz. Veeam Backup & Replication, Virtual Machine ( Sanal Makine )’leri çeşitli gruplara böler ve her Virtual Machine ( Sanal Makine ) grubu için Storage üzerinde Snapshot ( Anlık Görüntü ) oluşturur. Sonuç olarak, performans artacaktır.

Failover to standard backup : Veeam Backup & Replication Storage üzerinde Snapshot ( Anlık Görüntü ) oluşturamazsa, Virtual Hardisk ( Sanal Disk )’leri Storage üzerinde bulunan Virtual Machine ( Sanal Makine ) Snapshot ( Anlık Görüntü ) almadan Backup ( Yedek ) işlemi gerçekleştirilir.

Failover to primary storage snapshot : Birincil depolama dizisinden yedekleme,Storage Snapshots Yedekleme özelliğini kullanmanıza ve birincil depolama dizilerinde oluşturulan anlık görüntülerden yedeklemeler oluşturmanıza olanak tanır.

Scripts sekmesin de Backup ( Yedek ) öncesinde ve sonrasında Scripts çalıştırabillirsiniz. Örneğin Virtual machine ( Sanal Makine ) içinde Microsoft SQL Server kurulu ise servis kontrolü için Scripts çalıştırabilirsiniz.

Advanced Settings ekranın da gerekli yapılandırmaları tamamladıktan sonra OK diyoruz.

Storage ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Guest Processing ekranın da iki seçenek yer almaktadır.

 • Enable application-aware image processing : Microsoft Active Directory, Microsoft Exchange, Microsoft SharePoint, Microsoft SQL Server ve ya Oracle gibi uygulamaları üzerinde çalıştıran Virtual Machine ( Sanal Makine )’lerin bu uygulamaların veri kaybı olmadan doğru şekilde kurtarılmasını garanti etmektedir.
 • Enable guest file system indexing : Virtual Machine ( Sanal Makine ) içerisindeki dosyaların indekslenmesini istiyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz. Bu indeksleme sonrasında index dosyalarını Veeam Backup Enterprise konsolu üzerinde hızlı ve doğru arama gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.

Guest Processing ekranın da Enable application-aware image processing seçeneğini işaretliyoruz

Guest OS credentials bölümünde Virtual Machine ( Sanal Makine ) ulaşmasi için bir Credentials ( Kimlik Bilgisi ) eklemek için Add tıkladığınız Standard account ( Standart Hesap ),  Linux account credentials ( Linux Standart Hesap ) ve ya Linux private key ( Linux Özel Key ) seçenekleri gelmektedir.

Guest OS credentials bölümün de Virtual Machine ( Sanal Makine ) ulaşması için Veeam Backup & Replication 12 kurulumun da daha önce yapılandırdığımız yetkili Credentials ( Kimlik Bilgisi ) listeden seçebilirsiniz.

Guest OS credentials bölümün de Virtual Machine ( Sanal Makine ) ulaşması için Veeam Backup & Replication 12 kurulumun da daha önce yapılandırdığımız yetkili Credentials ( Kimlik Bilgisi ) listeden seçiyoruz.

Guest Processing ekranın da gerekli yapılandırmayi tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Schedule ekranın da Backup ( Yedek ) alma sürelerini yapılandırdığımız ekrandır.

 • Daily at this time : Günlük olarak belirlenen saatte ve haftanın belirlediğiniz günlerinde çalışmasını yapılandırabilirsiniz
 • Montly at this time : Aylık olarak belirlenen saatte ve belirlenen ay içinde belirlediğiniz günlerinde çalışmasını yapılandırabilirsiniz.
 • Periodically every : Hours ( Saat ), Minutes ( Dakika ) ve Continunosly ( Sürekli ) olarak belirlenen aralıklarla çalışmasını yapılandırabilirsiniz. Örneğin sabah 9.00 ile akşam 18.00 arasında her 2 saatte bir çalıştır.
 • After this Job : Daha önce yapılandırmış olduğunuz bir Backup Job bittikten sonra otomatik olarak çalışmasını yapılandırabilirsiniz
 • Automatic Retry : Herhangi bir sebepten dolayı hata verirse kaç defa yeniden çalışacağını yapılandırabilirsiniz
 • Backup Window : Eğer görev belirlenen saatlerde tamamlanmamış ise iptal edebilirsiniz.

Schedule ekranın da Daily at this time olarak yapılandırmayı tamamladıktan sonra Apply diyerek Backup Job yapılandırmasını başlatıyoruz.

Summary ekranın da yapmış olduğumuz yapılandırmanın özet bilgisi yer almaktadır.

 • Name : Backup alınacak W22FILE isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) ismini görüyoruz.
 • Target Patch :  /mnt/veeamrepo/backups olarak yapılandırmış olduğumuz Hardened Repository yapısını görüyoruz. Backup alınacak W22FILE isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) hangi dizine alınacağını görüyoruz.
 • Type : Backup alınacak W22FILE isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz üzerinde Backup alınacağını görüyoruz.
 • Source items : Backup alınacak W22FILE isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) ortamınızdaki hangi VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz üzerinden Backup alınacağını görüyoruz.
 • Command line to start the job on backup server : Backup Job Veeam Backup & Replication 12 üzerinde hangi dizin üzerinde çalışacağını görüyoruz.
 • Run the job when I click Finish seçeneğini işaretlerseniz. Backup Job yapılandırma işlemi tamamlandıktan sonra otomatik olarak başlayacaktır.

Summary ekranın da Run the job when I click Finish seçeneğini işaretliyoruz ve Backup Job yapılandırma işlemi tamamlandıktan sonra otomatik olarak başlamasını sağlıyoruz.

Summary ekranın da Finish diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

Veeam Backup & Replication 12 konsolunda Home bölümü altında bulunan Jobs menüsü altında W22FILE isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) için yapılandırmış olduğumuz Backup Job’ın Status bölümü altında ne kadarının tamamlandığını ve Last Run bölümü altında Just now olarak görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 12 konsolunda Home bölümü altında bulunan Last 24 Hours menüsü altında Running bölümün de yapılandırmış olduğumuz W22FILE isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) için Backup Job’ı Running (1) olarak görüyoruz.

W22FILE_Immutability (Full) ekranında W22FILE isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) için yapılandırmış olduğumuz Backup Job’ın Backup sürecini görüntülüyoruz.

W22FILE_Immutability (Full) ekranında W22FILE isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) için yapılandırmış olduğumuz Backup Job’ın Backup sürecini görüntülüyoruz.

W22FILE_Immutability (Full) ekranında W22FILE isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) için yapılandırmış olduğumuz Backup Job’ın Backup sürecinin başarılı bir şekilde tamamlandığını görüntülüyoruz.

Veeam Backup & Replication 12 konsolunda Home bölümü altında bulunan Last 24 Hours menüsü altında Success bölümün de yapılandırmış olduğumuz W22FILE isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) için Backup Job’ı Success olarak görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 12 konsolunda Home bölümü altında bulunan Jobs menüsü altında W22FILE isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) için yapılandırmış olduğumuz Backup Job’ın Status bölümünü Stopped yani başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra durdurulduğunu ve Last Run bölümü altında Success olarak görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 12 konsolun da bulunan Home bölümü altında Backups menüsü altında bulunan Disk menüsün de W22FILE_Immutability isimli Backup Job görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 12 konsolun da bulunan Home bölümü altında Backups menüsü altında bulunan Disk menüsün de W22FILE_Immutability isimli Backup Job altında W22FILE isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) aldığımız Backup Point ( Yedekleme Noktası ) görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 12 konsolun da bulunan Home bölümü altında Backups menüsü altında bulunan Disk menüsün de W22FILE_Immutability isimli Backup Job altında W22FILE isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) için aldığımız Backup ( Yedek ) üzerinde sağ tuş Delete from disk ya da Actions menüsünde Delete from disk diyerek W22FILE isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) için aldığımız Backup ( Yedek ) dosyasını siliyoruz.

Veeam Backup and Replication ekranında Yes diyerek W22FILE isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) için aldığımız Backup ( Yedek ) dosyasını siliyoruz.

Please wait ekranında W22FILE isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) için aldığımız Backup ( Yedek ) dosyasının silinmeye başladığını görüyoruz.

Removing backup ekranın da W22FILE isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) için aldığımız Backup ( Yedek ) dosyasını silinmeye çalışıldığını görüyoruz.

Removing backup ekranında W22FILE isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) için aldığımız Backup ( Yedek ) dosyasını silinmeye çalışıldığında beklendiği gibi, belirli iş için etkinleştirdiğimiz Immutability özelliği nedeniyle W22FILE isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) için aldığımız Backup ( Yedek ) dosyası silinemez.

Removing backup ekranında OK diyerek kapatıyoruz.

Veeam Backup & Replication 12 konsolun da bulunan Home bölümü altında Backups menüsü altında bulunan Disk menüsün de W22FILE_Immutability isimli Backup Job altında W22FILE isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) için aldığımız Backup Point ( Yedekleme Noktası ) görüyoruz.

Bu yazımızda Veeam Backup & Replication 12 üzerinde Backup Job yapılandırmasını tamamladık.

Sonraki yazımızda Ubuntu Server 22.10 sunucumuz üzerinde Hardened Repository (Immutability) MFA yapılandıramsını anlatıyor olacağız.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle..

Bir yanıt yazın

Back To Top