Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 Üzerinde EMC DD2200 Yapılandırması

Merhaba

Veeam firmasının hem Vmware hem de Microsoft Hyper-V sanallaştırma platformları için geliştirilmiş olduğu backuplama yazılımının yeni versiyonu ve yeni özelliklerinin bulunduğu Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 kullanıma sunuldu. Aslında 2019 ile birlikte Veeam Backup & Replication v9.5 Update 3’ten sonra Veeam Backup & Replication v10 versiyonun gelmesi hepimiz merakla bekliyorduk ancak Veeam Forum’da yapılan açıklamada 2019 yılı içinde yayınlanacak olan Update serisi ile Veeam Backup & Replication kullanımına yeni özellikle sunulacağı bilgisi verildi.

Daha önceki yazılarımızda Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 Kurulumu, Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 Backup Repository Ekleme, Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 Host Ekleme, Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 Host Ekleme 2, Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 Backup Job Oluşturma, Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 Instant VM Recovery, Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 Entire VM Restore, Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 Entire VM Restore 2, Veeam Backup & Replication v9.5 Üzerinde Update 4 Geçişi, Veeam Backup & Replication v9.0’dan v9.5 Update 4 Upgrade, Veeam Backup & Replication v9.5 Virtual Machine Replication, Veeam Backup & Replication v9.5 Replication Failover, Veeam Backup & Replication v9.5 Replication Failback, Veeam Backup & Replication v9.5 Permanent Failover, Veeam Backup & Replication v9.5 Guest Files, Veeam Backup & Replication v9.5 Azure Blob Storage ve Veeam Availability Orchestrator Kurulumu yazılarını sizlerle paylaşmıştık.

Bu yazımızda da Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 Üzerinde EMC DD2200 yapılandırması işlemini anlatıyor olacağım. Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 üzerinde VMware vSphere ve Microsoft Hyper-V platformları için basit bir şekilde yapılandırabilirsiniz.

Yapılandırmaya başlamadan önce bu özelliği kullanabilmeniz için EMC Data Domain 2200 üzerinde DD Boost lisansına sahip olmanız gerekmektedir.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4  konsolunu açıyoruz.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 konsolu geliyor karşımıza.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 konsolu üzerinde BACKUP INFRASTRUCTURE menüsü altında bulunan Backup Repositories sekmesi altında default olarak gelen Default Backup Repository görebilirsiniz. Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 Kurulumundan Default Backup Repository C:\backup şeklinde bir klasör oluşturmaktadır. Eğer Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 Kurulumu yeni yapmışsanız ve herhangi bir Backup Repositories yapılandırmazsanız. Veeam Backup Job oluştururken sadece Default Backup Repository görülecektir.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 konsolunda bulunan Backup Repositories üstünde sağ tuş Add Backup Repository ya da Manage Repository menüsünde bulunan Add Backup Repository tıklayarak. Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 üzerinde Backup Repository yapılandırma işlemini başlatabilirsiniz.

Type ekranında ise yapılandırabileceğiniz Backup Repository yapılandırması için dört farklı yapılandırma seçeneği bulunmaktadır.

  • Direct attach storage
  • Network attached storage
  • Deduplicating storage appliance
  • Object Storage

Direct attach storage : Direkt olarak Windows ve Linux sunucuları üzerindeki bir dizin üzerine ve ya sunucular üzerinde doğrudan bağlı depolama alanları üzerinde Backup Repository yapılandırması için bu seçenek ile devam edebilirsiniz. Genel yedekleme yöntemi olarak bu seçenek yoğun olarak kullanılmaktadır.

Network attached storage : Ortamınızda buluna File Server ya da NAS sistemler üzerinde Backup Repository yapılandırması için bu seçenek ile devam edebilirsiniz. SMB (CIFS  protokolünü kullanmaktadır.

Deduplicating storage appliance : Dell EMC Data Domain, ExaGrid ve HPE StoreOnce ve Quantum DXi gibi ürünler üzerinde Backup Repository yapılandırması için bu seçenek ile devam edebilirsiniz.

Object Storage : Amazon Web Services (AWS) Cloud ( Bulut ) hizmetinde içinde bulunan S3 (Simple Storage Service) Compatible ve Amazon S3, Microsoft Azure Blob Storage ve IBM CLoud Object Storage Cloud ( Bulut ) hizmetleri ürünler üzerinde Backup Repository yapılandırması için bu seçenek ile devam edebilirsiniz.

NOT : Bu hizmet için ayrı bir lisans ücreti ödemeniz gerekebilir.

Type ekranın da  Veeam Backup & Replication v9.5 üzerinde EMC Data Domain 2200 yapılandıracağımız Deduplicating storage appliance seçeneği seçiyoruz.

Deduplicating storage appliance ekranın da ortamızda bulunan EMC Data Domain, ExaGrid ve HPE StoreOnce ürünlerinden birini ekleyebilirisiniz. Biz ortamımızda bulunan EMC Data Domain 2200 ürününü yapılandıracağımız için Dell EMC Data Domain seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

NOT : EMC Data Domain 2200 ürününü Deduplicating storage appliance seçeneği ile ekleyebilmeniz için EMC Data Domain 2200 üzerinde DD Boost lisansına sahip olmanız gerekmektedir. 

Name ekranında yapılandıracağımız Backup Repository için bir Name ( İsim ) belirliyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Dell EMC Data Domain ekranın da Type in Data Domain server name bölümüne EMC Data Domain 2200 ortamımızdaki Name ( İsim ) yazıyoruz.

Credentials ekraninda EMC Data Domain 2200 üzerinde yetkili bir kullanıcı yapılandırmak için Add diyoruz.

Credentials ekraninda Username ve Password bölümüne gerekli bilgileri yazıyoruz ve OK diyoruz.

Dell EMC Data Domain ekranında gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Reporsitory ekranın da Storage unit bölümünde Browse diyerek EMC Data Domain 2200 üzerinde bulunan depolama alanını seçiyoruz.

Select Folder ekranında EMC Data Domain 2200 üzerinde bulunan depolama alanını seçiyoruz ve OK diyoruz.

Storage unit bölümünde EMC Data Domain 2200 üzerindeki yapılandırmanın geldiğini görüyoruz. Populate diyerek üzerindeki Capacity ( Kapasite ) ve Free space ( Boş Alan ) görüntlülüyoruz.

Storage unit bölümünde EMC Data Domain 2200 üzerindeki Populate diyerek üzerindeki Capacity ( Kapasite ) ve Free space ( Boş Alan ) geldiğini görüyoruz. Advanced menüsü kontrol ediyoruz.

Advanced menüsü default gelen seçeneklerde herhangi bir değişiklik yapmıyoruz ve OK diyoruz.

Reporsitory ekranin da

Load control bölümünde bulunan :

Limit maximum concurrent task to seçeneği ile oluşturacağınız backup repository üzerinde aynı anda kaç görevin çalışacağını belirliyoruz. Default olarak 15 şeklinde gelmektedir.

Limit read and write data rates to seçeneği ile oluşturacağınız backup repository üzerinde Read ( Okuma ) ve Write ( Yazma ) boyutunu belirleyebilirsiniz.

Reporsitory ekranin da EMC Data Domain 2200 için gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Mount Server ekraninda Mount Server bölümünde oluşturulacak olan backup repository hangi sunucu üzerinde bağlanacağını seçiyoruz.

Enable vPower NFS service on the mount server (recommended) bölümünde ise Veeam firmasına patentli bir teknolojisi olan vPower NFS özelliği aktif edebiliyoruz.

vPower NFS : Veeam Backup & Replication v9.5 ile tekilleştirilmiş ve sıkıştırılmış olan backup dosyalarının VMDK dosyası olarak ESXi host’una eklenmesini sağlar. Bu sayede ESXi host backup alınmış olan Virtual Machine ( Sanal Makine ) dosyalarına erişim sağlayabilir.

Folder bölümünde Instant Vm Recovery önbellek dosyalarının depolanabileceği dosya yolunu gösteriyoruz. Bu alan için en az 10 GB boş  disk alanı olanı belirtmemiz isteniyor.

Mount Server ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Review ekranın da Backup Repository için EMC Data Domain 2200 üzerinde yapılandırmış olduğumuz özellikleri ve ayarları görebiliriz. Apply diyerek yapılandırmayı başlatıyoruz

Apply ekranın da Backup Repository için EMC Data Domain 2200 üzerinde yapılandırma işlemlerinin gerçekleştirildiğini görüyoruz.

Apply ekranın da Backup Repository yapılandırma işlemi tamamlandıktan sonra Finish ile yapılandırmadan çıkabilirsiniz.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 konsoluna geri döndüğümüzde karşımıza gelen Change the configuration backup location to the newly created repository? uyarisina Yes diyoruz. Oluşturmuş olduğumuz Backup Repository Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 üzerinde bundan sonra Backup Jobs oluştururken EMC Data Domain 2200 üzerinde direkt olarak gelecektir.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 konsolunda bulunan BACKUP INFRASTRUCTURE bölümü altinda bulunan Backup Repositories sekmesi kontrol ettiğimizde yapılandırılmış EMC Data Domain 2200 görebilirsiniz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

 

One thought on “Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 Üzerinde EMC DD2200 Yapılandırması

Comments are closed.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: