Veeam Backup & Replication 10 Service Provider Yapılandırması

Merhaba

Veeam firmasının hem Microsoft Hyper-V hem de Vmware VMware vSphere platformları için geliştirilmiş olduğu Backup yazılımının yeni versiyonu ve yeni özelliklerinin bulunduğu Veeam Backup & Replication 10 18 Şubat 2020 tarihi itibariyle kullanıma sundu. Aslında 2019 ile birlikte Veeam Backup & Replication 9.5 Update 3’ten sonra Veeam Backup & Replication 10 versiyonun gelmesi hepimiz merakla ve heyecanla bekliyorduk ancak Veeam Forum’da yapılan açıklamada 2019 yılı içinde yayınlanacak olan Update serisi ile Veeam Backup & Replication kullanımına yeni özelliklerle devam edeceği bilgisi verildi. Veeam Backup & Replication 10 versiyonunu 2020 ilk çeyreğinde kullanıma sunulacağını bildirmişlerdi. 18 Şubat 2020 tarihi itibariyle Veeam Backup & Replication 10 versiyonu yeni özellikleri ile karşımıza çıktı.

Daha önceki yazılarımız da

 1. Veeam Backup & Replication 10 Kurulumu
 2. Veeam Backup & Replication 9.5 Update 10
 3. Veeam Backup & Replication 9.5 Update 4b Update 10
 4. Veeam Backup & Replication 10 Backup Repository Ekleme
 5. Veeam ONE 10 Kurulumu
 6. Veeam ONE 10 Agent Kurulumu
 7. Veeam Backup Enterprise Manager 10 Kurulumu
 8. Veeam Backup Enterprise Manager 10 Yapılandırması
 9. Veeam Backup & Replication 10 Hyper-V Host Ekleme
 10. Veeam Backup & Replication 10 VMware vSphere Host Ekleme
 11. Veeam Backup & Replication 10 Hyper-V Failover Cluster Host Ekleme
 12. Veeam Backup & Replication 10 Hyper-V Failover Cluster Backup Job Oluşturma
 13. Veeam Backup & Replication 10 VMware vSphere Backup Job Oluşturma
 14. Veeam Backup & Replication 10 Restore Entire VM
 15. Veeam Backup & Replication 10 Restore Entire VM 2
 16. Veeam Backup & Replication 10 Guest Files
 17. Veeam Backup & Replication 10 Guest Files 2
 18. Veeam Backup & Replication 10 Guest Files 3 
 19. Veeam Backup & Replication 10 Restore Entire VM
 20. Veeam Backup & Replication 10 Azure Blob Storage
 21. Veeam Backup & Replication 10 Instant VM Recovery
 22. Veeam Backup & Replication 10 Instant VM Recovery 2
 23. Veeam Backup & Replication 10 Replication
 24. Veeam Backup & Replication 10 Replication Failover
 25. Veeam Backup & Replication 10 Scale-Out Backup Repository yazılarını sizlerle paylaşmıştık.

Bu yazımızda Veeam Backup & Replication 10 üzerinde Service Providers Yapılandırması anlatıyor olacağız. Ortamınızda bulunan Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuz ya da Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısındaki sunucularımız üzerinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine ) donanımsal ya da yazılımsal bir sorundan dolayı ulaşılamaz olduğunu ya da herhangi bir beklenmedik sorun nedeniyle ( Doğal Afet ya da Siber Saldırı gibi ) ortamımızda alınan Backup ( Yedek ) dosyalarına ulaşamadığımızı varsayalım. İşte böyle bir durumda Veeam Backup & Replication 10 Service Providers Yapılandırması ile Virtual Machine ( Sanal Makine ) Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirebiliriz. Veeam Cloud Connect Backup Hizmeti ile ortamınızda yaşanacak herhangi bir ( Doğal Afet ya da Siber Saldırı gibi ) LDAP Cloud Provider ile Backup ( Yedek ) dosyalarının güvenli ve sorunsuz bir şekilde alınmasını sağlayabilirsiniz.

Nasıl Çalışır

Veeam Cloud Connect, barındırılan yedekleme havuzlarını ( bulut havuzları olarak adlandırılır ) doğrudan Veeam yedekleme konsoluna entegre eder:

 • Müşterileriniz yalnızca “LDAP Cloud Ekle”ye tıklayarak kendilerine sağladığınız kullanıcı bilgilerini girer.
 • Bulut havuzları, yedekleme altyapılarında belirir.
 • Yedekler tek bir bağlantı noktası üzerinden SSL/TLS bağlantısı ile güvenle aktarılır.

İşte bu kadar! VPN yok, ayrı konsol yok. Bulut havuzları diğer yedekleme havuzları gibi çalışır, ancak yedekleme havuzlarının aksine bulut havuzları, birincil yedek veya veri merkezi kaybı durumunda bile kullanılabilir.

Veeam Cloud Connect Backup Hizmeti

LDAP Cloud hızlı, güvenilir ve uygun maliyetli yedekleme ve kurtarma çözümleri sunar. Müşterilerimiz, verilerinin korunduğunu ve kurtarılabilir olduğunu bilerek rahat etmelerini sağlar.

 

 

Veeam Cloud Connect

Veeam ’in Cloud Connect özelliği herhangi bir ek donanım ve yazılıma ihtiyaç duymadan, güvenli SSL bağlantısı üzerinden fiziksel ve sanal sunucularınızın yedeklerini bulutta saklamanıza olanak sağlar. Bulut yedekleme ile verileriniz LDAP Cloud’un veri merkezinde saklanır. LDAP Cloud , müşterilerinin yedekleyecekleri verilerinin kontrolünü ve bağımsızlığını korumalarına yardımcı olacak şekilde uygun maliyetli, oldukça esnek bulut yaklaşımı sunar. Müşteriler, bu çözüm sayesinde LDAP Cloud‘da tuttukları yedekleri görebilir ve yönetebilirler.

 

 

 

 

 

 

 

Üst Düzey Güvenlik

LDAP Cloud olarak verilerinizin güvenliği bizim için çok önemlidir. Verilerinizin aktarımı sırasında kullanılan SSL sayesinde özel bir VPN bağlantısına gereksinim olmaz. Bu sayede LDAP Cloud veri merkezine gönderilen tüm veriler uçtan uca şifrelenir. LDAP Cloud ek güvenlik için müşterilerinin buluttaki depolama alanına  bir koruma katmanı daha ekleyerek verilerinin şifrelenmesini sağlar. Yerleşik WAN hızlandırma ile veri kopyalama işlemini hızlandırır. Sürekli değişken yedekleme yaparak düşük bağlantı hızlarında bile sorunsuz çalışır.

Kolay Kurulum ve Entegrasyon

Veeam Cloud Connect ile yedeklerinizi LDAP Cloud ortamına taşımak çok kolaydır. Veeam konsol üzerinden “Servis Sağlayıcı Ekle” ye tıklayıp LDAP Cloud aboneliği için size tanımladığımız kimlik bilgilerini girmeniz yeterlidir. Artık Veeam tarafından yönetilen yedekleme arşivlerini LDAP Cloud‘a otomatik olarak taşıyabilir ve yedeklerinizi istediğiniz gibi yönetebilirsiniz.

Yapılandırmayı başlamadan önce Demo ortamını sağlayan LDAP Cloud firmasına çok teşekkür ederim.

Veeam Backup & Replication 10 konsolunu Connect diyerek açıyoruz.

 

Veeam Backup & Replication 10 konsulu geliyor karşımıza.

Veeam Backup & Replication 10 konsolu üzerinde BACKUP INFRASTRUCTURE menüsü altında bulunan Service Providers sekmesinden gerekli Servis Sağlayıcı Ekle yapılandırsını yapabilirsiniz.

Veeam Backup & Replication 10 konsolunda bulunan BACKUP INFRASTRUCTURE menüsü altında bulunan Service Providers sekmesinden ADD SERVICE PROVIDER ya da Manage Service Providers menüsünde bulunan Add Provider tıklayarak. Veeam Backup & Replication 10 üzerinde Service Provider yapılandırma işlemini başlatabilirsiniz.

Veeam Backup & Replication 10 konsolunda bulunan BACKUP INFRASTRUCTURE menüsü altında bulunan Service Providers sekmesinden FIND SERVICE PROVIDER diyerek Veeam Backup & Replication 10 LDAP Cloud bulabilirsiniz.

Service Provide ekranın da Service Provider hizmetini aldığımız LDAP Cloud üzerinden satın almış olduğumuz hizmetin DNS name ya da IP address bilgisini yazıyoruz. Port bölümünde Service Provider ile hangi Port ile haberleşecekse onu yazmanız gerekmektedir. Default olarak 6180 portunun geldiğini görüyoruz.

Service Provide ekranın da Allow this Veeam Backup & Replication installation to be managed by the service provider seçeneği işaretlerseniz Service Provider hizmetini aldığımız LDAP Cloud üzerinde yönetimine izin vermiş oluruz. Yani Veeam Backup & Replication 10 üzerinde alınan Backup ( Yedek ) dosyalarını silsek bile Service Provider hizmetini aldığımız LDAP Cloud üzerinde yönetime izin verdiğimiz için silinmemesini sağlayabiliriz. Tabiki bunun için Service Provider hizmetini aldığımız LDAP Cloud üzerinde gerekli yapılandırma işlemlerinin yapılması gerekmektedir böylelikle sizin tarafınızdan silinsede LDAP Cloud üzerinde silinmeyecektir.

Service Provide ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Credentials ekranın da Service Provider hizmetini aldığımız LDAP Cloud üzerinde SSL Certifika bilgilerinin aldındığını görüyoruz.

Credentials ekranın da Verified by bölümünde bulunan SSL certifikasına tıklayarak bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Certificate Information ekranın da SSL certifikasıyla ilgili bilgileri görüntülüyoruz. LDAP Cloud tarafında herhangi bir sorunda tekrar güncellenecektir.

Credentials ekranın da Service Provider hizmetini aldığımız LDAP Cloud üzerinde bizim için oluşturulan Credential ( Kimlik Bilgileri ) yani User Name ( Kullanıcı Adı ) ve Password ( Şifre ) bilgilerini Add diyerek ekliyoruz.

Credentials ekranın da Service Provider hizmetini aldığımız LDAP Cloud üzerinde bizim için oluşturulan User Name ( Kullanıcı Adı ) ve Password ( Şifre ) bilgilerini yazıyoruz ve OK diyoruz.

Credentials ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Apply diyoruz.

Credentials ekranın da Service Provider hizmetini aldığımız LDAP Cloud üzerinde bağlantı gerçekleştirildiğini görüyoruz.

Backup Storage ekranın da Service Provider hizmetini aldığımız LDAP Cloud üzerinde Repository bölümünde tanımlanan LDAPDEMO Repository adını görüyoruz. Capacity bölümünde Service Provider hizmetini aldığımız LDAP Cloud üzerinde tanımlanan 1024 GB ( Gigabyte ) yani 1 TB ( Terabyte ) olarak görüyoruz. WAN Acceleration bölümünü Enable ( Etkin ) olarak görüyoruz.

Backup Storage ekranın da gerekli kontrolleri sağladıktan sonra Apply diyoruz.

Apply ekranın da Service Provider hizmetini aldığımız LDAP Cloud üzerinde gerekli yapılandırma tamamlanıyor ve Next diyerek devam ediyoruz.

Summary ekranın da Finish diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

Veeam Backup & Replication 10 konsolundu System ekranın da Service Provider hizmetini aldığımız LDAP Cloud üzerinde gerekli yapılandırma başladığını görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 10 konsolundu System ekranın da Service Provider hizmetini aldığımız LDAP Cloud üzerinde gerekli yapılandırmanın tamamlandığını görüyoruz. Close diyerek System ekranını kapatıyoruz.

Veeam Backup & Replication 10 konsolu üzerinde BACKUP INFRASTRUCTURE menüsü altında bulunan Service Providers sekmesinde LDAP Cloud servis sağlayıcı olarak geldiğini görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 10 konsulu geliyor karışmıza Veeam Backup & Replication 10 konsolunda bulunan BACKUP & REPLICATION bölümü altında bulunan Jobs sekmesinden yapılandırıyoruz. Eğer daha önce ortamınızda bulunan Virtual Machine ( Sanal Makine ) varsa onun için farklı bir Backup Job yapılandırmanız gerekmektedir. Backup copy olarak yapılandırabilirsiniz ancak en sağlıklısı Service Provider hizmetini aldığımız LDAP Cloud üzerine alınan Backup ( Yedek ) için yeni bir Backup Job oluşturmanız olacaktır. Çünkü sizin aldığınız Backup ( Yedek ) oluşabilecek bir sorun Backup Copy işlemi alınan Backup ( Yedek ) dosyalarında da sorun olacaktır.

Veeam Backup & Replication 10 konsolunda bulunan BACKUP & REPLICATION bölümü altında Jobs sekmesi üzerinde sağ tuş Backup menüsü altında Virtual machine menüsü altında VMware vSphere ve Microsoft Hyper-V platformları için Backup Job yapılandırma işlemini başlatabilirsiniz.

Eğer Veeam Backup & Replication 10 üzerinde Veeam Backup & Replication 10 Hyper-V Host Ekleme, Veeam Backup & Replication 10 Hyper-V Failover Cluster Host Ekleme ve Veeam Backup & Replication 10 VMware ESXİ Host Ekleme işlemini yapmışsanız hem VMware vSphere ve hem de Microsoft Hyper-V aynı anda görüntülecektir.

Veeam Backup & Replication 10 konsolunda bulunan BACKUP & REPLICATION bölümü altında Jobs sekmesi üzerinde sağ tuş Backup menüsü altında Virtual machine menüsü altında Microsoft Hyper-V platformları için Backup Job yapılandırma işlemini başlatıyoruz.

Name ekranın da yapılandıracağımız Backup Job için bir Name ( İsim ) belirliyoruz. Name ekranın da genellikle Backup alacağımız sunucumuzun ismini ayrıca Weekly ( Haftalık), Mounthly ( Aylık ), hatta Yearly ( Yıllık ) gibi adlandırarak yapılandırıyoruz ya da Backup ( Yedek ) alacağımız sunucumuzun ismini ve Full, Incremental, Aksam, Öğlen olarak adlandırıyoruz. Dilerseniz siz de bu şekilde yapılandırabilirsiniz.

Name ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Virtual Machines ekranın da Backup alacağınız Virtual Machine ( Sanal Makina ) eklemek için Add diyoruz.

Add Objects ekranı geliyor karşımıza Hosts and VMs altında yapımıza göre Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuz üzerinde ya da Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapımızdaki hostlarımız üzerinde bulunan Virtual Machine ( Sanal Makine ) görüntülenecektir.

Add Objects ekranın da Hosts and VMs altında Hyper-V Server ( Standalone ) sunucumuz bulunan W19SQL19 isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) seçiyoruz ve Add diyoruz.

Virtual Machines ekranın da W19SQL19 isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Backup işlemi için gerekli yapılandırmaya devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Storage ekranın da Backup proxy bölümünde eğer ortamınızda başka bir sunucu üzerinde Backup Proxy sunucusu olarak yapılandırmadıysanız mevcut Veeam Backup & Replication 10 sunucusu default olarak gelecektir.

Backup Repository bölümünde daha önceki Veeam Backup & Replication 10 Backup Repository Ekleme yazımızda yapılandırmış olduğumuz Backup Repository seçebiliriz.

Daha önceki Veeam Backup & Replication 9.5 versiyonuna kadar Restore point to keep disk seçeneği olarak gelmekteydi ve Default olarak 14 gelmekteydi. Ortamınızdaki Backup alacağınız Disk Boyutunun kapasitesine göre buradaki değeri yapılandırıyorduk. Veeam Backup & Replication 10 ile birlikte Retention policy seçeneği olarak geldiğini görüyoruz ve restore points ( Geri Yükleme Noktası ) ya da days ( Günler ) olarak seçebiliyoruz artık.

Keep certain full backups longer for archival purposes seçeneğinin geldiğini görüyoruz. Configure diyerek kontrol edebilirsiniz.

Configure GFS ekranın da

 • Keep certain full backups longer for archival purposes seçeneği ile alınan Full Backups ( Tam Yedek ) Weeks ( Haftalık ), Mounths ( Aylık ) ve Years ( Yıllık ) olarak Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) daha uzun tutabilirsiniz.
 • Keep weekly full backups for : Weekly ( Haftalık ) olarak Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) tutmak istiyorsanız, Weekly ( Haftalık ) olarak Full Backup ( Tam Yedek ) korumak için bu seçeneği seçebilirsiniz. Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) değiştirilmesini ve silinmesini önlemek istediğiniz Week ( Hafta ) sayısını yapılandırabilirsiniz. Eğer birden fazla Full Backups ( Tam Yedek ) varsa, Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) için bir gün seçebilirsiniz.
 • Keep monthly full backups forMounthly ( Aylık ) olarak  Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) tutmak istiyorsanız, Mounthly ( Aylık ) olarak Full Backup ( Tam Yedek ) korumak için bu seçeneği seçebilirsiniz. Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) değiştirilmesini ve silinmesini önlemek istediğiniz Mount ( Ay ) seçerek yapılandırma yapılandırabilirsiniz.
 • Keep yearly full backups for : Yearly ( Yıllık ) olarak  Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) tutmak istiyorsanız, Yearly ( Yıllık ) olarak Full Backup ( Tam Yedek ) korumak için bu seçeneği seçebilirsiniz. Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) değiştirilmesini ve silinmesini önlemek istediğiniz Year ( Yıl ) seçerek yapılandırma yapılandırabilirsiniz.

Configure secondary destinations for this job seçeneği ile alınan Backup ( Yedek ) bir kopyasını Tape Backup üzerine ya da WAN Network yapısı üzerinden Remote Backup ( Uzak Yedekleme ) ya da Replicas ( Replikasyon ) yapılandırabilirsiniz.

Storage ekranın da gelişmiş yapılandırma seçenekleri için Advanced menüsüne tıklıyoruz.

Advanced Settings ekranın da Backup sekmesin de Reversed incremental (slower) ve Incremental backup (recommended) seçenekleri bulunmaktadır.

 • Reversed incremental : Veeam Backup & Replication üzerinde alinan ilk Virtual Machine ( Sanal Makina ) yedekleme işleminde Full Backup (.vbk ) olarak alınır. Daha sonraki Backup ( Yedek ) Incremental ( .vrb ) olarak alınır. Veeam Backup & Replication sadece en son Backup ( Yedek ) sonra değişen Data Blocklarını yedeklemektedir. Alinan her Reversed incremental Backup ( Yedek ) işleminde hem ( .vrb ) olarak incremental yedek alınır hem de ( .vbk ) olarak alınan Full Backup ( Tam Yedek ) dosyalarını güncellemektedir. Reversed incremental olarak alınan Backup yapılandırmasında periyodik olarak Full Backup almaya gerek yoktur..
 • Incremental : ilk Backup ( Yedek ) Full Backup ( Tam Yedek ) (.vbk) olarak alınır.Bundan sonraki Backup ( Yedek ) Incremental (.vib) alınır ve en son Full Backup ( Tam Yedek ) veya Incremental Backup ( Yedek ) sonra değişen kısımlar alınmaktadır. Incremental Backup seçerseniz periyodik olarak Full Backup ( Tam Yedek ) almanız gerekecektir.
 • Create synthetic full backup periodically, seçeneği ile düzenli olarak Full Backup ( Tam Yedek ) oluşturabilirsiniz. Days seçeneğinde Full Backup ( Tam Yedek ) alınacak günleri yapılandırabilirsiniz.
 • Active full backup seçeneği ile Mountly ( Aylık ) ve Weekly ( Haftalık ) olarak Full Backup ( Tam Yedek ) oluşturabilirsiniz

Choose Days ekranın da Full Backup ( Tam Yedek ) alınacak günleri yapılandırabilirsiniz.

Advanced Settings ekranın da Maintenance sekmesinde

Storage-level corruption quard seçeneği ile Backup ( Yedek ) alınan Storage ya da NAS cihazı üzerinde bulunan Backup dosyalarında herhangi bir bozulma olup olmadığını Mountly ( Aylık ) ve ya Weekly ( Haftalık ) olarak kontrol edebilirsiniz.

Full backup file maintenance seçeneği ile

Remove delered items data after : Bu seçenek ile silinen dosyalardan sonra Full Backup ( Tam Yedek ) dosyalarında Defragment ( Birleştirme ) ve Compact ( Sıkılaştırma ) işlemini yapılandırabilirsiniz.

Defragment and compact full backup file : Bu seçenek ile belirlediğiniz Mountly ( Aylık ) ve ya Weekly ( Haftalık ) olarak Full Backup ( Tam Yedek ) dosyalarında Defragment ( Birleştirme ) ve Compact ( Sıkılaştırma ) işlemini yapılandırabilirsiniz.

Advanced Settings ekranın da Storage sekmesinde

Data reduction seçeneği altında bulunan

Enable inline data deduplicaton : Satır içi verileri sıkıştırma yapabilirsiniz.

Exclude swap file blocks : Swap ( Takas ) dosya bloklarını hariç tutmak bu seçeneği seçebilirsiniz.

Exclude delete file blocks : Silinen dosya bloklarını hariç tutmak bu seçeneği seçebilirsiniz.

Compression Level : Alınan Backup ( Yedek ) sıkıştırma seviyesini yapılandırabilirsiniz.

Compression Level seçeneğini None, Dedupe-friendly, Optimal (recommended), High ve Extreme olarak yapılandırabilirsiniz.

 • None : Backup ( Yedek ) dosyalarını ve Virtual Machine ( Sanal Makine ) dosyalarını donanım Compression ( Sıkıştırma ) ve Deduplication ( Tekilleştirme ) destekleyen depolama donanımı kullanmayı planlıyorsanız Compression ( Sıkıştırma ) seviyesi belirlemek önerilmez.
 • Dedupe-friendly: Çok düşük CPU kullanımı için optimize edilmiş bir Compression ( Sıkıştırma ) seviyesidir. Backup ( Yedek ) Proxy üzerindeki yükü azaltmak istiyorsanız, bu sıkıştırma düzeyini seçebilirsiniz.
 • Optimal (recommended) : Önerilen Compression ( Sıkıştırma ) seviyesidir. Backup ( Yedek ) dosyasının boyutu ile Backup ( Yedek ) prosedürünün süresi arasında en iyi oranı sağlar.
 • High : Yüksek Compression ( Sıkıştırma ) seviyesidir, Yaklaşık olarak 10 kat daha yüksek CPU kullanmaktadır. Optimum seviyede ek 10 % sıkıştırma oranı sağlar.
 • Extreme : Aşırı Compression ( Sıkıştırma ), Backup ( Yedek ) dosyasının en küçük boyutunu sağlar, ancak yedekleme performansını azaltır. Exreme Compression ( Sıkıştırma ) seçeneğini kullanmak istiyorsanuz Multi Core CPUs ( 6 Cores Önerilir ) Backup Proxies çalıştırmanız önerilmektedir.

Storage Optimization : Veeam Backup & Replication, Virtual Machine ( Sanal Makine )’leri işlemek için farklı boyuttaki veri bloklarını kullanır. Veri bloğu boyutu, yedekleme hedefi olarak seçtiğiniz depolama türüne bağlıdır.

Encryption : Alınan Backup ( Yedek ) dosyaları için şifrelemensi için yapılandırabilirsiniz.

Advanced Settings ekranın da Notifications sekmesinde ilgili yapılandırmış olduğunuz Backup ( Yedek ) için Backup tamamlanması ya da herhangi bir hata alması durumunda e-mail olarak uyarıda bulunmasını yapılandırabilirsiniz. Ancak bunun için Veeam Backup & Replication 10 konsolu üzerinde General Options menüsünde bulunan E-mail Settings ayarlarını yapılandırmanız gerekmektedir.

Advanced Settings ekranın da Hyper-V sekmesinde

Enable Hyper-V guest quiescense : Veeam Backup & Replication genellikle Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde Backup ( Yedek ) işlemi için Microsoft VSS özelliğinden yararlanarak Veeam Backup & Replication uygulamaya duyarlı bir şekilde Backup ( Yedek ) alması önerilir. Microsoft VSS özelliğinden yararlanarak Application-aware Processing ( Uygulamaya Duyarlı ) herhangi bir nedenle kullanılamazsa, Enable Hyper-V guest quiescense seçeneği seçerek Veeam Backup & Replication, Backup ( Yedek ) yöntemini aşağıdaki şekilde seçecektir :

 • Virtual Machine ( Sanal Makine ) Online ( Çevrimiçi ) Backup ( Yedek ) için tüm gereksinimleri karşılıyorsa, Veeam Backup & Replication Online ( Çevrimiçi ) yedekleme yöntemini kullanır.
 • Virtual Machine ( Sanal Makine ) Online ( Çevrimiçi ) Backup ( Yedek ) gereksinimlerini karşılamıyorsa Veeam Backup & Replication Offline ( Çevrimdışı ) Backup ( Yedek ) yöntemini kullanır. Offline ( Çevrimdışı ) Backup ( Yedek ) sırasında bir Virtual Machine ( Sanal Makine ) kısa bir süre için askıya kalır.

Seçilen Backup ( Yedek ) yöntemi, işteki tüm Virtual Machine ( Sanal Makine )’ler için geçerlidir. Ancak, Virtual Machine ( Sanal Makine )’ler için Application-aware Processing ( Uygulamaya Duyarlı ) etkinleştirirseniz, Application-aware Processing ( Uygulamaya Duyarlı ) işlem ayarları seçilen Backup ( Yedek ) yönteminden daha yüksek önceliğe sahip olacaktır.

Take crash consistent backup instead of suspending VM : Eğer Virtual Machine ( Sanal Makine )’leri askıya almak istemiyorsanız, Bu durumda, Veeam Backup & Replication, bir Virtual Machine ( Sanal Makine )’nin kilitlenme tutarlı bir Backup ( Yedek ) oluşturur.

Changed Block Tracking : Veeam Backup & Replication Incremantal Backup işlemi gerçekleştirdiğinde, önceki Backup Job işleminden sonra hangi veri bloklarının değiştiğini kontrol etmesi gerekir. Değişen veri bloklarının listesini almak için Veeam Backup & Replication, Changed Block Tracking özelliğini kullanır yani CBT kullanır. Changed Block Tracking özelliğini artan yedeklemelerin hızını ve verimliliğini artırır.

Allow processing of multiple VMs with a single volume snapshot  : Bu seçenek, Microsoft Hyper-V ortamında Snapshot ( Anlık Görüntü ) iş yükünü azaltmaya yardımcı olur. Backup ( Yedek ) başladığında, Veeam Backup & Replication Virtual Machine ( Sanal Makine )’leri gruplandırır ve Microsoft Hyper-V’yi, işlenen her Virtual Machine ( Sanal Makine ) için bir Snapshot ( Anlık Görüntü ) oluşturmak yerine, bir grup Virtual Machine ( Sanal Makine ) için bir birim Snapshot ( Anlık Görüntü ) oluşturmak üzere tetikler.

Veeam Backup & Replication, aşağıdaki gereksinimleri karşılayan bir grup Virtual Machine ( Sanal Makine ) için tek bir birim Snapshot ( Anlık Görüntü ) oluşturabilir :

 • Virtual Machine ( Sanal Makine )’ler aynı Microsoft Hyper-V Hostu üzerinde bulunmalıdır.
 • Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucularını Virtual Harddisk ( VHD ) dosyalarının bulunduğu dizin ile Snapshot ( Anlık Görüntü ) oluşturma için aynı Volume Shadow Copy Service ( VSS ) sağlayıcısı üzerinde kullanmalıdır.
 • Gruptaki Virtual Machine ( Sanal Makine ) sayısı sınırlıdır : Yazılım bazlı Volume Shadow Copy Service ( VSS ) sağlayıcısı için 4 Virtual Machine ( Sanal Makine ), Donanım bazlı Volume Shadow Copy Service ( VSS ) sağlayıcısı için 8 Virtual Machine ( Sanal Makine ) dır.
 • Veeam Backup & Replication, Backup ( Yedek ) için kullanılan Snapshot ( Anlık Görüntü ) oluşturma yöntemini temel alarak Virtual Machine ( Sanal Makine )’leri gruplandırır: Transactionally consistent (VSS) ( İşlemsel olarak tutarlı ) ve ya Crash-consistent ( Kilitlenme tutarlı )

Advanced Settings ekranın da Scripts sekmesinde Backup ( Yedek ) öncesinde ve sonrasında Scripts çalıştırabillirsiniz.

Advanced Settings ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyoruz.

Storage ekranın da Backup Repository bölümünde LDAPDEMO Repository seçiyoruz.

Storage ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Guest Processing ekranın da iki seçenek yer almaktadır.

 • Enable application-aware image processing : Microsoft Active Directory, Microsoft Exchange, Microsoft SharePoint, Microsoft SQL Server ve ya Oracle uygulamalarını çalıştıran Virtual Machine ( Sanal Makine )’lerin bu uygulamaların veri kaybı olmadan doğru şekilde kurtarılmasını garanti etmektedir.
 • Enable guest file system indexing : Virtual Machine ( Sanal Makine ) içerisindeki dosyaların indekslenmesini istiyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz. Bu indeksleme sonrasında index dosyalarını Veeam Backup Enterprise konsolu üzerinde hızlı ve doğru arama gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.

Guest Processing ekranın da gerekli yapılandırmayi tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Schedule ekranın da Backup ( Yedek ) alma sürelerini yapılandırdığımız ekrandır.

 • Daily at this time : Günlük olarak belirlenen saatte ve haftanın belirlediğiniz günlerinde çalışmasını yapılandırabilirsiniz
 • Montly at this time : Aylık olarak belirlenen saatte ve Ay içinde belirlediğiniz günlerinde çalışmasını yapılandırabilirsiniz.
 • Periodically every : Hours ( Saat ), Minutes ( Dakika ) ve Continunosly ( Sürekli ) olarak belirlenen aralıklarla çalışmasını yapılandırabilirsiniz. Örneğin sabah 9.00 ile akşam 18.00 arasında her 2 saatte bir çalıştır. Örneğin sabah 9.00 ile akşam 18.00 arasında her 2 saatte bir çalıştır.
 • After this Job : Daha önce yapılandırmış olduğunuz bir Backup Job bittikten sonra otomatik olarak çalışmasını yapılandırabilirsiniz
 • Automatic Retry : Herhangi bir sebepten dolayı hata verirse kaç defa yeniden çalışmasını yapılandırabilirsiniz
 • Backup Window : Eğer görev belirlenen saatlerde tamamlanmamış ise iptal edebilirsiniz.

Schedule ekranın da Daily at this time olarak yapılandırmayı tamamladıktan sonra Apply diyerek Backup Jobs oluşturuyoruz.

Summary ekranın da yapmış olduğumuz yapılandırmanın özet bilgisi yer almaktadır. Run the job when I click Finish seçeneğini işaretlersek Backup Job yapılandırma işlemi tamamlandıktan sonra otomatik olarak başlayacaktır.

Summary ekranın da Run the job when I click Finish seçeneğini işaretliyoruz ve Backup Job yapılandırma işlemi tamamlandıktan sonra otomatik olarak başlamasını sağlıyoruz.

Summary ekranın da Finish diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

Veeam Backup & Replication 10 konsolunu tekrar geri döndüğümüzde yapılandırmış olduğumuz Backup Job’ı Runnig ( Start ) olmuş bir şekilde görüntülüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

Bir yanıt yazın

Back To Top