Veeam Explorer for Microsoft Exchange Restore 5

Merhaba

Veeam firmasının hem Microsoft Hyper-V hem de Vmware VMware vSphere platformları için geliştirilmiş olduğu Backup yazılımının yeni versiyonu ve yeni özelliklerinin bulunduğu Veeam Backup & Replication 10 18 Şubat 2020 tarihi itibariyle kullanıma sundu. Aslında 2019 ile birlikte Veeam Backup & Replication 9.5 Update 3’ten sonra Veeam Backup & Replication 10 versiyonun gelmesi hepimiz merakla ve heyecanla bekliyorduk ancak Veeam Forum’da yapılan açıklamada 2019 yılı içinde yayınlanacak olan Update serisi ile Veeam Backup & Replication kullanımına yeni özelliklerle devam edeceği bilgisi verildi. Veeam Backup & Replication 10 versiyonunu 2020 ilk çeyreğinde kullanıma sunulacağını bildirmişlerdi. 18 Şubat 2020 tarihi itibariyle Veeam Backup & Replication 10 versiyonu yeni özellikleri ile karşımıza çıktı.

Daha önceki yazılarımız da

 1. Veeam Backup & Replication 10 Kurulumu
 2. Veeam Backup & Replication 9.5 Update 10
 3. Veeam Backup & Replication 9.5 Update 4b Update 10
 4. Veeam Backup & Replication 10 Backup Repository Ekleme
 5. Veeam ONE 10 Kurulumu
 6. Veeam ONE 10 Agent Kurulumu
 7. Veeam Backup Enterprise Manager 10 Kurulumu
 8. Veeam Backup Enterprise Manager 10 Yapılandırması
 9. Veeam Backup & Replication 10 Hyper-V Host Ekleme
 10. Veeam Backup & Replication 10 VMware vSphere Host Ekleme
 11. Veeam Backup & Replication 10 Hyper-V Failover Cluster Host Ekleme
 12. Veeam Backup & Replication 10 Hyper-V Failover Cluster Backup Job Oluşturma
 13. Veeam Backup & Replication 10 VMware vSphere Backup Job Oluşturma
 14. Veeam Backup & Replication 10 Restore Entire VM
 15. Veeam Backup & Replication 10 Restore Entire VM 2
 16. Veeam Backup & Replication 10 Guest Files
 17. Veeam Backup & Replication 10 Guest Files 2
 18. Veeam Backup & Replication 10 Guest Files 3 
 19. Veeam Backup & Replication 10 Restore Entire VM
 20. Veeam Backup & Replication 10 Azure Blob Storage
 21. Veeam Backup & Replication 10 Instant VM Recovery
 22. Veeam Backup & Replication 10 Instant VM Recovery 2
 23. Veeam Backup & Replication 10 Replication
 24. Veeam Backup & Replication 10 Replication Failover
 25. Veeam Backup & Replication 10 Scale-Out Backup Repository
 26. Veeam Backup & Replication 10 Replication Failback
 27. Veeam Explorer for Microsoft Active Directory Restore
 28. Veeam Explorer for Microsoft Active Directory Restore 2
 29. Veeam Backup & Replication 10 Service Provider Yapılandırması
 30. Veeam Explorer for Microsoft SQL Server Restore
 31. Veeam Explorer for Microsoft SQL Server Restore 2
 32. Veeam Explorer for Microsoft SQL Server Restore 3
 33. Veeam Explorer for Microsoft SQL Server Restore 4 
 34. Veeam Explorer for Microsoft SQL Server Restore 5 
 35. Veeam Explorer for Microsoft SQL Server Restore 6
 36. Veeam Explorer for Microsoft Exchange Restore
 37. Veeam Explorer for Microsoft Exchange Restore 2
 38. Veeam Explorer for Microsoft Exchange Restore 3
 39. Veeam Explorer for Microsoft Exchange Restore 4 yazılarını sizlerle paylaşmıştık.

Veeam Backup & Replication Exchange Server üzerinde bizim için Mailbox ve Mailbox Items bazlı hayatımızı kurtaran yazılımı olan Veeam Explorer for Microsoft Exchange ile Microsoft Exchange Server üzerinde silinen bir e-maili çok kısa bir süre içerisinde nasıl kurtarabiliriz bunu inceleyeceğiz. Microsoft Exchange Server için Veeam Explorer, size Microsoft Exchange Server yedeklerine anında görünürlük, farklı öğeleri parçalı kurtarma ve kullanımı kolay e-bulma seçenekleri sağlayan ve bunların hepsini Microsoft Exchange Server Databae ( Veritabanı ) veya sunucunun tamamını geri yüklemeden yapan devrimci bir teknoloji sunar.

Temel özellikler :

 • Tüm öğelere (e-postalar, posta kutuları, notlar kişiler, vb.) Microsoft Exchange Server 2010, Microsoft Exchange Server 2013, Microsoft Exchange Server 2016 ve Microsoft Exchange Server 2019 Virtual Machine (  Sanal Makine ) Veeam yedeklerinden veya sadece EDB dosyalarından doğrudan göz atabilir, onları arayabilir ve seçimli olarak dışa aktarabilirsiniz
 • Kayıp veya bozulmuş Exchange posta kutusu öğelerini özgün konumlarına geri yükleyebilirsiniz
 • Exchange posta kutusu ve ortak klasör öğelerini Kişisel Klasör dosyaları olarak (.pst) dışa aktarabilirsiniz
 • Dışarı aktarım raporları ve dışa aktarım boyut tahmini gibi özelliklerle kurumunuzun tamamında e-bulma işlemleri ve yasal aramalar yapabilirsiniz.

Uygulama öğesi kurtarma :

Microsoft Exchange için Veeam Explorer sayesinde artık depolama alanı ayırmanıza veya posta kutusu depolama alanlarının tamamını geri yüklemenize gerek yok. İlgilendiğiniz Exchange sunucularını ve geri yükleme noktalarını seçmeniz yeterli. Veeam Explorer göz atmanız, arama yapmanız ve dışa aktarmanız amacıyla posta kutusu depolama alanlarının içeriğini sağlayacak. Şunları yapabilirsiniz:

 • İster kullanıcı tarafından yanlışlıkla silinen bir e-posta, isterse de bir mobil cihazla eşitleme yaptıktan sonra kaybolan takvim öğeleri/kişiler söz konusu olsun, önceki Veeam veya EDB dosyalarında bulunan Exchange öğelerini bulup geri yükleyebilirsiniz
 • Zamanda belirli bir noktadan itibaren Exchange posta kutusunun tamamını bir PST dosyasına aktararak çalışanlarınız işten ayrıldığında veya başka bir göreve atandığında sorunsuz bir şekilde geçiş yapılmasını sağlayabilirsiniz
 • Microsoft Exchange için Veeam Explorer’ı, yıllar önce oluşturulmuş normal Veeam yedeklemelerinde kullanabilirsiniz. Bunun için hiçbir özel yedeklemeye veya meta veriye gerek yoktur
 • Dahili ve harici incelemelerde e-Bulma’yı zahmetsiz bir şekilde kullanarak ihtiyaç duyduğunuz öğelere hızlıca ulaşabilirsiniz

Lisanslanması, dağıtılması ve yönetilmesi gereken bir yedekleme ajanı bulunmamaktadır. Microsoft Exchange için Veeam Explorer, kullandığı ajansız yedekleme ve kurtarma teknikleri sayesinde Exchange geri yüklemelerinin hızlı, zahmetsiz ve kolay anlaşılır bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Ürünle birlikte sunulan bu işlevden faydalanmak için hiçbir ek lisans ücreti ödenmesi gerekmez. Böylece, özel olarak Microsoft Exchange için geliştirilmiş ayrı bir yedekleme çözümü kullanmanın doğuracağı sorunlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Gelişmiş parçalı kurtarma işlevi :

Microsoft Exchange için Veeam Explorer, gelişmiş parçalı kurtarma işlevi de sunmaktadır. Bu özellik sayesinde eskiden gerçekleştirilmesi zor olan bazı Exchange geri yükleme görevleri çok daha kolay ve verimli bir şekilde yerine getirilebilir. Bu özellikler sayesinde:

 • Sonsuza kadar kaybettiğinizi düşündüğünüz kalıcı silinmiş (yani kalıcı olarak silinmiş) öğeleri, Microsoft Outlook’tan çok daha başarılı bir şekilde kurtarabilirsiniz!
 • Yerel Microsoft Exchange posta arşivleri gibi Çevrimiçi Arşiv posta kutularını, temizlenmiş klasörleri ve kalıcı silinmiş öğeleri arayabilir ve bunları kurtarabilirsiniz
 • Yardım masası operatörleri için geliştirilen web tabanlı geri yükleme bağlantı portalı sayesinde posta kutusu öğelerini tek tıkla kurtarabilirsiniz

Zahmetsiz e-bulma :

Microsoft Exchange için Veeam Explorer, aşağıdaki özellikler sayesinde gereksiz yere zaman ve çaba harcamanıza engel olan gerçek e-bulma yetenekleri sunar:

 • Dışa aktarma raporu: Hangi konumdan nelerin dışa aktarıldığını ve hangi arama kriterlerinin kullanıldığını belirten raporlar e-posta yoluyla yedekleme yöneticilerine gönderilir ve dışa aktarılan verilerle birlikte PST dosyalarına eklenir
 • Dışa aktarma boyutu tahmini: Sorgu tasarımında size yardımcı olmak amacıyla arama kriterini temel alarak bulunacak sonuçlara ilişkin bir tahmin sunar

Desteklenen ortamlar :

 • Microsoft Exchange Server 2010 ( Service Pack 1 veya üzeri dahil )
 • Microsoft Exchange Server 2013 ( Service Pack 1 dahil )
 • Microsoft Exchange Server 2016
 • Microsoft Exchange Server 2019

Microsoft Exchange Server’ın tüm sürümleri desteklenir ( Standard ve Enterprise ).

Ürünler ve sürümler :

Veeam Availability Suite, Veeam Backup & Replication ve Veeam Backup Essentials ürünlerinin tüm sürümlerinde Microsoft Exchange için Veeam Explorer bulunmaktadır. Ayrıca bu ürün, Veeam Backup & Replication Community Edition‘da da bulunmaktadır ve Microsoft Windows için Veeam Agent ile birlikte kullanılabilir.

Desteklenen özellik ve sürümlerle ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen aşağıdaki bağlantı aracılığıyla ulaşabileceğiniz sürüm karşılaştırma kılavuzunu inceleyin.

Sürümleri Karşılaştırın

Ortamımızda yönetiğimiz Microsoft Exchange Server üzerinden e-mail hesabı kullanan kullanıcılarımızdan biri ve ya bir kaçı gün içerisindeki kendisine iletilmiş olan kritik bir e-maili yanlışlıkla silebilir ve ileten kişiden de tekrar e-maili göndermesini isteyemeyeceği durumlarda ilk olarak Bilgi İşleme ulaşır ve sildiği e-maili kurtarılıp kurtarılacağını sorar. Böyle bir durumda eğer ortamınızda Veeam Backup & Replication kullanıyorsanız, Veeam Explorer for Microsoft Exchange tools size çok yardımcı olacaktır.

Bu yazımızda Microsoft Exchange Server üzerinde bulunan bir Mailbox içinden silinen mail’i silinen kullanıcıya mail olarak Restore ( Geri Yükleme ) işlemini anlatıyor olacağız.

 

Nihat CUBUK isimli kullanıcımızın Mailbox’ın Baki CUBUK tarafından gönderilen Veeam Tested 6 Subject ( Konu ) mail’i görüyoruz.

Nihat CUBUK isimli kullanıcımızın Mailbox’ın Baki CUBUK tarafından gönderilen Veeam Tested 6 Subject ( Konu ) mail’i sağ tuş Delete diyerek siliyoruz.

Nihat CUBUK isimli kullanıcımızın Mailbox’ın Baki CUBUK tarafından gönderilen Veeam Tested 6 Subject ( Konu ) mail’in silindiğini görüyoruz.

Nihat CUBUK isimli kullanıcımızın Mailbox üzerinde Delete Items altında Baki CUBUK tarafından gönderilen Veeam Tested 6 Subject ( Konu ) mail’i görüyoruz.

Nihat CUBUK isimli kullanıcımızın Mailbox üzerinde Delete Items altında Baki CUBUK tarafından gönderilen Veeam Tested 6 Subject ( Konu ) mail’i sağ tuş Empty Folder diyerek bütün silinenleri temizliyoruz.

Karşımıza gelen ekran da Yes diyerek Delete Items temizliyoruz.

Nihat CUBUK isimli kullanıcımızın Mailbox üzerinde Delete Items altında Baki CUBUK tarafından gönderilen Veeam Tested 6 Subject ( Konu ) mail’in olmadığını görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 10 konsolunu açıyoruz.

Veeam Backup & Replication 10 konsolu geliyor karşımıza.

Veeam Backup & Replication 10 konsolu üzerinde BACKUP & REPLICATION bölümünde Backups sekmesi altında bulunan Disk bölümüne geliyoruz.

Veeam Backup & Replication 10 konsolu üzerinde BACKUP & REPLICATION bölümünde Backups sekmesi altında bulunan Disk bölümü altında daha önce almış olduğumuz Backup ( Yedek ) dosyası üzerinde üst menüde bulunan Application Items sekmesine tıklıyoruz.

Microsoft Active Directory : Bu seçenek ile

 • Tek geçişli, görüntü seviyesinde yedeklemeden, farklı Active Directory nesnelerinin veya kuruluş birimlerinin (OU) tamamının ve özniteliklerinin anında kurtarılması
 • İş kesintilerini önlemek için kayıp kullanıcı ve bilgisayar hesaplarının şifreleriyle birlikte kurtarılması
 • Grup İlkesi Nesnelerini (GPO’lar), Active Directory’ye Entegre Microsoft DNS kayıtlarını ve Yapılandırma Bölüm nesnelerini geri yükleme
 • Yedek ve üretim Active Directory durumları arasında, hem nesne hem de nesne özniteliği seviyesinde tek tıkla zahmetsiz karşılaştırma yaparak farklılıkları kolayca belirleme ve eski değişiklikleri veya kaza sonucu silinen dosyaları üretim dizinine geri alma
 • Düz metin ve gelişmiş LDAP filtre tabanlı arama yetenekleriyle, depolama snapshot’larında yer alan sanal makine disklerindeki Active Directory veritabanlarında Active Directory nesnelerine ve özniteliklerine kolayca göz atma
 • Active Directory nesnelerini ve kullanıcı özniteliklerini yedekten LDIFDE formatına aktarma veya bir Active Directory nesne geri yüklemesini doğrudan üretim Active Directory veritabanına (.DIT) tamamlama

Microsoft Exchange : Bu seçenek ile

 • Microsoft Exchange Server üzerindeki tüm öğelere (e-postalar, posta kutuları, notlar kişiler, vb.) Microsoft Exchange Server 2010, Microsoft Exchange Server 2013  ve Microsoft Exchange Server 2016 Virtual  Machine ( Sanal Makine ) üzerinde alinan Backup dosyaları üzerinden ya da EDB ( Exchange Database ) dosyalarından doğrudan göz atabilir, onları arayabilir ve silinen dosyaları seçerek Restore edebilirsiniz.
 • Kayıp veya bozulmuş Exchange posta kutusu öğelerini özgün konumlarına Restore yapabilirsiniz.
 • Exchange Mailbox ve Excahange Public Folder öğelerini Kişisel Klasör dosya olarak (.pst) dışa aktarabilirsiniz
 • Dışarı aktarım raporları ve dışa aktarım boyut tahmini gibi özelliklerle kurumunuzun tamamında e-bulma işlemleri ve yasal aramalar yapabilirsiniz

Microsoft SharePoint : Bu seçenek ile

 • SharePoint veri tabanlarınıza göz atın: SharePoint’i ayıklamak veya yerel bir klasörden açmak zorunda kalmadan bir yedeklemeden açabilirsiniz.
 • Tam metin aramadan faydalanın: SharePoint’in kendisini kurtarmak zorunda kalmadan geri yüklemeniz gereken her türlü içeriği, belgeyi, listeyi veya diğer öğeleri SharePoint geri yükleme dosyasında bulun.
 • Farklı SharePoint öğelerini ve izinlerini geri yükleyin: Uzaktan BLOB Depolama (RBS) desteklenmektedir.
 • Kurtarılan öğeleri dışa aktarın: Öğeleri doğrudan orijinal SharePoint sunucusuna geri yükleyin, öğeleri belirli kullanıcılara e-posta ekleri şeklinde gönderin veya farklı bir konuma kolayca kaydedin.
 • SharePoint sitelerini geri yükleyin : Kesinti sürelerini en aza indirin ve yeni siteler oluşturup yeniden yapılandırmaya gerek kalmadan silinmiş veya bozuk siteleri dakikalar içinde geri yükleyin.

Microsoft SQL Server : Bu seçenek ile

 • Veritabanlarını zamanda belirli bir noktaya geri yükleyin
 • Aynı ya da farklı SQL Server’a geri yükle
 • Tek tıkla özgün konuma geri yükleyin
 • Belirlenmiş bir konuma aktarın ve daha sonra bir SQL Server’a ekleyin
 • Enterprise Manager web arayüzü, tüm mevcut SQL veritabanlarınızın eksiksiz görünümünü de sağlayarak silinmiş ya da kaybolmuş veritabanlarının kurtarılmasını kolaylaştırır.

Microsoft OneDrive for Business : Bu seçenek ile

 • Office 365 verilerinizi yanlışlıkla silmeye, güvenlik tehditlerine ve bekletme ilkesi boşluklarına karşı korur
 • Sektör lideri kurtarma esnekliği ile farklı Office 365 e-postalarını, dosyalarını ve sitelerini hızla geri yükleyin
 • Office 365 öğelerindeki verimli e-Bulma işlemi sayesinde yasal gereksinimleri ve uyumluluk gereksinimlerini karşılayın.

Oracle : Bu seçenek ile

 • Veritabanının bir imaj seviyesindeki yedeklemede depolanan duruma kurtarılması
 • İşlem günlüğü yeniden yürütme aracılığıyla veritabanının zamanda belirli bir noktada kurtarılması
 • İşlem günlüğü incelemesi aracılığıyla işlem düzeyinde kurtarma

Other (U-AIR) : Önemli ve hatta can alıcı özellik olan U-AIR ( Universal Application-Item Recovery ). Veeam ajansız yedekleme çözümüdür bu çözümü işletim sistemi bağımsız yapabiliyor ve hatta 20 farklı dosya sisteminden dosya bazlı geri yükleme yapabiliyoruz. İşte vPower ile birlikte gelen bu yeni özellik sayesinde artık uygulamalarınızdan da, Restore ihtiyacı duymadan birşeyleri bulup çıkarabilirsiniz. Yani bir Microsoft SQL Server Table ( Tablo ) bir veri veya Microsoft Exchange Server sunucunuzda bir Mailbox ve ya tek bir posta ya da Active Directory içinden bir kullanıcı dosyasını ve daha fazlası. Bir kez daha altını çizmek istiyorum, bütün bunları herhangi bir ajan veya ek bir uygulamaya ihtiyaç duymadan yapabiliyor olacaksınız.

Veeam Backup & Replication 10 konsolu üzerinde üst menüde bulunan Application Items sekmesi altında bulunan Microsoft Exchange tıklıyoruz.

Restore Points ekranın da daha önceden almış olduğumuz Backup ( Yedek ) dosyalarını yani Restore Points ( Geri Yükleme Noktaları ) görüntülüyoruz. Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucunuz üzerinde bulunan W16EXC16 isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuz üzerinde bir kaç kere Backup ( Yedek ) aldığımız için bu ekran da bir kaç tane Restore Points ( Geri Yükleme Noktaları ) görüntülenmektedir. Hangi tarihe Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapmak istiyorsak onu seçebilirsiniz.

Restore Point ekranın da Veeam Explorer for Microsoft SQL Server ‘da Restore from the latest available backup ve Restore from this restore point seçenekleri bulunmaktaydı. Veeam Explorer for Microsoft Exchange ve Veeam Explorer for Microsoft Active Directory sadece Available restore points seçeneği bulunmaktadır.

Restore Points ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Reason ekranın da neden Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirildiğiyle ilgili bilgiyi Restore reason bölümüne yazabilirsiniz. Do not show me this page again seçeneğini seçerek bir daha ki Restore ( Geri Yükleme ) işlemin de Reason ekranının gelmemesini sağlayabilirsiniz.

Reason ekranın da herhangi bir açıklama yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

Summary ekranın da Restore ( Geri Yükleme ) işlemi ile ilgili bilgileri görüyoruz.

 • VM name : Orjinal Virtual Machine ( Sanal Makine ) ismini görüyoruz.
 • Restore point : Hangi Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) seçildiğini görüyoruz.

Summary ekranın da Finish dedikten sonra Restore ( Restore ) işlemi için VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT EXCHANGE konsolu açılacaktır.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT EXCHANGE konsulunun açıldığını görüyoruz.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT EXCHANGE konsulu geliyor karşımıza. Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) içindeki Microsoft Exchange Server Database’ni Mount edildiğini görüyoruz.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT EXCHANGE konsulu üzerinde All Stores altında Mailbox Database 1080133303.edb isimli Microsoft Exchange Server Database dosyasını görüyoruz.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT EXCHANGE konsulu üzerinde All Stores altında Mailbox Database 1080133303.edb isimli Microsoft Exchange Server Database dosyası altındaki Mailbox’ları görüyoruz.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT EXCHANGE konsulu üzerinde HOME menüsü altında bulunan Mailboxes Stores sekmesi altında iki seçeneğimiz bulunmaktadir.

Microsoft Exchange mailbox database seçeneği ile Backup ( Yedek ) içinde bulunan farklı bir Microsoft Exchange Server Database ekleyebilirsiniz.

Veeam Backup for Microsoft Office 365 server seçeneği ile Microsoft Office 365 üzerindeki Microsoft Exchange Server Database ekleyebilirsiniz.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT EXCHANGE konsulu üzerinde HOME menüsü altında bulunan Mailboxes Stores sekmesi altında bulunan Remove Store diyerek Backup ( Yedek ) içinde açılan Microsoft Exchange Server Database kaldırarak farklı bir Microsoft Exchange Server Database ekleyebilirsiniz.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT EXCHANGE konsulu üzerinde HOME menüsü altında bulunan Restore sekmesi altında bulunan Restore Mailboxes seçeneği ile Backup ( Yedek ) içinde bulunan Mailbox’ları Restore ( Geri Yükleme ) işlemini yapabilirsiniz.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT EXCHANGE konsulu üzerinde HOME menüsü altında bulunan Restore sekmesi altında bulunan Export Stores sekmesi altında iki seçeneğimiz bulunmaktadir.

Export state Desktop\Mailbox Database seçeneği ile Backup ( Yedek ) içindeki Microsoft Exchange Server Database içindeki bütün Mailbox’ları Veeam Backup & Replication Desktop ( Masaüstü ) aktarabilirsiniz.

Export to .pst file seçeneği ile Backup ( Yedek ) içindeki Microsoft Exchange Server Database içindeki bütün Mailbox’ları Veeam Backup & Replication üzerinde belirlediğiniz dizin altına aktarabilirsiniz.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT EXCHANGE konsulu üzerinde HOME menüsü altında bulunan Search sekmesi altında bulunan Advanced Find seçeneği ile Backup ( Yedek ) içindeki Microsoft Exchange Server Database üzerinde arama yapabilirsiniz.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT EXCHANGE konsolun da Restore ( Geri Yükleme ) işlemi için mount edilen Backup ( Yedek ) dosyası içinde Microsoft Exchange Server 2016 üzerindeki Mailbox Database ve Mailboxlarımızı görüyoruz.

Nihat CUBUK isimli kullanıcımızın Mailbox’ı üzerindeki silmiş olduğumuz Veeam Tested Subject ( Konu ) maili Restore ( Geri Yükleme ) işlemini yapacağız.

Nihat CUBUK isimli kullanıcımızın Mailbox’ı üzerindeki silmiş olduğumuz Veeam Tested 6 Subject ( Konu ) mail üzerinde sağ tuş yaptığımız karşımıza bazı seçenekler çıkacaktır.

Bu seçenekler ;

Restore to [email protected] : Bu seçenek ile Mailbox üzerinde mailin silindiği dizine Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

NOT : Veaam Backup & Replication Enterprise Manager özelliğine sahip kullanıcılar kullanabilir.

Restore to : Bu seçenek ile Mailbox üzerinde mailin silindiği dizinden farklı bir dizin altına Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

NOT : Veeam Backup & Replication 10 sunucunuz üzerinde Microsoft Outlook 2013, Microsoft Outlook 2016 ve ya Microsoft Outlook 2019 kurulu olması gerekmektedir.

Export to Desktop\Inbox.pst : Bu seçenek ile silinen mail’i Inbox.pst dosyası olarak Veeam Backup & Replication 10 üzerinde Desktop ( Masaüstü ) Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

NOT : Veeam Backup & Replication 10 sunucunuz üzerinde Microsoft Outlook 2013, Microsoft Outlook 2016 ve ya Microsoft Outlook 2019 kurulu olması gerekmektedir.

Export to .pst file : Bu seçenek ile silinen mail’i Inbox.pst dosyası olarak Veeam Backup & Replication 10 üzerinde belirleyeceğiniz bir dizin altına Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

NOT : Veaam Backup & Replication sunucusu üzerinde Outlook 2013,Outlook 2016 ve ya Outlook 2019 kurulu olması gerekmektedir.

Save to Desktop : Bu seçenek ile silinen mail’i .msg dosyası olarak Veeam Backup & Replication 10 üzerinde Desktop ( Masaüstü ) Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

NOT : Veeam Backup & Replication 10 sunucunuz üzerinde Microsoft Outlook 2013, Microsoft Outlook 2016 ve ya Microsoft Outlook 2019 kurulu olması gerekmektedir.

Save to .msg file : Bu seçenek ile silinen mail’i .msg dosyası olarak Veeam Backup & Replication 10 üzerinde belirleyeceğiniz bir dizin altına Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

NOT : Veeam Backup & Replication 10 sunucunuz üzerinde Microsoft Outlook 2013, Microsoft Outlook 2016 ve ya Microsoft Outlook 2019 kurulu olması gerekmektedir.

Send to [email protected] : Bu seçenek ile silinen mail’i silinen kullanıcıya mail olarak Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Send to : Bu seçenek ile silinen mail’i farklı bir kullanıcıya mail olarak Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

NOT : Mail olarak göndermek için VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT EXCHANGE konsolunda General Options menüsü altında bulunan SMTP Settings ayarlarını yapılması gerekmektedir.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT EXCHANGE konsolun da Compare menüsünde bulunan Compare with Production seçeneği ile Mailbox üzerinde silinen mail ITEM STATE bölümünde görüntülecektir.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT EXCHANGE konsolun da Compare menüsünde bulunan Compare with Production seçeneği seçtiğimizde Mailbox üzerinde silinen mail ITEM STATE bölümünde Deleted Moved olarak görüntülenmektedir.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT EXCHANGE konsolun da Compare menüsünde bulunan Show Changed Items Only seçeneği ile Mailbox üzerinde sadece silinen mail görüntülecektir.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT EXCHANGE konsolun da Compare menüsünde bulunan Show Changed Items Only seçeneği seçtiğimizde Mailbox üzerinde sadece silinen mail görüntüleniyor.

Nihat CUBUK isimli kullanıcımızın Mailbox’ı üzerinde silmiş olduğumuz Veeam Tested 6 Subject ( Konu ) mail üzerinde sağ tuş Send to [email protected] seçeneği ile silinen mail’i silinen kullanıcıya mail olarak Restore ( Geri Yükleme ) işlemini başlatıyoruz.

Send to [email protected]Bu seçenek ile silinen mail’i silinen kullanıcıya mail olarak Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT EXCHANGE konsolundan SMTP Server yapılandırmasını yapmak için VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT EXCHANGE konsolundan Options menüsü altında bulunan SMTP Settings ayarlarını yapılandırmanız gerekiyor.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT EXCHANGE konsolu üzerinde General Options menüsünü açıyoruz.

OPTIONS ekranı geliyor karşımıza SMTP Settings sekmesini açıyoruz.

OPTIONS ekranın da SMTP Settings sekmesinin herhangi bir yapılandırma olmadığını görüyoruz.

OPTIONS ekranın da SMTP Settings sekmesinde Configure SMTP settings, Port, From ve Use authentication bölümlerinde gerekli yapılandırmayı yapıyoruz.

OPTIONS ekranın da SMTP Settings sekmesinde gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Send test e-mail to bölümünde Send tıklayarak test e-maili göndererek yapılandırmayı kontrol ediyoruz.

Test e-mailin gönderildiğini görüyoruz.

Test e-mailin başarılı bir şekilde gönderildiğini görüyoruz. OK diyerek Test e-mail ekranını kapatıyoruz.

OPTIONS ekranın da SMTP Settings sekmesinde gerekli yapılandırmayı yaptıktan ve kontrol ettikten sonra Apply diyerek yapılandırmayı kaydediyoruz.

OPTIONS ekranın da SMTP Settings sekmesinde gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyerek OPTIONS ekranını kapatıyoruz.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT EXCHANGE konsolundan SMTP Server yapılandırmasını tamamladıktan sonra tekrar Nihat CUBUK isimli kullanıcımızın Mailbox’ı üzerinde silmiş olduğumuz Veeam Tested 6 Subject ( Konu ) mail üzerinde sağ tuş Send to [email protected] seçeneği ile silinen mail’i silinen kullanıcıya mail olarak Restore ( Geri Yükleme ) işlemini başlatıyoruz.

Send to [email protected]Bu seçenek ile silinen mail’i silinen kullanıcıya mail olarak Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT EXCHANGE konsolu üzerinde Nihat CUBUK isimli kullanıcımızın Mailbox’ı üzerinde silmiş olduğumuz Veeam Tested 6 Subject ( Konu ) silinen mail’i silinen kullanıcıya mail olarak Restore ( Geri Yükleme ) işlemininin başladığını görüyoruz.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT EXCHANGE konsolu üzerinde Nihat CUBUK isimli kullanıcımızın Mailbox’ı üzerinde silmiş olduğumuz Veeam Tested 6 Subject ( Konu ) silinen mail’i silinen kullanıcıya mail olarak Restore ( Geri Yükleme ) işleminin mail olarak başarılı bir şekilde gönderildiğini görüyoruz.

Nihat CUBUK isimli kullanıcımızın Mailbox’ın [email protected] isimli mail üzerinden Mail Items Recovery Subject ( Konu ) isimli mailin geldiğini görüyoruz.

Nihat CUBUK isimli kullanıcımızın Mailbox’ın [email protected] isimli mail üzerinden Mail Items Recovery Subject ( Konu ) isimli mailin içinde  Baki CUBUK tarafından gönderilen Veeam Tested 6 Subject ( Konu ) mail’i görüyoruz.

 

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle….

Bir yanıt yazın

Back To Top