Veeam Explorer for Microsoft SQL Server Restore 2

Merhaba

Veeam firmasının hem Microsoft Hyper-V hem de Vmware VMware vSphere platformları için geliştirilmiş olduğu Backup yazılımının yeni versiyonu ve yeni özelliklerinin bulunduğu Veeam Backup & Replication 10 18 Şubat 2020 tarihi itibariyle kullanıma sundu. Aslında 2019 ile birlikte Veeam Backup & Replication 9.5 Update 3’ten sonra Veeam Backup & Replication 10 versiyonun gelmesi hepimiz merakla ve heyecanla bekliyorduk ancak Veeam Forum’da yapılan açıklamada 2019 yılı içinde yayınlanacak olan Update serisi ile Veeam Backup & Replication kullanımına yeni özelliklerle devam edeceği bilgisi verildi. Veeam Backup & Replication 10 versiyonunu 2020 ilk çeyreğinde kullanıma sunulacağını bildirmişlerdi. 18 Şubat 2020 tarihi itibariyle Veeam Backup & Replication 10 versiyonu yeni özellikleri ile karşımıza çıktı.

Daha önceki yazılarımız da

 1. Veeam Backup & Replication 10 Kurulumu
 2. Veeam Backup & Replication 9.5 Update 10
 3. Veeam Backup & Replication 9.5 Update 4b Update 10
 4. Veeam Backup & Replication 10 Backup Repository Ekleme
 5. Veeam ONE 10 Kurulumu
 6. Veeam ONE 10 Agent Kurulumu
 7. Veeam Backup Enterprise Manager 10 Kurulumu
 8. Veeam Backup Enterprise Manager 10 Yapılandırması
 9. Veeam Backup & Replication 10 Hyper-V Host Ekleme
 10. Veeam Backup & Replication 10 VMware vSphere Host Ekleme
 11. Veeam Backup & Replication 10 Hyper-V Failover Cluster Host Ekleme
 12. Veeam Backup & Replication 10 Hyper-V Failover Cluster Backup Job Oluşturma
 13. Veeam Backup & Replication 10 VMware vSphere Backup Job Oluşturma
 14. Veeam Backup & Replication 10 Restore Entire VM
 15. Veeam Backup & Replication 10 Restore Entire VM 2
 16. Veeam Backup & Replication 10 Guest Files
 17. Veeam Backup & Replication 10 Guest Files 2
 18. Veeam Backup & Replication 10 Guest Files 3 
 19. Veeam Backup & Replication 10 Restore Entire VM
 20. Veeam Backup & Replication 10 Azure Blob Storage
 21. Veeam Backup & Replication 10 Instant VM Recovery
 22. Veeam Backup & Replication 10 Instant VM Recovery 2
 23. Veeam Backup & Replication 10 Replication
 24. Veeam Backup & Replication 10 Replication Failover
 25. Veeam Backup & Replication 10 Scale-Out Backup Repository
 26. Veeam Backup & Replication 10 Replication Failback
 27. Veeam Explorer for Microsoft Active Directory Restore
 28. Veeam Explorer for Microsoft Active Directory Restore 2
 29. Veeam Backup & Replication 10 Service Provider Yapılandırması
 30. Veeam Explorer for Microsoft SQL Server Restore yazılarını sizlerle paylaşmıştık.

Microsoft SQL Server için Veeam Explorer veritabanlarınızı Backup ( Yedek ) üzerinden Restore ( Geri Yükleme ) için kullanımı kolay ve sihirbaza dayalı bir arayüz sunarak kullanımı son derece kolaydır!

Dosya düzeyindeki kurtarma oturumunda veritabanının ve log dosyalarının konumunu aramaya veya geri yüklenen dosyaları Microsoft SQL Server’a eklemek için zaman harcamaya gerek yoktur, işlemin tamamı otomatik olarak gerçekleştirilir. Microsoft SQL Server yedeklemesini seçin ve şunlara tıklayın:

 • Veritabanlarını zamanda belirli bir noktaya geri yükleyin
 • Aynı ya da farklı Microsoft SQL Server’a geri yükle
 • Tek tıkla özgün konuma geri yükleyin
 • Belirlenmiş bir konuma aktarın ve daha sonra bir Microsoft SQL Server’a ekleyin

Enterprise Manager web arayüzü, tüm mevcut SQL veritabanlarınızın eksiksiz görünümünü de sağlayarak silinmiş ya da kaybolmuş veritabanlarının kurtarılmasını kolaylaştırır.

Microsoft SQL Server için Veeam Explorer’da bir veritabanını yalnızca tek tıkla özgün konumuna aktarabilirsiniz. Veritabanları mevcut geri yükleme noktası olarak, belirli bir noktaya veya seçilen işlemden önceki duruma aktarılabilir. Üstelik, ihtiyaçlarınıza bağlı olarak bir veritabanını özel konumlara aktarabilir ve Microsoft SQL Server’lara ekleyebilirsiniz.

Microsoft SQL Server yedekleme ve esnek kurtarma seçenekleri

Veeam birçok geri yükleme seçeneği sunarak Microsoft SQL Server kurtarmayı kolaylaştırır. Tek bir imaj seviyesinde SQL yedeğinden, veritabanlarını veya tabloları geri yükleyebilirsiniz. Üstelik uzman olmanız veya MDF, NDF ve LDF dosyalarının ne anlama geldiğini bilmeniz gerekmez. Kurtarma sürecinde bir sihirbaz size kılavuzluk ederek geri yükleyebileceğiniz tüm mevcut veritabanlarını ve örnekleri tespit eder. Hepsi bu kadar da değil:

 • Tek seferde çoklu veritabanlarının ya da bir sunucudaki veritabanlarının tamamını geri yükleyebilirsiniz
 • Bir veritabanı zamanında geri yüklenmeyecek kadar büyükse geri yüklenen ve diğer mevcut tablolar arasında bir bağımlılığın olmadığı senaryolarda tablo düzeyi kurtarma gerçekleştirmeyi düşünebilirsiniz
 • Zamanda belirli bir noktaya geri yükleme gerçekleştirmek için transaction log yeniden yürütme özelliğini çalıştırabilirsiniz

SQL yedekleme ihtiyaçlarınız ve uzun vadeli stratejiniz için esnek seçenekler

Veeam’in farklı avantajlar sunan Erişilebilirlik çözümleri ile bütçeniz ne kadar olursa olsun VMware vSphere ve Microsoft Hyper-V sanallaştırılmış ortamları için güçlü yedekleme, geri yükleme ve replikasyon özellikleri elde edebilirsiniz. Veeam Backup & Replication Community Edition ve Standard Edition ile yerel, zamanda belirli bir noktaya SQL veritabanı geri yüklemeleri yapabilirsiniz. Enterprise ve Enterprise Plus sürümleri sayesinde ajansız, SQL işlem günlükleri yedeklemesi yapabilir ve bunları yeniden yürütebilir, veritabanlarını ve SQL nesnelerini orijinal veya yeni bir SQL Sunucusuna işlem düzeyinde kurtarabilirsiniz.

SQL işlem günlüklerini yedekleme ve yeniden yürütme

Bir SQL veritabanını geri yüklemek ve düşük RTO ve RPO’lar elde etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı! İşlem günlüğü yedekleme ve yeniden yürütme sayesinde, belirli bir işleme kadar (silme ya da ekleme sorgusuna geri alma gibi) zamanda belirli bir noktaya hızla geri yükleme gerçekleştirebilirsiniz.

Transaction log yedeği, Microsoft SQL Server yedekleme görevi yapılandırması sırasında tetiklenebilen ayrı bir seçenektir. Ana görüntü seviyesi yedekleme görevinin tamamlayıcısıdır ve her 15 dakikada bir (ya da daha az sürede) veritabanının artımlı değişikliklerini alarak çalışır. Bu durum SQL veritabanları için parçalı, işlem düzeyinde kurtarmalara olanak tanır.

Kurtarma işlemi kolaydır; sadece kaydırıcı arayüzü kullanarak zamanda bir noktaya mı kurtarma yapmak istediğinizi, yoksa belirli bir zaman girerek daha parçalı bir geri yükleme mi yapmak istediğinizi seçin ve veritabanınızı tek tıkla kurtarın.

Desteklenen Ortamlar

Microsoft SQL Server’ın aşağıdaki sürümleri, veritabanı geri yüklemesi için kaynak/hedef sistemler olarak desteklenmektedir:

 • Microsoft SQL Server 2019
 • Microsoft SQL Server 2017
 • Microsoft SQL Server 2016
 • Microsoft SQL Server 2014
 • Microsoft SQL Server 2012
 • Microsoft SQL Server 2008 R2
 • Microsoft SQL Server 2008
 • Microsoft SQL Server 2017 for Windows
 • Microsoft SQL Server 2005 SP4

Microsoft SQL Server’ın tüm sürümleri desteklenmektedir.

Always-On™ Availability Grupları, Microsoft SQL Server 2012 ve sonraki sürümleri için desteklenmektedir.

NOT : Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 ile ortamımızda bulunan Microsoft SQL Server 2017 ve Microsoft SQL Server 2019 şu anda bu özellikleri kapsamamaktadır. 

Ortamımızda yönetiğimiz SQL Server üzerindeki Veeam Backup & Replication 10 kullanıyorsanız, Veeam Explorer for Microsoft SQL Server size çok yardımcı olacaktır.

Örnek olarak BAKICUBUK isimli bir SQL Server Database dosyasının silinmesi ya da sunucuda yaşanacak olan bir sorundan dolayı ( Donanımsal ve ya yazılımsal ) bir sorun yaşamamız durumunda Veeam Explorer for Microsoft SQL Server ile Restore işlemlerini yapabiliriz.

Bu yazımızda Veeam Backup & Replication 10 ile ortamımızda bulunan Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan Microsoft SQL Server Database ortamımızda bulunan farklı bir Microsoft SQL Server sunucusu üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemini anlatıyor olacağız.

Daha önceki versiyonlarda Veeam Explorer for Microsoft SQL Server ile sadece SQL Database Restore ( Geri Yükleme ) edilebilmekteydi. Yani Microsoft SQL Server Database içindeki herhangi bir Table ( Tablo ) ya da Objects ( Nesne ) Restore işlemi gerçekleştiremiyorduk. Veeam Backup & Replication v9.0 ile birlikte birlikte bir veritabanı zamanında geri yüklenemeyecek kadar büyükse geri yüklenmiş ve diğer mevcut tablolar arasında bağımlılık bulunmayan senaryolarda tablo seviyesinde restore işlemi gerçekleştirebiliyoruz.

W19SQL16 isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde Microsoft SQL Server Management Studio konsolunu çalıştırdığımız da BAKICUBUK isimli bir Microsoft SQL Server Database’ni görüyoruz.

BAKICUBUK isimli bir Microsoft SQL Server Database’ni ortamımızda bulunan V19VEEAM isimli sunucumuz üzerinde Microsoft SQL Server üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştiriyor olacağız.

Veeam Backup & Replication 10 konsolunu açıyoruz.

Veeam Backup & Replication 10 konsolu geliyor karşımıza.

Veeam Backup & Replication 10 konsolu üzerinde BACKUP & REPLICATION bölümünde Backups sekmesi altında bulunan Disk bölümüne geliyoruz.

Veeam Backup & Replication 10 konsolu üzerinde BACKUP & REPLICATION bölümünde Backups sekmesi altında bulunan Disk bölümü altında daha önce almış olduğumuz Backup ( Yedek ) dosyası üzerinde üst menüde bulunan Application Items sekmesine tıklıyoruz.

Microsoft Active Directory : Bu seçenek ile

 • Tek geçişli, görüntü seviyesinde yedeklemeden, farklı Active Directory nesnelerinin veya kuruluş birimlerinin (OU) tamamının ve özniteliklerinin anında kurtarılması
 • İş kesintilerini önlemek için kayıp kullanıcı ve bilgisayar hesaplarının şifreleriyle birlikte kurtarılması
 • Grup İlkesi Nesnelerini (GPO’lar), Active Directory’ye Entegre Microsoft DNS kayıtlarını ve Yapılandırma Bölüm nesnelerini geri yükleme
 • Yedek ve üretim Active Directory durumları arasında, hem nesne hem de nesne özniteliği seviyesinde tek tıkla zahmetsiz karşılaştırma yaparak farklılıkları kolayca belirleme ve eski değişiklikleri veya kaza sonucu silinen dosyaları üretim dizinine geri alma
 • Düz metin ve gelişmiş LDAP filtre tabanlı arama yetenekleriyle, depolama snapshot’larında yer alan sanal makine disklerindeki Active Directory veritabanlarında Active Directory nesnelerine ve özniteliklerine kolayca göz atma
 • Active Directory nesnelerini ve kullanıcı özniteliklerini yedekten LDIFDE formatına aktarma veya bir Active Directory nesne geri yüklemesini doğrudan üretim Active Directory veritabanına (.DIT) tamamlama

Microsoft Exchange : Bu seçenek ile

 • Microsoft Exchange Server üzerindeki tüm öğelere (e-postalar, posta kutuları, notlar kişiler, vb.) Microsoft Exchange Server 2010, Microsoft Exchange Server 2013  ve Microsoft Exchange Server 2016 Virtual  Machine ( Sanal Makine ) üzerinde alinan Backup dosyaları üzerinden ya da EDB ( Exchange Database ) dosyalarından doğrudan göz atabilir, onları arayabilir ve silinen dosyaları seçerek Restore edebilirsiniz.
 • Kayıp veya bozulmuş Exchange posta kutusu öğelerini özgün konumlarına Restore yapabilirsiniz.
 • Exchange Mailbox ve Excahange Public Folder öğelerini Kişisel Klasör dosya olarak (.pst) dışa aktarabilirsiniz
 • Dışarı aktarım raporları ve dışa aktarım boyut tahmini gibi özelliklerle kurumunuzun tamamında e-bulma işlemleri ve yasal aramalar yapabilirsiniz

Microsoft SharePoint : Bu seçenek ile

 • SharePoint veri tabanlarınıza göz atın: SharePoint’i ayıklamak veya yerel bir klasörden açmak zorunda kalmadan bir yedeklemeden açabilirsiniz.
 • Tam metin aramadan faydalanın: SharePoint’in kendisini kurtarmak zorunda kalmadan geri yüklemeniz gereken her türlü içeriği, belgeyi, listeyi veya diğer öğeleri SharePoint geri yükleme dosyasında bulun.
 • Farklı SharePoint öğelerini ve izinlerini geri yükleyin: Uzaktan BLOB Depolama (RBS) desteklenmektedir.
 • Kurtarılan öğeleri dışa aktarın: Öğeleri doğrudan orijinal SharePoint sunucusuna geri yükleyin, öğeleri belirli kullanıcılara e-posta ekleri şeklinde gönderin veya farklı bir konuma kolayca kaydedin.
 • SharePoint sitelerini geri yükleyin : Kesinti sürelerini en aza indirin ve yeni siteler oluşturup yeniden yapılandırmaya gerek kalmadan silinmiş veya bozuk siteleri dakikalar içinde geri yükleyin.

Microsoft SQL Server : Bu seçenek ile

 • Veritabanlarını zamanda belirli bir noktaya geri yükleyin
 • Aynı ya da farklı Microsoft SQL Server’a geri yükle
 • Tek tıkla özgün konuma geri yükleyin
 • Belirlenmiş bir konuma aktarın ve daha sonra bir Microsoft SQL Server’a ekleyin
 • Enterprise Manager web arayüzü, tüm mevcut SQL veritabanlarınızın eksiksiz görünümünü de sağlayarak silinmiş ya da kaybolmuş veritabanlarının kurtarılmasını kolaylaştırır.

Microsoft OneDrive for Business : Bu seçenek ile

 • Office 365 verilerinizi yanlışlıkla silmeye, güvenlik tehditlerine ve bekletme ilkesi boşluklarına karşı korur
 • Sektör lideri kurtarma esnekliği ile farklı Office 365 e-postalarını, dosyalarını ve sitelerini hızla geri yükleyin
 • Office 365 öğelerindeki verimli e-Bulma işlemi sayesinde yasal gereksinimleri ve uyumluluk gereksinimlerini karşılayın.

Oracle : Bu seçenek ile

 • Veritabanının bir imaj seviyesindeki yedeklemede depolanan duruma kurtarılması
 • İşlem günlüğü yeniden yürütme aracılığıyla veritabanının zamanda belirli bir noktada kurtarılması
 • İşlem günlüğü incelemesi aracılığıyla işlem düzeyinde kurtarma

Other (U-AIR) : Önemli ve hatta can alıcı özellik olan U-AIR ( Universal Application-Item Recovery ). Veeam ajansız yedekleme çözümüdür bu çözümü işletim sistemi bağımsız yapabiliyor ve hatta 20 farklı dosya sisteminden dosya bazlı geri yükleme yapabiliyoruz. İşte vPower ile birlikte gelen bu yeni özellik sayesinde artık uygulamalarınızdan da, Restore ihtiyacı duymadan birşeyleri bulup çıkarabilirsiniz. Yani bir Microsoft SQL Server Table ( Tablo ) bir veri veya Microsoft Exchange Server sunucunuzda bir Mailbox ve ya tek bir posta ya da Active Directory içinden bir kullanıcı dosyasını ve daha fazlası. Bir kez daha altını çizmek istiyorum, bütün bunları herhangi bir ajan veya ek bir uygulamaya ihtiyaç duymadan yapabiliyor olacaksınız.

Veeam Backup & Replication 10 konsolu üzerinde üst menüde bulunan Application Items sekmesi altında bulunan Microsoft SQL Server tıklıyoruz.

Restore Point ekranın da önceki Veeam Explorer for Microsoft Exchange ve Veeam Explorer for Microsoft Active Directory farklı olarak Restore from the latest available backup ve Restore from this restore point seçeneklerinin olduğunu görüyoruz.

Restore from the latest available backup seçeneği ile mevcut olan en son backup dosyasını Restore ( Geri Yükleme ) yapabilirsiniz.

Restore from this restore point seçeneği ile daha önce alınan Backup ( Yedek ) dosyalarından birini seçerek Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapabilirsiniz.

Restore from the latest available backup seçeneği ile en son aldığımız Backup ( Yedek ) seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Reason ekranın da neden Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirildiğiyle ilgili bilgiyi Restore reason bölümüne yazabilirsiniz. Do not show me this page again seçeneğini seçerek bir daha ki Restore ( Geri Yükleme ) işlemin de Reason ekranının gelmemesini sağlayabilirsiniz.

Reason ekranın da herhangi bir açıklama yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

Summary ekranın da Restore ( Geri Yükleme ) işlemi ile ilgili bilgileri görüyoruz.

 • VM name : Orjinal Virtual Machine ( Sanal Makine ) ismini görüyoruz.
 • Restore point : Hangi Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) seçildiğini görüyoruz.

Summary ekranın da Finish dedikten sonra Restore ( Restore ) işlemi için VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT SQL SERVER konsolu açılacaktır.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT SQL SERVER konsulunun açıldığını görüyoruz.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT SQL SERVER konsulu geliyor karşımıza.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT SQL SERVER konsulu üzerinde DEFAULT INSTANCE altında BAKICUBUK isimli Microsoft SQL Server Database dosyasını görüyoruz.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT SQL SERVER konsulu üzerinde DEFAULT INSTANCE altında BAKICUBUK isimli Microsoft SQL Server Database dosyasını görüyoruz.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT SQL SERVER konsulu üzerinde DATABASE menüsü altında bulunan Publish Database sekmesi altında iki seçeneğimiz bulunmaktadir.

Publish to another server seçeneği ile Backup ( Yedek ) içinde bulunan Microsoft SQL Server Database ortamınızdaki farklı bir Microsoft SQL Server sunucusu üzerinde anlık olarak görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT SQL SERVER konsulu üzerinde DATABASE menüsü altında bulunan Restore Database sekmesi altında iki seçeneğimiz bulunmaktadir.

Restore state of seçeneği ile Backup ( Yedek ) içinde bulunan Microsoft SQL Server Database dosyasını ortamdaki sunumuz üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemini sağlayabilirsiniz.

Restore to another server seçeneği ile Backup ( Yedek ) içinde bulunan Microsoft SQL Server Database’ni ortamdaki farklı bir Microsoft SQL Server sunucusu üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemini sağlayabilirsiniz.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT SQL SERVER konsulu üzerinde DATABASE menüsü altında bulunan Restore Schema sekmesi altında bir seçeneğimiz bulunmaktadır.

Restore database scheme and data seçeneği ile Backup içinde bulunan Microsoft SQL Server Database içinde bulunan Table ( Tablo ) Restore ( Geri Yükleme ) yapabilirsiniz.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT SQL SERVER konsulu üzerinde DATABASE menüsü altında bulunan Export Backup sekmesi altında iki seçeneğimiz bulunmaktadir.

Export state of seçeneği ile Backup ( Yedek ) içinde bulunan Microsoft SQL Server Database’ni Veeam Backup & Replication 10 üzerinde Desktop ( Masaüstü ) üzerine .bak Backup ( Yedek ) olarak aktarabilirsiniz.

Export to a different location seçeneği ile Backup ( Yedek ) içinde bulunan Microsoft SQL Server Database Veeam Backup & Replication 10 üzerinde belirlediğiniz bir dizin altına .bak Backup ( Yedek ) olarak aktarabilirsiniz.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT SQL SERVER konsulu üzerinde DATABASE menüsü altında bulunan Export Files sekmesi altında iki seçeneğimiz bulunmaktadir.

Export state of seçeneği ile Backup ( Yedek ) içinde bulunan Microsoft SQL Server Database ( .mdf ) ve Log ( .log ) dosyalarını Veeam Backup & Replication 10 üzerinde Desktop ( Masaüstü ) aktarabilirsiniz.

Export to a different location seçeneği ile Backup ( Yedek ) içinde bulunan Microsoft SQL Server Database ( .mdf ) ve Log ( .log ) dosyalarını Veeam Backup & Replication 10 üzerinde belirlediğiniz dizin altına aktarabilirsiniz.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT SQL SERVER konsulu üzerinde DATABASE menüsü altında bulunan Export Schema sekmesi altında iki seçeneğimiz bulunmaktadir.

Export database schema state of seçeneği ile Backup ( Yedek ) içindeki Microsoft SQL Server Database içinde bulunan Table ( Tablo ) Veeam Backup & Replication 10 üzerinde Desktop ( Masaüstü ) üzerine Microsoft SQL Server Query File (.sql) olarak aktarabilirsiniz.

Export database schema and data seçeneği ile Backup ( Yedek ) içindeki Microsoft SQL Server Database içinde bulunan Table ( Tablo ) Veeam Backup & Replication 10 üzerinde belirlediğiniz dizin altına Microsoft SQL Server Query File (.sql) olarak aktarabilirsiniz.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT SQL SERVER konsulu üzerinde DATABASE menüsü altında bulunan Restore Database sekmesi altında bulunan Restore state of another server seçeneği ile Backup ( Yedek ) içinde bulunan Microsoft SQL Server Database dosyasını ortamdaki farklı bir sunumuz üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemini yapacağız.

Specify restore point ekranın da Next diyerek devam ediyoruz.

Specify target SQL Server connection parameters ekranın da Backup ( Yedek ) dosyası içinde bulunan Microsoft SQL Server Database dosyasını ortamımızda bulunan başka bir Microsoft SQL Server üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemi için yapılandırdığımız ekrandır.

Specify target SQL Server connection parameters ekranın da Server name bölümünde ortamınızdaki farklı bir Microsoft SQL Server üzerine Restore ( Geri Yükleme ) için Server Name ( sunucu ismi ) yazabilirsiniz ya da  Browse diyerek arayabilirsiniz.

Specify target SQL Server connection parameters ekranın da Server name bölümünde ortamımızda Veeam Backup & Replication 10 sunucumuz üzerinde bulunan Microsoft SQL Server üzerine Restore ( Geri Yükleme ) yapacağımız için localhost\VEEAMSQL2016 isimli sunucumuzu seçiyoruz.

NOT : Burada bizim Backup ( Yedek ) aldığımız Microsoft SQL Server 2016 versiyonuna sahip olduğu için Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapacağımız sunucu üzerinde Microsoft SQL Server 2016 olması gerekiyor. Restore ( Geri Yükleme ) işlemini yapabilmek için versiyonlarının aynı olması gerektiğini önemle belirtmek isterim. Microsoft SQL Server 2014 olarak aldığınız bir Backup ( Yedek ) dosyasını Microsoft SQL Server 2016 üzerine Restore işlemini yapabilirsiniz. Ancak Microsoft SQL Server 2016 üzerinde alınan Backup ( Yedek ) dosyasını ortamınızdaki Microsoft SQL Server 2014 üzerine Restore ( Geri Yükleme ) yapamayabilirsiniz. Aynı işlemi Microsoft SQL Server üzerinde Attach işlemi gerçekleştirirkende yaşamışsınızdır.

Specify target SQL Server connection parameters ekranın da Database name bölümünde Database Name ( Veritabanı İsmi ) değiştirebilirsiniz.

Specify target SQL Server connection parameters ekranın da Specify user account to connect to server bölümünde Microsoft SQL Server bağlantı için Use current account ( BAKICUBUK\administrator ) ile bağlantı sağlayabilirsiniz.

Specify target SQL Server connection parameters ekranın da Specify user account to connect to server bölümünde Use the following account seçeneği ile Microsoft SQL Server bağlantısı için eğer herhangi bir User name ve Password varsa o bilgileri girerek bağlantı sağlayabilirsiniz. Eğer Microsoft SQL Server üzerinde sa hesabı oluşturmuşsanız Microsoft SQL Server üzerine bağlantı için bu bilgileri yazmaniz gerekmektedir.

Specify target SQL Server connection parameters ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Specify database files target ekranın da ortamımızda bulunan Microsoft SQL Server üzerinde Restore ( Geri Yükleme ) işleminin yapılacağı Microsoft SQL Server Database ( .mdf ) ve Microsoft SQL Server Database Log ( . log ) dosyalarının sunucumuz üzerinde hangi dizin altına Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapılacağını görüyoruz.

Specify database files target ekranın da Primary database file ve Secondary database and log files bölümlerinde Browse diyerek Microsoft SQL Server üzerinde Restore ( Geri Yükleme ) işleminin yapılacağı Microsoft SQL Server Database ( .mdf ) ve Microsoft SQL Server Database Log ( . log ) dosyalarını sunucumuz üzerinde farklı bir dizin altına Restore ( Geri Yükleme ) işlemini yapılandırabilirsiniz.

Specify database files target ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Restore diyoruz.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT SQL SERVER konsolu üzerinde BAKICUBUK isimli bir Microsoft SQL Server Database Restore ( Geri Yükleme ) işleminin başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz.

VEEAM EXPLORER FOR MICROSOFT SQL SERVER konsolunda Databases restore summary ekranın da BAKICUBUK isimli bir Microsoft SQL Server Database’ni W19VEEAM isimli sunumuz üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işleminin başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz. OK diyerek Databases export summary ekranını kapatıyoruz.

W19VEEAM isimli sunucumuz üzerinde Microsoft SQL Server Management Studio konsolunu tekrar açtığımızda BAKICUBUK isimli bir Microsoft SQL Server Database’ni geldiğini görüyoruz.

 

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

Bir yanıt yazın

Back To Top